Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce fac daca mi se defecteaza masina in strainatate?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Vlad Georgescu
Sa presupunem ca sint pe autostrada, in Austria sau Ungaria. Sint pe autostrada, sau pe o strada mai mica.

Mi se defecteaza masina.

Ce fac? Unde sun ca sa gasesc un serviciu de tractare?

Pot sa sun la 112?
adrian_c
Daca esti pe autostrada exista niste telefoane SOS la fiecare x km. Nu stiu cat este x, insa parca 20 km. Acolo suni si vor trimite dupa tine o masina care te va tracta pana la cel mai apropiat service, insa te va costa foarte mult.

Atentie sa nu ramai fara benzina/motorina pe autobahn ca in plus de tractare vei primi si o amenda.

Nu stiu daca in romania exista, insa in afara exista o asigurare speciala de asistenta auto. Si practic daca ai o defectiune/accident vor plati ei tractarea.

Bafta si sper sa nu vi se intample nimic si niicodata in afara tarii.
paul_damian
Telefoanele de urgenta sunt la fiecare 2km. Pe fiecare stalp de ghidare de pe autostrada e o mica sageata neagra care indica directia in care se afla telefonul cel mai apropiat.

In Austria poti suna la ARBÖ (Automobil Clubul lor) pentru pene imobilizante, la numarul 123. In Ungaria nu stiu...
murfi
Daca esti pe autostrada,
1) pui vesta reflectorizanta, iesi din masina si treci de balustrada
2) daca ai reusit sa ajungi langa un telefon din ala de SOS il folosesti sau daca ai asistenta rutiera (eu am de la CASCO si alta de la dealerul auto) poti sa folosesti si numarul respectiv. In caz contrat suni direct la 112.

Daca nu este ceva urgent poti sa te interesezi pe la benzinarii de numerele de asistenta locale sau nationale.
einstein1984
Te poti interesa si la ACR, ca mai colaboreaza cu ADAC si alti omologi de ai lor in domeniul asistentei rutiere.
michou
Fa-ti casco care sa aiba si asistenta rutiera inclusa si ai rezolvat problema ..ai un card cu un numar valabil in strainatate il apelezi dai locatia ta si astepti sa te recupereze.
ag02cws
Cand pleci in strainatate, e bine sa iti faci asigurare medicala. Aceasta poate include si asigurarea rutiera, care are asistenta rutiera, transportul masinii pana la service, cazare pana la maxim 3 zile. Astea mi s-au oferit vara aceasta de o agentie de turism pentru 40 ron. Perioada a fost de 10 zile. Pretul a inclus si asigurarea medicala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.