Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: furtune crapate ( pericol mare)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
salam_09
Salutare la toata lumea

Astazi am desfacut roata din fata sa o schimb pentru ca facusem pana si am observat furtunele de frana acelea de cauciuc care duc la etrier ca sunt crapate in mai multe locuri si m-am speriat destul de rau. Intrebarea mea este daca imi puteti spune operatiunele de schimbare acelor furtune
CGDBZ
Cred ca la foarte multe dacii sunt crapate respectivele furtune , se crapa partea de cauciuc ,care e mai mult de protectie , furtunul in sine nu are nimic (nu am auzit pe nimeni sa pateasca ceva de la acele crapaturi), dar oricum trebuie schimbat caci te v-a respinge la ITP (am patit si eu ) .Dar o sa ai o surpriza caci furtunul nou pana la urmatoarea revizie sar putea sa sa crape si el asa ca mai bine inainte sa faci revizia le verifici pe toate si care e crapat il schimbi.
argon
sunt multistrat, desi la suprafata sunt crapate ele merg, totusi ar trebui schimbate, ai toate sansele sa iei noi mai proaste decat alea ce le ai acum.
N E S
QUOTE(CGDBZ @ 8 Sep 2009, 08:11)
Cred ca la foarte multe dacii sunt crapate respectivele furtune , se crapa partea de cauciuc ,care e mai mult de protectie ,  furtunul in sine nu are nimic (nu am auzit pe nimeni sa pateasca ceva de la acele crapaturi), dar oricum trebuie schimbat caci te v-a respinge la ITP (am patit si eu ) .Dar o sa ai o surpriza caci furtunul nou pana la urmatoarea revizie sar putea sa sa crape si el asa ca mai bine inainte sa faci revizia le verifici pe toate si care e crapat il schimbi.
*



Nu e mereu asa...eu am avut cand am luat masina furtunul de pe stanga fata crapat in mai multe locuri si una dintre crapaturi era deja crater. Mentionez ca masina a stat mai mult in garaj biggrin.gif. si cand mi-a taiat unu calea intr-o zi, am franat brusc si mi s-a rupt cablul. N-a fost o experienta prea frumoasa. Oricum salam_09 sfatul meu ar fi sa te duci la un mecanic....pentru ca s-ar putea sa fie extrem de greu de desfacut....pt ca ar putea fi intepenite....si vorba lu argon ai grija ce cumperi ca eu am luat 3 furtune noi si unu dintre ele nu prindea pe filet.
vladut88
nu am auzit sa crape cu totul numa cum e la tine cuciucul de protectie probleme sunt ca atunci cand pui frana ele tind sa se umfle schimbale cat mai repede :
-se da roata jos
-se slabeste furtunul din etrier cu o cheie de 17
-se desface conducta care intra in furtun (pe semi lonjeron)cu o cheie de 10 sau 11 (in general cu 10 11 mai rar )cu cheie de 17 tii contra
-scoti siguranta de pe semi lionjeron care tine furtunul ,ea este in forma de "U"
-dupa ce ai scos siguranta tragi de furtun si il scoti afara il desfiletezi ,ai grija ca in partea cu etrieru are o garnitura de cupru ,vezi sa nu o pierzi
-la urma aerisesti circuitul bafta
ydaniel
recomand furtune numai de sc srteca jilava sa.si garnituri de cupru noi;
cristianrobert
eu am gasit facute de firma semperit si cred ca sint cele mai bune de pe piata pt dacia.
yon
QUOTE(N E S @ 8 Sep 2009, 10:36)
. si cand mi-a taiat unu calea intr-o zi, am franat brusc si mi s-a rupt cablul.
*



ce cablu??? blink.gif
Adrian_Boy
Furtun cred ca a vrut sa zica biggrin.gif

Sunt romanesti alea Semperit ?
N E S
Iertare...furtun am vrut sa zic nu cablu...natentia...biggrin.gif
cristianrobert
Cred ca nu sunt romanesti asa dupa aspectul exterior aratau destul de calitative fata de cauciucul romanesc 15 lei bucata au costat
Tiberiu-Andrei
Semperit am avut eu cauciucuri la semicursiera si erau extraordinare. smile.gif
salam_09
Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri, am sa le schimb saptamana asta si am sa vad cum se comporta in iarna asta iar daca se crapa am sa le mai schimb odata pentru ca in ianuarie trbuie sa fac itp
ydaniel
un racord elastic de calitate tine minim 10 ani.normal,cele turcesti si de asam tin vreo 30-40 frane:))
drlabs
Ia imbracati voi set nou de furtune in banda izolatoare si "bobinati" la capete cu sfoara si o sa tina dublu timpului stratul ala de cauciuc biggrin.gif
Adrian_Boy
Ai incercat asa ceva domnule doctor ?
intreb la modul sincer, pentru ca si eu ma gande-am la o metoda asemanatoarea, ceva silicon cred ca a-r tine mai mult sau invelis acela termo care se foloseste la firele electrice.
Minel
Echivalentul racordurilor flexibile de la vreo straineza, se potriveste ceva oare .... huh.gif
nelu_1985
racord flexibil TRW cod PHB 235, pentru R12/Dacia 1300
Minel
QUOTE(nelu_1985 @ 27 Sep 2009, 09:27)
racord flexibil TRW cod PHB 235, pentru R12/Dacia 1300
*




Acum sa "intind" un pic coarda , ai idee si la ce pret unsure.gif
Mr_Devil83
PHB235 FURTUN FRANA (TRW) LUCAS 74,49

Hai ca e moca...
nelu_1985
QUOTE(Mr_Devil83 @ 27 Sep 2009, 14:05)


Hai ca e moca...
*


radmasa.gif
Minel
QUOTE(Mr_Devil83 @ 27 Sep 2009, 14:05)
PHB235 FURTUN FRANA (TRW) LUCAS  74,49

Hai ca e moca...
*




Incurajator, ce sa spun ..... chiar ca ii moca ..... laugh.gif
ydaniel
cu banii aia iti cumperi:2 furtune pt fata si unu pt spate de arteca:)
Mr_Devil83
racordurile de la dsn/slz nu sunt identice? Astea nu se gasesc de uzina la niste preturi decente?
ydaniel
in ambalaj de uzina-tot de arteca sunt.
cele de slz=dsn=nova
Mr_Devil83
si zici tu ca nu se potrivesc la 1310? 100%?
Adrian_Boy
Dupa o vizita pe la magazinele din pantelimon (cele 3), am cules niste preturi:

- Topoloveni 8 lei
- De origine (cum s-a exprimat vanzatorul) si in ambalaj de uzina 30 de lei
- De Jilava - 36 de lei.
ydaniel
alea de topoloveni sunt turcesti!
la topoloveni nu se fac furtune de frana!
si...alea care ti le-am dat eu nu sunt bune;;)
Mr_Devil83
dupa ce am pus furtune de origine, dintre care unu mi-o crapat in 6 luni, am preferat sa pun un stift, de 5 lei, habar n-am de cine e facut dar inca no crapat.

Io n-as avea incredere nici in componentele astea de import care se vor a fi bune. Dar nici in cele super scumpe.
slaiciprian
nu sunt rele alea ieftine. am pus eu, pe aici nici nu se vinde altcaeva. nu am avut surprize. oricum a tinut masina mai putin decat ele.
ydaniel
alea de dsn slz NU merg la 1310~
eu recomand numai pe cele de arteca!!!
salam_09
Va salut din nou cu aceeasi problema, deci in septembrie am schimbat furtunele iar ieri la itp erau crapate. Intrebarea mea este pot sa la dau cu ceva pe deasupra cu banda izolatoare pentru ca data trecuta cand am schimbat, a trebuit sa schimb si strierul ptr ca s-a dus filetul si nu as vrea sa se mai intample inca odata lucrul asta. Va rog ajutati-ma cu idei , va multumesc tuturor
nelu_1985
Astazi urmeaza sa montez noile racorduri "semperit", par destul de ingrijit lucrate, stratul de protectie nu mai are rizurile alea de-a lungul furtunului ci e neted, a costat 10 lei/buc si sunt facute la Cluj (conform etichetei).
De arteca nu aduc nenorocitii nimic, iar alea TRW au un pret de te doare mintea...
nelu_1985
Revin dupa 4 luni cu pareri de mama pentru cei ce produc acele racorduri "semperit". Azi am ridicat masina pe elevator pentru o interventie la tobe si niste verificari de rutina; toate bune si frumoase pana ajung la partea dreapta unde am constatat ca pe racordul flexibil e prelins lichid de frana, mai exact curge pe la imbinarea cauciucului cu partea metalica dinspre conducta. Chestia e ca nu curge decat de ieri dupa-masa/azi dimineata ca ieri am deschis capota sa verific toate nivelurile si erau toate in regula inclusiv lichidul de frana. Dupa vizita de sub masina m-am uitat si la nivel in pompa si intr-adevar era putin scazut fata de ieri.
tichondrius95
SCHIMBALE!
G I M
Problema e cu ce? Am cumparat eu 2 tipuri si nu sunt bune niciunele. Unele nu se potrivesc la filet, au pasul mai mic putin ,iar celelalte nu se "pupa" bine cu conducta de la pompa. Pe primele am dat 25 ron/buc iar pe celalalte 8 ron/buc ... mama lor de hoti...
Marcel_K
Eu am luat de la UNIX cu 13 lei, acum sa vedem cat tine.
0
Alte pareri pentru acest topic..si am aceiasi problema mereu. Stiti cumva alti producatori pentru aceste racorduri?
payty
am gasit niste racorduri de frana la Unix. Zice ca sunt marca Unix. A pus cineva din astea?

Sunt bune de ceva?

De Arteca jilava stiu si eu asa ca nu mai e nevoie sa mentionati.
iulica89
Am eu de la Unix de ceva timp si nu am avut probleme cu ele-te vor tine cel putin 3 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.