Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cluj-Media-Fagaras-Brasov
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
sorin_tcm
Salut,

imi poate spune cineva cum este aceasta ruta
Cluj - Ludus - Medias - Fagaras - Brasov?

MA intereseaza cel mai mult portiunea MEdias - Fagaras varianta care NU trece prin Sibiu si portiunea Fagaras - Brasov

Multumesc mult
Hack
Pe ruta Medias-Agnita-Fagaras drumul nu e tocmai bun dar este practicabil insa Iernut-Tarnaveni-Medias e dezastru.

14 Sep 2009, 09:30:
Recomand Cluj - Ludus - Mures - Sighisoara - Brasov
octa74
Despre portiunea Fagaras - Brasov, poti merge cu incredere, drumul este refacut cu asfalt nou 100%
red_rares
Dupa parerea mea evita Ludus-Medias . Drum mult mai prost decat toate din zona . Cred ca si Medias - Agnita - Fagaras e mai bun . Recomand si eu Cluj-Tg.Mures - Bv .

Fagaras - Brasov e foarte bun , asfaltat , parca nu mai sunt deloc semafoare .
lag_ph
Din Sibiu pana in Brasov, la intrarile si iesirile din localitati au pus limitatoare d'alea de viteza, benzi albe.. cred ca au vreo 2-3 cm inaltime. De treci cu mai mult de 40 kmh peste ele, tasezi bine plombele in gura smile.gif La 80 iti pierzi plombele..
Imbecili.. de ce mamele lor l-au refacut, daca au pus tampenii d'astea sa-ti distrugi amortizoarele/bucsi/suspensii/etc...?
Batrānul
Ai si tu rabdare: intr-un an vor ajunge ca cele de pe DN1 si DN2, adica se vor toci pana vor ajunge la o grosime sub 1 cm si atunci nu-ti mai deranjeaza plombele... smile.gif
paul_damian
Daca as fi in locul tau, decat Iernut - Tarnaveni - Medias - Agnita - Fagaras as lua-o pe oriunde altundeva, indiferent cati kilometri sunt in plus. De la Medias la Agnita drumul e relativ ok (6/10), dincolo de Agnita n-am mai fost de mult. De la Medias la Tarnaveni e cam de nota 5, in schimb de la Tarnaveni la Iernut, desi sunt numai vreo 15km, daca nu mergi numai cu a doua iti rupi masina. Una peste alta, de ocolit.
lag_ph
Eu am rabdare.. insa anul asta am facut 2 drumuri pe zona respectiva si aspectul asta mi s-a parut de ciocolata.
Traiasca tirurile smile.gif ele ne vor scapa de belele, insa se vor crea si ceva santuri pana cand se vor duce dungile mamelor lor...
radunre
stie cineva cum e drumul sighisoara - apold - soars - fagaras ? ar fii cam 110km, daca merg prin brasov fac pe la 230km si e cam mare diferenta...
roland
E, hai sa nu exageram. Nu poti spune ca e dezastru Iernut - Medias.

Partea din judetul Ms e mai aiurea, in sensul ca e drumul zgrunturos, scutura putin, dar in nici un caz nu e de a 2-a. Se poate merge lejer cu 80 - 90 pe el.

In judetul Sb drumul e mai bun, exceptie face Barghis (inainte de Agnita) unde sunt niste sapaturi (au fost de fapt) si jumatate de drum nu e cu asfalt. Dar asta pe o portiune de 1 km.

Daca e acuma dezastru, cum era acum cativa ani cand era plin de gropi d-alea mari?
lag_ph
Fiecare vede dezastrul in felul lui.. Cine are Logan, are avantaj smile.gif (spun asta in calitate de fost utilizator)
Iar cine are berlina clasica - care este GroapaProof - este in mediul lui pe drumuri care nu-s perfecte..
roland
Nu chiar. Berlinele vechi de obicei, repet "de obicei", merg mai incet. Probabil troncane mai tare si lumea merge mai incet. De obicei le depasesc.

Masinile mai serioase, noi in general, cum ar fi Mercedes-uri, BMW-uri, Audi-uri, etc... de obicei ma depasesc. In alea nu se aude nimic si lumea merge...
oana2009
M-ar interesa si pe mine drumul numai ca de la brasov la cluj...vreau sa stiu cum e drumul, aici ma refer la ninsoare...multumesc
jaf
A trecut cineva recent intre Medias si Fagaras?
corbex
Am trecut eu da la Agnita la Cincu. E onorabil. Anul trecut, partea de la Medias pina spre Agnita era mai prapadita, dar tot circulabila.
Pardon, pina la Voila e foarte bun.
roland
Salut!
Iernut - Tarnaveni - Medias - Agnita cum se mai prezinta? La fel de dezastru ca si acum vreo 2 ani?
De atunci merg pe varianta Targu Mures - Sighisoara, ca sa ajung din Cluj la Agnita, e mai lung putin dar macar e bun.
Multumesc.
paul_damian
Nu s-a investit nimic. Asa ca... nimic schimbat.
corbex
Tirnaveni-Medias nu are gropi dar e plin de valuri. Medias-Agnita e ceva mai prost.
Pentru cine merge spre brasov venind din cluj, e preferabila varianta prin Tg. Mures-Balauseri-Sighisoara. Drum foarte bun.
roland
Mersi mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.