Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mai primeste benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ccristian
Azi dimineata am dat la automat si nimic. Am dat la cama de la pompa si nimic. Ce ar putea fi? Pomapa de benzina, conducta infundata, stie cineva ce as putea verifica? Aseara am lasat-o functionala, nu avea nici o problema. (Presupun ca mai am benzina in rezervor biggrin.gif, indicatorul nu e pe rosu. )
incubus
Ai scos furtunul de alimentare din carburator atunci cand ai dat la cama, ca sa vezi daca vine benzina ?
ccristian
Da, eu am si GPL si intre pompa si carb e o electrovalva si am pus si contact ca sa poata trece benzina. Am scos dupa aia furtunul de ininte de electrovalva si tot nimic.
incubus
Atunci e posibil sa nu mearga pompa de benzina. Sau poate nu mai ai in rezervor ?
diaconuliviu
QUOTE(incubus @ 21 Mar 2005, 11:53)
Atunci e posibil sa nu mearga pompa de benzina. Sau poate nu mai ai in rezervor ?
*


Sau conducte infundate/inghetate, sau supapa din capac blocata..
ccristian
QUOTE(diaconuliviu @ 21 Mar 2005, 12:22)
Sau conducte infundate/inghetate, sau supapa din capac blocata..
*



Supapa de la capacul de la rezervor?
Slider
Daaaaa.....se poate! Eu am patit-o..he, he...ce m-am mai invirtit pe linga masina....se videaza rezervoru' si pompa nu mai poate trage benzina...
diaconuliviu
da, scoate busonul, daca face fis ca si cum aspira, e vidat
ccristian
Cum pot verifica daca turul e infundat (suflu la fel ca la retur) ?
diaconuliviu
QUOTE(ccristian @ 21 Mar 2005, 18:00)
Cum pot verifica daca turul e infundat (suflu la fel ca la retur) ?
*



Da, si trebuie sa auzi in rezervor "bolborosind" biggrin.gif - asa verifici si daca ai benzina biggrin.gif
ccristian
Am verificat turul, returul si supapa de la capac, toate erau ok. Asa ca am desfacut pompa si am observat ca nu mai lucra membrana. De fapt cred ca parghia aia in care intra "T"-ul tijei membranei nu mai lucra cum trebuie, asa ca am cumparat o pompa noua si am inlocuit-o. Acum merge bine.

Multumesc pentru sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.