Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nokia N97
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
neumann
Am primit telefonul de curand, o sa incerc sa expun pe scurt punctele bune si poate si cele mai putin bune pe masura ce il folosesc. Cred ca ar fi interesant ca cei care mai au un astfel de device sa posteze aici impresii.

Feelingul lui N97 e unul foarte ok, de telefon in primul rand - am pe post de GPS un Asus A636n care sta de obicei prin masina, nefiind folosit ca pda (contacte, e-mail) din cauza de lipsa conectivitate 3G/HSPA. De asemenea, fostul "PDA" e un E90, folosit cam 2 ani de zile "la greu" - de la poze la ski la -20 de grade cand iti ingheata mana (chiar se poate lipi tongue.gif) pe carcasa de magneziu pana la push e-mail la birou, VPN, etc.

Cum spuneam, datorita faptului ca am deja un device cu win mobile, si datorita faptului ca win mobile pierde din ce in ce mai mult teren, m-am hotarat sa folosesc altceva. Si fiind foarte multumit de E90, dar simtind si nevoia de schimbare dupa 2 ani de zile, m-am oprit tot la nokia, lider incontestabil pe partea de mecanica (materiale, mecanisme - nu sariti, vorbesc de telefoane high-end, nu ma intereseaza ca se curata vopseaua argintie de pe nu stiu ce 6* sau 5*) dupa parerea mea.

Astea fiind zise, trecem la cateva lucruri legate strict de N97:

- ma enerveaza widget-urile la vista, asa ca am zis, ce naiba i-a apucat pe astia. Dupa 1 zi de folosire, pot spune ca am devenit dependent de widgeturile cu e-mailul, calendarul, starea vremii - posibile datorita sistemului de operare multitasking.

- am vazut N97-le ca fiind numit in reclame "the ultimate facebook device". Desi mi s-a parut cool ideea, mi-am dat seama ca si asa petrec pre mult timp pe facebook, asa ca nu imi doresc sa stau literalmente toata ziua pe acel site. Am pus widget-ul cu facebook in homescreen, m-am jucat ceva cu el - vezi update-urile, mesajele in timp real, fara sa apesi vreun buton, doar pe ecranul de stand-by al telefonului. Dupa care am considerat ca sunt alte lucruri mai importante de pus pe homescreen.

- ce care mi s-a parut foarte ok: Destinations. In loc de a defini un acess point, definesti o destinatie, unde pui access point-uri pe baza de prioritati. De exemplu, pot defini destinatia "Internet", unde pun wlanul de acasa cu prioritate 1, alte wlanuri pe care le stiu si folosesc, si in final, reteaua 3g a operatorului. Astfel, fara a fi nevoit sa mai fac vreo setare, telefonul va alege singur cea mai convenabila varianta. Destinatiile se definesc la nivel de aplicatie - de exemplu, pentru browser pot decide ca nu vreau 3G-ul operatorului, dar pentru clientul de e-mail, da.
Partea mai putin buna, e ca, dupa cum stim cu totii, wlanul consuma bateria (apropo aceeasi baterie LI-Ion de 1500 mAh de la E90).

- ecranul si modul cum culiseaza, inovativ si extrem de util. Mecanismul este foarte solid

- telefonul e mult mai usor decat E90 - nu are sasiu/partial carcasa din metal. Ecranul nu e protejat ca la E90, cu care efectiv poti sa bati si cuie. Totusi, din testele disponibile pe youtube, telefonul pare foarte solid. Nu ma deranjeaza sa am plastic in loc de metal - acesta poate fi elastic si suficient de solid, plus ca are avantajul ca e mult mai usor. Din testele vazute, daca telefonul e trantit pe jos, singura parte care sufera e marginea, plastic cromat - arata foarte bine, nu iti dai seama ca nu e metal insa in contact cu cimentul sau vreo piatra, se zgarie si deformeaza foarte usor. Daca ar fi facut-o din metal, ca la E90... (vorbesc strict de rama cromata).

- impresia de telefon si nu de geeks gadget e intarita de faptul ca nu vine cu un stilus incorporat, ca celelalte PDA-uri. Stilusul e in pachet, separat, ca un breloc. Personal nu voi atarna niciodata ceva de telefonul meu. Insa, interfata e gandita functional, sa nu ai nevoie de stilus. In general in pozitie portrait, poti ajunge cu degetul mare de la o mana pe tot ecranul, al carui raspuns la atingere mi se foarte bine gandit. Are si functia de orientare automata a ecranului, asa ca daca schimbi in landscape, se schimba automat. De asemenea modul landscape e selectat automat cand deschizi tastatura. De altfel, ultima platforma hardware cu accelerator grafic separat, ultimele OMAP-uri sunt pe N900, device-ul cu maemo de la nokia, ce va intra pe piata in octombrie.

Mai sunt multe de explorat: camera de 5 megapixeli, transmiterul FM incorporat - nu stiu cum se aude - nu l-am folosit inca, tastatura cu care trebuie sa ma obisnuiesc pentru a-i face un review (venind de pe E90, orice tastatura de PDA pare o gluma, insa dupa o zi de folosire, nu e atat de rau pe cat ma asteptam). De asemenea, ultima versiune de nokia maps s-a imbunatatit considerabil, telefonul si-a gasit locatia exacta desi eram in casa si E90-ul sau asusul nu prindeau nimic. Initial m-a localizat prin A-GPS la vreo 500 m de unde eram de fapt, apoi a gasit semnal GPS - lucru cu adevarat uimitor, in apartament. Rutarea insa e pe bani, probabil va fi destul de greu de testat la adevarata capacitate. Poate insa fi ok daca ai nevoie de GPS doar in concediu, e destul de ieftina rutarea pe o luna, si o zona geografica anume. Nu stiu sigur, dar cred ca rutarea pietonala este gratis.

Partea de multimedia e la inaltime, totusi n-am instalat inca aplicatia de internet radio, care pe E90 mergea foarte bine. Difuzoarele stereo incorporate insa sunt mult sub cele de la E90, asa ca aveti nevoie de casti - pentru asta, exista conectorul standard. Telefonul are 32 Gb memorie interna + slot microSD, maxim 16 Gb la ora actuala. Radioul are rds dar necesita in continuare casti (un accesoriu - telecomanda din pachet e suficienta) cu fir.

In final, am vrut sa fac trecerea la un telefon cu touch screen, asta era punctul de care ma temeam cel mai tare dupa ce am mari probleme in a controla A636n-ul fara a folosi stilusul. Dar, sunt foarte incantat tocmai de ecran si de interfata - nu atat de fancy insa extrem de usor de folosit (butoane mari si plate, in loc de butoane fancy dar care iti dau feelingul ca desenezi pe un bob de orez cand trebuie sa le apesi). Nu sunt un "device freak", nu vreau cel mai nou hardware si cea mai fancy interfata pe telefonul meu. Vreau insa functionalitate si ergonomie. Iar pe N97 am putty si VPN, printre altele.
A l e x
Si eu am N97 de cateva saptamani. Eu sunt multumit de el, dar in ultimul timp eu nu prea mai folosesc telefoanele decat pentru a... da si primi telefoane... Deci tot ce tine de aplicatii, nebunii, nu ma mai intereseaza.

E primul telefon cu touchscreen pe care il am. Am crezut ca nu imi va placea, dar m-am obisnuit imediat.

Camera mi se pare usor jenanta. Tot 5 megapixeli... Putea fi macar de 8... Oricum daca am de facut poze, am aparat foto, de asta nu m-a interesat acest aspect, dar ca idee, au telefoane de 5 MP de mult timp, nu strica un upgrade.

Imi place ca are 32 gb... Nu iti mai faci griji ca ai prea multe poze sau clipuri, decat daca ti-l umpli cu mp3-uri. Dar si asa, e destul spatiu, daca mai iei un microSD de 16 gb te-ai scos. Imi place si ca emite FM si poti asculta muzica de pe telefon in masina. Din pacate emite cam prost, doar in anumite pozitii se aude clar. Oricum e o idee interesanta.

Pretul e aberant totusi. Eu nu am dat prea mult pe el pentru ca domnii de la Vodafone sunt simpatici, dar la liber are un pret enorm si sincer, nu cred ca face acesti bani. Nu recomand nimanui sa dea atatia bani pe ce e in esenta, doar un telefon cu cateva nebunii pe el.

Deci mie imi place, il folosesc cu placere, etc... Dar nu l-as cumpara la pretul intreg si nu cred ca merita. E pacat ca la asa un telefon n-au pus o camera mai potenta si un stylus care sa intre in telefon si sa stea acolo.

Ah si, plasticul de pe spate e putin cam ciudat. Mie imi da senzatia de ieftin.
neumann
Eu folosesc in pricipal Sports Tracker, un dictionar, aplicatia de gps e utila cand mergi cu bicicleta sau pe jos - nu trebuie sa cari alt device dupa tine. Mail si calendar iar trebuie sa ai pe telefon la ora actuala. Iar daca le tii pe toate deschise in acelasi timp... deja ai nevoie de multi tasking si un procesor decent.
Oricum, aparatul foto profesional nu e pentru outdoor/freetime, iar un ixus nu face suficient de multe chestii in plus astfel incat sa merite locul suplimentar ocupat in buzunar (prefer sa nu folosesc borsete, rucsaci, etc, ci sa minimizez lucrurile inutile pe care le car dupa mine).

dantes
si de pe unde un internet radio ? e singurul lucru care nu imi convine..
Emitatorul fm e o gluma insa e ok langa antena/aparat..

Eu il folosesc ptr. Internet....la greu... Ecran mare, taste ok...e super...chiar de pe el scriu acum...
Feeling de ieftinache la exterior dar extraordinar la interior si ce si cum stie sa faca....
M i h a i
m-am jucat si eu pe unu zilele astea..sunt total de acord cu A l e x....nu merita sa dai banii pe el..numai daca ai ceva oferte..etc..
dantes...ecran mare? pt net mi se pare mai ok un HTC Touch HD...emitatorul fm este acolo ca sa zici ca ai..este destul de slab..in rest telul este ok..model nou.etc....intr-un an o sa scada pretul vertiginos...
2dor
QUOTE(cristianco2002 @ 17 Sep 2009, 10:33)
Cum spuneam, datorita faptului ca am deja un device cu win mobile, si datorita faptului ca win mobile pierde din ce in ce mai mult teren, m-am hotarat sa folosesc altceva. Si fiind foarte multumit de E90, dar simtind si nevoia de schimbare dupa 2 ani de zile, m-am oprit tot la nokia, lider incontestabil pe partea de mecanica (materiale, mecanisme - nu sariti, vorbesc de telefoane high-end, nu ma intereseaza ca se curata vopseaua argintie de pe nu stiu ce 6* sau 5*) dupa parerea mea.


*




Zici tu care ai avut E90? Poate l-ai tinut ca bibelou, dar poate nu stii dar la toata gama de E-uri se curata tasta de navigatie cromata, intai ajunge rosiatica de la cupru si apoi plastic curat. Apoi la E90 bateria joaca in locas, trebuie o bucata de hartie intre ea si capac, ca sa stea fixa. Tastele qwerty de la E90 lasa urme pe ecran. La E51 sita de la casca se imbacseste si cred ca si casca are ceva probleme pentru ca nu il mai auzi pe cel din capatul celalalt.

Nokia E70 tinut perfect, se cojeau tastele. Nokia N90 lider de gama la momentul respectiv, se cojea cromul repede. Nokia E65 se cojea tot, chiar si dupa ce a fost shimbata carcasa pe garantie la fel facea si repede. Nokia N76 se spune ca a fost retras de la vanzare de Vodafone pentru ca se cojea in disperare, si a iesit scandal. Nokia a ajuns sa faca telefoanele din metal tocmai pentru ca la materiale stau foarte prost, si daca nici metalul nu tine atunci ce sa tina?

Deci cum ramane cu Nokia lider incontestabil la materiale? De mentionat ca exemplele pe care le-am dat sunt din gama superioara si nu seria 5 si 6.
neumann
internet radio
http://europe.nokia.com/explore-services/m...-internet-radio

pe e90 mergea super aplicatia de N95. Nu stiu daca se potriveste vreuna la N97, nu am incercat. Oricum probabil va aparea in curand. Pe 5800 xpress music exista oare?


QUOTE
Zici tu care ai avut E90? Poate l-ai tinut ca bibelou, dar poate nu stii dar la toata gama de E-uri se curata tasta de navigatie cromata, intai ajunge rosiatica de la cupru si apoi plastic curat. Apoi la E90 bateria joaca in locas, trebuie o bucata de hartie intre ea si capac, ca sa stea fixa. Tastele qwerty de la E90 lasa urme pe ecran. La E51 sita de la casca se imbacseste si cred ca si casca are ceva probleme pentru ca nu il mai auzi pe cel din capatul celalalt.


La e90, tasta e intreaga, nici urma de crom tocit. Pot sa pun poze cu el. Vorbesti de aia de pe fata banuiesc?
La baterie e o jmecherie... nu ai nevoie de hartie ajunge sa indoi usor capacul de magneziu cu colturile spre exteriorul telefonului. Nu se observa (vizual), si capacul preseaza perfect pe baterie (doar cat sa fie un pic sub tensiune). Eu nu am urme pe ecran, daca balamalele sun in bune conditii (nu sunt fortate), nu cred sa se intample.

Personal, nu ma omor dupa plastic argintiu, n-am avut niciodata asa ceva, insa N95-urile pe care le-am vazut pana acum erau toate ok.


PS:
QUOTE
Nokia a ajuns sa faca telefoanele din metal tocmai pentru ca la materiale stau foarte prost, si daca nici metalul nu tine atunci ce sa tina?


Exact la asta ma refeream cand spuneam de materiale: experienta personala cu E50 si E90. Extrem de bune ambele, E50-ul negru nu are nici cea mai mica zgarietura, si e dintre primele aparute.
A l e x
2dor : Asta e exact din ciclul "Am un prieten care stie pe cineva a carui frate a avut un Nokia, etc..."

Nu poti generaliza.. Eu am avut N95-ul 2 ani parca, daca nu mai mult, si nu s-a dus nimic de pe el. Era putin zgariat ca-l scapasem pe jos si de asta am inlocuit carcasa, dar in rest n-am avut ce sa-i reprosez. Si niciun telefon Nokia de pana acum nu s-a uzat la exterior decat in urma neatentiei mele (am un obicei prost de a scapa telefonul pe jos)

Acum nu zic ca nu sunt de acord cu tine intr-o anumita masura, sunt cateva Nokia care se cojesc grav si nu i-as numi lideri in materie de materiale... Sau interfata... Pana si N97 care cica e varful de gama da un aspect de ieftin la plasticul de pe spate, si uneori felul in care se misca OS-ul lasa de dorit....

Dar de la asta pana la a spune ca absolut toate se cojesc si ca sunt proaste e o mica aberatie... Si eu sunt dezamagit ca au ramas in urma dar sa nu exageram.
R19/16v
2dor vorbeste probabil de E90 v1. Eu am v4 si e din 2008, deci e posibil sa fi facut versiuni si mai noi.

v4ul meu nu prezinta niciuna din problemele mentionate de 2dor.

Pe mine nu m-a impresionat deloc N97 pentru ca interfata inca nu este suficient de usor de folosit doar cu degetul mare, motiv pentru care am luat E90 care are si tastatura clasica.
Solon
Mie imi place ca are tastatura qwerty si ecran MARE! Dar se pare ca are un sistem de operare cam ciudat! Nu stiu cum dar eu mi-am prins urechile in el!
Telefonul nu e mare, nu e greu e chiar ok pentru ce pretentii emite!
neumann
devin dependent de ovi maps 3.0. Mi se pare super sa imi pot crea rute si poi-uri pe net (maps.ovi.com), dupa care sa le pot sincroniza si sa le folosesc offline cu GPS-ul.
Tastatura e departe de cea de la E90, unde apreciam exact lipsa function-keys, sau in orice caz functionarea lor ca la PC. Insa e foarte utila in continuare pentru mesaje, parole, tastat url-uri, etc. Telefonul se misca super rapid comparativ cu E90-ul.

Ca punct slab, nu exista inca aplicatie de internet radio pentru el, cel putin nu oficiala de la nokia. Se pot asculta diverse posturi pe net cu diverse playere custom.
2dor
QUOTE(A l e x @ 18 Sep 2009, 13:15)
2dor : Asta e exact din ciclul "Am un prieten care stie pe cineva a carui frate a avut un Nokia, etc..."

Nu poti generaliza.. Eu am avut N95-ul 2 ani parca, daca nu mai mult, si nu s-a dus nimic de pe el. Era putin zgariat ca-l scapasem pe jos si de asta am inlocuit carcasa, dar in rest n-am avut ce sa-i reprosez. Si niciun telefon Nokia de pana acum nu s-a uzat la exterior decat in urma neatentiei mele (am un obicei prost de a scapa telefonul pe jos)

Acum nu zic ca nu sunt de acord cu tine intr-o anumita masura, sunt cateva Nokia care se cojesc grav si nu i-as numi lideri in materie de materiale... Sau interfata... Pana si N97 care cica e varful de gama da un aspect de ieftin la plasticul de pe spate, si uneori felul in care se misca OS-ul lasa de dorit....

Dar de la asta pana la a spune ca absolut toate se cojesc si ca sunt proaste e o mica aberatie... Si eu sunt dezamagit ca au ramas in urma dar sa nu exageram.
*



Asta e din cliclul am avut unele din telefoane iar pe celalalalte le-am vazut zilnic, e ca si cum le-am avut eu. Doar de N76 stiu din auzite si din review-uri. Deci sorry Alex... Si nu am spus ca toate sunt proaste, doar ca Nokia nu sunt lideri la materiale, chiar daca nu mai am Nokia ca telefon, inca sunt fan.
neumann
QUOTE(2dor @ 19 Sep 2009, 21:32)
Asta e din cliclul am avut unele din telefoane iar pe celalalalte le-am vazut zilnic, e ca si cum le-am avut eu. Doar de N76 stiu din auzite si din review-uri. Deci sorry Alex... Si nu am spus ca toate sunt proaste, doar ca Nokia nu sunt lideri la materiale, chiar daca nu mai am Nokia ca telefon, inca sunt fan.
*



Parerile despre N97 sunt bine venite pe acest topic, bune sau proaste.

Uite, zic si eu ca touch-screenul e dintr-un material foarte ok, care nu se zgarie. Marginea din plastic cromat e rezistenta. Capacul din spate nu e insa extraordinar, insa e eficient. Mi-ar fi placut sa am acces mai usor la cardul de memorie, dar nu-l scot in fieare zi din telefon.
neumann
A aparut versiunea 2.0 pentru soft-ul de N97. Imbunatatiri: alocarea memoriei, bateria tine mai mult, kinetic scroll in toate ecranele, client de SIP/VOIP.

20.0.019 *
cata181
QUOTE(cristianco2002 @ 28 Oct 2009, 17:05)
A aparut versiunea 2.0 pentru soft-ul de N97. Imbunatatiri: alocarea memoriei, bateria tine mai mult, kinetic scroll in toate ecranele, client de SIP/VOIP.

20.0.019 *
*


Poti sa ne spui cat tine cu adevarat bateria? Eventual daca poti, sa faci o diferentiere in functie de cat este de utilizat telefonul cu diferite aplicatii?
Cred ca multi utilizatori ar considera util un raspuns.
OFF TOPIC
P.S. Eu detin un Samsung Omnia Hd si pot sa spun ca nu prea ma da pe spate, fiind utilizator de nokia de cand cu 5110...
neumann
Depinde... sunt un heavy user: mail online tot timpul (si primesc intre 20 si n mailuri pe zi), telefonul conectat pe WLAN aproape 100% din timp (are "destinations" - definesti retele internet cu prioritati: la mine e asa - wlan servici, wlan acasa, retea 3G). In conditiile astea, si inainte de update, bateria tine de dimineata pana seara, poate tine si doua zile - in weekend, de exemplu, cand mailul are sincronizare la 4 ore. Mai am widget-ul cu accuweather care sta online tot timpul.

Wlanul, bluetooth-ul si GPS-ul mananca mult din baterie.

Fara 100% online, bateria tine aprox. 3 zile.

La fel, in concediu, cu poze si filmulete plus folosit gps-ul pentru plimbare prin oras - de dimineata pana seara.

Mai am bateria veche de la E90 pe care o folosesc - spre deosebire de aifone, la asta se poate schimba bateria.

Am pus ieri versiunea 2.0 de soft. Imbunatatiri majore as zice, telefonul e mult mai rapid, am mult mai multa memorie pe C libera, si scrollingul e acceptabil. N-am reusit sa configurez VOIP-ul, inca mai sap.

Alta imbunatatire majora mi se pare faptul ca simbolurile de pe tastatura fizica (cele albastre) pot fi tastate prin apasarea mai lunga a butonului respectiv. Pana acum, puteau fi apasate doar cu tasta Fn (sageata albastra).


LE: merge voip-ul, il aveam eu de 2 ori in lista si mi se ametisera setarile.
megane1
ce aplicatii v-ati mai pus pe N97 ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.