Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Omologare carlig remorcare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Snoopz
Salut!
Am un carlig de remorcare pe dacia 1310(nu stiu daca e pus din fabrica sau e custom made),dar anul trecut cand am facut itp-ul mi-a cerut omologare pentru el.

Intrebarea este:In cazul in care carligul este custom made se poate omologa?vine 2010 si iar la itp
Multumesc Anticipat

5 Oct 2009, 19:22:
nimeni?
alta problema:Are cineva idee cat cost kitul de ambreiaj(placa presiune,rulment si disc)? si cu aproximatie manopera?
Muttley
Au dreptate cei de la ITP, daca nu e omologat n-ai voie cu el.

Carligul de remorcare trebuie sa se deformeze in caz de impact, iar cele artizanale sunt rigide, distrug masina ce intra-n el.
Snoopz
QUOTE(Muttley @ 5 Oct 2009, 19:46)
Au dreptate cei de la ITP, daca nu e omologat n-ai voie cu el.

Carligul de remorcare trebuie sa se deformeze in caz de impact, iar cele artizanale sunt rigide, distrug masina ce intra-n el.
*



si nu se poate omologa?nu?
doar in cazul in care este pus din fabrica
Muttley
Eu zic ca nu...
Vezi partea buna a lucrurilor, viitorul ambreiaj te va tine mai mult tongue.gif
s0rinel
QUOTE
Carligul de remorcare trebuie sa se deformeze in caz de impact, iar cele artizanale sunt rigide, distrug masina ce intra-n el
pai sa o distruga daca sunt prosti si intra in el eu mi`as pune special pt asta
Muttley
Snoopz, inainte de a da carligul jos, cauta parcata masina cu nr de inmatriculare CT 89 RGD si da in ea cu spatele.
Mersi
s0rinel
ce rau e asta ma smile.gif)
Muttley
QUOTE(Muttley @ 5 Oct 2009, 20:46)
Carligul de remorcare trebuie sa se deformeze in caz de impact
*


Scriu prostii.

Conditia este sa fie demontabil. blush.gif
C a t a l i n
QUOTE(s0rinel @ 5 Oct 2009, 20:56)
pai sa o distruga daca sunt prosti si intra in el eu mi`as pune special pt asta
*



Sclipitorule, dacă ai bara simplă, și ești lovit din spate, acea bară, prin deformare, va absorbi ceva din energia de impact, și îți va proteja gâtul. În plus, șasiul mașinii, adică partea cea mai scumpă și mai greu de îndreptat, are șanse să scape neatins.
Dacă pui cârlig, da, îi faci ăluia radiatorul praf, dar tu o să ai gâtul rupt, și șasiul armonică.

Succes la montaj! wacko.gif
Snoopz
QUOTE(Muttley @ 5 Oct 2009, 20:13)
Scriu prostii.

Conditia este sa fie demontabil.  blush.gif
*



ma voi uita maine.. sa vad daca e demontabil
masina a fost a bunicului meu si nu stiu daca a fost pus de el sau este din fabrica

Multumesc pentru ajutor!
s0rinel
nu-ti fa tu griji de gatul meu smile.gif)
Snoopz
Salut!
ca sa nu mai deschid alt thread va pun alta intrebare care nu prea are legatura cu "carligul"
Unde se conecteaza comenzile pentru directionarea aerului (cele 3 "manete")?ca am vazut cablul de la ele scos

Ce tip de bec se pune pe pozitii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.