Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trecere de pietoni. Pietoni pe trotuar.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
hash
Am patit azi sa opresc la o trecere, cu pietoni pe trotuar, iar un taximetrist a gasit de cuviinta sa-mi faca flash-uri.

Dvs. cum procedati?

Alta treaba. Soferul din spate vede ca opresti si trece pe banda din stanga. Poate are de gand sa calce pietonii care vor trece prin fata masinii tale. Aia isi lungesc gaturile ca niste struti speriati.

Alta: cucoana, jeep (sau ceva mare). Trece printe pietonii de pe trecere cu viteza. Nu poate apasa frana, țoapa, din cauza tocurilor cui. In general țoapele la volan nu au vedere periferica. Ca de gandit, nu gandesc prin definitie. Nu vede semnul de trecere de pietoni. E prea mic, meschin si marginalizat.

Sau: apare un obstacol pe sosea. Semnalizezi stanga, cu gand sa treci pe banda din stanga. Ala din spate prinde de veste si fara semnalizare trage de volan, inscriindu-se el primul. Accelereaza, sa nu mai ai si tu loc. Daca indraznesti sa schimbi banda iti iei niste claxoane si injuraturi clasa I. Asa ca franezi cu semnal stanga pus, in spatele obstacolului. Addenda: toata coloana e fericita ca 'te-a facut'.

Inca nu m-am racorit. La noi in BV s-au apucat si au transformat semafoarele in sensuri giratorii. Poate unii dintre voi o sa protesteze (asa injura lumea cand se schimba ceva, nu ma mira). Totusi sensurile astea au ceva foarte bun in ele. Nu mai are rost sa 'o calci' intre intersectii ca la NFS. Ca trebuie sa fii cu ochii in 14. Giratoriile alea te obliga sa cooperezi in trafic. Nu cooperezi, trosc. Plus ca inainte si dupa giratoriu sunt treceri de pietoni (peste 6 benzi!)

Citeam zilele trecute ca sunt accidente in mod regulat la trecerea de pietoni de pe bd. Saturn (Ardealul). Ar fi bune niste bumpere acolo. Sa le mai aduca aminte uitucilor sa reduca viteza.

Mai ziceti voi.
C a t a l i n
Era util să denumești variantele, cu numere sau litere.

Am votat F. Trecerile de pietoni sunt locuri unde foarte ușor, ca șofer, poți ajunge la zdup, deci...
BZN
Votat: "Daca nu, cu atat mai bine"
Daca ploua, ninge (vreme nasoala) sau sunt persoane "speciale" gen gravide, oameni in varsta, oameni cu bagaje grele etc, in aceste situatii de fiecare data opresc si le fac semn sa treaca.
StefanT
Opresc si le fac semn ca pot trece.


Doar daca ma grabesc nu opresc, insa ma grabesc f rar. Si chiar si atunci daca au pus piciorul jos opresc obligatoriu.
Iulikk
Incetinesc cu intentia de a opri daca unul paseste jos. Daca nu, cu atat mai bine pentru mine.... cu mentiunea ca daca au calcat cu un picior pe zebra si pot opri, opresc (mai sunt unii care pun picioru cand masina este peste marcaj).
Merced
Incetinesc. Daca se arunca vreunu' pot sa opresc.
CGDBZ
Am votat "Incetinesc cu intentia de a opri daca unul paseste jos. Daca nu, cu atat mai bine pentru mine." findca asa procedez.
hash ai spus numai adevaruri , iar chestia cu coloana tine de gradul de civilizatie ,ei cred ca te-au facut (sau mau facut , ca-ci mi sa intamplat de multe ori) cand de fapt si-au aratat gradul de civilizatie ,adica 0, in occident nici nu se baga pana nu pleci chiar si in cazul in care intarzii putin.
misu78
QUOTE(StefanT @ 11 Oct 2009, 19:58)
Opresc si le fac semn ca pot trece.
Doar daca ma grabesc nu opresc, insa ma grabesc f rar. Si chiar si atunci daca au pus piciorul jos opresc obligatoriu.
*


Si eu la fel.
Batrânul
Tot asa si eu.
Adevarul e insa ca, mai mult sau mai putin, am actionat cam in toate felurile cuprinse in aceasta statistica. Depinde de imprejurari.
bobo77
Penultima am votat, citeodata si ultima...
criss4u
kiar opres uneori si daca sta ca protu acolo ii gesticulez san u o mai faca
Almighty
opresc daca are intentia de a travesra la randul nostu suntem si pietoni nu numai soferi
ionutctn
Daca e vreuna buna, opresti si o inviti la o plimbare radmasa.gif
Lostboy
Apăs nitro și bag talpă.
vi_escu
Circul cu ochii cat cepele sa pot opri daca pune piciorul in strada. Mai rau e cand apar dintre masinile parcate.
ionutctn
QUOTE(vi_escu @ 12 Nov 2009, 18:22)
Circul cu ochii cat cepele sa pot opri daca pune piciorul in strada. Mai rau e cand apar dintre masinile parcate.
*


Daca are picioare frumoase cred si eu ca stai cu ochii cat cepele radmasa.gif
Pe urma te uiti si la restul smile.gif
bucatzel
Opresc si le fac semn ca pot trece.

Cel mai distractiv o fost prin mai, cand la 9 seara eram inca in Arad, si trebuia sa ajung in Timi, ca mi se organiza petrecerea burlacilor.
Drumul intre astea doua muncipii trece printr-o comuna numita Ortisoara, care e si ea blagoslovita cu doua treceri de pietoni. Care, parca de-al naibii sunt locul unde se aduna autostopistii ortisoreni. Asa ca in mod normal incetinesc si ma uit sa vad daca imi fac vreun semn.
E, in seara aia am avut parte de pietoni pe ambele treceri. Cand m-am oprit la a doua trecere scoteam fum si pe urechi. O data ma grabesc si eu, si atunci merge baba in vizita.
mr.squirrel
subiectul asta este intradevar interesant pt ca sunt destui papa lapte care isi pierd timpul pe marginea drumului la trecerea de pietoni fara a avea intentia de traversare
Victoras2001
Daca stau si dorm pe bordura, nu vad de ce as opri. Sau voua nu vi s-a intamplat sa opriti, iar respectivul sa va faca semn sa treceti ca nu vrea sa traverseze?
Ba io l-am sunat pe unu' de, ca sa scape, a traversat. Radeau aia din spate sa moara.
Aici e dupa caz. Daca vezi o baba ezitanta, care n-are curaj sa puna piciorul pe trecere pana nu trec toate masinile, opresc. Daca e unu' care se scarpina la ..., nu vrei sa ma dau jos si sa-l ajut?
Steel Tormentor
Va dau eu un exemplu real: ora 23, comuna Tuzla, pe drumul Constanta - Mangalia pentru cine nu cunoaste; eu mergand cu vreo 70-80 km/h , nici tipenie de alte masini sau de oameni pe trotuare. Ma apropii de o trecere de pietoni si observ si doua tute care se apropie si ele de pe trotuar cu intentia sa traverseze. Evident ca ma observa si ele venind cu viteza dar nu dau nici cel mai mic semn ca ar vrea sa astepte. S-au aruncat direct pe trecere. Eu injurand, ma pregatesc sa franez, tutele par a se trezi si se opresc pentru o secunda, eu nu mai franez si zic ca m-au vazut si ma asteapta. De unde? Cand mai aveam 20-30 m se hotarasc sa treaca. Ma infig in frane, scartait de cauciucuri, imi bag si-mi scot. Astea inghetasera pe trecere in fata masinii. Pai cenzurat-va....
Cat de idiot poti sa fii tu ca pieton sa te arunci asa in fata masinii. "Lasa ca opreste el, ca e trecere." Pai o fi, dar eu poate nu te vad, sunt beat, neatent..etc. Daca nu am manifestat nici o intentie de a incetini sau opri...crezi ca exista vreun zid intre tine si masina care te salveaza de la o moarte sigura??? N-am sa pot intelege. La orice stire pe care o vad la tv in care a fost implicat un pieton pe trecere, nu pot sa nu ma gandesc ca a fost un mare idiot. Putine sunt exceptiiile. Da, saracu` conducator auto a incalcat legea, a fost imprudent si toate cele...dar mai idiot si mai bou ca pietonul ala..nu a fost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.