Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgariata in parcare, ce sa fac?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
nairam
Mi-am gasit masina zgariata cand m-am intors de unde ma dusesem ..... mad.gif e zgariata, pe portiera din spate si un pic pe aripa, total o lungime de 15 cm si o latime cam de 4-5 cm in forma ascutita. in doua locuri, pe aripa i-a sarit si vopseaua cam 1 cm patrat. Probabil ca dobitocu vroia sa iasa din parcare si m-a scrijelit nitel. Nu mi-a lasat nici un biletel, nimic. Prinde orbu scoate-i ochii.... mad.gif mad.gif.
Intrebari:
1. Trebuie sa merg la politie?
2. Eu am casco la Omniasig si as mai avea niste zgarieturi prin spate (facute de mine in timp) credeti ca se pot rezolva toate odata, pe casco?
3. care-i procedura?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
costi
Te duci la sectia de politie din sectorul tau, care se ocupa cu "accidente" (intreaba si tu un politai) si declari "zgiriata in parcare-autori necunoscuti" dupa care iei procesul verbal si te duci la asigurator.
Vezi sa nu fi baut ceva cind te duci la pol ca te pun sa sufli in alcool test (desi la faza cu parcarea cred ca nu se pune)
AVT
Nu, la accidente in parcare nu te pune sa sufli. Dar, oricum e bine sa nu te duci baut la ei smile.gif biggrin.gif smile.gif
nairam
In nici un caz nu ma duc baut la ei. De fapt cred ca o sa ma duc maine tocmai din cauza asta cu o seara inainte am baut 2 beri iar de curand am mancat niste salata cu otet si nu vreau sa iasa ceva doamne fereste nu de alta da am inteles de la un tip ca astia de la casco NU PLATESC NICI DACA AI 0,001 alcool in sange, asa ca vreau sa fiu "curat" ca lacrima.
Credeti ca e vreo problema daca ma duc maine?
Si cu zgarieturile alea care le am mai de mult facute de mine ? ce sa fac? sa le declar tot acum? sa spun ca de nervi ca am gasit-o asa nu am fost atent si am lovit un stalp cand vroiam sa ies din parcare? (asta chiar s-a intamplat mai de mult, da atunci eram nervos din alte motive.... mad.gif mad.gif )
b64chr
Cei de la CASCO nu platesc daca incidentul s-a produs in timp ce autovehiculul era condus sub infuenta alcoolului. Daca cineva ti-a lovit-o in parcare si tu in timpul asta beai nu au de ce sa nu te plateasca.
Cat priveste celelalte zgarieturi depinde de constatarea politistului. Spune-i sa le treaca in constatare.
Succes
AVT
Nu are nimic daca te duci maine. Declari ca asa ai gasit-o in parcare si ca te-ai dus imediat la politie sa faca constatarea. Atat. De restul zgarieturilor, zi ca tot atunci ti s-au facut si vezi ce zice politistul.
Bafta!
bogdan_o
DEpinde unde sunt si restul zgarieturilor. Daca sunt in aceeasi zona mai merge. Daca nu eu zic sa nu fortezi nota. Pentru ala te poti duce mai tarziu. In service poti sa faci ambele reparatii odata, ca nota de reparatie de la casco e valabila 2 ani. Deci te poti duce acum cu zgarieturile alea mai recente si peste o luna te duci cu restul.
Charlton
Salut , eu mi-am gasit masina lovita in aripa din fata stanga , respectiv o lovitura cu pumnul data mai mult ca sigur de un aurolac care isi face veacul in parcare , chiar acum mi-am pus un par in masina si dupa ce plec de la lucru am sa-l caut sa-i "repar" dantura , cost estimativ 15.000.000 lei.
PE BUNE NU GLUMESC !
ducu9
Salut !

Pot sa zic ca am oarece experienta cu masini lovite in parcare (2 pana acum).
Depinde de locul in care s-a intamplat, pentru fiecare sector are o anumita sectie de accidente usoare. De exemplu sectorul 1 are la circa 5(cred), la intrare, undeva in Chitila. Sectorul 6 are o sectie din asta pe la Veteranilor. Problema este sa fii foarte explicit si ferm pentru ca ei asta te intreba prima data: Unde s-a intamplat ? Au asa o mare satisfactie sa te trimita in alta parte de n-ai vazut.
OFF topic: cel mai nasol e pentru cei care fac accidente pe podul Grant; sunt trimisi de colo-colo pana pun piciorul in prag.

On topic: Cand te duci la ei trebuie sa faci un desen, pe spatele declaratiei, cu detalii despre cum a fost parcata masina, cu fata, cu spatele, etc (daca nu erai in parcare si erai oprit pe partea stanga a drumului, s-ar putea sa-ti dea amenda-daca nu era cu sens unic!). Este posibil sa te puna sa sufli, dar nu obligatoriu (pe mine nu m-au pus); dar oricum, fii pregatit.
Dupa ce stai la coada (la unele birouri e cu numere de ordine), ajungi si-i dai declaratia, te mai intraba el ce si cum, sa vada ca n-ai mintit (sau daca te prinde cu ceva) si pe urma astepti afara pana vine unul dintre ei sa vada masina. Daca zgarieturile tale mai vechi sunt pe partea cealalta, s-ar putea sa nu tina (eventual il rogi sa-ti le scrie si e alea in autorizatie).

Pe urma iti scrie autorizatia, cu care te ducila Omniasig, iti fac dosar de dauna si te programeaza la un service. Eu cu Omniasig am rezolvat un casetofon furat in 2-3 zile (sunt multumit ). Ai grija ca dupa ce iti repara masina, sa te duci din nou la Omniasig si sa ceri reintregirea sumei asigurate (eventual sa-ti faca poze la masina).

S-ar putea sa gasesti birourile de accidente usoare pe site-ul politiei: www.politiaromana.ro
Oricum , inarmeaza-te cu rabdare !

Bafta !
nairam
UFFFF am fost la politie si am declarat-o gasita zgariata in parcare, gata am luat dovada aia si anexa pentru asigurari. Am fost la sectia 12 politie pentru ca o gasisem pe undeva pe langa piata titan (fosta salajan).
Am rezolvat si cu zgarieturile alea care le aveam mai demult facute de mine. Am avut un soc blink.gif atunci cand eu i-am spus politistului ca in partile alealalte am zgariat-o eu. Politistu mi-a spus: Nu domne asa ai gasit-o acolo unde ai spus ca ai lasat-o, langa piata ...... blink.gif A fost de gasca....
Acum urmeaza spectacolu cu asigurarile sa vedem in cat timp o rezolva astia ... Masina e inca in garantie si in mod normal ar trebui sa o duc la un service autorizat dacia, da astia am inteles ca o tin cam o saptamana pana o rezolva, sa vad poate o fac eu la un nene meserias pe care-l stiu eu nu de alta da e meserias rau de tot am vazut cateva masini facute de el si nici nu se vede, sa vad ce zic astia de la asigurari. Va tin la curent...
AVT
Inteleg ca te lupti cu Omniasigul. Pai in cazul asta vezi daca au service-uri agreate sau poti s-o duci unde vrei. De exemplu Asibanul are patru service-uri agreate in bucuresti si daca te duci acolo e ok dar daca te duci in alta parte iti fac mizerii. Spun asta din experienta. Deci, vezi sa nu aiba si astia preferinte cu privire la unde iti duci masina la reparat.
In rest, iti urez bafta multa si sa ne ti la curent!
Bhorikah
QUOTE(nairam @ 23 Mar 2005, 15:59)
Mi-am gasit masina zgariata cand m-am intors de unde ma dusesem ..... mad.gif  e zgariata, pe portiera din spate si un pic pe aripa, total o lungime de 15 cm si o latime cam de 4-5 cm in forma ascutita. in doua locuri, pe aripa i-a sarit si vopseaua cam 1 cm patrat. Probabil ca dobitocu vroia sa iasa din parcare si m-a scrijelit nitel. Nu mi-a lasat nici un biletel, nimic. Prinde orbu scoate-i ochii.... mad.gif  mad.gif.
Intrebari:
1. Trebuie sa merg la politie?
2. Eu am casco la Omniasig si as mai avea niste zgarieturi prin spate (facute de mine in timp)  credeti ca se pot rezolva toate odata, pe casco?
3. care-i procedura?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
*



Referitor la patania ta, intr-adevar tre sa mergi la "stimabilii" in max. 24 ore de la constatare ... asa zice in lege ... dar daca tu observi abia dupa cateva zile [ipotetic vorbind] nu prea mai au control dansii asupra acestui termen, in fine...in ceea ce priveste zgarieturile din spate , subscriu la ce a zis bogdan o ... si depinzi f mult de agentul care iti face constatarea. 3. cu procesul verbal de constatare te prezinti la asigurari... nu stiu exact care e politica Omniasigului, in orice caz iti urez bafta !

nairam
Revin cu noutati:
Am facut constatarea la Omniasig si urmeaza sa ma duc la Service.
Partea proasta la Omniasig:
au numai cate o persoana / service care face constatarile asa ca dureaza cam mult;
Partea buna:
Avand in vedere ca aveam 4 locuri de reparat
Usa spate dreapta,
un pic pe aripa din spate,
bara de protectie spate
si usa stanga fata,
ma asteptam ca pentru usa stanga fata sa nu-mi dea constatare pentru ca era evident ca nu era acelasi eveniment desi constatat de politie in aceeasi adeverinta. Surpriza a constat in faptul ca mi-a dat acordul sa repar tot!!!
Urmeaza sa gasesc Service-ul in care sa fac reparatiile. Avand in vedere ca Solenza mea este in garantie si Omniasig are decontare directa doar cu cateva service-uri am de ales intre:
Meridian (berceni)
Cobalcescu
Adras
Ca reparatii am doar tinichigerie si vopsitorie. Aveti ceva sugestii ? Nu prea am chef sa stau prea mult fara masina.
i96nds
Cobalcescu nu m-a convins.... A trebuit sa mi-o vopseasca de 2 ori ca sa iasa bine....
Poate te sfatuieste cineva la care altul sa mergi.
Marius
Meridian e ok. Eu am fost nevoit sa merg acolo pentru a-mi vopsi o aripa si a iesit bine.

Partial offtopic: trecand si eu printr-o patanie asemanatoare (zgariata in parcare) am apelat la casco (ardaf) si mi-au vopsit-o la Augsburg. A iesit super, nu se cunoaste nimic.
nairam
Am fost la Meridian si mi-au spus ca dureaza cam 1 saptamana. Cei de la Adras mi-au spus ca in 2 zile imi dau masina chiar daca nu le vine acceptul de plata de la Omniasig cu conditia sa le las un act de identitate... Ce parere aveti?
gattoman
Sal.Am patit-o si eu.Mi-am gasit masina lovita in parcare.Portiera dreapta fata e zgariata si intr-un loc e infundata tabla exact pe linie. Vinovatul e vecinul care a parca masina lui langa a mea si pentru ca nu a intrat bine in parcare a ajuns prea aproape de a mea si mai deprate de cealalta.Cand a iesit din masina a deschis cu putere portiera si a executat-o pe a mea. Ce sa fac in cazul asta? Merg la politie cu el si imi fac masina pe asigurarea lui? Sunt sigur ca el mi-a lovit masina caci pe a mea au ramas urme din vopseaua lui si pe coltul portierei lui a ramas vopseaua mea. Am facut si poze in caz ca spune ca nu e el vinovatul. Incerc sa dau de cateva ore de el dar nu raspunde la usa. Ce pot sa fac in acest caz daca nu vrea sa mearga la rutiera?
bogdan_o
Asta cu trantitul usii nu mai stiu daca se pune ca accident sau nu. Dar te poti duce la Politie si spui exact ceea ce ai spus aici. Si mai spui ca ala nu vrea sa recunoasca (asta in cazul in care nu admite ca el a fost de vina). Cei de acolo fac constatatea si acum depinde. daca ai casco totul merge snur, ca tu ti-o repari pe casco si dupa aia astia de la societatea ta de asigurare or sa aiba grija sa ii trimita vecinului nota de plata. daca nu ai casco mai greu, ca trebuie sa il gaseasca poilitia p ala vinovat si sa te despagubeasca pe rca-ul lui.
gattoman
Dar daca nu cumva isi spala masina in cateva zile pot sa cer o expertiza la politie care sa demonstreze ca vopseaua de pe masina mea provine de pe a lui si ca urmele de vopsea de pe masina lui provin de la a mea. Daca se adevereste ca e asa plateste si expertiza, si amenda si imi face si masina.Dar oricum o sa incerc sa dau de el si daca nu ma inteleg cu el aplic metoda asta.In legislatie scrie ca trebuie sa parchezi masina la distanta suficienta fata de cealalta astfel incat sa nu cauzezi pagube, sau cel putin asa m-a invatat instructorul meu.
bogdan_o
In lege nu zice pe nicaieri de distanta si in nici un caz nu scrie pe undeva vreo distanta minima obligatorie. Asta la parcare. In trafic spune ca trebuie sa pastrezi o distanta adecvata conditiilor de trafic dar nici acolo nu spune cat. Pana la urma daca te tine poti sa parchezi oglinda in oglinda si sa iesi/intri prin portbagaj (cum am patiot-o eu cu SLZ firmei cand m-a blocat 1 bucata destept. noroc ca nu aveam berlina ca acolo ramaneam). Normal ca poti cere expertiza dar cred ca te complici. Insa dat fiind faptul ca vorbim de Dacii si nu de Maybach si de faptul ca sunteti vecini am credinta ca se va rezolva problema pe cale amiabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.