Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lanturi antiderapante
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bogdan_dsn
Vazand ca se apropie iarna cu pasi repezi doresc sa cumpar un set de lanturi pentru orice eventualitate. Sunt greu de montat? Am inteles ca se circula cu viteza mica si de asemenea ca lanturile sunt de mai multe tipuri, romb, scarita. Ce recomandati? Am cauciucuri all season pe toate rotile.
bozzo
Salutare,
In primul rand iti recomand sa iti iei lanturi, eu am tip romb si sunt foarte multumit de ele, m-au scos din multe probleme. Cele scarita ar fi mai bune ca musca si din gheata mai bine. Cand altii abia reuseau sa miste masinile eu mergeam linistit.
Cauciucurile allseason nu sunt prea eficiente fata de cele de iarna, fata de cele de vara difera doar profilul. Cauciucurile de iarna au un alt tip de cauciuc in compozitie, care ingheata mai greu.
Revenind la lanturi, cumpar un set de lanturi care sa fie pentru tipul tau de roti, in nici un caz sa nu iei unele universale care merg si la 13 si la 14 si la 15 pentru ca o saiti sara de pe roti.
Ai grijsa sa fie lanturi care se pun fara sa dai roata jos.
De pus se pun foarte simplu, ai instructiuni in cutie (fa exact cum scrie acolo). Ar fi indicat sa pui odata lanturile pe masina cand e frumos afara ca sa vezi cum te descurci, pe zapada si gheata nu e prea placut biggrin.gif
Intradevar, se circula cu viteza mica cu ele, o sa vezi ca nu ai cum sa alergi cu masina prin zapada mare si gheata, viteza o sa o adaptezi tu in functie de cum merge masina, nu pot sa iti spun o limita.
roland
Gresit, cele scarita NU sunt mai bune. Vezi: http://www.ehow.com/about_5399653_types-snow-chains.html

Cele romb (diamond) asigura un zgomot scazut, vibratii mai putine si impiedica deraparea laterala!!!

Cauciucurile all season sunt o prostie. Nici nici. Cauciucul nu ingheata (poate la -50), dar cel de iarna e mai moale la temperaturi mici (sub 4 grade) si are o aderenta mai buna, de aceea se recomanda iarna, chiar daca nu e zapada.
Solidu
E bine sa porti la tine o pereche de lanturi, de preferabil tip romb. Lanturile se folosesc la viteza mica, doar daca e acoperit carosabilul cu polei sau zapada, si pe distante scurte (sa urci o rampa, etc. ). Nu le folosi excesiv, contribuie decisiv la jocuri in articulatii, strici caucurile, le strici pe ele daca nu e gheata pe jos si mergi mult cu ele, plus cel mai important, ai grija la montaj ca se pot desface daca se intind nitel si iti agata conductele de frana si alte minuni pe dedesubt. E bine sa te familiarizezi cu ele inainte cu calm, ca sa stii ce ai de facut cand esti inghesuit. Sau daca iti da mana ia-ti niste huse textile pentru roti, sau sunt si niste lanturi textile, arata ca o plasa asa, si alea sunt mult mai bune dar costa si de vreo 5 ori mai mult ca unele metalice.
bogdan_dsn
Prefer lanturi lanturi. O sa caut ca vad ca inca nu au aparut in magazine lanturi tip romb. Eu pe la supermaketuri gen Cora, Carrefura si astea lanturile erau universale adica mergeau la 13'', 14'', 15''. Exista lanturi care merg pe un sigur tip de cauciuc? Eu am 185-60-14.

Am gasit aseara lanturi in Auchan cu 44 lei. Sunt tip romb si nu trebuie data jos roata ca sa fie montate. Sper totusi sa nu le folosesc decat cand e maxima nevoie.
hash
Daca vrei lanturi, ti le dau pe-ale mele smile.gif Sunt noi, nefolosite de 3 ani. Si eu le-am luat tot asa, "pentru orice eventualitate".

Cumpara-ti mai bine un set de roti de iarna de marca, te vor ajuta mult mai bine. Vei putea merge bine cu ele si pe gheata, si pe polei, si pe zapada sau si pe fleasca. Este o diferenta ca de la cer la pamant cand esti pe gheata cu o pereche de anvelope bune, de iarna, fata de cazul cand esti 'incaltat' cu unele de vara sau, si mai rau, cu unele tocite. La deal e diferenta intre a merge cu 40-50 la ora si stat pe loc. Cu alea de iarna ai tractiune, altfel faci 'polizor'.

Nu stiu cum cum ajuta lanturile pe zapada groasa (peste 20 cm). Dar deja aia nu mai e circulatie, mai lipseste sa-ti pui plug in fata.
C a t a l i n
Schimbă anvelopele cu unele de iarnă! Astfel vei e posibil să nu mai ai nevoie deloc de lanțuri, dacă nu te bagi prin nămeți...

Cu lanțurile nu poți merge mereu, deci e important să ai anvelope bune. All season sunt un compromis mare... Iar să montezi lanțurile ia timp, nu îți va fi deloc comod. În plus cele mai multe din comerț sunt foarte proaste, se rup ușor atât în sarcină cât și la turație mai mare... O să ai de reparat tabla și vopseaua apoi... Nu faci nicio economie...
bozzo
Eh blush.gif eu credeam ca cele scarita sunt mai bune, dar nu eram sigur.
roland multam de corectare. Referitor la cauciuc m-am exprimat ghresit, vroiam sa spun ca cele care nu sunt de iarna devin mai dure pe banda de rulare wacko.gif
C a t a l i n
Eu m-aș mira ca astea să fie mai proaste decât unele romb... Am folosit ambele tipuri... E drept că astea nu costă 44 lei...
user posted image
user posted image
user posted image
bozzo
uuuuh rolleyes.gif tare misto lanturile alea biggrin.gif
Adevaru ca nu au cum sa coste 44 de lei.
Eu am dat pe ala mele romb 110 lei acum 2 ani.
Dupa cum arat la tractiune cu siguranta sunt mai bune ca cele romb, insa nu stiu la alunecare laterala cum se comporta, poate aluneca mai usor decat cele romb. wacko.gif
bogdan_dsn
Da adevarul e ca un set de cauciucuri de iarna e sfant in sezonul acesta. Acum astept pana prin noiembrie sa mai strang niste bani si voi cauta sa cumpar si cauciucuri de iarna. Ce-i sigur ii sigur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.