Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La scoala de soferi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
kog
vreau sa vad care e/care a fost modul in care (va)v-ati pregatit(i) pentru examenul auto in conditiile in care mai nou se rezolva in disperare chestionare iar pe regulament se pune praful.


Fiti sinceri wink.gif
ArtVandelay
tot
pastrama
Doar chestionare, vreo 20 din totalul de 30(parca) cate erau atunci.


N-am varianta de vot.
Victoras2001
Visam Regulamentul. Din facut chestionare m-am oprit abia cand din 500 sau 600 (nu mai stiu cate erau) de intrebari am gresit doar 5.
In sfarsit... Acum ma uit la o fata care vrea sa ia permisu' dar face numai chestionare. Regulamentul ciuciu. A picat prima data si a concluzionat ca au gaborii plan sa-i pice. Da asta dupa ce-a facut scoala de soferi, iar acum si-a luat alte ore. Chiar in momentul asta-i la condus. icon_mrgreen.gif
Iulikk
Invatat regulamentul (citit de 2-3 ori) + facut cartea aia cu intrebari de la editura national, fara mecanica si sanctiuni... din toate (1300 si ceva - fara mecanica si sanctiuni) gresisem vreo 45.
C a t a l i n
Eu am citit Codul și Regulamentul de Aplicare, apoi am făcut chestionare.
Ce n-am învățat nici atunci și nici acum au fost articolele cu sancțiuni și contravenții. Am considerat că nu-mi sunt necesare, știam că sunt maxim 2 întrebări din ele în chestionare, așa că n-am avut probleme.
bucatzel
si-si. Regulamentul l-am citit ca pe un mic indrumar teoretic... oricum nu zicea pe acolo prea multe lucruri care sa sfideze bunul simt si logica. Chestionarele le faceam de distractie. De, eram deja in anul 2 de facultate, asa ca vazusem ce e aia examen. Asta de dobandirea permisului e pishu, dar marea majoritate il dau la 18 ani, asa ca li se pare ca au trecut piatra de hotar a vietii.
Filip
Am invatat semnele de circulatie si am citit legislatia pana am facut corect cele 1300 si ceva de intrebari din cartea de legislatie pe care o aveam, + carte de chestionare albastra (avea o Supernova pe coperta). Mi-a prins bine.
C@talin
cartea ai mare am cetito si am facuto de 3 ori cu o zi innainte si luat a fost smile.gif ,fara mecanica .
BZN
Era o carte cu chestionare, pe aia m-am bazat. Scoala (conducere) am facut 5 minute iar examenul teoretic pt mine a durat maxim 5-6 min, am facut 26 din 26. Imediat ce am iesit mi-am platit taxa de traseu, aia se cam uita lung dar eram sigur de reusita. biggrin.gif
Asta se petrecea in '94, ce timpuri...
CGDBZ
Eu am votat prima varianta doar ca am facut ceva mai multe chestionare.
b76bgaarh
prima vareanta.....
vis-a-vis
Pe vremea mea era doar o carte cu intrebari si regulamentu-n fata. Am citit regulamentu' o data si am facut toate intrebarile. Am gresit vreo 7-8. Am luat sala cu 25 si l-am intrebat pe gabor la care am gresit. M-a luat la goana... sad.gif

N-am inteles de ce daca rezolvi chestionare esti tocilar...
C@talin
cum si daca respecti legile esti fraier tongue.gif
kog
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Oct 2009, 16:23)
Pe vremea mea era doar o carte cu intrebari si regulamentu-n fata. Am citit regulamentu' o data si am facut toate intrebarile. Am gresit vreo 7-8. Am luat sala cu 25 si l-am intrebat pe gabor la care am gresit. M-a luat la goana... sad.gif

N-am inteles de ce daca rezolvi chestionare esti tocilar...
*



am vazut destui care invata TOATE intrebarile pe de rost. Absolut toate, si daca le zici ceva de regulament auzi musca... La astia m-am referit.

eu am votat prima varianta, am rezolvat chestionarele mai mult sa ma obisnuiesc cu limbajul folosit pentru ca nu e unul chiar simplu; ca sa spuna un lucru simplu au nevoie de 4-5 randuri si de procedee semantice complexe
argon
nu ai pus varianta 'luat pe spaga' si multi nu se regasesc huh.gif
kog
spaga intra la "nu am invatat deloc"
Merced
Am citit si codul rutier de vreo doua ori, dar m-am concentrat pe chestionare si pe intrebarile din cartea aia verde. Fara chestionare si intrebari tip si invatand doar codu' rutier consider ca-i aproape imposibil sa iei examenu'.
Andyno
Nu am avut nevoie de decret ptr ca stiam cu se mananca circulatia de pe la vro 15 ani.
Tata m a invat tot...el mi a explicat...el a fost decretul meu biggrin.gif

Chestionare am facut vro 2000...deja numai avea rost ptr ca le stiam pe derost.
Am luat sala cu 24 din prima.
La traseu am dat spaga ptr ca eram cu bacu si chiar numai aveam chef sa dau iar sala.
Accidente 0...doar am atins masina de gard, pom...ca orice incepator..
Amenzi 1..ptr centura..

KM in 3 ani decand am permisul..in jur de 400 mii....
bobo77
Prima varianta cu mentiunea multe chestionare nu "ceva"...
Shush
QUOTE(Andyno @ 23 Oct 2009, 20:15)
KM in 3 ani decand am permisul..in jur de 400 mii....
*



Altu care "traieste" in masina happy.gif

OT : eu am facut chestionare. Era un set de 30, le-am facut de 2 ori pe fiecare. La politie intrebari fix din chestionarele alea, dar in alta ordine biggrin.gif
fnp
Poate a vrut sa scrie mm si a gresit! smile.gif

Eu am citit odata regulamentul odata, am mai citit de 2 ori partea cu prioritatile si apoi chestionare.
bygy007
am citit regulamentul de 2 ori apoi am luat 50 intrebari din carte , le-am rezolvat , m-am corectat , am adaugat 50 , (50+50) , le-am rezolvat , apoi inca 50 , si tot asa pina le-am terminat pe toate , apoi am mai facut inca o data chestia asta si gata
prima data 23 si a doua 25 , am cazut prima data la traseu ca nu am dat pe masina care am facut scoala , era o rapandula care patina ambreiajul si nu am reusit plecarea din panta blush.gif
GrOzOy
La chestia asta cu schimbatul masinii au picat foarte multi !!
Kojak
QUOTE(fnp @ 25 Oct 2009, 09:44)
Poate a vrut sa scrie mm si a gresit!  smile.gif
*



...sau poate vroia sa scrie ron tongue.gif
C@talin
deci totu e simplu.
Cand te urci la volan,uiti tot ce zicea bou ala de langa tine care se numeste instructor auto. tongue.gif

soseaua e ta,doar mergi tu pe ea,restu sunt pe domeniu privat.
Sp!ke
Decretul 328/1966 il aveam cu mine si dimineata, acolo unde si regele se duce singur... chestionare nu mai stiu... cateva sute, aveam o carte cu vre-o 650 de intrebari cu un sigur raspuns corect si s-au dovedit un mare rahat, la examen mi-a picat cu totul altceva, cu raspunsuri multiple si daca nu invatam decretul... o dadeam in bara. In orice caz, 26 de raspunsuri corecte, poligonul facut intr-un minut si ceva, 2 puncte penalizare la traseul de zi si 0(zero) puncte penalizare la traseul de noapte... pe scurt, am luat permisul la nici 18 ani, din prima (imi mai trebuiau sapte zile) biggrin.gif...
Victoras2001
Astazi am aflat ca-s un prost.
blush.gif "Auzi ma? Da de ce ma faci tu pe mine prost, ca am suta de mii lejer". "Pai bai... tu nu stii cum se da examen acum"

Hai sa lasam dracului ghilimelele, o sa intelegeti din text cine cu cine se cearta.

Da cum se da, ma, examen acum? Intai oralu', nu?
Nu baaaa. Hai nu mai fa misto de mine.
Nuuu ma, nu fac.
Ba faci.
(Ia pu...)
Ia zi-i, cum dai tu examen?
Pai ma duc la traseu.
Asa
Ma incurca ala, ca e vorbit cu altii.
Ce e ma? blink.gif
E vorbit ma, e aranjata treaba. N-au altii loc de mine si io pic. sad.gif
Aha! DECI PICI PITICA (adica - pentru ca) N-AU ALTII LOC.
Daaa. mad.gif
Da vezi ca tu deja pici a doua oara.
Nu ma. Ca prima oara am picat la traseu. Acum as pica prima oara la sala.
Pai si tu la ce-ai vrea sa pici?
Hai ma, iti bati joc de mine!
Nu ma. Da tu nu stii nimic. Nici de ce se da "traseul", nici de ce se da teorie. Nu stii ca javra aia de carte e impartita-n doua. Ordonanta si Regulament. Te trimit sa cauti ceva si nu stii unde. Bun. Am inteles. Esti foarte priceputa, ai prins totul din mers. Semnalul de stanga, pe drumul national, la 120-140 km/h, se da pentru a se verifica bateria. TIR-ul ala mare si rosu se depaseste prin dreapta. Ca-n Regulament scrie altceva, nu-i un argument solid. Farurile alea nenorocite se aprind pentru a fi observat, nu pentru a vedea partenerul de drum ca ale tale sunt mai scumpe.
Victoras2001
Eram io beat cand am scris postul de mai sus (dealtfel toate de pe 13 icon_mrgreen.gif ), da tot am avut dreptate.
Si n-a dat de doua ori ci de vreo 5. blink.gif In doi ani. Bai nene, stiti de ce a picat? I-au dat raii aia niste intrebari "aiurea" pe care n-avea de unde sa le stie. Inainte de asta picase la traseu, dupa ce s-a scuzat politianul c-o pica ( radmasa.gif ), ca ea a condus excelent dar n-a dat prioritate la pietoni. Si nici nu era vinovata, ca pietonul a calcat pe trecere cand ea deja era pe trecere...
Mi-a ascultat Dumnezeu ruga. Mai are sala peste 15 zile. Daca o ia, mai avem o sansa. Sa pice la traseu. Rugati-va alaturi de mine.
kog
vecinul meu a luat in sfarsit carnetul... sad.gif . Bine ca macar nu are masina popa.gif Ca idee e genul de om cu care nu pot conduce, se agita striga calc-o, fa asa, fa pe dincolo, ia si la ala si incepe sa injure si sa gesticuleze obscen din dreapta chiar si catre soferii de tir wacko.gif . Feresca sfantu nu stiu care de incalca cineva vreo regula in fata lui ca face spume, chit ca ar muri cu dreptatea in mana daca nu ar face o manevra evaziva.
mr.squirrel
cartea, chestionare nu , doar intrebari extrase de mine din carte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.