Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie variabila
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
payty
salutare tuturor. citind o carte mai veche de motoare, scrisa de un profesor roman de la facultatea de mecanica, am descoperit un sistem foarte simplu de distributie variabila care se poate adapta pe dacie. revin cu o plansa din cartea respectiva cand voi avea timp sa o scanez.

sistemul este foarte simplu, si explicat acolo pare realizabil, problema e ca necesita oarece calcule.


Se bazeaza pe introducerea a doua arcuri de supapa, in serie, unul moale si unul tare. la turatii mici, sistemul functioneaza ca unul clasic, dar la turatie mare, datorita inertiei, tachetul "sare" pe cama si inchiderea e intarziata din ce in ce mai mult. mai exista si un amortizor hidraulic care amortizeaza socurile in special cand sistemul actioneaza la turatii mari.

Pe net am gasit doar urmatorul articol
http://books.google.ro/books?id=uRAgliO29Z...0timing&f=false


nu stiu daca a mai auzit cineva despre asta, ca de realizat sigur nu a realizat nimeni. in cartea respectiva spunea ca s-a realizat un experiment cu un motor de dacie care a fost modificat in felul asta cu succes.
ydaniel
eu nu am auzit nimica...
dar am vazut un motor de 1,4 modificat pt a merge cu hidrogen.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.