Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevoie de parerea voastra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
CataOlar
Am nevoie de opinia voastra cu privire la costurile de reparatie pe care le-ar putea implica masina din pozele atasate.
Va multumesc mult!
radian
Cine crezi ca-ti poate face o estimare cat de cat realista fara sa stie care sunt problemele sub capota? Fara o expertiza intr-un atelier service?
CataOlar
De acord. Reformulez: ochiometric, din fotografii, credeti ca sunt probleme mari sub capota?
Marty
CataOlar, undeva intre 1 si 5000 de euro.

QUOTE(CataOlar @ 6 Nov 2009, 11:01)
De acord. Reformulez: ochiometric, din fotografii, credeti ca sunt probleme mari sub capota?
*

Nu stim, n-am deschis-o inca.
ionutctn
QUOTE(CataOlar @ 6 Nov 2009, 11:01)
De acord. Reformulez: ochiometric, din fotografii, credeti ca sunt probleme mari sub capota?
*


Cat vrea pe masina cel care o vinde ca iti spun eu daca merita sa o mai cumperi.
Marty
Maxim 3000, in functie de an si dotari.
CataOlar
5k iepuri
Marty
Din ce an?
CataOlar
2006, 1.9 tdi ( cred ca 105 CP, nu-s precis )
b76bgaarh
in ce a intrat????

airbag sarit?
CataOlar
Mai multe decat cele ce se vad in cele 3 poze nu stiu nici eu.
Altis
Daca ala vrea 5000, tu probabil ca mai trebuie sa ai inca pe atat pentru reparatii... Merita de la 8000 la 10.000 o skoda reparata?
Marty
Sa stea incordat cu banii astia! Desi nu e evident, masina e bulita destul de bine. E lovita-n stilp, da' nu tare, exact atit cit sa-ti curga apa-n masina dupa ce o repari. Asta ca sa nu mai zic c-ar putea sa aiba o problema si la cutie (nu stii ce-a bulit planetara aia), ca sa nu mai spun ca lonjeronul s-a putea sa fie un pic deplasat. Sa mai continui?
b76bgaarh
da...dar e tdi mancatas.....
marksman
5000 de euro? Cred ca nici daca o vinde pe bucati nu ia atata.
CataOlar
Tocmai asta e, ca e pe neve si e ceva de genul c'est a prendre ou a laisser....

LE: de aia 5k mai imi iau doua solenze pe langa actuala smile.gif
Funny
Nu!
Marty
Pretul corect e undeva pela 2600 de euro.
bucatzel
QUOTE(Altis @ 6 Nov 2009, 11:16)
Merita de la 8000 la 10.000 o skoda reparata?
*


In conditiile in care o iei noua cu 12? Ce poci sa zic... romanul e totdeauna amator de afaceri din care sa iasa dand cu sapca de pamant, nervos pe al' de sus.
DannyY
Bateria e buna, proiectoarele functioneaza, ceata nu e.
Daca il cunosti pe proprietar, cere-i intai sa mergeti in service cu masina.
Altfel eu nu m-as hazarda sa dau 5000 EUR. Riscul e prea mare.


ady77
QUOTE(CataOlar @ 6 Nov 2009, 11:19)
Tocmai asta e, ca e pe neve si e ceva de genul c'est a prendre ou a laisser....
*



Pai pe neve nu ti-as recomanda sa iei o masina intreaga, daramite una busita.
Markos
Proiectoru de ceata pare ok.
DannyY
a laisser, sans regretes.
Altis
Nu e, ca are rama rupta... Ala e bun de transbordat pe o bara de dacie , prins cu silicon!
psychoo
stalp indoit, prag indoit, poate lonjeronul sa fi scapat intact dar eu nu m`as lega la cap cu ea.
bafta.
Marty
QUOTE(DannyY @ 6 Nov 2009, 11:26)
a laisser, sans regretes.
*

Si p-orma sa cinti: "Non ! Rien de rien... / Non ! Je ne regrette rien!"

CataOlar
In concluzie, stau pe koorul meu smile.gif

Multumesc mult pentru sfaturi!

PS: poate imi iau proiectorul sa il pun pe solnitza biggrin.gif
Altis
Da intreb si eu ca prostu... Masina aia n-are casco? Sau e manevra cu aia de la asigurari si e data dauna totala?
tribunul
Da aripa...unde-i aripa?
argon
eu zic ca mai bine o iei asa si stii cum a fost reparata decat sa iei una din targ care a fost busita mai tare decat asta si reparata de samsar...dar ceea ce nu stii nu-ti poate face rau, nu? radmasa.gif
DannyY
QUOTE(Marty @ 6 Nov 2009, 11:29)
Si p-orma sa cinti: "Non ! Rien de rien... / Non ! Je ne regrette rien!"
*



Sunt un pic ragusit acum (ahasunuenunu), da' dupa ce-mi trece, cant, parol.
Dar sa nu fii prin zona, c-ai sa zici ca te-am deranjat wink.gif
ionutctn
QUOTE(CataOlar @ 6 Nov 2009, 11:09)
5k iepuri
*


Intreaba-l daca nu cumva vrea 3.500 eur pe ea cu luat din fata portii?
CataOlar
Altis, nu stiu cum sta treaba la capitolul asta.
Altis
Off: Argoane ti-ai tunarit limuzina? ca vaz ca scrie JVC pe ea.. De la mp3 e abtiblidu? Fug repede la "Jurnal de bord" !
Marty
QUOTE(Altis @ 6 Nov 2009, 11:31)
Da intreb si eu ca prostu... Masina aia n-are casco? Sau e manevra cu aia de la asigurari si e data dauna totala?
*


Fransiza = 10%
Epava = 2000 Euro
Placerea de-a pacali un fraier = Priceless
Markos
si decand are politia unprele albe?
Altis
Sunt puri si imaculati!
Marty
QUOTE(ionutctn @ 6 Nov 2009, 11:34)
Intreaba-l daca nu cumva vrea 3.500 eur pe ea cu luat din fata portii?
*

Ma, e enorm, nu face asta!!!
tribunul
QUOTE(Markos @ 6 Nov 2009, 12:35)
si decand are politia unprele albe?
*



Au ramas de cand le-au dat sepcile albe, au fost la pachet.
DannyY
QUOTE(Markos @ 6 Nov 2009, 11:35)
si decand are politia unprele albe?
*


Dotare standard a Loganului 70K.
ionutctn
QUOTE(argon @ 6 Nov 2009, 11:32)
eu zic ca mai bine o iei asa si stii cum a fost reparata decat sa iei una din targ care a fost busita mai tare decat asta si reparata de samsar...dar ceea ce nu stii nu-ti poate face rau, nu? radmasa.gif
*


Oricum va ajunge in targ pana la urma, stai linistit. Este doar o problema de timp.
ache2
usa echipata = 150 E-uri
capota+aripa = tot cam atit
bara = 100
vopsit fata (pregatit+materiale) = cca 400, hai 500
daca nu are stricaciuni care nu se vad sau stilp strimb, cu cca 1500 E-uri (si alti aditivi alimentari) cred c-o repari ...

intre cit zice Marty (ce ar fi OK) si 3500 (care zic eu ca-i o secunda cam mult) cred ca oricare pret e corect ...
Andy_ACS
Parerea mea e ca reparatia ar fi pe undeva pe la 2000-3000E daca nu are airbagurile sarite, depinde si de unde e efectuata (reprezentanta sau alt service). 5000E e cam mult si nu merita stressul, alergatura, nu castigi asa de mult. Totusi daca ar fi ~3000E si nu ar fi alte defecte ascunse eu zic ca ar merita.

Bafta!
Altis
@Ache: Mai pune, far, radiator, roata, planetara, tabla aia de tine farurile, contra-aripa(asa se scrie?) etc, etc...
CataOlar
Inca o data va multumesc.
Nu am cum sa vad masina si nici nu am chef sa dau dupa aia cu sapca de pamant smile.gif
Asa ca o las in legea ei. Aviz pt viitor: daca va mananca sa va luati vreodata o Skoda bleumarin TDI break, verificati-o de doua ori inainte de a da banul.
Domnilor moderatori, se poate inchide.
ionutctn
QUOTE(Altis @ 6 Nov 2009, 12:05)
@Ache: Mai pune, far, radiator, roata, planetara, tabla aia de tine farurile, contra-aripa(asa se scrie?) etc, etc...
*


Cap de planetara poate vrei sa spui. E cu totul alta distractie. Oricum masina trebuie vazuta pe viu ca asa sa iti dai cu parerea la 3 poze e cam greu. La fata locului te uiti peste tot. Acolo te lamuresti cu adevarat.
tribunul
QUOTE(ache2 @ 6 Nov 2009, 13:00)
usa echipata = 150 E-uri
capota+aripa = tot cam atit
bara = 100
vopsit fata (pregatit+materiale) = cca 400, hai 500
daca nu are stricaciuni care nu se vad sau stilp strimb, cu cca 1500 E-uri (si alti aditivi alimentari) cred c-o repari ...

intre cit zice Marty (ce ar fi OK) si 3500 (care zic eu ca-i o secunda cam mult) cred ca oricare pret e corect ...
*



Nu te cunosc, nu stiu cu ce te ocupi, dar cu ce usurinta ai dat preturile si piesele care trebuiesc reparate zici ca esti constatator la o firma de asigurare.

Daca tu ai zis 1500 euro, mai mult ca sigur intr-un service autorizat, cu piesele cumparate de la ei, reparatia costa 4500 euro.
ionutctn
QUOTE(CataOlar @ 6 Nov 2009, 12:14)
Inca o data va multumesc.
Nu am cum sa vad masina si nici nu am chef sa dau dupa aia cu sapca de pamant smile.gif
Asa ca o las in legea ei. Aviz pt viitor: daca va mananca sa va luati vreodata o Skoda bleumarin TDI break, verificati-o de doua ori inainte de a da banul.
Domnilor moderatori, se poate inchide.
*


Daca si aia e masina de care sa te feresti, atunci radmasa.gif . Am vazut masini cu stalpi sudati, cu plafonul tras la loc, cu chit la greu si tot au iesit la lumina asa ca hai sa fim seriosi. smile.gif
Altis
Ionut, nu sunt de meseie, deci nu ma pricep foarte bine. Postarea mea se dorea o completare cantitativa, numerica a "devizului". Adica 1500 euro reparatia aia, in conditiile in care astea au costat 3000 eu http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1989513 . Si asta cu accept de plata de la asigurari, nu am luat teapa sau altceva. Si daca ai urmarit topicul ala, nu a fost afectata puntea.
driverx
Nenilor, nu stiu ce calculati voi acolo dar la masina aia, fara sa deschizi capota poti spune lejer ca se vor schimba urmatoarele:
- cadru motor sau ce solutie aleasa la Hoctabia.
- toata suspensia, da' tot
- as indrazni sa zic ca nici caseta directie nu a scapat. Este posibil sa ma insel, dar nu m-as baza pe asta...
- capota
- spoiler
- far
- proiector
- cablajele de la acestea (far, proiector), care cine stie pana unde se "intind" la Hoctabia.
- Bara parasoc sau cum ii zice la Hoctabia. E varza. Cine stie ce a facut aceasta si cu lonjeronul stang
- Multe masini mai au pe acolo "bucati" din servodirectie. Se si vede ceva strivit pe acolo, nu stiu exact ce mat(z)e exista in fata rotii stanga la Hoctabia.
- Contraripa. E varza. N-ai ce repara pe aia.
- Aripa.
- Toata usa.
- Tot stalpul A. A preluat forte prea mari, nu cred ca e recuperabil.
- prag stang
- probabil pedalier
- probabil ceva reparatii la stalpul B. Cred ca l-a rezolvat portiera.

Astea asa, privind una bucata poza. Nu mai zic de carenaje si alte tampenii. Si nu mai zic nici de planetara, cutie.

Deci cum reparati voi masina asta (CA LUMEA) cu 2000-3000 mii euro?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.