Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PAPUC 4X4 DOUBLE CAB
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
solenzaxjg
Doresc achizitionare unui papuc 4x4 double cab dar fara cobar din sticla numa bena goala.Se merita investitia sau nu.Astept parerile celor care au papuc de genul asta sau care au avut.Multumesc
tarzy
pai ce vrei sa faci cu el?

daca vrei sa-l folosesti ca "turism" nu prea se merita ptr ca o sa te coste suplimentar fata de o masina "civila" urmatoarele:
1. RCA - cam 50% in plus
2. rovigneta - cam 500% in plus
2 prim - taxa de pod la dunare cam 400% in plus
3. impozit - in fctie de motorizare, dar oricum daca nu sari de 2000 cmc la motor te costa mai mult la utilitara decat la turism

Altfel este o masina robusta, sistemul de 4x4 e cam prapastios .... dar merge .... cu care o sa-ti faci fericiti amici cand se muta , isi cumpara frigider, etc.
solenzaxjg
Eu o vreau pentru tara mai mult tata so foloseasca nu pt incarcaturi foarte mari sau remorca dupa ea ca are si tractor acolo dar sa il scoate dintr-un noroi si sa nu ramana cu ea si 4x4 sa mearga de cate ori are nevoie de el.Caci pe acolo il va folosi mult mai ales daca ii noroi.Motorul o sa fie de 19D
didosdoru
Eu am un pick-up 4x4 si se comporta foarte bine pe noroi, chear surpinzator. Impozitul e cam 250 ron, rca este cam scump, esti incadrat la masini de marfa <2300 kg, daca tatal tau e pensionar se mai deruce un pic. Rovineta e in jur de 400 ron ,dar nu e oblig sa o platesti daca nu circuli cu ea pe drumuri nationale si europene. Pe masina ar trebui sa dai maxim 2500 - 3500 euro, depinde de an.
solenzaxjg
Omule nu ii pensionar dar acuma mai trebuie o masina ca solenza ramane mie iara papucul ce va fi luat v-a umbla el.Si ii trebuie mai mult pentru una alta asa minore ca are si tractor deci numa asa sa-l scoate din noroi si zapada cand merge cu el ca pentru incarcatura nu-l va folosii.Iara de taxe nu ii un bai dar am auzit ceva cum ca ar fi probleme la cuplaj 4x4 dupa ce se intareste noroiul
didosdoru
Problemele apar daca nu folosesti 4x4 o perioada lunga de timp. La mine furca era blocata cand am cumparat masina, a fost nevoie sa schimb tot sistemul de acctionare. Merge fara pb din 2005, dar dupa un mers pe noroaie spal masina pe dedesupt (am aparat de spalat sub presiune - homeuse, dar isi face treaba), mai crapa cate un furtun, dar nu e bai ,sistemul de acctionare e simplu, e pe vacoum, se repara usor. Sa nu fie probleme cu motorul - pompa de injectie (reaprinderea becului de la bujii si lipsa de acceleratie), este un defect comun intalnit la toate motoarele 1.9 ce au echipat automobilele dacia.
solenzaxjg
Dar auzi trebuie neaparat sa se spele pe dedesupt cand nu mai mergi cu ea prin noroi.Iara daca se aprinde becul ala cum poti remedia problema sau ii frecventa la toate motoarele de dacia sau numa asa la cate unu.
didosdoru
Maneta de cuplare a puntii fata (este in partea drepta a masinii) am demontat-o si am uns axul care vine pe cutie cu vaselina grafitata, de atunci nu am mai avut probleme. Problema la pompa de injectie este foarte fregventa, dar se remediaza, costa in jur de 500 ron.
solenzaxjg
Dar la pompa de injectie ce pica asa repede ca tot am auzit dar de ce pica asa repede ca la un tractor merge mult si bine dar la asta de ce nu merge ca ii generatie si mai noua.Chiar asa slaba o facut-o

12 Nov 2009, 12:10:
Nu ma lamureste nimeni cu pompa de injectie si martorul ala care ar fi cauza si cum se poate remedia ca nu vreau sa imi iau si dupaia sa tot umblu la unul altul cu pompa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.