Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ghise:Imi e frica de alegeri anticipate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
aphophis
Asta ca sa intelegem cine sunt o parte din loazele care dorm prin parlament, fura prin parlament , care se opun reformarii parlamentului . Si stiti ce e ciudat? ca tocmai ghise e unul din artizanii ideii ca romania traieste intr-o dictatura. Cred si eu.. cand ajungi in parlament cu chiu si vai (de pe locul 3), cand e posibil sa nu mai prinzi loc in parlament , e clar ca e.. dictatura nu? laugh.gif Pentru cine nu stie.. ioan ghise e senator de brasov, din partea pnl


QUOTE
"Cinstit, mie imi este frica de alegeri anticipate". Declaratia ii apartine senatorului liberal Ioan Ghise, care a si explicat care este ratiunea pentru care se teme de anticipate: "am facut o investitie personala de peste 30.000 de euro pentru alegerile de acum un an. Nu pot sa fac o astfel de investitie de cate ori un om are capricii", a precizat el, la Realitatea FM. In cursul zilei, a reluat ideea si a adaugat: "Am facut credit ca sa am bani de campanie electorala".

"Am intrat in Parlament de pe pozitia a 3-a, pentru ca am primit voturile colegilor din intregul judet. Si atunci, eu nu am de unde sa stiu daca voi mai fi ales sau nu", a continuat Ioan Ghise. Alegerile anticipate i-ar strica toate planurile senatorului PNL, care a explicat clar ca, "inainte sa candidez, mi-am facut o proiectie pe patru ani". Iar liberalul nu vrea sa se trezeasca peste noapte fara loc de munca, dupa cum a marturisit.

In plus, alegerile anticipate nu ar aduce nimic nou, a subliniat Ghise. Principalele partide tot vor fi reprezentate in Legislativul Romaniei, poate doar procentele s-ar modifica, in mod nesemnificativ. Aceeasi opinie este impartasita si de fostul lider liberal Calin Popescu Tariceanu, care a declarat la RFI ca, daca viitorul presedinte va fi tot Traian Basescu, el nu trebuie lasat sa dizolve Parlamentul. "Alegerile anticipate - daca se vor organiza - nu vor aduce nimic nou in ceea ce inseamna pe fond structura politica a viitorului Parlament", a avertizat Tariceanu.
 
In urma cu o saptamana, presedintele Traian Basescu a declarat ca nu doreste alegeri anticipate, pentru ca acestea ar pica intr-un moment foarte prost. Liderul de la Cotroceni a precizat, insa, ca nu poate sa nu se gandeasca la faptul ca dizolvarea Parlamentului este o metoda democratica de a iesi dintr-o criza politica. "Nici nu pot gandi ca acest instrument de deblocare a crizelor politice pe care il reprezinta alegerile anticipate nu pot sa-l folosesc", a spus seful statului.


http://www.hotnews.ro/stiri-politic-643377...-electorala.htm
Jack Daniel's
Logic, trece guvernul, nu sunt prosti sa renunte la un loc caldut. smile.gif ROMANIA !
lowdriver
Sulfina Barbu a declarat tot la hotnews ca ea a cheltuit 127 milioane ROL pe campanie, din care o mica parte au fost donatii. O performanta mai buna.
Tot ea zicea ca opozitia nu se va prezenta sa voteze guvernul.

Cu alte cuvinte nu vor fi lasati sa voteze.

Castigator la investitii e marean goagle almanahe. Asta da acum, in campania de prezidentiale, bonurile cadou restante din mai la profesorii din scolile primariei. Bonurile sunt tiparite cu dedicatie 'Cu acelasi respect, marean v'.

Concluzionam ca dl Ghise e un jucator slab pe piata asta. A fost si el primar la Brasov, putea sa intarzie salariile 6 luni la tot personalul si se scotea numai din dobanda.
corbex
QUOTE(lowdriver @ 10 Nov 2009, 05:42)

Concluzionam ca dl Ghise e un jucator slab pe piata asta. A fost si el primar la Brasov, putea sa intarzie salariile 6 luni la tot personalul si se scotea numai din dobanda.
*



asa a si facut, dar numai locul pe lista l-a costat mai mult decit dobinda !
Marius97fer
prin diverse cercuri se auzea ca Antohi a cheltuit la Bacau aproape 150.000 de euro. Sacose pline cu salam, pui, ulei, bani cash, etc. etc., se cam rotunjeste suma smile.gif
ady77
Cine e Antohi asta? De la ce partid?
corbex
Crezi ca e vreo diferenta intre procedee de la un partid la altul?
Marius97fer
Pardon, corect e Antochi.

http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2009/01...t-de-bacau.html

LE @Corbex, tu crezi ca aia de la pedele sunt mai putin romani fata de aia de la pesede. Smecheria e ca unii au reusit sa cheltuiasca mai putin si sa ajunga acolo, altii mai mult.

Acu, eu sunt sigur ca nu va fi nici macar unu' singur care sa zica ca e de acord cu anticipatele, poa' sa fie si de la partidu pacii sociale din cracanatii de pe deal smile.gif
ady77
QUOTE(Marius97fer @ 10 Nov 2009, 13:45)
prin diverse cercuri se auzea ca Antohi a cheltuit la Bacau aproape 150.000 de euro.  Sacose pline cu salam, pui, ulei, bani cash, etc. etc., se cam rotunjeste suma smile.gif
*


Si mie nu mi-a dat nimic. Bulangiul. poate imi da la anticipate tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif
DragosP
QUOTE(aphophis @ 10 Nov 2009, 00:29)
Asta ca sa intelegem cine sunt o parte din loazele care dorm prin parlament, fura prin parlament , care se opun reformarii parlamentului .

Cine, ce fură măi împuțitule (© Băse)? nedumerire.gif

Tu chiar crezi că nu-s 90% din parlamentari o apă și-un pământ? Crezi că-i convine cuiva alegerile anticipate? În afară, evident, de Băse, care speră la un număr mai mare de parlamentauri.
aphophis
rolleyes.gif vad ca unii cedeaza cand vad ca preferatii lor sunt la fel de imputiti ca si restul. Pai tu esti de acord cu un cracanel din asta, cand se pronunta impotriva referendumului pt un parlament unicameral?
vijelie
Ghise a turnat
Ghise a fost iertat
Numele Partidului sa fie laudat!
aphophis
haleluia PNL laugh.gif
DragosP
QUOTE(aphophis @ 10 Nov 2009, 15:49)
rolleyes.gif vad ca unii cedeaza cand vad

Nu mi-ai răspuns care cine ce fură din parlament, conform cu scrierea ta "doctă". Lasă aprecierile despre cine și cui îi este preferat. Că ești departe (ca tamponul) de adevăr.
corbex
Ghise e doar un raspindac. Zvonerii sint pe soseaua Kiseleff.
aphophis
QUOTE(DragosP @ 10 Nov 2009, 15:59)
Nu mi-ai răspuns care cine ce fură din parlament, conform cu scrierea ta "doctă". Lasă aprecierile despre cine și cui îi este preferat. Că ești departe (ca tamponul) de adevăr.
*


cum cine fura? toti radmasa.gif da vad ca unii fac pe iubitorii de tara si popor, impotrivindu-se unui parlament mai mic, mai curat.. Sa stii ca sub nici o forma nu se opun acestor chestii doar pt ca sunt niste loaze care abia au ajuns in parlament (vezi cazul penelistului ghise din primul post)
CIPTUNING
Si cum, pana acum nu si-au recuperat banii astia? radmasa.gif
lowdriver
Sigur ca si i-au recuperat, au dat toti navala pe mangleli din prima zi, ca doar nu era sa rateze startu'. In parlament e ca-n formula 1- cine pleaca din pole position are sanse mai mari la podium.
Problema e ca ori n-au apucat inca sa-i spele ori nu-i lasa inima sa vanda de prin casa. Deh, e greu sa dai de la tine la varsta asta, dupa ce ai dat numai de la stat.
dacis
Recuperat o laie... Pe criza asta e cam naspa cu recuperarile.

Si apropo de subiect, am un amic mare politician, mare. Evident, pentru nivelul local... Ma intalnesc cu el asta-toamna inainte de alegeri si il intreb: "Ce faci maestre, catindezi?" El: "Sigur ca da, la dipotati" Eu: "Si unde? La tara ori in oras?" el: "La oras, ca nu imi permit la tara" Eu: " ohmy.gif HA? Cum asa?" El: "Pai da, ca la teara mai trebuie, asa, la electorat, un salamior, o bericica, un pachetel de carnita, o punga de zahar, un litru de olei... Ca sa nu mai vorbesc de raurile de vin si paraiele de rachiu.biggrin.gif Iar eu nu-mi permit, ca am bugetul micutel, pana in 30.000 (EUR). La teara fara 50-60.000 EUR nici nu iti permiti sa stranuti. Ca sa faci impresie e bine sa ai de la 70.000 in sus. Asa ca eu raman in targ, unde mai merge treaba si vrajeala cu un balonas, un calendar, o agenda, un pix, o sacosica"

Ca sa elimin suspansul, amicul a fost ales, e acuma mare dipotat. Numai ca este mai naiv (ailaltii zic ca ar fi mai fraierut), asa incat nu si-a scos decat partial cheltuielile din campanie, iar asta mai ales din leafa de dipotat. Incat daca ar fi sa vie anticipatele peste el, adio si nu am cuvinte: canci banuti, canci firfirici pentru campanie. Si nu cred ca este singurul...
lowdriver
Astea sunt abureli. La tara, in general primarul aranjeaza cartile mai mult din banii statului; da lemne ca ajutoare pentru incalzire la saraci iarna, mai deblocheaza niste fonduri, cu alte cuvinte ii strange cu usa pe oameni dupa metoda batul si zaharelul: in ziua votarii da bani gheata si mobilizeaza lumea la urne amintindu-le in acelasi timp foarte subtil ca el taie si spanzura la buget: daca nu iese cutare mai vezi ceva de la primarie cand o face plopu' cd-uri. Pentru mai multa siguranta, se delega si niste nepoti de partid care sa ajute batranii sa voteze. Asta merge brici, cum populatia rurala e imbatranita si legea permite celor invalizi sau cu deficiente sa fie insotiti in cabina de votare.
La oras se fac alte manevre, la numaratoare, dupa numaratoare, la borderouri. Fiecare clica trage din ce directie poate. Cheltuielile cu afise si pungute sunt doar varful aisbergului, praf in ochi.

10 Nov 2009, 21:33:
Iar de recuperat, nu-ti fa griji. Cine e la butoane preia greaua mostenire a celui pe care l-a inlocuit, adica imunitatea si ciolanul.
Multi credeti ca doar partidele de la guvernare au acces la buget. Aiurea, dincolo de structurile de partid sunt grade de rudenie, masonerii, prietenii si complicitati care merg dincolo de doctrine.
dacis
lowdriver, ce spui tu a fost valabil pana pe la mijlocul lui 2008. Primarul de la tara da ajutoare daca are bani. Iar acum nu prea mai au bani primariile in bugete, sa stii. Tu vorbeste asa, din sfere inalte, dar situatia este nasoala si in primariile rurale. Unii vor trebui la anul sa isi concedieze nevestele, finii etc, pe care i-au angajat in ultimii 5-6 ani, si asta ii va durea. Rau. Ce "ajutoare" s-au mai de iarna trecuta pana acum este mult, mult mai putin decat in 2006 si 2007. Tu cum crezi ca au reusit liberalii sa ia atatea voturi de la tarani si saraci?... Cu ajutoarele sociale date in 2006 si 2007. (Nu citi fraza asta ca anti-liberala; oricine este la guvernare are la indemana aceasta masa de asistati sociali care este o mare populatie de votanti, pana la urma; de asta o si mituiesc cu totii... Liberalii sunt cumva de condamnat doar pentru ca s-au batut pentru voturile acestui public caruia i s-au adresat impotriva naturii / doctrinei)

Cat priveste recuperatul cheltuielilor de catre candidatii alesi si sponsorii lor, uita-te intai cate facturi neplatite (pentru lucrari din 2008!) au primariile, scolile, inspectoratele scolare, directiile de sanatate, spitalele si apoi mai discutam. Cat timp statul nu are bani pentru comenzi de lucrari nu prea vad de unde sa isi recupereze "sponsorii" investitiile facute in candidati. Si din acest motiv, daca vor fi alegeri anticipate, multi alesi vor renunta sa mai candideze pentru ca nu vor mai gasi bani pentru finantarea campaniei... Daca mai vrei detalii "intime" mai am, dar cred ca tot ce am spus mai sus este de ajuns ca sa intelegi spaima TUTUROR fata de idea alegerilor anticipate.
lowdriver
Ce-am povestit eu s-a intamplat la ultimele alegeri prin tara si se va repeta, desi au crescut pragurile pentru ajutoare. Moldova este un caz particular, la voi mereu a fost o situatie economica mai dificila. Nu uita ca chiar daca primarii de la sate nu sunt in gasca administrativa, tot pot sa acceseze alte fonduri. La orase este cu totul alta poveste, se schimba PUZ-uri, se impart autorizatii de tot felu', se proceseaza retrocedari, samd.
In privinta recuperatului cheltuielilor discutia se referea la elita politica si nu la alesii din teritoriu. Cei de sus nici nu se uita la gainarii cu zugraveli, schimbat chiuvete in gradinite si alte combinatii marunte. Acolo se invart sume mari pentru afaceri cu avioane, trenulete, zacaminte, se infiinteaza si se desfiinteaza institutii de stat, se fac transferuri din patrimoniul statului, se dau legi speciale.
Hai sa iti dau un exemplu: Don Pedro cand era inca in forma a apasat butonul sensibil si a trecut o lege cu o mica 'eroare' de calcul pentru pensii, care schimba formula de calcul in asa hal incat cine se pensiona primea lunar o mica avere. Multi care indeplineau conditiile de pensionare au depus dosarele, dar au fost prelucrate la timp doar cele ale catorva grei, printre care si fosta nevasta a lu' nenea, anume tanti Mioara. Dupa 2 zile s-a rectificat legea si s-a reluat practica normala, pentru prostime.
Aia s-au scos pe viata si cand faci legea nu e greu sa-ti tragi casoaie, bani, privilegii, fabrici si resurse, exploatari, scutiri de impozite, facilitati la export-import. Mai o privatizare, mai o reorganizare de institutie cu spagile de rigoare, mai o inginerie la mediu, astea sunt prioritatile lor, ca legile pentru noi le dau foarte greu si foarte strambe. RAAPAPS naparleste de la an la an.
Sa nu confundam gastile de la tara cu primari si instalatori cu parlamentarii care servesc petrolisti, dezvoltatori imobiliari, si grupuri financiare.
Ce crezi ca se va intampla daca se voteaza legea obligativitatii asigurarii locuintelor? Cati bani o sa se stranga si cine o sa faca brusc averi colosale? Asiguratii, legiuitorii sau asiguratorii?
bion
Domnilor saracia e mare. Orange e cu cutitu` la gat ca nu prea are daruri pentru prieteni.
Prin metode specifice aflai o cestiune. Pentru ultimele luni ale anului CAS(asig. de sanatate) din saracia lor au devenit marinimoase cu anumite srluri medicale si le-au sporit sustantial cota. Propitarii tre sa se simta si sa faca si ei oaresce donatii electorale. Smecheria e ca banii pe care CAS i-a alocat sunt platibili in 2010 din bujetu 2010. Daca nu iese din urna cine trebe` domnii patroni au belit plua . Ei se cam codesc sa marce banu` acu` dar portocala ii apasa rau pe cojones. Veselia e in toi tongue.gif radmasa.gif icon_mrgreen.gif
tribunul
Doctorul american spune: - La noi, in America , medicina e asa de avansata, ca scoatem un rinichi de la unu', il transplantam la altu' si dupa 6 saptamani ala deja isi cauta de lucru!
Doctorul german : - E nimica toata; la noi, in Germania , scoatem un plaman de la unu', il transplantam la altu' si dupa 4 saptamani ala deja isi cauta de lucru!
Doctorul rus : - Nici asta nu-i mare scofala; la noi, in Rusia, scoatem 1/2 de inima de la unu', o transplantam la altu' si dupa 2 saptamani amandoi deja isi cauta de lucru!

Se ridica doctorul roman si spune: - N-avem ce sa comparam, toti sunteti inapoiati fata de noi; la noi, in Romania , am luat cativa fara creier si fara inima, i-am pus in fruntea tarii si acum toti ne cautam de lucru
dacis
QUOTE(lowdriver @ 11 Nov 2009, 16:05)
In privinta recuperatului cheltuielilor discutia se referea la elita politica si nu la alesii din teritoriu...
*

Cu privire la elita politica sunt si eu de acord ca ei nu au probleme de acces la os de ros. Numai ca aceasta elita nu cuprinde toti parlamentarii, ba nici macar majoritatea lor. Opinia mea strict subiectiva este ca au acces la finante cel mult 80-100 de mahari politici, din care propriu-zis in parlament nu sunt mai mult de 50-60. Despre restul pana la 477 de parlamentari ziceam eu ca, daca vin algerile anticipate peste ei, au cam rasolit-o...
lowdriver
Au aparut zvonuri in presa ca un candidat la sefia statului fura din fondurile partidului pentru propria campanie. Si e unul important. Si mai si da vina pe altul ca chipurile ala ii rupe afisele care de fapt nu se tiparesc findca a deturnat el banii. Jonglerii staliniste... ca atunci cand aia care ascundeau ramasitele fuhrerului dadeau vina pe inamici ca il ascund pe sinistru. De mentionat ca respectivul tocmai a facut un pelrinaj in estul salbatic. Banuiti cine este?
Oare si dl. Ghise si-a deturnat din creditul respectiv? Sau l-or fi ajutat colegii de partid mai descurcareti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.