Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AJUTORR! INMATRICULARE
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
oke
Buna. Sper sa nu se supere nimeni pe mine nu detin un autoturism dacia, m-am alaturat acestui forum din disperarea de a gasi raspunsul la o intrebare.
Am cumparat o masina din Ro, masina provine din belgia si are numere si carte verde valabile, deci masina nu este radiata din Belgia.
Intrebarea este pot sa inmatricule masina in romania daca nu este radiata acolo?
Am si un contract de vanzare cumparare intre mine si belgian ca si cum ar fi fost facut acolo. Mai am la masina o hartie roz cu datele masina etc. pe care scrie CERTIFICAT DE INMATRICULATION sau asa ceva si inca una verde pe care scrie CERTIFICAT DE CONFORMITE plus cartea verde. Serile le-am verificat corespund.
Habar nu am ce sa ma mai fac sunt disperat, imi este cumva sa nu raman cu ea asa pe cap.
Astept un rsp cat mai rpd.
Va multumesc anticipat
Vallybz
din cate stiu eu de prin legea asta a noastra nu ai nevoie ca masina sa fie radiata acolo atata timpm cat ai contract de vz-cump.....iti recomand sa te duci sa o declari la fisc ca fac aia spume(amenda sau spaga) daca nu o declari in 30 de zile...
Marian66
certificat de conformite este echivalentul certificatului de autenticitate de la RAR. nu are nicio valoare aici smile.gif
te duci repde la RAR sa iti faca carte de identitate a vehiculului. dupa, cu vanzare-cumparare si cartea de identitate, te duci la fisc.
dupa ce ai fost la fisc, mergi la poltie.
stai calm, nu fii disperat ca nu e nicio situatie nasoala, poate doar daca au trecut cele 30 de zile de care zice Vallybz, s-ar putea sa iti bageo penalizare pe la impozit sau o contraventie de vreo 3-4 milioane.
murfi
ciudat cum unii nu se intereseaza de nimic inainte sa cumpere o masina...
te-ai interesat cat te costa taxa de prima inmatriculare inainte de a o cumpara?
Avani
La noi nu se poate vinde o masina daca nu a fost radiata de la circa financiara.

Ganditi-va doar ca pentru acea masina s-au emis zeci de amenzi si impozite timp de 5 ani, acestea nefiind deloc platite... tu dupa 5 ani, vinzi masina prin contract de V-C. Chiar credeti ca toate acele amenzi si impozite neplatite vor disparea ?... in niciun caz nu se vor incarca pe spinarea cumparatorului, de aceea, pana ce vanzatorul nu o radiaza din evidente (cu plata integrala a impozitului& amenzilor), degeaba o cumperi tu, pentru ca nu o vei putea inmatricula.

Cel putin in Romania, pe cartea de identitate a masinii, trebuie trecute 2 stampile. Una de la circa unde s-a radiat masina (de unde apartine vechiul proprietar) si alta de la circa pe raza careia s-a inmatriculat masina (zona din care face parte cumparatorul).
aleksanders
stiu un caz concret care a luat un mercedes a klass si a primit un act fals de radiere- in momentul in care a mers sa isi treaca masina la fisc aia au vrut sa ii confiste masina intrucat fusese pe o firma care avea dari foarte mari catre stat - concluzia este ca in momentul in care cumperi o masina mergi si la fisc sa vezi cum sta nenea ala cu darile
oke
Masina nu e scumpa da pt un tanar ca mine e foarte mlt, am strans din greu etc... E un Seat Ibiza din 95. Taxa stiu ca vine pe la 470E fara depreciere sau alte minuni. Nu sunt samsar de masina sau asa mai departe, nu stiu chiar toate m-am interesat si eu de unde am putut, iar de faza daca masina este radiata sau nu, nu am stiut nimic, am omis, sper sa nu ma coaste foarte mlt ca si asa.... sa revenim. Masina o am din data de 6 noiembrie are carte verde valabila pana in 16dec 2009. Contractul il am facut direct intre mine si belgian ca si cum ar fi facut acolo si acte la ea am cele care le ziceam in primul post. Imi este cumva ca daca nu o pot inmatricula........................ n-am cuvinte. Nu stiu nici ce sa mai zic sincer....
Va multumesc si astept sfaturi in continuare cu mare nerabdare. unsure.gif rugaciune.gif
Marian66
pai sfatul asta e, du-te si inregistreaz-o la fisc. dupa, poti sa te duci la politie sa iti iei autorizatie provizorie de circulatie pe 30 de zile (numere rosii), pe care poti sa o prelungesti succesiv pana la 90 (adica de 3 ori cate 30). daca e sa se intample ceva, ai timp sa rezolvi in 3 luni. eu unul as face asta chiar MAINE.
citeste si pe aici (nu ai completat locatia la profil, iti dau informatii pt bucuresti).
http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...a-temporar.html
http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...provizorie.html
http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...culri-auto.html

daca o sa observati, la inmatriculari, spune ca in cazul autovehiculelor aduse din strainatate, se retin numerele de inmatriculare si se arhiveaza. in caz de nevoie, se poate elibera o adeverinta care sa serveasca in tara respectiva pt radiere. deci , masina nu trebuie sa fie radiata de acolo.

aleksanders, fara suparare, cred ca exemplul tau nu exista. sau , mai bine, sper ca nu exista, pt ca trebuie sa fii ciumpalac rau sa te arzi in halul asta. sa zicem ca nu observi ca e stampila de pe certificat smecherita, dar pe cartea de identitate a masinii se vede imediat, mie de exemplu mi-a pus odata si timbru sec
oke
Multumesc mult Marian66. Off topic iau postul tau ca pe un cadou de ziua mea, astazi fiind. Sapt asta nu am posibilitatea sa ma duc cu ea pe la RAR, Politie, Fisc etc... dar sapt viitoare o sa pot sigur. Sper inca odata sa fie bine si sa iasa totul ok.
Va multumesc tuturor inca odata si daca mai stie cineva ceva sunt nerabdator sa aud.

PS: sunt din Targu-Mures
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.