Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare RAR / Inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
kitzsteinhorn91
Salutare ! Postez aici in speranta ca ma veti putea ajuta.
Ideea este urmatoarea: am cumparat de la un om, o Dacia 1300. Am facut contractul de vanzare-cumparare, a radiat-o de la el de la fisc, iar eu am inscris-o la fisc la mine si am platit si impozitul pe lunile ramase. Ideea este ca mai trebuia sa ii fac identificarea la RAR si sa o inmatriculez, dar intre timp, avand in vedere starea in care se afla masina, am bagat-o in reparatii. I-am schimbat motorul cu unul frantuzesc, la fel si cutia de viteze si am vopsit-o in alta culoare decat cea trecuta in talon. Cum procedez acum cand ma duc la RAR sa fac identificarea si apoi la politie cu inmatricularea ? Ca nu mai corespund datele de pe cartea masinii cu masina ! Va rog mult sa ma ajutati !
BZN
Cam greu cu motorul, culoarea se schimba usor. Ai acte de provenienta pentru el?
kitzsteinhorn91
L-am luat de la REMAT. Mi-au zis cei de acolo ca am nevoie doar de chitanta pentru la RAR. Am chitanta de la motor si cutia de viteze si este si stampilata ! Motorul si cutia au tablitele cu seriile pe ele.
BZN
Daca e asa, te duci la RAR, iti trec in CIV modificarile si gata. Pentru inmatriculare trebuie, in situatia ta, sa obtii si ITP de la ei.
kitzsteinhorn91
Deci ma duc pur si simplu cu actele masinii (talon, cartea masinii) + chitanta de la motor si cutia de viteze, iar ei imi vor trece schimbarile in talon corect ? Dar cu identificarea, adica atunci cand verifica seriile din talon cu cele de pe masina ? ITP-ul il are valabil pana in 2011, trebuie sa-l fac iar inainte sa o inmatriculez ? Dupa ce termin cu RAR-ul, ce acte imi trebuie ca sa o inmatriculez ?
BZN
Modificarile se inscriu in CIV nu in talon.
Certificatul de Autenticitate are valabilitate 60 de zile , seriile trecute in el vor fi cele actuale. Acesta il obtii dupa ITP.
Normal, daca ai schimbat motorul, el va trebui testat pt noxe deci vei face o noua inspectie.
Dupa ce termini cu RAR, cu contractul de V-C, fisa de inm. vizata la serviciul taxe si impozite, chitantele de plata, Certificatul de Autenticitate, CIV, RCA, si CI te prezinti la politie.
kitzsteinhorn91
Deci pana la urma nu am de ce sa imi fac probleme nu ? Eu ma duc la identificare chiar daca am schimbat motorul si culoarea. Ma duc cu CIV, talonul actual, chitanta de la motor si ei se ocupa de tot. Apoi cu ce mai primesc de la ei ma duc la politie.
gaby-cta-ro
Bai nene NU te duci la identificare, te duci la inspectia tehnica sau altfel spus te duci sa iti inscrie noul motor (cutia nu conteaza la serii) in cartea de identitate a vehiculului (asa spui cand iti faci programare)- lucru ce include o inspectie tehnica. Inscrierea de date in cartea de identitate o face numai Rar-ul, de aceea NU te duci la orice statie de itp ci te duci la RAR.
Tot RAR-ul o sa iti faca si identificarea dar dupa ce iei inspectia tehnica.


Sper ca ai inteles.
kitzsteinhorn91
OK, acum am inteles. Deci ma duc fara nici o problema, cei de la RAR imi fac inspectia tehnica, apoi imi trec datele in CIV si imi fac identificarea, iar tocmai apoi cu hartiile de la ei ma duc la politie sa o inmatriculez nu ? Si la motor am o intrebare: am la el doar chitanta si cu stampila pe ea, iar pe blocul motor este tablita cu seria. O sa o dea jos si o sa puna ei alta ? Asa mi-au zis unii...
BZN
Seria se poansoneaza pe blocul motor in zona locasului pompei de benzina. Oricum, ce mai conteaza, sa ajungi tu acolo... Spor.
kitzsteinhorn91
E blocul frantuzesc si cu placuta aia MOTEUR 810-02 frantuzeasca, sper ca nu mi-o da jos sa puna altceva ohmy.gif
Adica eu chiar vreau sa imi lase placuta aia cu seria originala, sa nu o ia de acolo si sa puna altceva in locul ei... ohmy.gif

15 Nov 2009, 17:03:
Uite cum e motorul meu ! Nu vreau sa imi dea jos placuta asta !
vallyyy
Daca vei privi atent la fostul tau motor din 76 vei vedea ca blocul motor e tot frantuzesc .....are tot sigla renault si un VL si nu are nici anul de fabricatie poansonat ,iti garantez ca poti bate si seria de pe blocul tau pe blocul asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.