Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: claxon si dezaburire luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
p2kadip
Din ce cauza nu mi-o mai merge claxonul? goarna e buna, firu de la blocul de lumini pana la goarna e bun. Are vreo siguranta ceva?
banuiesc si ca ar fi din blocul de luminii dar 2,5 mil..nu e putin
Sa desfac blocu de lumini? so putea face?

Si cu dezaburirea am pus cu dala de masurat tensiunea..acolo unde se baga siguranta..si am observat ca nu e tensiune acolo, de unde o fi problema?
si releu? sal desfac sa dau cu smilgher cu niste spray contact p`acolo?

Sper sa nu va stresez prea mult, am mai facut niste topicuri..dar cu nimicuri dastea daca ma dun in service ma rupe..saptamana trecuta am fost sa-mi lipeasca tapiteria sus si mia luat 80 RON. Pai daca stiam..luam io perlandez si o lipeam si de banii aia ma plimbam..
ti3sto
clanxonul are siguranta ... din cate stiu eu iar dezaburirea poate sa fie si butonul ..
p2kadip
unde o fi siguranta claxonului? stie careva?
iar la dezaburire am scos butonul..si am verificat..si pare in regula totul..cum am mai si zis nu e curent acolo unde se baga siguranta...si e bne butonu k am verificat

am dat placa pe care se baga sigurantele jos...am bagat mufele pe sub din nou..am dat cu smilgher pe alea de la mufe..
misu78
Siguranta claxonului trebuie sa fie una din grupul de 6(3 sus si 3 jos) fara semne in dreptul lor din stanga soferului. Verifica-le si tu pe toate si vezi daca e vreuna arsa.
gcgeorgescu
blocul de lumini e putin peste un milion , am cautat eu zilele trecute
Maskatu
Dezaburirii pentru luneta ii corespunde siguranta F8 din panoul de interior al masinii, si este de 20A. Mai multe detalii despre sigurante aici.
liviu242006
iar la claxon vezi daca ati vine curent,la mine se ardeau intr-o veselie pana am vazut ca intra apa in ele si le lua naiba ,solutia a fost sa-l mut in compartimentul motor
blackshaddow
eu am alta problema cu dezaburitorul...mi sa dezlipit dupa geam papucul de masa...se ma poate face ceva???...sugestii...???
uduca_marius
daca te intereseaza blocul de lumini ti l vand eu la 100 ron
suna la 0763607981
Relu_GTT
la mine cateodata se aude claxonul f slab de ce ?
avram1987
la mn s-au dezlipit amandoi papucei de pe luneta si nujt unde sa ii lipesc sau cu ce sa ii lipesc ca am fost la un electrician si mi-a zis ca se lipesc cu o pasta speciala stie cineva unde gasesc pasta cum se numeste pasta si in ce banii sau unde as putea sa o lipesc undeva prin militari daca ar fii pasibil ar fi ideal
Maskatu
QUOTE(Relu_GT @ 13 Dec 2009, 20:22)
la mine cateodata se aude claxonul f slab de ce ?
*


A intrat apa in el, are 8 ani, si este vechi...schimba-l dry.gif

QUOTE(avram1987 @ 13 Dec 2009, 20:23)
la mn s-au dezlipit amandoi papucei de pe luneta si nujt unde sa ii lipesc sau cu ce sa ii lipesc ca am fost la un electrician si mi-a zis ca se lipesc cu o pasta speciala stie cineva unde gasesc pasta cum se numeste pasta si in ce banii sau unde as putea sa o lipesc undeva prin militari daca ar fii pasibil ar fi ideal
*


Dezaburirea de pe luneta are 2 fire. Plus si minus.Minusul se afla in partea dreapta cum te uiti la luneta, iar plusul in partea stanga. Minusul este preluat de pe hayon, iar firul de la plus vine ori inspre cuie (daca ai sistemul pe cuie) ori pe burduful de cauciuc, pe unde vin si restul firelor spre hayon. Prin urmare nu ai decat 2 fire... plusul care iese din hayon prin stanga, si minusul legat direct de hayon.

Poti sa lipesti si cu fludor... cred ca fludor este acolo, nu vreo "pasta speciala".
Relu_GTT
claxonul doar cateodata se aude infundat nu mereu, cum sa intre apa ca n-am mers prin balti care sa ajunga pana la bara si in general nu se aude asa tare ca unu de logan sau alte masini e cam slabutz
Maskatu
De cand ai masina nu ai mers niciodata prin ploaie/zapada/ baltoci de pe marginea drumului? Sa inteleg ca este claxonul original. Are deja 8 ani. Cat vrei sa mai tina? S-a dus naibii in 8 ani. Partea din spatele barii nu este un loc tocmai ideal... Cand mergi cu masina, este aruncata apa pe acolo intr-o veselie. Verifica totusi papucii si masa claxonului. Este posibil sa ai vreun fir slabit sau contact imperfect.
C a t a l i n
La SN există un singur claxon? La Nova sunt 2, în pasajele roților față. După ce am schimbat 2 seturi, la interval de câteva luni, din cauza mizeriei ce intră în ele, am schimbat tactica.
Sunt 2 variante:
-fie se schimbă locația lor, mutându-le în compartimentul motor;
-fie se îmbracă într-o banală pungă de plastic smile.gif ;

Eu am adoptat varianta 2, pungă înfășurată bine pe ele, strănsă cu benzi elastice, și gaură doar pentru șurubul de prindere. Merg astfel de mai bine de 2 ani, și se aud tare, în ciuda pungilor.

--------------------------------------------------------
În orice poziție ar fi sucite, cu pâlnia în jos, în lateral, etc, cât timp sunt lăsate neprotejate acolo nu țin mult. Iar cele din comerț oxidează mai repede decât cele originale...
avram1987
eu am optat pt prima varianta l-am mutat in compartimentul motor si nu am nici o problema cu el mentionez ca e claxonul original la a mea
Onyx
si ce crezi?
Nici mie nu-mi merge claxonul si dezaburirea biggrin.gif
Claxonul s-a stricat de curand da mi-a fost lene sa ma uit...iar dezaburirea nu e prinsa si oricum am firele alea intrerupte e praf..nici nu imi prea fac sperante ca o sa mearga biggrin.gif
just_horia
Si eu am problema cu claxonul. NU am curent pe fir. De un pot lua un "+" ?
just_horia
Nu ma poate ajuta nimeni cu claxonul?
rss25
dezaburizatorul are si releu, daca da unde il gasesc?
mihaicuc2000
rss25 vezi ca ai un PM de la mine, in legatura cu claxoanele cel mai bine din cate am vazut la mine este sa il mutati in spatele farului din stanga langa baterie acolo este al meu si nu am avut niciodata probleme cu el, poate pentru ca nu il prea folosesc?????, cine stie. Acum nu stiu daca unul dintre cei 3 proprietari anteriori mie l-au mutat, insa eu am masina de la 55000 de km si acum are 120000 si claxoneaza ca dracu tongue.gif
rss25
ms, am rezolvat raman dator
mihaicuc2000
Cu placere!!! Roata s intoarce nu ramai dator!!! tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.