Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Metroul, în grevă generală, de marți
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27
MadHawk1
QUOTE
Metroul, în grevă generală, de marți, pe termen nelimitat

Angajații de la Metrorex intră, marți, în grevă generală, pe termen nelimitat, astfel încât metroul nu va circula între orele 5.00 - 16.00, urmând ca după ora 16.00 până la ora 23.00 să circule normal.


Repezentanții Uniunii Sindicatelor Libere Metrou (USLM) nu au ajuns la nicio înțelegere cu ministrul interimar al Transporturilor, Radu Berceanu.

Sindicaliștii și Berceanu s-au întâlnit, luni dimineață, pentru a încerca să găsească o soluție de evitare a grevei generale.

Întâlnirea a avut loc după patru zile de pichetare a sediului Guvernului.

Sindicaliștii cer începerea negocierilor pentru un nou contract colectiv de muncă.

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Berceanu, a declarat, înaintea ședinței din 11 noiembrie a Guvernului, că bugetul de venituri și cheltuieli pentru 2009 al companiei Metrorex va primi avizul Executivului. "Cei de la metrou vor în fiecare an să aibă măriri de salarii. Stau mult acolo și nu vor să vadă realitatea de afară. Au primit o mărire de 23% în 2008 și cu 26% în 2009 ar fi 50% deja. Nu am cum să discut deloc despre nicio mărire salarială", a spus Berceanu.

Săptămâna trecută, joi dimineața, angajații Metrorex au fost în grevă de avertisment între orele 4.00 și 6.00.

Rădoi: Reprezentanții Guvernului ne-au sugerat să așteptăm aprobarea bugetului pe 2010 din februarie

Președintele Uniunii Sindicatelor Libere Metrou (USLM), Ion Rădoi, a declarat, luni, că reprezentanții Guvernului nu au venit cu nicio ofertă de majorare a salariilor și că aceștia au sugerat sindicaliștilor să aștepte aprobarea bugetului pe 2010 care ar putea avea loc în luna februarie 2010.

Rădoi a spus la finalul întâlnirii dintre sindicaliști pe de o parte și ministrul Radu Berceanu și directorul general al Metrorex, Udriște, pe de altă parte, că nu are nicio siguranță că bugetul pe 2010 va fi aprobat în februarie, în condițiile în care cel pe 2009 a fost aprobat în noiembrie.

Liderul sindical a arătat că cerut ministrului interimar Radu Berceanu să respecte Constittuția și legea contractelor colective de muncă, în care se prevede că administrația este obligată să inițieze negocieri după expirarea contractului colectiv.

Președintele USLM a precizat că Berceanu le-a spus sindicaliștilor că este posibil să fie convocați la o nouă negociere, luni, și asfel să se ajungă la anularea grevei programate pentru marți.

Rădoi a subliniat că este o situație "nedreaptă" pentru salariații de la merou care merită o majorare salarială atât timp cât productivitatea companiei a crescut cu peste 30%.

Potrivit liderului sindical, "nu este normal să fie eliminată subvenția care se acordă în prezent Metrorex pentru că asta ar însemna că publicul călător va trebui să plătească peste 4 lei pentru o călătorie, în momenul de față plătind 1,2 lei".

Peste tot în lume metroul este subvenționat, a subliniat Rădoi.

Acesta a arătat că salariul tarifar mediu al angajaților de la metrou este de 1.600 de lei, liderul sinidcal neprecizând însă cât este venitul mediu al anagajaților Metrorex.

Rădoi a subliniat că greva, care este posibil să aibă loc marți la metrou nu are legătură cu alegerile și campania electorală.

"Îi rog pe cei care fac asemenea speculații să termine cu glumele. Noi nu avem de-a face cu mișcarea politică. Vrem majorare salarială și nu este nimeni de vină că la metrou a expirat contractul colectiv de muncă pe 1 noiembrie", a conchis Rădoi.

Sursa: mediafax.ro

Sa le dau la showfinger.gif la bugetarii astia nesimtiti si ordinari care numai anul trecut au avut mariri de ~25 %!!!! gun3.gif
Maskatu
"Angajații de la Metrorex intră, marți, în grevă generală, pe termen nelimitat, astfel încât metroul nu va circula între orele 5.00 - 16.00, urmând ca după ora 16.00 până la ora 23.00 să circule normal."
cand este nelimitat? pana in 16 sau dupa? Astia de la mediafax au probleme grave cu capul.

Cocojambo
Eh, liderul sindical nu e decat membru PSD.
Greva fix inainte de alegeri.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie maine prin Bucale
111.gif showfinger.gif showfinger.gif showfinger.gif showfinger.gif
MadHawk1
QUOTE(Maskatu @ 16 Nov 2009, 14:38)
"Angajații de la Metrorex intră, marți, în grevă generală, pe termen nelimitat, astfel încât metroul nu va circula între orele 5.00 - 16.00, urmând ca după ora 16.00 până la ora 23.00 să circule normal."
cand este nelimitat? pana in 16 sau dupa? Astia de la mediafax au probleme grave cu capul.
*


Bre, nelimitat adica in fiecare zi va fi greva pana la ora 16, pe termen nelimitat!
Sa le dau showfinger.gif la scarbele astea imputite de bugetari!!!!! 251.gif gun3.gif

QUOTE(Cocojambo @ 16 Nov 2009, 14:42)
Eh, liderul sindical nu e decat membru PSD.
Greva fix inainte de alegeri.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie maine prin Bucale 
111.gif  showfinger.gif  showfinger.gif  showfinger.gif  showfinger.gif
*


PSD-ul mortilor mamii lor!!!!! post-336-1110552439.gif gun3.gif
IRONICK
Sa ii fluta cainii, jegosii dracu.
OAP
QUOTE(Cocojambo @ 16 Nov 2009, 14:42)
Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie maine prin Bucale 

Misto o sa fie daca mai si ploua, nu tare...asa cativa stropi radmasa.gif
MadHawk1
QUOTE(IRONICK @ 16 Nov 2009, 14:45)
Sa ii fluta cainii, jegosii dracu.
*


"E" bugetari, doar noi le platim salariile, scarbele dracului!!!! post-336-1110552439.gif gun3.gif
argon
QUOTE(MadHawk1 @ 16 Nov 2009, 13:35)
Sa le dau la  showfinger.gif la bugetarii astia nesimtiti si ordinari care numai anul trecut au avut mariri de ~25 %!!!!  gun3.gif
*



R.A. iti spune ceva? bugetari sunt aia ce o ard prin primarii, Metrorexul e alta mancare de peste, tu platesti un serviciu, si esti liber sa renunti oricand, spre deosebire de impozite.
Filip
Mda, nu ca m-ar afecta pe mine in mod financiar treaba asta (nu circul cu masina in timpul saptamanii - sofer de duminica deh... laugh.gif ), si am abonament pe toate liniile RATB, bine ca nu mi-am facut si la metrou, mi se pare decent pretul de 80 bani pe calatorie, asa ca n-am de gand sa-mi fac, insa parca vad cum se vor aglomera autobuzele, iar tramvaiele vor pleca cu usile deschise, cu pasageri atarnand de treptele de acces.
MadHawk1
Si de "autonomi" ce sunt de aia primesc buget de la Guvern, nu? 022.gif
Sa-i ia 243.gif !!!!

Suntem tara cu cei mai multi si mai scarbosi bugetari!!! post-336-1110552439.gif
Criza-criza, oameni concediati dar numai din mediul privat, iar ei fac greva!!!!! post-336-1110552439.gif gun3.gif
argon
si bugetul la stat ajunge sub forma biletului platit de tine, asta e magaria, banii se spala prin buget. Trei sferturi se duc la pensii si un sfert li se intorc sub forma salariilor de mizerie.
fost membru
Lasa naibi mitraliera aia ca mi-ai umflat capul. laugh.gif
MadHawk1
QUOTE(argon @ 16 Nov 2009, 14:52)
si bugetul la stat ajunge sub forma biletului platit de tine, asta e magaria, banii se spala prin buget.  Trei sferturi se duc la pensii si un sfer sub forma salariilor lor de mizerie.
*


Bai, mizerie-nemizerie, nu le plang eu de mila pt ca au salarii cu mult peste medie! Si daca nu le convine, ia sa vedem unde isi mai gasesc de lucru in alta parte, in conditii de criza? In mediul privat mai au tupeul sa faca greva????
Scarbele dracului!!!!! gun3.gif

QUOTE(fost membru @ 16 Nov 2009, 14:53)
Lasa naibi mitraliera aia ca mi-ai umflat capul.  laugh.gif
*


Sa ii ia dracu'! gun3.gif gun3.gif gun3.gif
argon
sunt si eu curios, cati din astia 'revoltati' folositi metroul? sau va e ca incep si altii sa foloseasca masinile si nu mai aveti loc de ei? v-ati tras strada proprie? 04.gif


un salar de 14 milioane e peste medie? unsure.gif
MadHawk1
QUOTE(argon @ 16 Nov 2009, 14:55)
sunt si eu curios, cati din astia 'revoltati' folositi metroul? sau va e ca  incep si altii sa foloseasca masinile si nu mai aveti loc de ei? ...
*


Si una si alta! Ce ti se pare anormal? Vrei sa zici ca dupa o marire de ~25 % anul trecut, la scarbele astea imputite, le dai dreptate???? 173.gif
OAP
QUOTE(argon @ 16 Nov 2009, 14:55)
sau va e ca  incep si altii sa foloseasca masinile si nu mai aveti loc de ei? 

`te puna draqii sa vii in Buc zilele astea ca acolo ramai icon_mrgreen.gif
MadHawk1
QUOTE(argon @ 16 Nov 2009, 14:55)
...un salar de 14 milioane e peste medie? unsure.gif
*


Din cate stiu eu da dar sunt si mult mai mari!
Si daca sunt asa de nemultumiti si cred ca sunt in stare de mai mult, sa o dovedeasca, intr-un alt loc de munca nu sa apeleze cu nesimtire crasa la miscari de "gasca" cum e aceasta greva a marlanilor platiti din veniturile noastre ale tuturor! 251.gif
argon
somajul e sub 2 % in Bucuresti, ce firme private au dat faliment? nesemnificativ, dovata aglomeratia de pe strazi, unde se duc? sau sunt toti bugetari?
b76bgaarh
toata problema este ca statul isi baga coada....

daca e privat sa vezi ce liniste si pace.... dar nu..ei trebuie sa subventioneze TOATE calatoriile cu metroul nu doar cele pt studenti, pensionari etc....

MadHawk1
QUOTE(b76bgaarh @ 16 Nov 2009, 15:00)
toata problema este ca statul isi baga coada....

daca e privat sa vezi ce liniste si pace.... dar nu..ei trebuie sa subventioneze TOATE calatoriile cu metroul nu doar cele pt studenti, pensionari etc....
*



Exact!

E vorba de acest infect de "stat" care iti opreste sute de RON pentru sanatate dar cand ai o problema de sanatate nu sunt bani si nu scapi fara clasica "spaga", acelasi stat care iti retine ale sute de RON pentru pensie, dar nu se stie daca mai apuci 70 de ani iar daca totusi atingi varsta pensionarii iti da "praful de pe toba", acelasi stat care nu stie sa puna piciorul in pragg si sa zica NU, cresterilor salariale pe seama creditelor FMI!!!!! Ma apuca scarba!! post-336-1110552439.gif gun3.gif
einstein1984
Mda, cred ca tre sa fac plinul. Ca parca vad ca in loc de 6 litri maine consum 10 pe un drum dus intors pana la munca.
E legala greva?
argon
QUOTE(MadHawk1 @ 16 Nov 2009, 14:06)
Ma apuca scarba!!  post-336-1110552439.gif  gun3.gif
*



stii ce trebuie sa faci la vot.
DragosP
Citiți avatarurile noastre. Da' repede! smile.gif
einstein1984
Trebuia invers, sa postezi tu primul.
Marty
Baga-mi-as plua, cita treaba aveam azi si am lasat-o pe maine!!! death.gif doh.gif glare.gif
Si daca ala-i membru pesede dovedit, de ce mortii ma-sii nu-l leaga pentru subminarea economiei nationale?
MadHawk1
QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2009, 15:11)
Citiți avatarurile noastre. Da' repede! smile.gif
*




Si ai vreo alternativa? rolleyes.gif

16 Nov 2009, 15:15:
QUOTE(Marty @ 16 Nov 2009, 15:13)
Baga-mi-as plua, cita treaba aveam azi si am lasat-o pe maine!!!  death.gif  doh.gif  glare.gif
Si daca ala-i membru pesede dovedit, de ce mortii ma-sii nu-l leaga pentru subminarea economiei nationale?
*


Corb la corb nu-si scoate ochii! gun3.gif
PeSeDeul dracului!!!!
DragosP
QUOTE(einstein1984 @ 16 Nov 2009, 14:13)
Trebuia invers, sa postezi tu primul.

Da' de ce bre? Nu trăiți bine?

QUOTE(Marty @ 16 Nov 2009, 14:13)
Si daca ala-i membru pesede dovedit, de ce mortii ma-sii nu-l leaga pentru subminarea economiei nationale?

Din cauza sistemului ticăloșit! radmasa.gif
MadHawk1
QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2009, 15:16)
Da' de ce bre? Nu trăiți bine?
*


Hai zat cu politica ta ca toti sunt acelasi cenzurat!!!!!
Da-mi alternativa sau mai taci cu politica lu' peste!!!! 251.gif
DragosP
Controlează-te te rog! Ia un calmant, fă un duș rece, vorbește-le așa alor tăi...
b76bgaarh
oricum...maine dimineata va fi jale.....
OAP
oare cat de de dimineata?...ca io am nevoie sa conduc intre 6.30 si 7 tongue.gif
Cocojambo
QUOTE(argon @ 16 Nov 2009, 13:55)
sunt si eu curios, cati din astia 'revoltati' folositi metroul? sau va e ca  incep si altii sa foloseasca masinile si nu mai aveti loc de ei?  v-ati tras strada proprie? 04.gif
*




Merg in fiecare zi cu metroul, de ajuns la munca pot ajunge si cu un tramvai care face 1h jumate pe traseu (cel putin) intr-o zi normala, d-apai cand e greva la metrou. (nici nu stiu daca o sa te poti urca in el dimineata)

Plus ca o sa iasa f multi cu masina pe strada ca si mine de altfel pt ca alta alternativa nu am in cazul asta.


o sa fie rupere!!!

nu mai zambi asa mult, cum ar fi ca la tine in oras sa nu mai circule transportul in comun cateva zile? mad.gif
DragosP
QUOTE(Cocojambo @ 16 Nov 2009, 14:24)
nu mai zambi asa mult, cum ar fi ca la tine in oras sa nu mai circule transportul in comun cateva zile? mad.gif

Care transport în comun în Deva? blink.gif Au așa ceva?
argon
QUOTE(Cocojambo @ 16 Nov 2009, 14:24)
cum ar fi ca la tine in oras sa nu mai circule transportul in comun cateva zile? mad.gif
*



tot asa? unsure.gif
OAP
QUOTE(Cocojambo @ 16 Nov 2009, 15:24)
nu mai zambi asa mult, cum ar fi ca la tine in oras sa nu mai circule transportul in comun cateva zile? mad.gif
*


orasu` ala il faci cu picioru si mai ramane timp doi de 5 genoflexiuni
Rafi
QUOTE(MadHawk1 @ 16 Nov 2009, 13:47)
"E" bugetari, doar noi le platim salariile,  scarbele dracului!!!!  post-336-1110552439.gif  gun3.gif
*


prietene esti paralel pardaf si ce mai vrei tu happy.gif 25% anu trecu bai nene astia cer asa mult sa primeasca un 2% max degeaba faci tu pe marele ofensat ca habar nu ai ce este munca la metrou si nu vorbesc de aia care fac abonamente si vand cartele vorbesc de aia care stau ca vitele in tunel si repara si au grija sa mearga metrou in fiecare zi sa mearga ofensati ca tine linistiti in metrou cu laptopu in mana si cu castile in urechi eu zic sa o iei mai incet si sa nu o arzi gen ca apartin de nu stiu p... mea partid sunt tot oameni au familie si muncesc ca prosti pentru niste salarii de c....at stai tu linistit ca nu se imbogatesc frate daca le da 25% ala care auzi tu la tv nu imi aduc aminte de vreo unu care conduce mercedes sau lambo sau alte masini de fite...cand tu sambata sau duminca esti liber fraieri aia care cica le platestu tu salariu au grija sa fie totul ok pe tunele sa nu deraieze metrou cu maria ta sau sa nu mori electrocutat prin statie biggrin.gif
ps:stati linistiti nu o sa fie greva decat foarte de dimineata cred.. biggrin.gif
IRONICK
Puteau sa isi continue munca si fara sa semneze contracte cu uti. Degaba muncesc unii pe rupte, daca sefii lor isi trag partea. Poate va schimbati si sefii cu ocazia asta.
Rafi
QUOTE(IRONICK @ 16 Nov 2009, 14:44)
Puteau sa isi continue munca si fara sa semneze contracte cu uti. Degaba muncesc unii pe rupte, daca sefii lor isi trag partea.
*


asta asa e dar ti-se pare ca este singuru loc unde se face asa
IRONICK
Pai daca intodeauna gandim asa, cum o sa evoluam?
MadHawk1
QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2009, 15:20)
Controlează-te te rog! Ia un calmant, fă un duș rece, vorbește-le așa alor tăi...
*



Cand o sa recitesti CU ATENTIE tot ce am scris si cand o sa existe in Romania o alternativa viabila, atunci poti sa aduci in discutie si politica!!!
Pana una-alta, vad ca de la PSD ni se trag toate nenorocirile: vezi legea salarizarii profesorilor, vezi cine e liderul de sindicat METROREX, asa ca te rog mai scuteste-ne cu politica! 251.gif

16 Nov 2009, 16:06:
QUOTE(Rafi @ 16 Nov 2009, 15:42)
prietene esti paralel pardaf si ce mai vrei tu  happy.gif  25% anu trecu bai nene astia cer asa mult sa primeasca un 2% max degeaba faci tu pe marele ofensat ca habar nu ai ce este munca la metrou si nu vorbesc de aia care fac abonamente si vand cartele vorbesc de aia care stau ca vitele in tunel si repara si au grija sa mearga metrou in fiecare zi sa mearga ofensati ca tine linistiti in metrou cu laptopu in mana si cu castile in urechi eu zic sa o iei mai incet si sa nu o arzi gen ca apartin de nu stiu  p... mea partid sunt tot oameni au familie si muncesc ca prosti pentru niste salarii de c....at stai tu linistit ca nu se imbogatesc frate daca le da 25% ala care auzi tu la tv nu imi aduc aminte de vreo unu care conduce mercedes sau lambo sau alte masini de fite...cand tu sambata sau duminca esti liber fraieri aia care cica le platestu tu salariu au grija sa fie totul ok pe tunele sa nu deraieze metrou cu maria ta sau sa nu mori electrocutat prin statie  biggrin.gif
ps:stati linistiti nu o sa fie greva decat foarte de dimineata cred.. biggrin.gif
*



Ti-am raspuns inainte de a comenta tu ceva!
Reciteste tot topicul!

QUOTE(MadHawk1 @ 16 Nov 2009, 14:55)
Bai, mizerie-nemizerie, nu le plang eu de mila pt ca au salarii cu mult peste medie! Si daca nu le convine, ia sa vedem unde isi mai gasesc de lucru in alta parte, in conditii de criza? In mediul privat mai au tupeul sa faca greva????
Scarbele dracului!!!!!  gun3.gif
Sa ii ia dracu'! gun3.gif gun3.gif gun3.gif
*


nairam
Eu le dau dreptate... Pai acum e momentul sa-si mai traga si ei ceva banuti ca dupa alegeri gata ... nu mai baga nimeni pe nimeni in seama.... Acu ca i-au prins la inghesuiala.... Nu asa au facut toti ? ei de ce sa nu faca...
Ahhh abia astept sa se termine cu alegerile astea si sa inceapa sa dea afara din bugetarii care "suge sangele poporului" ... Nu mai stiu pe unde citisem ca in RO sunt cam 400.000 de bugetari in plus .... macar jumate sa dea afara si tot as fi incantat....
DragosP
@MadHawk1: In continuare imi permit, cu respect, sa-ti recomand un calmant.
MadHawk1
QUOTE(DragosP @ 16 Nov 2009, 16:20)
@MadHawk1: In continuare imi permit, cu respect, sa-ti recomand un calmant.
*


Nu te puteai abtine, nu?
Du-te si te culca "tonomatule" cu "traiti bine"! 243.gif


16 Nov 2009, 16:25:
QUOTE(nairam @ 16 Nov 2009, 16:19)
... Nu mai stiu pe unde citisem ca in RO sunt cam 400.000 de bugetari in plus .... macar jumate sa dea afara si tot as fi incantat....
*


Vise, taica! sad.gif
ionutctn
QUOTE(b76bgaarh @ 16 Nov 2009, 14:21)
oricum...maine dimineata va fi jale.....
*


Mai trebuie sa ploua un pic asa si va fi radmasa.gif
DragosP
QUOTE(MadHawk1 @ 16 Nov 2009, 15:24)
Du-te si te culca "tonomatule" cu "traiti bine"!  243.gif

Vezi că e o întrebare, nu o afirmație. Sper că știi diferența, nu?
În altă ordine de idei, ți-am mai spus-o pe aia cu vulturii, nu? Râmâne cum am stabilit, vezi că la urgențe îți face și o marmeladă-n jugulară pentru calmare, să știi! nono.gif
OAP
off topic: care-i treaba cu avatarele astea negre cu scris alb in ele ??? e o moda?
FLP
Ahaaaa... in toata lumea e criza si toti strang din buci ca sa mearga biznisu iar la noi se face greva, cu toate ca am inteles ca au primit deja in cursul anulului acesta o marire salariala de 23 % (antenele au zis-o). Pai bine bre, 14 mil e salariul mediu.... ceea ce mi se pare mai mult decat ok. Iar ptr domnul afectat ca lucreaza si sambata si duminica: domnule, si in mediul privat se lucreaza si sambata si duminica ba chiar si noaptea (iti dai seama ca sunt niste oameni care muncesc in loc sa doarma?)
Steel Tormentor
QUOTE(OAP @ 16 Nov 2009, 15:53)
off topic: care-i treaba cu avatarele astea negre cu scris alb in ele ??? e o moda?
*



e un fel de campanie electorala
Cocojambo
Daca le-or fi dat marire precum profesorilor....
fost membru
Sper sa nu supar pe nimeni, daca spun si eu doua vorbe aici.
Momentul grevei mi se pare ales ciudat, pentru ca e clar, cu premeditare a fost pusa greva inaintea alegerilor. In rest e dreptul lor, sa faca greva, sa ceara, toti sunt indreptatiti sa iasa in strada si sa ceara atunci cand nu le convine ceva.
Mie imi pare rau ca privatizatii nu sunt uniti si nu ies in strada, in paralel cu o greva fiscala.
Asa ca problema nu o vad la niste manifestanti care isi cer niste drepturi. Ca o duce tara greu? Pai o duce din cauza guvernarilor proaste, economia duduia (cica), dar banii, profitul/castigul unde-i ? Si pregatiti-va ca din ianuarie, mai strangeti o gaura la cureaua de la pantaloni, e clar ca astia s-au strofocat sa tina pe linia de plutire multe lucruri. sad.gif
Judecatorilor nu le-a pasat de nimic, de ce le-ar pasa medicilor, metrorexilor, profesorilor sau altora?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.