Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: centura de siguranta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
gcgeorgescu
dupa cum am spus si in numele topicului centura din dreapta mai ales nu mai revine decat foarte incet si dupa vre un minut.
ce as putea face ,exista arcuri care ar trebui schimbate? am incercat sa o desfac si am observat ca merge bine pana agatatoarea (urechea)acea de pe stalp . se poate sa o tina acea agatatoare? am incercat sa cracanez cumva agatatoarea dar nimic. reped am desfacut plasticele si asa am observat ca daca trag de centura pana in agatatoare revine , daca trag peste agatatoare(cum e normal)intarzie mult.poate ati mai patit-o, astept raspunsuri.

16 Nov 2009, 14:36:
am uitat sa spun ca am desfacut urechea aia din stalp caci are un surub, atunci am tras centura la maxim si am lasat agatatoarea(urechea) si chestia aia de se prinde intre scaune , una langa alta fiind, pe scaun, atunci centura sa ingreunat si nu a mai revenit deloc.
asa m-am gandit ca e de la arc nu de la agatatoarea de pe stalp(adica nu ar trebui sa o cracanez sa treaca centura prin ea)
liviu242006
si la mine e la fel sa ma anunti si pe mine ce solutie ai gasit ca mie mie lene so dau jos sa ma uit la ea
\
Relu_GTT
daca s-ar retrage mai repede ar sta si mai stransa si te-ar deranja mai tare
djasu82
Si la mine se retrage usor ... cred ca e arcul imbatranit sau marog ce o fi oricum ce mai conteaza ? Important e sa actioneze doamne fereste daca intalnesti o problema .
Maskatu
Centura are la baza un fel de resort pretensionat. Probabil ca acesta s-a slabit. Poti sa desfaci plasticele laterale de la stalpi si sa inspectezi sistemul de retractare.
C a t a l i n
Dacă aveți vreo urmă de instinct de conservare, nu umblați la mosorul centurii de siguranță. Schimbați-l!
Dacă umblați riscați să dereglați sistemul de autoblocare în caz de șoc, și la nevoie...
elm
Pai si mosorul ala se gaseste in comert? Daca da, cam la ce scor se invirte?
Maskatu
Banuiesc ca nu costa 10-20 de lei. Cu siguranta sare de 50 de lei. Cel mai bine dezmembrari. Sau alt model. Oare se potrivesc de la renault? Tin minte ca la 1310 erau niste centuri pre-tensionate care se trageau chiar foarte repede si aveau si auto blocare.
C a t a l i n
Dacă și la siguranță faceți economie...
gcgeorgescu
am vrut sa desfac plasticele din nou si sa curat si sa ung pe acolo prin capatul mosorului, pe unde vin asa zisele arcuri , dar intr-o seara cand ieseam de la munca m-am apucat si am fatait centura , pana ce intr-un final si-a cam dat drumul , deci se retrage ceva mai usor dar nu ca inainte. mai o las sa vad cum actioneaza in zilele urmatoare si apoi o desfac.
am intrebat si mecanicul si mi-a spus ca nici vorba de arc rupt , e putin probabil sa se intample asa ceva, in schimb praf , scame, par, etc. si in contact cu vaselina avuta pe acele arcuri , care am inteles ca sunt ca la ceasurile mecanice nu arcuri rotunde(obisnuite), va dati seama ce iese!
djasu82
parerea mea umbli atunci cand nu-si mai face treaba adica cand tragi de curea instant si ea se desfasoara ca proasta il loc sa intre in functiune autoblocarea.
elm
are careva idee ce are, insa, atunci cind nu se mai retrag? ca la mine amindoua centurile sint ca la dacia de alta-data... sad.gif
gcgeorgescu
amrevenit. am dat toate plasticele jos si am tras de centura cu mana stanga in timp ce cu dreapta dadeam cu spray deripant pe dintii rolei ,din lateralele rolei. pe moment ,nimic, dupa un timp am observat ca isi revine. pe zi ce trece se retrage mai repede si sotia dimineata cand coboara, la serviciu nu mai trebuiesa impinga de ea.
sper sa ajunga la parametri normali. va tin la curent cu problema asta.
Relu_GTT
e posibil sa isi revina cu spray, la mn cele de pe spate care nu sunt folosite se retrag foarte incet
Am patit cu manerul de deschidere cel de pe interior de la sofer intr-o zi cand am deschis usa sa vad ca nu isi mai revine singur la loc, trebuia sa il impic cu mana sa revina si dupa cateva zile l-am dat jos si i-am dat cu wd-40 pe arc dar tot degeaba am vazut ca nu are efect am dat mai mult sa curga si in gaura aia care are rol de balama si instantaneu si-a dat drumul se trage foarte repede inapoi, cred ca de la praf se blocase
Cum se desfac capacele de la centuri ? ca am incercat intr-o dar era mai pe seara si nu am reusit, doar la cele de pe spate as da, in fata nu, ca dupaia sta stransa si ma deranjeaza
serviccom
Aceeasi problema o am si eu cu centurile si ma deranjeaza tare, nu isi revin nici cele de pe fata, nici cele de pe spate. Asta vara am desfacut pe cele din fata si le-am strans arcurile la maxim dar fara nici un rezultat, autoblocarea merge fara probleme. Dupa ce am studiat fenomenul putin, am observat ca glisiera sau cum s-o numi de pe stalpi vine la un unghi necorespunzator si chiar prea aproape de capitonajul din plastic al stalpului, iar centura nu aluneca usor prin urechea glisierei si in plus mai freaca si pe capitonajul stalpului. Nu imi revin deloc nici una din centuri, chiar daca m-ar strange m-ar deranja mai putin decat faptul ca nu se retrag, va dati seama sa stai de fiecare data sa aduci centura cu mana s-o asezi la locul ei cand defapt ar trebui sa faca singura treaba asta.
Dupa cate vad nu sunt singurul cu problema asta si as vrea sa stiu daca are cineva cu SN centuri care vin singure inapoi, dar nu din alea lenese care stai dupa ele, sa revina imediat. De multe ori renunt sa fixez centura din cauza asta si poate am norocul sa fiu oprit chiar atunci si amendat.
Astept ceva sugestii de la voi.
elm
Daca ar veni cineva cu niste poze... rolleyes.gif
djasu82
la mine revin singure in 5 minute , cine nu e multumit cauta si monteaza de la cele nemtesti ... oricm cam toate au aceasi boala evident cine le foloseste .
ionutzoo
Observ ca toti,sau majoritatea,avem aceeasi problema.Eu am gasit o solutie.Am demontat acea agatatoare(cea care actioneaza precum un scripete),am curatat-o si am uns-o cu ulei siliconic de bord,iar rezultatul a fost o rulare mai rapida a centurii.Bineinteles,centura am tras-o afara si a fost curatata cu acelasi ulei siliconic.Aceasta operatie trebuie efectuata periodic.Si inca ceva ce am descoperit:centura ruleaza bine doar atunci cand agatatoarea aceea este dreapta;daca este putin intr-o parte,centura se-mpotmoleste(ca sa zic asa) in agatatoare.Eu asa am rezolvat si asa am observat ca se intampla la mine.Studiati si voi problema si astept pareri.Va salut!!!
liviu242006
la mine si-au revenit singure,acum se string imediat
serviccom
Am folosit si eu silicon si pe centura si pe scripetele si se retragea mai repede dar nu satisfacator, e o problema cu agatatoarea aia, nu are nici spatiu suficient sa treaca centura usor prin ea si nici unghiul nu e calculat bine. Cine nu le foloseste nu are probleme, dar mai sunt unii care inteleg importanta centurii de siguranta.
gcgeorgescu
eu am dat cu wd 40 pe la mosorul ala care invarte centura in asa fel incat sa nu murdaresc centura. si se misca mai pine , dar am descoperit ce trebuie sa isi revina 99%.
solutia e sa fie mai des folosite. am observat asta de cand mi-am schimbat programul la serviciu si trebuie sa o iau si pe nevasta-mea in fiecare zi. si ca o doamna fricoasa si si care in 100% din cazuri traverseaza pe zebra, bineinteles ca isi pune centura zilnic.si dupa 2 saptamani a inceput sa intre singura dar nu la viteza maxima cei drept dar aproape de normal. sa nu uitam ca inainte am bagat wd40 haotic pe butuc si pe langa butuc fara sa murdaresc centura. butuc adica cel ce ruleaza centura.
incercati si voi, si daca nu aveti pe cine sa luati in dreapta trageti mereu de ea pana va intra si in reflex.
am luat scaun de copil pentru junioara si ce sa vezi, centurile spate care nu au fost folosite in viata lor , urca dar undeva se opresc, undeva unde intradevar nu pot fii prinse la usii si ici nu deranjeaza.
Victoras2001
Da ati incercat sa spalati centura cu o carpa inmuiata in solutie speciala, de tapiterii de exemplu? In timp se jegoseste. La mine a mers brici solutia asta.
gcgeorgescu
ce solutie si cum , da detalii agamemnon.

17 Jun 2010, 12:45:
dar cele pe spate? au fost stranse toata viata lor si alea sau jegosit?
Victoras2001
La mine alea de pe spate merg brici.
Cea mai la indemana solutie trebuie sa fie biocarpetu'. Tragi centura afara cat iese, o legi de ceva si te apuci s-o freci (centura ma! mad.gif ). Nu zic ca asta rezolva problemele tuturor, dar la mine a mers.
gcgeorgescu
o sa o incerc si pe asta. mersi
Maskatu
Deci dupa ce ai frecat-o si-a revenit... am notat. cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.