Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pete de frunze pe caroserie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Emanuel Burlacu
Am o dacie berlina alba, vopseaua nu e chiar noua (usor matuita), problema este ca au inceput sa-mi apara pete de frunze pe tabla care nu reusesc sa le mai curat.
Ce ma sfatuiti sa fac, cum se pot scoate acele pete de frunze, si da din nou luciu vopselei (cat se poate)? spalatorie tinichigerie?
Alexio
Eu nu inteleg ce pete. Ce frunze? Dalea din copaci?
Emanuel Burlacu
da da pete de frunze, in combinatie cu ploaia, dupa ce dau frunzele cazute de pe masina, raman niste pete care nu pot sa le mai curat
DannY_SmekeruL
speli masina cu apa si dero (dala de spalat haine) bineinteles cu ajutorul unui burete cu care "clabucesti" bine masina.
Bafta la scos pete
pastrama
Spalatorie auto?
Alexio
Dero? Chestia aia care strica vopseaua si rugineste tabla? Chestia aia pe care si scrie pe unele a nu se folosi pe metal? Tablele se spala cu PH neutru daca chiar vrei clabuceala :|. Dude curata cum am curatat si eu si cum luat si cleiul de la florile de plopi si frunzele si peele si lipiciul de la bandouri si tot.
Nu s-au luat nici la motor de polisat nici la spalatorii nici la sapun nici la nimic: Uda o carpa cu apa si stoarce-o bine bine. Spala inainte bine bine masina sa nu aiba praf si nimic. Ia in manuta o sticla de spirt. Pune pe carpa umeda la un colt. Si sterge usor fara sa apesi pata. Daca chiar vrei treaba de treaba umezeste carpa deja umeda cu apa cu mai multicel spirt si tine cu manuta ta pe pata 1 minut apoi sterge-o sa se curete. Voila. 0 rugina 0 atac la vopsea 100% curat.
ghitza
blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.