Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jiglere originale motor 1,3L
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
dacia_slk
Salut! Sunt nou.

Stie cineva daca se mai gasesc (poate la piese auto straine?) jiglere (originale) - ca lumea - facute de un producator strain pentru carburatorul de dacie 1,3L?

Sper ca am pus intrebarea bine...

Si ce trebuie sa intreb la rerspectivul magazin (codul, reperul)?

Multumesc.
SB04AKI
QUOTE(dacia_slk @ 23 Nov 2009, 23:59)
Salut! Sunt nou.

Stie cineva daca se mai gasesc (poate la piese auto straine?) jiglere (originale) - ca lumea - facute de un producator strain pentru carburatorul de dacie 1,3L?

Sper ca am pus intrebarea bine...

Si ce trebuie sa intreb la rerspectivul magazin (codul, reperul)?

Multumesc.
*




daca ai carburator original carfil brasov pe masina te duci la orice magazin piese auto dacia si ceri set jicloare dacia 1300 is originale si te costa in jur de 20 lei setu de jicloare.

daca ai alt carburator decat carfil pe masina precizeaza de care si te ajutam.
STORMTROOPER
SB04AKI - cred ca asta este un motiv pentru care omul cauta piese straine.
http://www.daciaclub.ro/preturi-piese-CLT-...1832-s1110.html
dacia_slk
QUOTE(SB04AKI @ 24 Nov 2009, 08:49)
daca ai carburator original carfil brasov pe masina te duci la orice magazin piese auto dacia si ceri set jicloare dacia 1300 is originale si te costa in jur de 20 lei setu de jicloare.

daca ai alt carburator decat carfil pe masina precizeaza de care si te ajutam.
*



Am carburator Carfil Brasov, Jiglerele le-am schimbat prin august. Cumparasem jiglere "de brasov" (banuiesc ca de fabrica), dar de atunci am probleme (MARI) cu consumul - de genul 73 km cu 10 l de benzina. (14%) blink.gif Dar, am si "calcat-o" un pic... chiar asa mult sa consume daca o mai "calci" putin?

Am mai umblat la carburator de prin august de cand le-am pus pe astea de fabrica - am reglat nivelul cu un burghiu de 7 mm si cu ocazia asta (aia) am observat ca ies bulbucei (mici de tot) pe langa jiglerul acela (care NU are bila) din camera de nivel constat. Am incercat sa-l mai string, n-a mers si l-am pus pe ala vechi cu care am cumparat masina anul trecut. "Pipa" aceea care spray-aza benzina din setul nou "scuipa" aiurea ... asa ca am lasat-o tot pe cea veche.

N-as mai da 20 de lei (degeaba) pe un set de jiglere de Brasov care sa fie tot ca astea.


Banuiesc ...mmm cred (?!) ... ca ... pentru acest carburator, nici un producator strain (francez poate?) nu produce jiglere?
SB04AKI
nu o sa gasesti alte jicloare decat alea de brasov de toata jena am pus din 3 seturi azi jicloare ca sa imi fac un set bun ca sa imi mearga si tot degeaba.
cauta o 1300 pe la dezmembrari si ia jicloare de pe aia is mai bune decat ce gasesti acuma, si mai ieftin, cu 20 lei iei tot carburatorul.
micri
eu am jiglere care au stantate pe ele marimea orificiului dar sunt vechi. folosesc pentru a le curata WD 40 si sa stiti ca am constatat ca ca si doua sutimi conteaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.