Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Razvan_Ionut
nu stiu daca s-a mai vorbit despre acest subiect , dar l-am deschis pentru ca am o nelamurire.

am o dacie nova cu bord de dSN si as vrea sa stiu si eu daca imi pot monta un bord de DN. se potriveste la mufe sau trebuie sa fac o modificare la fire?
Eu Alex
Majoritatea posesorilor de DN vor bord de DSN si poate si ceasuri si tu vrei opusul? Te-ai gandit ca asa e din fabrica?
Niste poze cu bordul tau? eu am avut o nova gti din 2000 cu bord&ceasuri de DSN si mi se pareau foarte ok fata de ceasurile acelea ciudate de nova cu turometrul in stanga si kilometrajul tocmai in dreapta
Razvan_Ionut
poze cu bordu nu prea reusesc sa fac .... nu pot sa scot cablu de la vitezometru , zici k e blocat acolo.... o sa incerc sa bag telu prin spate sa fac poze la mufe
ahyle_blue_eyes
Cablul de la vitezometru se scoate apasand pe mufa cablului si tragand tare.Trage si nu-ti fie frica ca eu am scos de peste 6-7 ori bordul si nu am stricat nimic.La montare apesi si intra auzindu-se un clic.
Pun 2 poze cum am avut bordul meu de nova, care intr-adevar nu e asa de frumos ca cel de supernova.....dar e mult mai practic deoarece ai indicator pt alternator si pt ulei.
Razvan_Ionut
ahyle_blue_eyes sti cumva cate mufe are bordul tau? k sa fac asa o comparatie sa stiu daca trebuie sa mai trag fire de la alternator si de la sonda de ulei , dar din cate am vazut la mn pe masina sunt niste fire legate la sonda care duc spre bord si de la alternator la fel....acuma nu stiu unde se opresc...maine dupa ce rezolv problema care o am la gaz o sa ma apuc de investigat
mmi&g
QUOTE(Eu Alex @ 25 Nov 2009, 20:10)
ceasurile acelea ciudate de nova cu turometrul in stanga si kilometrajul tocmai in dreapta
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Pe mine ma enerveaza maneta blocului de lumini care e tooooocmai in spatele volanului,sa nu zic de butonul de avarii la cacre tre sa fac 4 ture de bloc ca sa ajung radmasa.gif
Eu Alex
radmasa.gif E hai nu fi rau, nu am vrut sa sune chiar asa "ciudat"! Acele ceasuri de nova au ceva ce nu-mi place la ele, nu ca as fi fan ceasuri Dsn sau logan,etc dar Razvan_Ionut cred ca vrea ceasuri nu bord! si nu inteleg(poate ca nu sunt eu destul pe faza)dar are ceasuri ca la DSN si vrea ca de DN sau invers?daca vrea pe dn ceasuri de dsn cred ca am citit niste topicuri pe aici despre schimbari
Cer scuze de post-336-1110552475.gif !
Razvane baga niste poze cu ceasurile si imi cer scuze daca am parut rautacios dar cu cat detaliezi mai bine cu atat ti se va explica mai bine!
Inca odata scuze de offtopic!(daca e!)
ahyle_blue_eyes
Eu am 4 mufe care vin la bordul meu.Din cate am auzit pe aci pe forum nu ar necesita modificari.....dar nu bag mana in foc sa sustin asta.oricum poti pune bord de nova, sunt cativa colegi aici care si-au pus de nova pe nova(cu bord de DSN_ si invers)
Eu am modificat ceasurile de nova pentru ca nu mi se par deloc frumoase cele originale....ma rog de-a lungul timpului am pus mai multe modele acum avand ceasuri albe cu iluminare albastra (leduri smd) gen golf 3 pentru ca acele sunt din fabrica cu vopsea fluorescenta si se vad foarte frumos noaptea,precum si 4 leduri care ilumineaza indicatoarele de apa, ulei, baterie si benzina( toate sunt iluminate din spate pe cand cele 2 ceasuri : turometru si vitezometru sunt iluminate frontal,si arata minunat ....nicidecum kitch....lucru confirmat de multi prieteni cu masini mult superioare)

Dar tu ce motiv ai sa renunti la bordul de SN si sa revii la nova? La mine Ceasul de la batrie si de la ulei functioneaza tot timpul in parametri normali si nici nu ma mai uit la ele.La baterie cand am multi consumatori si rulez la o turatie mica nu-mi mai sta acul la mijloc....si uneori nu renunt la consumator(gen tr 3 la climatizare sau faruri chiar de e ziua) prefer sa merg mai turat iar la ulei cand e la relanti acul sta la mijloc si cum ating un pic acceleratia acul sta la maxim tot timpul.
Razvan_Ionut
mi se par mie mai interesante ceasurile de DN cu indicatorul de ulei si baterie , mai ales cel de baterie k am avut probleme cu incarcarea pana mai de curand si asa e o modalitate sa verific fara sa mai pun aparatul de masura...


poza care am postat-o este cu ceasurile kre le am pe masina



sunt si ceasurile de DSN frumoase , dar imi plac mie mai mult cele de DN
Onyx
ceasuri de bord de nova (GTi modelul din 2000) indetic cu ceasurile de SuperNova 100lei 0726161413
3tek1122
razvan, te sfatuiesc sa nu faci aceasta modificare.motivul? pai cele de DN sunt foarte proaste ,adica nu o sa ai lumini mai deloc si nu ar fi problema ledurile care se ard zilnic ci contactele imperfecte pe langa asta apar probleme la vitezometru, am auzit pe multi plangandu.se de faptul k se mai blocheaza uneor ,lucru pe care lam patit si eu de nenumarate ori ca sa nu iti mai spun ca a trebuit sa improvizez un sistem de iluminare a ceasurilor. cat despre practicitatea indicatoarelor ulei, baterie, poti gasi la magazine de specialitate ceasuri suplimentare care fac acelasi lucru! bafta si Craciun fericit la toata lumea!!!!!!!!!
C a t a l i n
Care leduri se ard zilnic? wacko.gif

Bordul vine din fabrică cu BECURI. Alea se mai ard din când în când.

Leduri se pot pune artizanal, și nu se ard, dacă știi ce rezistență să înseriezi pe fiecare. Dacă nu știi, normal că se ard.
3tek1122
da prietene, la becuri ma refeream! alea se ard la cateva zile eu schimbam la greu si tot se duceau pe pustiu in cateva zile....+ca am omis mai multe "bube"pe care le au acele bortduri de DN!!!
C a t a l i n
Cum se face oare că doar la tine se ard în fiecare zi, iar la alții câteva pe an? Eu în 3 ani am schimbat 2 (două).
G I M
Si eu in 10 ani am schimbat 2 sau 3 becuri, cum naiba se se arda zilnic?
ahyle_blue_eyes
Daca bordul e original toate instrumentele merg foarte bine si nu ti se arde nici un bec......daca vre-un asa zis "mester" umbla pe acolo si strica tot......o sa ai probleme tot timpul.
Faza cu blocatul?! n-am auzit sa fie o problema pentru alti novisti cel putin la mine nu a facut niciodata figuri.
NU INTELEG DE CE GENERALIZEZI!
Poti avea si mercedes....daca e "rupta" o sa ai numai probleme.Poate bordul masinii tale a fost cobai.....si e total diferit de cel al unei nove NORMALE!NU vreau sa supar pe nimeni....dar comentariile tale cu privire la bordul de nova mi se par nefondate.
Si inca un lucru' .........sa nu uitam ca acel bord de SN e defapt de nova(novele din 2000 erau echipate cu asa ceva )SN n-are decat motor si cutie de renault in rest totul este imprumutat de la nova(modelul anului 2000) implicit si bordul.
Craciun Fericit!
Al3XxX
Eu de un an de cand am facut iluminarea bordului cu led-uri, nu am avut nicio problema, niciun led ars.
Probleme cu turometrul nu am avut, asa cum ziceti voi, singurele probleme au fost cand nu aveam bornele prinse bine la baterie si daca nu facea atingere borna, turometrul arata porcarii.
Sincer, sunt masinile voastre, daca va apucati sa lucrati ceva la ele, faceti calitativ, ca pentru voi faceti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.