Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LG KU990i vs. LG KP501
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
pician90
[attachmentid=1627571247] [attachmentid=1627571248] Deschid acest topic cu scopul de a ma ajuta cu o dilema.vreau sa imi iau si eu un telefon nou. si dintre toate cele mai "interesante" imi par lg-urile respectiv KU990i si KP501. Acum vreau si va rog sa postati:
1) toate defectele pe care le-ati intampinat la oricare din model ?
2)cea ce va place la oricare din model?
3) care din model mi l-ati recomanda?

Sunt intr-o mare dilema si nu vreau sa dau cu bota in balta alegand ceva "slab" asa ca apelez la voi >sper sa ma puteti ajuta. Va multumesc
ionut81
eu as merge pe 990i
C a t a l i n
1. NU LG!
2. NU 990i, că nesimțiții care îl vând scot toate accesoriile din pachet, și ți le vând separat.
3. KU990 e NET superior praștiei de KU990i. Nu te lăsa păcălit.

Caută altă marcă, LG e praf la support.

(îți spune unul care și-a luat o țeapă de 1500RON cumpărând un LG KU990, acum vreun an jumate, când a apărut la Vodafone)
pician90
din cate am inteles de pe alte topicuri Ku990i vine in pachet doar cu incarcator:(
ionut81
poate ai nimerit tu unu nasol radmasa.gif

eu unul sunt foarte multumit.

asa este. doar cu incarcator
C a t a l i n
Da, bine.

Fă o poză cu el și cu un SonyEricsson, și compară-le.
Telefonul e foarte bun hardware, dar softul e de toată jena.
Sunt pline forumurile de liste cu bug-uri, la care LG închide ochii în loc să scoată un update de firmware, și asta la 2 ani de când a fost lansat...

Ți-aș argumenta fiecare neajuns al softului din el, dar la cum te exprimi, pierd vremea degeaba, așa că n-o fac.
pician90
@ionut81 cum raspunde tuch-ul? e sensibil? sau tre sa apesi tare ?

( intrebari stupide dar sa ma lamuresc si eu)
@ Catalin zi si tu ce defecte are ?
bmwh548
Subscriu la ce zice Catalin...dupa ce am avut numai LG-uri timp de trei ani nu vreau sa mai aud de ele cate zile am. Poate vi se par afaceri bune, dar nu sunt, mai ales pe termen indelungat.
ionut81
la mine merge bine.

catalin ai dreptate, te obosesti degeaba , relax tongue.gif

nu stiu la voi cum sta treaba cu lg, dar eu mai am un kg320 de 3 ani s.i nu am probleme
C a t a l i n
Găsești toate defectele de care am spus cu o simplă căutare pe Google. Sunt forumuri dedicate.
Atenție că modelul cu "i" e mult mai slab decât cel fără, nu diferă doar lipsa accesoriilor.

În condițiile în care pe piața IT apar produse pe bandă rulantă, și producătorii își permit să scoată la vânzare un produs înainte ca acesta să aibă toate bug-urile inerente rezolvate, e foarte important SUPPORT-ul pe care firma respectivă îl oferă. Ar trebui ca acest lucru să fie cel puțin la fel de important în luarea unei decizii de achiziție, precum și dotările unui aparat.

----------------
Merge bine pe dracu'....
pician90
bun..deci din ce s-a dicsutat pana acum e rau..fiind ca e modelul cu"i" .
Dar de kp501 ? ce ziceti?
C a t a l i n
E rău că e LG. Ți se pare că l-am recomandat pe cel fără i?
bion
Nokia wink.gif
pician90
ok atunci schimbam situatia ..Ce telefon sa imi iau pana in 4 mil. de la orange pe abonament? .Scurt si la obiect ca deja sunt zapacit. si sa fie bun- gen 3-4 ani sa ma tina macar.
C a t a l i n
Nu există. smile.gif
alcida20
culmea ca eu am 990i si am gasit firmware nou varinata b
pozele sunt bune filmarea e ok.
eu l-am luat din uk cu 60lire la liber.
probleme nu am avut cu acest aparat.
il recomand! excl.gif


poza facuta cu el.
bmwh548
Aia e poza de 5 megapixeli? Atat de prost fac astia LG-urile acum?
Prin comparatie poze facute cu Nokia cu 2 megapixeli care probabil costa de vreo 3-4 ori mai putin.
Fygaro
da domnu bmwh548 cu lentilele cum stai???

nu e stralucit LG-u la poze da oricum e mai buna poza aia....

smile.gif)))))
smile.gif)))))))
C a t a l i n
Problema e din soft. Aparatul în sine e foarte bun. Camera știe multe funcții avansate, dar nu e ajutată de soft. În Korea, același telefon, ca hardware, ajutat de alt software, face poze mult mai bune.

Acest soft pentru Europa comprimă prea mult pozele, rezultatul final având sub 1MB de multe ori. Compresia proastă, și faptul că nu suportă funcții precum face detection (culmea, opțiune disponibilă printr-un meniu de service), niște aberații cromatice pronunțate, o aliniere la alb aiurea, îl fac un telefon cu o cameră foto foarte proastă.

În schimb filmează foarte bine.
Agrig
Nu am avut decit Nokia!
primul un 6150 care mai merge si azi , din 2000!
Ultimul 6680 , si asta merge din 2006 fara nici o pb.
Nici unu din ele nu a fost in service sau sa fi avut vre`o pb.

Bafta,
Grig
bmwh548
QUOTE(Fygaro @ 26 Nov 2009, 19:14)
da domnu bmwh548 cu lentilele cum stai???

nu e stralucit LG-u la poze da oricum e mai buna poza aia....

smile.gif)))))
smile.gif)))))))
*




Citesti printre randuri sau doar te uiti la poze?
Daca poza aia postata de colegul ti se pare de 3-4 ori mai calitativa ca sa se justifice pretul de vreo 3-4 ori mai mare... sleep.gif
pician90
nu stiu ce sa mai fac:)) ba poze bune ba soft rau..cred ca am sa merg la nimereala ...acuma pe unele topic-uri se zice ca e excelent pe altele e jalnic. vorbesc de modelul cu "i"pe care il pot achizitiona.probabil ca depinde de noroc ,nu?
slaiciprian
nu te incumeta la lg, decat daca nu esti pretentios. am avut un lg, e drept, mai ieftin, dar dupa 2 luni si 2 intrari in service, l-am pierdut. si m-am bucurat.
daca te incumeti la un abonament pantera 20, azi e i-phone 8giga la 79 de euro.
in abonament ai avea: * 1200 de minute in retea
* 900 de mesaje scrise in retea
* 200 de minute nationale
* 50 mesaje multimedia nationale
* si internet pe mobil
OAP
Cred ca cel mai "tare" telefon ever e asta wink.gif
C a t a l i n
Ca nivel de radiații, e încă pe primul loc!
pician90
treaba e ca nu sunt pretentios.insa imi doresc de la tel. functionalitate ,cateva aplicatii si cat decat unpic de stil..si cred ca ma dau pe un LG kp 501 , mai ieftin. pachet complet de card,cablu casti.. si imi mai raman si bani de aparaori de noroi:D ..asa ca .. pana nu o patesc nu ma las... pana in momentul de fata am avut vreo 3 Alcatel-uri si acum am un motorola Z3 . de care am fost foarte multumit pana mi s-au dezlipit butoanele ..si nu mai raspunde la comenzi...sper sa nu patesc si cu lg-ul ( bine ca nu are butoane sa se dezlipeasca)
slaiciprian
ok, bafta. mai intra pe softpedia, sectiunea telefoane mobile. e o sursa foarte buna de informatii.
bmwh548
Sa umbli cu vreo 3 acumulatori dupa tine dupa ce iei LG daca vrei sa vorbesti mai mult de 10 minute pe zi si eventual sa vezi si vreun filmulet; sa te pregatesti sa aiba joc mare capacele si ce mai are pe acolo...noroc ca ala nu are clapeta (ale mele au avut toate si capatasera un joc de toata frumusetea).
pician90
acum nu de mult timp vorbesc cu un coleg care are si el kp 501. si sa vedeti faza. A spus ca ba i se bloca ba se inchidea...deci gata m-am razgandit . numai iau LG .biggrin.gif va multumesc tuturor pt. sfaturi .!
C a t a l i n
Noroc cu colegul ăla, că noi scriam basme aici... Halal!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.