Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: computer de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
kta22
Salut , am postat pe youtube un filmulet cu computerul de bord realizat cu pic16f877a si cateva teste . Pentru afisarea numarului de litri am utilizat o sursa externa ce simuleaza tensiunea de pe sonda de benzina.
Link-ul:
ghitza
din partea mea toata stima.bravo si punel sus
iuliano_smile
Bravo tie. Dar nu inteleg de ce nu ai folosit atmel-uri care sunt mult mai ieftine? Si cum iti dai seama de autonomie?
kta22
Salut , pe pic am dat 27 ron, deci nu e scump avand in vedere cate stie sa fac , iar in privinta autonomiei , uc-ul verifica modul in care ai condus in ultimele 10 minute adica diferenta de nivel din rezervor , diferenta care este in concordanta cu tensiunea de pe sonda de benzina.Esantionarea am facut-o pe 10biti, asta insemnand ca poate monitoriza o diferentea de nivel de 0.05litri. Autonomia am facut-o monitorizand consumul din 10 in 10 minute . Raportand acest consum la 100km (consumul mediu ), am impartit cantitatea de benzina ramasa in rezervor la acest consum.
bucatzel
La precizia pe care o are sonda aia poti sa faci si esantionare pe 1000 de biti. Plus ca nivelul indicat de sonda se schimba de fiecare data cand accelerezi sau franezi.

Gandeste-te mai degraba de unde poti face rost de o sonda mai "umana", si daca ai vreo sansa s-o calibrezi dupa aia.
kog
computerul e realizat foarte bine, imi place. Apare insa o problema; unde il vei monta, fara sa arate ca o nuca in perete?
kta22
Nivelul de benzina este citit odata la 10 secunde si are pe intrare 2 condensatori plus inca un filtru.
Spartanu
sal kta !! ma intereseaza sa imi montez si eu asa ceva , imi poti da mai multe detalii sau dak vrei si poti sa imi montezi tu asa cv
kta22
Sal. sunny_tnt22 si vb acolo
mishujkl
La 0L in rezervor pune mesajul: "Pana Prostului". smile.gif
kta22
Sau asa biggrin.gif
Alexio
LOL. Vreau si eu dala :|

30 Nov 2009, 12:40:
Sau schema completa in detaliu caci o pot face. LOL si mama micutului LOL
kta22
Iti dau schema ca parca am facut-o in format digital , dar softul nu biggrin.gif, ca m-am chinuit 3 luni la el biggrin.gif
Alexio
Nu trebuie softul. Eu sunt programator la baza. Schema daca o poti oferi in detaliu piese cablaj pe PM iti sunt recunoscator eventual cum verifica litrajul si consumul si restul. Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.