Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifurt (lant) porbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
laurh
Din cate imi aduc aminte de cand eram mic, tata avea la vechea berlina un lant la pobagaj ca metoda suplimentara de protectie antiefractie.
A pus cineva la solenza asa ceva ?
Am vazut ca in partea de sus as avea de ce sa il agat, dar in partea inferioara nu prea.
Ceva idei ?
AVT
Dai o gaura si legi acolo biggrin.gif
Nu mi-o lua in nume de rau, dar, la ce iti trebuie sa o legi? Ca roata de rezerva e sub masina si daca e sa ti-o ia, nu are nevoie sa-ti deschida hayonul, iar din portbagaj... sa ia ce?!?!?
La berlina, in afara de faptul ca se deschide cu orice cheie de Dacie, iar portbajul se deschide si manual (adic' fara cheie wink.gif ), era justificat lantul, dar la SLZ... mellow.gif
laurh
Intentionez sa fac o plimbare prin tara pt vreo 10 zile. Nu o sa ma car in fiecare seara cu tot porbagajul in cort/casuta/hotel etc
Prefer o metoda de siguranta in plus.
Personal nu cred ca porbagajul de slz e mult mai breaz (dpdv al deschiderii neautorizate) decat cel de berlina.
Parerea mea ...
Daedalus
E extrem de justificat lantul la Solenza cand ai puse boxe mai mari asa pe polita care atrag atentia si care se fura foarte usor, adica mai greu deschizi portbagaju dupa care iei polita si pleci cu ea fara probleme. Eu unul m-am obisnuit sa imi iau polita cu mine in casa si sa nu o las peste noapte in masina. Iar cand plec undeva o las cat mai la lumina si in locuri mai frecventate de aglomeratie pe cat posibil. Cu lantul mi se pare cam aiurea, dar nu este exclus.
free_fiber
Pune-ti deschidere electronica la portbagaj si desfiinteaza deschiderea din cheie. Astfel, portbagajul se poate deschide doar din interiorul masinii. Bafta
bogdan_o
In partea de jos poti sa il legi de surubul care tine cosul rotii. faci rost de o bucata de fier pe care o indoi in forma de L. Dai doua gauri: una care sa fie suficient de mare cat sa incaapa pe surubul ala si inca una de care prinzi un capat al lantului. Scoti surubul, bagi bucata de fier prin el si il prinzi la loc. Metoda nu e tocmai ordodoxa si probabil ca va arata nasol, dar macar asa scapi fara gaurirea masinii.
laurh
Da, buna idee. Asta se poate face fara nici un fel de stricaciuni. O sa incerc weeek-endul viitor cand ma duc la tara si va spun ce iese.
Merci bogdan. O sa apelez si pt firele alea cu bricheta dar deocamdata nu am ajuns inca pana in targ.
AVT
QUOTE(Daedalus @ 31 Mar 2005, 10:08)
E extrem de justificat lantul la Solenza cand ai puse boxe mai mari asa pe polita care atrag atentia si care se fura foarte usor, adica mai greu deschizi portbagaju dupa care iei polita si pleci cu ea fara probleme. Eu unul m-am obisnuit sa imi iau polita cu mine in casa si sa nu o las peste noapte in masina. Iar cand plec undeva o las cat mai la lumina si in locuri mai frecventate de aglomeratie pe cat posibil. Cu lantul mi se pare cam aiurea, dar nu este exclus.
*



Scuza-ma dar in ziua de azi, hotii daca vor boxele nu se chinuie sa le ia prin portbagaj! Sparg geanul de la una din usile din spate deschid usa si iau ce le trebuie, nenorocitii 022.gif
Asa a patit un vecin al meu, caruia i-au luat casetofonu - i-au spart geamul din dreapta fata, au deschis masina, au bagat randa si au rupt bordul, dar au luat casetofonu' si au fugit. Alarma a sunat, dar, nu s-a bagat nimeni de pe strada, iar omu' pana a coborat, aia erau deja la doua statii de autobuz departare sad.gif
De ce ar proceda altfel cand vine vorba de boxe.

Parerea mea este ca la berlina se impunea cu prisosinta folosirea lantului, pentru ca de regula in portbagaj era roata de rezerva si posibile alte "bunatati" pentru hoti. Plus ca se deschide si fara cheie (daca sti sa tragi de el).
La SLZ roata de rezerva e sub masina, iar in portbagaj, daca nu stiu ce e, nu cred sa se bage, nu merita riscul.
Eu unul evit sa deschid portbagajul in fata blocului, cand ajung acasa, sau cand las masina pe te miri unde, ca nu se stie niciodata cine te poate fila.
costi
copii, boxele spate se fura mai nou prin taierea chederului, asa ca daca aveti scule faceti ca Daedalus
laurh
QUOTE(costi @ 1 Apr 2005, 12:30)
copii, boxele spate se fura mai nou prin taierea chederului, asa ca daca aveti scule faceti ca Daedalus
*


Hai ca se cam deviaza de la subiect si nu asta am intentionat.
Singura idee constructiva e cea a lui Bogdan pe care o sa incerc sa o pun in practica.

bogdan_o
Laur, nu stiu cum prinzi tu lantul de hayon, dar daca te-ai uita tabla e cam subtire si daca trage eventualul hot mai atre de lant iti indoie tabla de pe interiorul hayonului. Un loc unde este intarita tabla este exact partea unde vin prinse atat incuietoarea cat si cuil hayonului. Poti sa faci o treaba similara cu cea pentru surubul de prins cosul rotii. Adica iei o bucata de metal, ii dai doua gauri (una in care sa intre cuiul haonului sin inca una in care sa intre lantul. Tabla nu trebuie sa o indoi ca nu se mai inchide hayonul. Ca sa o prinzi de cui, il desfaci, pui bucata de tabla si il prinzi la loc. Insa trebuie sa ai grija sa nu fie prea groasa tabla ca nu stiu daca o sa ti se mai inchida pe urma hayonul.
laurh
Eu ma gandeam ca deasupra sa il bag prin gaurile alea (una mare pe mijlos, 2 mai mici, rotunde pe lateral).
E cat de cat subtirea tabla, dar nu cred totusi ca se indoaie prea usor. Si in plus ... nu cred ca e nici o drama dc se indoaie putin in caz ca va fi fortat.
Daedalus
Cea mai pertinenta si eleganta solutie pana acu a oferit-o free_fiber. Parca si eu as face asa ceva. Dar ideea e cat costa si unde se face treaba asta. E aceeasi treaba cu inchiderea centralizata?
free_fiber
QUOTE(Daedalus @ 2 Apr 2005, 00:08)
Cea mai pertinenta si eleganta solutie pana acu a oferit-o free_fiber. Parca si eu as face asa ceva. Dar ideea e cat costa si unde se face treaba asta. E aceeasi treaba cu inchiderea centralizata?
*



Te duci la baietii care ti-au montat alarma. Toata treaba ar trebuisa coste in jur de 500 000 lei.
EvilOne
Ca un mic sfat, dupa ce pui lant ca sa nu faca zgomot sau sa il prinzi cind trintesti portbagajul, sa "invelesti" zalele intr-un furtun care sa intre cam fix pe lant. In acest fel o sa il mentii drept si nu o sa se zbata prin Gropanesti.
laurh
QUOTE(EvilOne @ 4 Apr 2005, 13:27)
Ca un mic sfat, dupa ce pui lant ca sa nu faca zgomot sau sa il prinzi cind trintesti portbagajul, sa "invelesti" zalele intr-un furtun care sa intre cam fix pe lant. In acest fel o sa il mentii drept si nu o sa se zbata prin Gropanesti.
*


Da, ma gandisem si eu la asta, ma gandisem sa il infasor macar in banda izolatoare sa sa incerc cu un antifurt de bicicleta. O sa incerc si varianta cu furtunul dar sa vad dc gasesc.
cristyyy2003
QUOTE(Daedalus @ 2 Apr 2005, 01:08)
Cea mai pertinenta si eleganta solutie pana acu a oferit-o free_fiber. Parca si eu as face asa ceva. Dar ideea e cat costa si unde se face treaba asta. E aceeasi treaba cu inchiderea centralizata?
*


man in vitan ( nu in targ ci imediat dupa targ este un nene care monteaza alarme - undeva in jos ) te costa 400.000 lei-doar deschiderea hayonului+montataj. Eu acolo mi-am pus alarma+deschiderea electronica a hayonului. Daca vrei iti desfiinteaza si deschiderea din cheie. Cost total alarma + deschidere hayon din masina 2,900,000 lei. Alarma este marca ALCAR si are garantie 'pe viata' la unitatea centrala. Eu zic ca se merita.
Este osteneala prea mare cu lantu si vorba aia roata de rezerva este tot la indemana. Si daca este sa fie tot se intampla.....iti sparge luneta, iti ia placa cu tot cu boxe + ce mai vad 'misto' din portbagaj.
Asa ca...Doamne Fereste.
Bafta!
bogdan_o
Eu mi-am pus singur deschidere electrica a hayonului si, desi mi-ar fi fost usor sa dezactivez incuitoarea nu am facut-o. Pana la urma exista riscul sa se strice sau sa ramai fara baterie sau mai stiu eu ce si dupa aia nu mai ai cum sa deschizi portbagajul decat prin ruperea unui piciorus al politei si actionarea incuietorii manual, de pe interior.
Daedalus
Am alarma pe masina. Ma intereseaza doar portbagajul. Deja strang bani. Sper ca fac treaba buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.