Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablaj palfoniera solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
arg_solenza
salut am si eu o intrebare tongue.gife unde vin cablurile la plafoniera la solenza?
ramsen
din instalatie de unde sa vina...spune ce te roade mai bine...ok...ai probleme cu plafoniera???
arg_solenza
nu nu am probleme .vreau sa trag masa ,care permite aprinderea plafonierei adunci cand deschid usa sau cand descui masina,undeva in dreptul usii pentru a monta niste leduri.
ramsen
este greu de facut asa ceva
am vazut la un vecin cu un opel vectra B si a tras un + de la baterie si - de la butonul de la usa...munca multa
ciprianeduard
Gasesti sub ornamentul stalpului din stanga 3 fire dar atentie acel ornament are doua clipsuri si un surub de torx 20 situat la baza ornamentului care ajungi la el numai daca demontezi toata partea superioara a bordului , dar poti trage usor de el din partea de sus scotandul decat din acele 2 clipsuri fara al da jos de tot.
Culorile firelor sunt: unul rosu care e plus, unul negru care e minus (care e folosit cand aprinzi plafoniera manual atunci cand sunt usile inchise) si unul gri (nu retin minte exact culoarea) care e comanda plafonierei data din UCH respectiv UCE si pentru a lega alta lampa e nevoie sa te legi la cel rosu si la cel gri.
Bafta!
ianacosti
Firele sunt asa: rosu + permanent (defapt daca ai uch dispare si el la 30 min dupa luarea contactului)
negru masa permanenta si alb comanda aprindere cand deschizi usa, dar atentie el vine din uch (cand deschizi usa pe el vine masa din uch).

iar firul de la butonul din usa intra in uch.

Adica tu deschizi usa, uch-ul vede ca ai deschis usa si aprinde el plafoniera.

Si acum spune cand vrei sa se aprinda led-urile? Cand deschizi usa?
Led-urile sunt puse cumva pe usa?

Daca da, nu ai treaba cu plafoniera. legi plusul de la led-uri la plus permanent si minusul de la led-uri la butonul din usa, dar trebuie sa separi firul care pleaca spre uch sau uce de firul care pleaca spre led-uri cu 2 diode 1N4001.
arg_solenza
ms mult de tot.
eu vreu sa sa le fac sa se aprinda cand deschid usa pentru ca la plafoniera mi-am pus o lampa cu leduri care nu fonctioneaza ori permanat ori cand deschid usa la alegere.eu am pus plafoniera pe permanent si acum vreau sa imi leg niste leduri la firul de la plafoniera pt a sea prinde cand deschid usa +inca ,cateva secunde(cum era si plafoniera).dar acu e prea frig afara o sa ma apuc de ele cand se mai incalzeste.
arg_solenza
am pus banda cu leduri si tin sa spun ca e criminala.din punct de vedere estetic nu sunt cien stie ce dar lumineaza foarte bine. o sa revin maine cu poze
arg_solenza
si pozele...
curentat
deci deloc nu este estetic... de ce nu leai pus direct in plafoniera???
birkof
Intrebare: Cum pot trage fire de la plafoniera pentru a alimenta un led pentru portbagaj?

Eu ma gandeam sa pun firele care duc in spate in continuarea masei de la plafoniera, si automat cand se aprinde plafoniera si se cere masa trece direct prin ledul meu din portbagaj. Dar daca-mi moare ledul din portbagaj, moare si plafoniera biggrin.gif Alte solutii mai ok?! Eu vreau ca ledul sa se aprinda si atunci cand deschid usa si atunci cand aprind plafoniera manual.

PS: Daca pun consumatori in plus pe plafoniera e nevoie de o alta siguranta? Se poate intampla ceva?

Toate bune.
arg_solenza
deci daca ai + in portbagaj tragi decat firul gri (sau alta culoare decat rosu sau negru )pe care le gasesti unde au zis colegii mai sus ,folosesti o rigleta si la un capat conectezi bucata de fir gri care vine si la celalat capat cuplezi firul gri care se continua spre plafoniera si firul tau care pleaca spre portbagaj.Parerea mea de "inginer" este ca nu se va intampla nimic cu plafoniera in caz ca iti "moare" ledul.(m-am gandit logic :daca iti moare ledu aceasta nu mai inchide circuitul deci e ca si cum acesc consumator suplimentar nu ar fi existat).
iar pt ca ledul sa functioneze cand tu aprinzi plafoniera e putin mai complicat din cauza modului mecanic sau analog de functionare a plafonierei.
ps.daca in portbagaj ai led nu cred ca e necesara schimbarea sigurantei deoare acesta are un consum f mic .
birkof
Tocmai aia e, ca nu am plus pe nicaieri, si nici n-as vrea sa trag.
Vreau sa ma leg de plafoniera si atat, insa cum as putea face asta ca atunci cand
aprind plafoniera sau deschid usa sa se aprinda si lumina in portbagaj!?

Toate bune.
arg_solenza
pai dak nu tragi plus permanent nu are cum se se aprinda.dar daca urmezi calea zisa de mine ti se va aprinde cand deschizi usa soferului dau cand deblochezi masina.
ramsen
la mine in portbagaj lumina este pusa pe pozitia masini...si ca buton cind inchid hayonul am folosit butonul de la alarma de pe portbagaj...
arg_solenza
asa cu zice ramses e muuuult mai util,ca practic de lumina ai nevoie numai noaptea.
ramsen
poate doresti sa vezi in poza cum am in portbagaj lumina...la alti colegi poate o au mai misto arinjata,dar la mine asa este si sint multumit de ea

9 Apr 2010, 13:27:
ma rog poza este facuta inainte de as mocheta in portbagaj...acum am mocheta in el
crick
QUOTE(arg_solenza @ 9 Apr 2010, 12:08)
asa cu zice ramses e muuuult mai util,ca practic de lumina ai nevoie numai noaptea.
*


Muuuult mai util este cu + separat permanent.Deci,variante:
1.varianta simpla ,se monteaza o lampa(sau doua) cu led,+se ia din pozitie din lampa spate,- din caroserie(lampa va sta aprinsa continuu,cat timp este aprinsa pozitia,fiind cu led nu sunt probleme de incalzire sau consum)
2.la varianta de mai sus se pune contact pe - si lampa se va aprinde cu pozitiile aprinse si haion ridicat(daca nu ai contact,ca sa nu gauresti tabla,iti recomand sa-l pui pe plasticul de la boxa).
3.la varianta 2 se trage un + separat continuu adus cu un fir aparte si siguranta pe el(eu am tras din siguranta alarmei);avantaj,nu mai deschizi usa,aprinde/stinge pozitia
4.varianta cea mai complicata(parerea mea)se trag 2 fire legate la plafoniera,pentru aprindere ,folosind pozitiile lampii,firele trebuiesc trase de pe bec direct(complicat) si pentru aprinderea pe ambele pozitii ale plafonierei mai trebuie montata suplimentar pe lampa din portbagaj o punte de diode.Alte dezavantaje:usa tinuta deschisa sau aprinderea/stingerea voita a plafonierei.
Asadar,alegerea iti apartine,spor la treaba!
birkof
Ziua buna,
Multumesc pentru raspunsuri dragi colegi.
Si pentru ca o poza face cat o mie de cuvinte, am atasat rationamentul meu pentru intregul proiect.

[attachmentid=1627611113]

Toate bune.
arg_solenza
vezi ca la plafoniera nu ai 2 plusuri ci 2 minusuri. Si ca da faci ceea ce vrei tu trebuie sa legi firele ,care iti pleaca la portbagaj, in interioreul plafonierei (adica de piciorusele alea dinauntru)pentru ca daca legi lumina din portbagaj la fire cum arati tu(sau intr-un mod asemanator)o sa ti se aprinda(pt ca daca de legi doar la un fir o sa ia in portbagaj ori 2+ ori 2-)
ramsen
birkof te coplici colegule cu fire de la plafoniera...iti fac eu o schema cum o gindesc eu si o pun aici...sa inteleg ca tu vrei sa se aprinda lumina in portbagaj odata cu deschisul usilor...corect...ma poti contacta si pe mess
birkof
@arg_solenza da intr-adevar, sunt doua minusuri (-), am vazut gresit. singura solutie ar fi sa lipesc firele ce se duc in spate exact pe picioarele unde vine becul de la plafoniera.

@ramsen man eu vreau si atunci cand deschis usile dar si atunci cand aprind manual plafoniera. Adica becul din portbagaj sa se comporte exact ca cel de la plafoniera si sa-mi raspunda la aceleasi comenzi.

Toate bune.
birkof
Salutare,
Pana la urma am tras doua fire exact de la becu din plafoniera (de pe lamelele unde se pune becul) si merge, insa 50% doar smile.gif pentru ca becul primeste la un capat + atunci se actioneaza manual si cand se deschide usa primeste - la acelasi capat.

Deci pot cum va inversa polaritatea ledurilor din portbagaj? Idee e ca trebuie facut oricum ar veni polaritatea pe fire ledurile sa se aprinda. Stiu ca sunt ciudat, insa intreb si eu biggrin.gif

Toate bune
tataiedaciotul
Vezi ca in mufa plafonierei ai 3 fire,din care unul e + permanent.Restul te descurci...
birkof
@tataiedaciotul cunosc lucrul asta.

Intrebarea mea era alta. Vreau sa se aprinda ledurile din portbagaj si manual de la plafoniera si automat cand se deschide o usa sau portbagajul.

TB
bogdanmardare
Alimenteaza ledurile dintr-o punte redresoare... wink.gif
birkof
@bogdanmardare da si tu mai multe detalii, newbie here biggrin.gif

Toate bune.
bnedea
uite aici am explicat eu mai detaliat iar aici am pus o poza cu montajul executat.
Spor!
bogdanWBH
Salutare!
Am si eu o intrebare!
Cum se ajunge la becul de la plafoniera. Am incercat cu o surubelnita cu cap drept, dar degeaba. Nu reusesc!
Si imi e teama sa fortez, in ideea de a nu sparge plastiul.
Deci cine ma poate ajuta cu ceva poze??????
andri1940
Trage cu incredere, uite niste poze:
crick
Dispersorul are la capete cate un bumb pe post de balama care intra in acele gauri.Se baga o surubelnita mica si ascutita intre dispersor si marginea gri si se forteaza usor scoaterea din gaura la unul dintre capete.
bogdanWBH
Ok. Mersi mult!
Am reusit!
Mi-am pus un "bec" cu 4 leduri ! Se vede super bine. numai ca mai trebuie sa desfac odata sa il fixez. Nu face contact tot timpul!
Bogdan90
Salut! Vad ca va stiti e unde si cum vin firele de la plafoniera. Am si eu urmatoarea problema cu plafoniera: cand deschid usa, sau descui/incui masina nu mi se aprinde plafoniera. Nu se mai aprinde. Cateva zile dupa ce am cumparat-o se aprindea. Am UCH(cred). Atunci cand las pozitia aprinsa cu motorul oprit si deschid usa tziuie. De piuit piuie, plafoniera functioneaza pe pozitia aprins permanent...doar la deschiderea usii nu functioneaza. Stie cineva ce ar putea fi? Multumesc!
b-73-zdv
verifica contactele de pe stalpii usilor,s-ar putea sa fie oxidate
sharkky
Ce legatura au contactele de pe stalpi din moment ce omu a spus ca ii piuie cand deschide usile?
Bogdan, ti-ai pus cumva leduri in plafoniera?
Bogdan90
Am facut schimb de bec, cu alt bec, cu 3 leduri in el parca de la un coleg. Se aprinde albastru, foarte frumos. Are vreo legatura?

Papucelu ala de pe stalp e curatit de N ori...
klaus
La solenza becul e alimentat prin inversare de polaritate, motiv pentru care "becul" cu leduri trebuie alimentat cu punte redresoare...
Trebuia mentionat de la prima intrebare ca becul e de fapt leduri...
Bogdan90
Greseala mea, scuze, nici prin cap nu mi-a trecut ca are vreo legatura. Am vreo solutie simpla sa nu renunt la becul cu leduri albastre?
bogdanmardare
Il alimentezi printr-o punte redresoare.

Edit: am citit printre randuri si nu am facut decat sa repet ce a spus klaus...
Sa-mi stearga cineva postul.
Multumesc.
sharkky
Asa cum ti-a spus si klaus mai sus, trebuie pusa o punte redresoare intre led-uri si contactele becului ... Daca pui becul invers, o sa se aprinda cand deschizi usa dar nu o sa se aprinda cand dai de plafoniera in stanga, pe "aprindere manuala".
Bogdan90
Si de unde iau puntea asta redresoare, sau se confectioneaza? Din ce si cum? Si cum o pun? Intre leduri si contactele becului, adica trebuie desfacut becul, nu?
crick
QUOTE(Bogdan90 @ 18 Feb 2011, 13:17)
Greseala mea, scuze, nici prin cap nu mi-a trecut ca are vreo legatura. Am vreo solutie simpla sa nu renunt la becul cu leduri albastre?
*


Ce zici de solutia asta?Post 15.
Bogdan90
Multumesc frumos pentru link! coolspeak.gif
Iulikk
Mai exact de ce am nevoie pentru a incerca sa-mi fac singur placa cu leduri ca in schema atasata?

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627564155

Am inteles: leduri albe si rosii, in cazul meu + o rezistenta de 51 de ohmi si alta de 100 de ohmi. Dar cand ma duc la magazin, ce fel de leduri cer (si daca mi-ati arata si o poza ar fi perfect)? De cati volti? De cati wati? Ce alt ceva imi mai trebuie? Am acasa doar "un bat(z)" pentru lipit (o chestie care o bag in priza si se incinge varfu), nu am nici placuta d-aia maronie cu "gaurele" nici sarma d-aia pentru lipit 04.gif . Scuzati exprimarea... dar sunt afon complet cu subiectul asta.

Ideea e ca vreau sa incerc sa-mi fac singur o dracie d-asta tongue.gif . Am la dispozitie o saptamana 04.gif .

Va multumesc!!
bogdanmardare
Ceri leduri superflux, arata cam asa, imprastie mai bine lumina. Daca nu gasesti leduri superflux, merg si cele normale de 5 mm. Mai ceri cablaj test (cam ca asta), fludor si pasta decapanta. Ultimele doua le gasesti si pe la un vecin binevoitor. Poza cu cablajul de test e aleasa ca sa vezi si cum se fac legaturile (din punti de fludor, sau din bucati de sarma lipite). Taie cablajul la dimensiuni inainte sa lipesti componentele pe el wink.gif . Eu zic sa mergi pe culorile lui crick, alb-albastru. Nu as alege rosii, cu plafoniera aprinsa nu o sa vezi mare lucru in masina. Au si alta tensiune de alimentare (se aprind la 2-2,1 volti fata de 3,3-3,4 volti cele albastre sau albe). Cere vanzatorului sa-ti probeze ledurile albastre, alege o culoare mai deschisa, nu albastru intens.
bnedea
Sau poti sa incerci sa faci asa. Ideea e ca se aprind mereu toate led-urile indiferent daca de la usi sau de la plus permanent. Nu iti mai trebuie led-uri separate pentru fiecare pozitie si asta inseamna mai multa lumina si economie de LED-uri.
crick
Intre timp,am inlocuit schema pe care o realizasem initial(conexiunile le facusem in aer),cu una pe cablaj la care s-au mai adaugat leduri.@Iulikk imi cer scuze daca te-am indus in eroare!Asa cum s-a mai spus pe aici,tensiunea pe leduri difera in functie de tipul lor deci si rezistenta de limitare a curentului trebuie aleasa corespunzator.Am folosit 4 ramuri cu leduri albe de 5 mm cu cate 3 leduri pe ramura si o rezistenta de 510ohmi pe "ram"si 2 ramuri cu cate 1 led + o rezistenta de 1Kiloohm.In sens invers am folosit 4 leduri de 3 mm inseriate conectate la aceiasi rezistenta (510) a unei ramuri "albe".Total:14 leduri albe si 4 albastre.Cine doreste mai multe leduri albastre,mai conecteaza ramuri asa cum este linia punctata albastra(mie mi-au fost suficiente doar 4).Cine doreste alte culori ,si i se pare ca rezistenta nu aprinde suficient acele tipuri de leduri,poate pune una separat(mai mica ca valoare) pe acea ramura dezlegand ledurile colorate de la rezistenta celor albe.Efectul este acelasi ca in filmulet,doar ca lumina alba este mai puternica.Cablajul(cel desenat cu rosu)este tip perforat si are 2 "scobituri"pentru a se fixa in piciorusele lampii iar cele 2 agrafe realizate din sarma de cupru ,vor intra in gaurile de fixare a becului tip sofit.Am recurs la aceasta solutie pentru a nu aduce modificari ireversibile lampii(oricand pot pune becul la loc).Sper ca am fost destul de explicit mai ales pentru cei care nu au avut tangente cu un letcon,instructajul cu protectia muncii vi-l faceti singuri! biggrin.gif
P.S.Am renuntat la rezistenta de 100 ohmi.Cine doreste,poate lega 2 fire flexibile(cu conector) de acele agrafe sau picioarele lampii pentru alimentarea altor lampi(tot duble ca lumina) si se pot aprinde fie din butonul plafonierei fie din contactul usii sau alimentarea unei lampi cu leduri albe in torpedou care se aprinde odata cu plafoniera la nevoie(pe alb). smile.gif
Iulikk
Uuu... maine ma duc la cumparaturi... sa vedem ce-o iesi 04.gif .

Cer leduri care merg la 12V?
klaus
Daca se pune rezistenta, aia e pentru leduri care merg la tensiuni mai mici (3; 3,4 v, d-astea)
Iulikk
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspunsuri tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.