Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o problema juridica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
noo_yd
bunicul meu a avut un cont in banca in care intrau banii aia pe suventii pentru agricultura , si acum din pacate el a decedat .....stie cineva ce trebuie facut ca sa poata bunica sa retraga banii din contul ala ? trebuie sa fie copii de acord ca sa poata ea sa retraga banii din contul fostului sot ? trebuie facute ceva acte la notar.....stie cineva ? a mai avut cineva o astfel de problema ? ....va multumesc
Marian66
Succesiune, asta trebuie facut. Banii din contul bunicului sunt la fel ca si casa sau jumatatea de casa pe care a avut-o. Se procedeaza ca la mostenire. Mergeti la notar si incheiati procedura de succesiune. Ori se pune bunica cu copiii, ori se merge pe ce spune legea. E ca orice mostenire
Andy_ACS
Faceti succesiunea.
Din cate stiu eu averea bunicilor se va imparti asa - jumatate bunica, jumatate in mod egal la copii.

Bafta!
noo_yd
si pana nu se face succesiunea aia , nu se pot lua banii din cont ? trebuie sa fie toti copii de acord ? ce aiurea ....odata ce traieste sotia ar trebui ca ea sa fie singura mostenitoare ....nu copii ...
C a t a l i n
Bunica ia 1/4, iar restul copiii.
Executron
QUOTE(noo_yd @ 6 Dec 2009, 22:42)
si pana nu se face succesiunea aia , nu se pot lua banii din cont ? trebuie sa fie toti copii de acord ? ce aiurea ....odata ce traieste sotia ar trebui ca ea sa fie singura mostenitoare ....nu copii ...
*



Succesiunea se face in mod obligatoriu sub act autentic (la notar).

Si gandeste-te bine la consecintele rationamentului tau... Daca sotul supravietuitor ar TOT din averea defunctului. Cred c-ar fi iesi niste situatii foarte neplacute.

Cum au spus si colegii forumisti... Sotul supravietuitor cand vine in concurenta cu decendentii defunctului ia 1/4 iar descendentii raman cu 3/4.
adi_ar
Ar mai fi o varianta, in situatia ca bunica are imputernicire pentru operatiuni in contul respectiv.
george_scala_2004
cel mai indicat ar fi ca ceilalti mostenitori sa renunte la succesiune in favoarea bunicii, adica aceasta sa ramina proprietara 100% pe tot patrimoniul. dupa decesul dinsei mostenotirii vin la succesiune in cotele legale.

exista riscul, legal, in acest caz, ca bunica dupa ce se termina succesiunea dupa bunic sa instraineze patrimoniul fie prin vinzare-cumparare fie prin donatie fie prin vinzare-cumparare cu clauza de intretinere.

asa ca fiecare modalitate are avantaje si dezavantaje.

cel mai bine totusi ar fi sa va sfatuiti cu un avocat sau cu un notar.

succes,

http://www.mostenire.ro/drepturile_sotului...ecedatului.html

http://www.avoconsult.ro/partajul-mostenir...egal-copii.html

BH 59 FIF
QUOTE(noo_yd @ 6 Dec 2009, 22:42)
si pana nu se face succesiunea aia , nu se pot lua banii din cont ? trebuie sa fie toti copii de acord ? ce aiurea ....odata ce traieste sotia ar trebui ca ea sa fie singura mostenitoare ....nu copii ...
*



Teoretic, oricare dintre copii (mostenitori clasa I si gradul I de rudenie) pot retrage din cont intreaga suma inclusa in masa succesorala (1/2 din aceasta). De ce? Pentru ca spre deosebire de sotul supravietuitor, descendentii sunt mostenitori sezinari (adica ei nu trebuie sa fie pusi in posesie referitor la bunurile aflate in masa succesorala). Pe de alta parte, in masura in care sumele sunt virate intr-un cont bancar de genul cont C.E.C cu libret (imi cer scuze, nu am gasit pe moment o exprimare mai fericita) si ar exista stipulata si o asa-numita clauza testamentara, persoana astfel instituita ar fi indreptatita sa ridice integral sumele (clauza echivaland cu un testament in forma simplificata). In situatia in care vin in concurs descendenti (clasa I de mostenitori) si sot supravietuitor, cotele succesorale care le revin sunt intr-adevar 3/4 si 1/4. O fi aiurea dar gandeste-te ca pana in 1944 sotul supravietuitor nici nu avea vocatie succesorala, asa ca e un pas inainte smile.gif iar rationamentul este unul bun din punctul meu de vedere: sunt protejati descendentii (a se vedea si institutia rezervei succesorale). Trecand peste aceste aspecte, pentru a inlatura unele neplaceri viitoare, recomand si eu demararea procedurii succesorale notariale, cu toate ca acest lucru nu este obligatoriu (succesiunea putandu-se accepta si tacit). Binenteles, cu acest prilej, copiii pot renunta la mostenire, bunica urmand a o culege in integrum.
noo_yd
deci , casa unde sta acum bunica e trecuta pe numele lu tata prin act de vanzare cumparare , mai sunt vreo cateva hectare de pamant si contul ala , bunica are 3 copii , deci toate astea se impart la 4 ? fiecare i-a cate un sfert ? stie cineva cati bani ar costa toata succesiunea asta ? notarii nu spun nici de nebuni cat costa , le e frica ca intrebam la toti si ne ducem la cel mai ieftin ......
BH 59 FIF
1/2 din masa succesorala se imparte la 4 (avand in vedere comunitatea de bunuri a sotilor, bunica are deja 1/2 din totalitatea bunurilor). In masura in care s-a procedat la instrainarea imobilului anterior decesului bunicului, acesta a iesit din patrimoniul bunicului si al bunicii si deci nu intra in calculul masei succesorale. Atentie insa, in masura in care vanzarea a fost defapt o donatie mascata exista posibilitatea anularii contractului de vanzare cumparare pe considerente de simulatie (binenteles, asta tine in primul rand de relatiile existente in familie si de pozitia celorlalti mostenitori fata de instrainare). Daca vanzarea a fost "pe bune", in temeiul principiului subrogatiei suma de bani platita a intrat in patrimoniu odata cu iesirea imobilului, deci nu exista nici un fel de problema.

In legatura cu indicarea costurilor ocazionate de procedura notariala nu te pot ajuta, din pacate. Depinde de valoarea bunurilor cuprinse in masa succesorala si nu in ultimul rand de tarifele practicate de catre notarul public smile.gif .
noo_yd
casa a fost cu act de vanzare cumparare vanduta tatalui meu .....notarul a zis ca nimic nu poate surpa actul ala ......va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
george_scala_2004
http://www.uniuneanotarilor.ro/?p=2.2.3

http://ancpi.ro/pages/home.php

stiu ca cu ceva vreme in urma a fost emis un act prin care nu se puteau declara, la notariate, in cadrul tranzactiilor, valori mai mici decit baremul stabilit prin acesta. din pacate nu mai tin minte cine si cind l-a emis...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.