Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mi-au furat proiectoarele
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
bogdan_90
am casco daca ma duc la ei imi schimba si bara? proiectoarele nu vad de ce ar putea fi prinse.
Catalinmodena
Daca ti-au rupt clemele barii,pe care vin proiectoarele,da,se schimba bara!

Acum,chiar asa s-a ajuns,sa-ti fure proiectoarele?
bogdan_90
da am ajuns la 9 seara acasa si la 10 cand am plecat nu mai erau. au rupt tot ce este sub bara si o clema din aia de se prinde suportul de ea. oricum ma duc la casco ma gandeam daca imi schimba astia si bara ca e aia rupta sau sa le rup eu pe toate?
fnp
Nu le rupe ca pe criza asat o sa ai de tras cu asigurarile. Sper sa nu-ti cumpere ei nu stiu ce chinezarii ca am auzit ca mai nou asa fac. (cumpara societatea de asigurare piesele necesare reparatiei si le trimit service-ului)
bogdan_90
dar in cazul de fata mie cine imi face masina . daca erau decat proiectoarele le cumparam eu si nu mai stateam de alergat.
Catalinmodena
Stai linistit.Daca ti-au rupt prinderile barii pe care vin proiectoarele,iti vor schimba bara,pentru ca nu pot pune doar prinderile.Ce-i atat de greu?
Referitor la ce zice colegul,te uite pe proiectoare sa scrie Valeo!
bogdan_90
o sa ma uit . naspa acum de sarbatori ca trebuie sa stau cu masina prin service sa arunci cu bani pe la mecanici, asta e.
prody
O sa ti le platesti singur si iti recuperezi banii de la ei dupa ce le va raspunde politia ca nu au prins autorul sau astepti vreo luna jumate pana iti dau verde sa o bagi in service.
bogdan_90
in cazul asta mai bine asa sa dea ei verde. sunt probleme daca mie sapt trecute mi-au furat astea si eu ma duc sapt viitoare sa anunt? sau le zic ca atunci s-a intamplat?
marksman
Daca e vorba de furt: anunti politia, care face un PV de constatare si iti da o hartie (nu stiu cum se numeste, am uitat) cu care te duci la societatea de asigurari sa-ti faca si ei constatarea. Astia iti vor da o alta hartie (raspuns la aia de la politie) cu care te duci inapoi la politie si apoi astepti sa prinda politia hotii (de obicei nu-i prinde) ca sa-ti dea alta hartie cu care te duci inapoi la asigurari sa-ti primesti despagubirea.

Asta e in mare mersul lucurilor. Mai ai varianta lui prody, in care deschizi dosarul de dauna dar iti platesti din buzunar reparatia, daca nu vrei sa stai cu masina descompletata pana se misca onorata politie romana.

Personal mi-am bagat picioarele in el dosar de despagubire pentru ca numai fransiza era aproape cat reparatia. As mai fi avut de primit 50 de lei de la asigurari, dar pentru banii aia nu merita sa stau cu masina descuiata o luna jumate (mi-au nenorocit hotii butucul yalei de pe usa soferului). Oricum, am dat aia 50 de lei pe benzina pentru drumurile asigurator - politie - asigurator. La tine dauna e mai consistenta, dar poti circula si asa cu masina, motive pentru care merita deschiderea dosarului si asteptarea. Vezi numai cat e fransiza.
argon
cat ai fransiza, 100 euro? iei si bara si proiectoare originale mai ieftin, ca tot esti din pitesti.
bogdan_90
n-am fransiza. cei de la asigurari au zis ca pot sa ma duc direct la ei.
DjurdjaK
Poti sa te duci direct la ei.Nu te complica cu politia o sa-ti blestemi ziua cand ai completat PV.Am patit-o si eu cu un geam spart si m-am dus direct la asigurari si problema s-a rezolvat in aceeasi zi.Multa bafta
kosfunny
Ai grija ca in Contractul de Casco iti asumi obligatia de a oferi drept de regres. In caz de furt tu nu dai posibilitatea unui eventual regres daca nu depui plangere !
trebuie sa mergi la Politie sa depui plangere. Ti se va da o dovada pe care o duci la asigurator. De aici posibilitatile sunt multiple, difera de la asigurator la asigurator. Unii te despagubesc fara sa astepte raspunsul de la Politie privind identificarea autorilor, altii nu. Daca se asteapta raspunsul Politiei trebuie sa iti platesti reparatia , sa depui cererea de despagubire, factura , devizul, dovada platii si astepti.
simism
TRAIM INTR`O TARA DE cenzurat SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL! Au ajuns si la proiectoare..acuma ce mai urmeaza? un parbriz? o usa?...SAD!
Batrānul
La masinile pe care le-am avut in secolul trecut, mi-au fost furate: roti, stergatoare parbriz, oglinzi, pana si benzina din rezervor, dar cu proiectoarele nu am avut probleme - fiindca nu aveam...
Acum am si proiectoare, iar topicul asta mi-a mai dat un motiv de grija...
On-topic: daca nu ai fransiza, mergi pe CASCO si insista pe schimbatul barei.
kosfunny
Se fura si parbrize! smile.gif
bogdan_90
de saptamana viitoare o sa umblu sa schimb bara, cineva mi-a zis sa-mi pun de mcv cred ca asa o sa fac.
Marian66
o varianta ar fi dupa ce ti le schimbi sa pui cenzurat pe piulite (presupun ca la logan1 se prind ca la solenza, si d-aia se fura asa usor)
C@talin
daca pui bara de mcv trebuie si proiectoare cu suport ptr bara aia,nustu daca or sa fie de acord aia de la casco.
Trebuie vorbit si uns inspectoru ca sa fie de acord sa-ti dea accept ptr bara si proiectoare de mcv tongue.gif
bogdan_90
am vorbit cu un baiat la service si a zis ca daca ajung la ei cu masina ii dau lui ceva (se refera la bani) si rezolva el sa-mi puna bara de mcv si sa o vopseasca in totalitate.
kosfunny
Banuiesc ca iti dai seama ca nu e noua! E foarte posibil sa iti puna o bara care a fost schimbata pe vreo asigurare si ulterior reparata. Service-ul iti va comanda o bara noua care va ramane in gestiunea "bunului samaritean " de la service . Nu mai pui ca il mai si "cinstesti". Ce misto e sa lucrezi la service!!! smile.gif
C@talin
pai nu tongue.gif poate unii mecanici castiga mai bine ca directoru servisului smile.gif
bogdan_90
daca e asa sigur o sa observ cand ma duc cu masina si daca e asa sa vezi ce scandal fac cu el chit ca raman cu masina nefacuta, dar nu e cazul.
kosfunny
Pai daca e meserias sigur nu iti dai seama pt ca o vopseste complet! Daca a fost infundata o trage la cald, daca a fost gaurita ii pune chit de plastic, daca a avut o ureche rupta o lipeste! smile.gif

Si da, unii "meseriasi " din serviceurile de reprezentanta castiga mult mai bine decat directorul.
Cunosc char personal un tinichigiu care are Q7, un vopsitor care are seria 7 din 2004, bineinteles ca masinile au fost daune totale care s-au reparat in mare parte din piese platite de asigurari sau de clienti mai nepriceputi.
Marian66
in cel mai fericit caz, bara se poate sa fie de la dezmembrari... desi bara fata, mai rar; si mecanicul castiga ca iti da tie o bara luata la pret de nimic, si ramane cu bara noua.

putin off, un prieten a stat cu un passat la porsche in service 3 saptamani, il tot plimbau la telefon, ca nu e gata. intr-o zi, s-a dus la service sa vada care e treaba, si a vazut masina tocmai ce iesise din service (!), o conducea un mecanic. a facut o criza de nervi, l-a dat pe ala jos din masina si a plecat. s-a oprit pe drum sa cumpere ceva, si cand sa puna in portbagaj ce cumparase, surpriza, portbagaju plin cu piese noi noute !!!!! cica la angajati le verifica masinile, dar la clienti nu, si aia trageau de timp sa manevreze piese.
bogdan_90
nasoala treaba. una peste alta cred ca pana la urma o las pana dupa sarbatori.
prody
Buclierul pe care ti-l va pune e posibil sa fi fost inlocuit pe Casco probabil ca era zgariat pe banda neagra care nu se vopseste, service-urile refuza sa vopseasca negru mat,mai ales la vopselele noi,pe baza de apa. Daca ti-l vopseste total e ok,nu se va cunoaste nimic niciodata.
Pana la urma ai avizat furtul la Politie? Deschideti dosar de dauna mai repede,chit ca te vor despagubi mai tarziu,asa macar stii ca l-ai deschis,nu sta degeaba.
bogdan_90
pana la urma am gasit o bara cu aceasi culoare am dat 200 de lei pe ea plus 200 de lei pe proiectoare si cand vine caldura le montez . am fost la casco si aveam de asteptat plus spagi aruncate in stanga si in dreapta.
misu78
Si de ce mai platesti casco? blink.gif
kosfunny
Daca are fransiza a procedat bine. Plus ca daca nu mai are alt eveniment, la reinnoirea politei va beneficia de bonus nu de malus.
bogdan_90
nu aveam fransiza dar trebuia sa ma duc pe la politie sa depun plangere si tot asa, nu aveam timp de umblat mai ales ca vin sarbatorile.
argon
QUOTE(misu78 @ 17 Dec 2009, 21:13)
Si de ce mai platesti casco? blink.gif
*



pentru ca nu are de ales -> credit auto sau leasing.
marksman
QUOTE(bogdan_90 @ 17 Dec 2009, 19:18)
pana la urma am gasit o bara cu aceasi culoare am dat 200 de lei pe ea plus 200 de lei pe proiectoare si cand vine caldura le montez . am fost la casco si aveam de asteptat plus spagi aruncate in stanga si in dreapta.
*



200 lei pentru o bara sh? Am dat 50 lei pentru una asemanatoare.
misu78
QUOTE(argon @ 18 Dec 2009, 10:25)
pentru ca nu are de ales -> credit auto sau leasing.
*


Intrebarea era retorica. Omul nu avea franciza. Se putea folosi foarte usor de casco........ Dar cred ca ia fost lene.
bogdan_90
QUOTE(argon @ 18 Dec 2009, 10:25)
pentru ca nu are de ales -> credit auto sau leasing.
*


nu am rate deci nu de asta am casco
da e adevarat mai mult de lene am procedat asa oricum tot acolo ajungeam cu bani.
argon
de obicei acolo nu ai fransiza, de aia ziceam.
bogdan_90
imi este tare frica sa nu le "salte" si pe astea. din cele furate doar unul era bun, celalalt era spart acum amandoua sunt noi.imi vine sa nu le mai pun.
bogdan_90
am montan noile proiectoare problema e ca nu s-au potrivit mufa cablajului cu mufa de sub radiator si am legat firele intre ele izolandule cu banda . are ceva daca le las asa? nu aveam alta solutie.
Mar|Us
Foooarte mare atentie cu improvizatiile la instalatia electrica! Daca ai pus un rand de banda izolatoare, mai pune inca unul sa stai linistit.
bogdan_90
am dat bine cu banda pe ele. nu am avut nici letconul la mine ca se le lipesc pur si simplu le-am inadit asa si am dat bine cu banda pe ele, ca ma gandesc ca pe acolo mai ajunge si apa. are ceva daca le las asa? sau sa caut niste papuci sau cum le zici sa fac legaturile cum trebuie? astept parerea electricienilor.
adi_ar
Banda de izolat, in timp, de degradeaza.
Papucii neprotejati se oxideaza.

Pentru asemenea situatii, de conexiuni in zone expuse la umezeala, metoda cea mai sigura de izolare este banda autovulcanizanta sau mansonul termoretractabil si gel.
Indiferent de metoda de izolare, este recomandabil sa cositoresti legatura.
bogdan_90
multumesc adi eu vroiam sa stiu daca le mai las asa pana in vara cand o sa gasesc o solutie eventual sa le" mufez" cum erau inainte imi dau seama ca in 1-2 ani se duce naiba banda aia dar macar pe termen de 4-5 luni sa tina.
adi_ar
Cateva luni tine si cu banda
bogdan_90
atunci e bine nu-mi mai fac griji, imi era frica cine stie sa nu ia foc sau sa se intample ceva rau . multumesc adi_ar.
Marian66
deci le-ai pus cu banda pe fiecare separat si pe urma impreuna? e ok, nu o sa ai probleme o vreme. daca nu o sa dai drumu la proiectoare decat cand e ceata, slabe sanse sa se intample ceva
bogdan_90
dupa ce am legat firele intre ele am dat la fiecare cu banda de 2-3 ori si apoi pe toate de 3-4 ori. exista riscul sa se incalzeasca acolo unde am facut legaturile?
Marian66
e ok
ti3sto
asa am si eu legatura la supernova mea ... dar vad ca dupa o perioada de timp frecvent mi se inchide becu din proiector si iar refac legatura ... de 3 ori in 1 an jumate .
bogdan_90
eu am pus firele inadite dupa claxon cu speranta ca nu ajunge apa pana acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.