Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatiri capota.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
flioshc
Salut, ce imbunatatiri pot aduce la capota de pe fata ? Alt sistem/e de prindere..
Vreau mai mult anti efractie caci azidim m-am dus la masina si capota era deschisa fara baterie.

Inca un sfat as vrea, daca imi iau alta baterie maine de ex, in afara sa iau bateria in fiecare seara cu mine in casa, ce as putea face ? Se merita sa pun alarma ? Chiar daca as pune nu as auzii cand se declanseaza. Mersi
Muttley
Orice sistem ai gasi care sa faca dificila deschiderea capotei, duce la mai multe distrugeri in caz de furt. Adica daca aseara au descuiat masina, au deschis capota si au luat bateria, data viitoare or sa se incapataneze sa deschida o capota ce nu vrea deschisa, au s-o-ndoaie, impreuna cu aripa, samd.

Alarma. Atat. E mai ieftina decat o baterie noua.
flioshc
Ma da nu inteleg, e singura dacie din parcare .. de ce eu ? sad.gif
Iulikk
QUOTE(flioshc @ 13 Dec 2009, 17:41)
e singura dacie din parcare
*



Ti-ai raspuns singur. Au putut sa o descuie cel mai usor. Mama lor de hoti, astia trebuie arsi pe c|_|r cu fieru incins.
flioshc
Asta e, daca e cineva din Tm si crede ca are o baterie cat de cat, sa ma tina pana la 1 ianuarie, platesc ..da-mi un pm . Acum am luat din ea cass, statie, tub + bere ..vre-o 3 sa-mi inec amaru' .

13 Dec 2009, 20:50:
Totusi , mai astept sfaturi.

P.S As putea sa gasesc in magazine yala ca la portbagaj ? Sa fie complet din material soild ? fara plastic
B-84-DPD
eu mi-am pus la capota lant cu lacat cum se pune la portbagaj (am avut niste probleme cu hotii si am optat pt asta)
radu_
nu iti trebuie neaparat alarma, poti sa faci tu una:
cumperi un intrerupator de usa pentru luminile din inauntru, il adaptezi intr-un loc la capta,(si sa fie cat de cat ascuns sa nu il vada hotii)ca sa il actioneze cand deschizi capota. Tragi un fir de de plus de la baterie pana inauntru la un intrerupator sa alimentezi circuitul numa cand vrei, si apoi tragi firul la intrerupatorul de la capota si apoi la claxon

Si atunci: ai parcat masina apesi pe buton sa "armezi" instalatia, si cand hotu deschide capota incepe si claxoneaza

la portbagaj la fel, plus ca ai loc special facut pentru intrerupator la balama pe stanga masinii
ghitza
super ideea ta radu.sa stii ca m-ar bate gandu
wizkid
Si iti pui si 2 duze de stropitori,cu o solutie fosforescenta,indreptate in lateral.Conectezi motorasul stropitorilor la acelasi intrerupator,si cand o salta sa stropeasca.Si apoi vezi cine iti "agreseaza" masina. biggrin.gif
flioshc
smile.gif) ma, da mult te-ai gandit cu stropitoatrele smile.gif) buna ideea lu' Radu, da pana una alta am pus lacat cu lant sanatos , am cumparat baterie Granada 55 AH la 145 lei, noua. Acu astept sa vad ce dracu o sa-mi sparga .. Se cam poate inchide topicu, mersi .
C a t a l i n
Ia mai citește odată... Nu cumva ce ai cumpărat se numește CARANDA?
flioshc
Ma rog.. trebuia repede sa-mi atragi atentia biggrin.gif Caranda se numeste .
C a t a l i n
Roagă-te... E vorba de clasa 1 primară.
flioshc
Un calduros Pa tongue.gif
C a t a l i n
Tu crezi că hoții ăia te-au ales la întâmplare? radmasa.gif
iuliano_smile
Catalin.....iar vrei sa radem pana lesinam radmasa.gif . Presimt ca va fi o copie infidela radmasa.gif la topicul ABS pe ...... stim noi ce radmasa.gif
flioshc
Tot ce-i posibil, probabil din cauza claselor primare, nu ? Si promit sa nu iti mai raspund "provocarilor" tale. Cauta un forum de "hartza", domnule profesor.
djasu82
bine ca nu a spus colegul nostru in loc de caranda -"grenada" biggrin.gif Totusi 55Ah cam slabuta hai 60A mai mergea.
ionut81
"Cauta un forum de "hartza", domnule profesor."



il cauta radmasa.gif
flioshc
Mai, eu asa am inteles, nu m-am uitat la scris .. a fost in graba toata realizarea de azi . Am optat ptr 55 AH in favoarea pretului, cealalata furata a fost la fel , 55AH si aceeasi firma. Am consumatorii din fabrica + casetofonu care cred ca nu il mai pun pe masina.

14 Dec 2009, 19:05:
QUOTE(ionut81 @ 14 Dec 2009, 19:01)
"Cauta un forum de "hartza", domnule profesor."
il cauta radmasa.gif
*




Heheh stiam eu .
C a t a l i n
0726267254 ?
ionut81
exact laugh.gif
phun
@ flioshc : Ar trebui sa nu mai pui nimic pe masina ca poate ti le fura. Ce naiba...acum tre' sa stam cu grija ca daca le fura? laugh.gif Suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor.


P.S Bateria ti-a furat-o tot un sarac cu dacie... radmasa.gif
andreigame
si mie mi-au furat bateria......acum vreo luna....cand au vazut ca baterie nu e in fata la capota cred ca au ramas un pic mirati....dar s-au indreptat catre probagaj ......unde aveam boxele....vreo 2 motoare si bateria....nu au luat nimic altceva decat bateria...mi-au pus si presuletul inapoi si au plecat:))...tigani
bogdan 87 agm
Cel mai sigur e sa-ti pui o alarma , si nu neaparat una scumpa!! smile.gif
Alexio
Parerea mea... hotii nu vin la intamplare... te "cauta" bine inainte... nimeni nu e prost sa se riste pentru nimic.
cty
mai baieti la fosta mea masina hotii au fortat usa si a cautat fata la cass ,nu au gasit fata dar a gasit 1900 ron bani pt o operatie, dar la masina mea actuala i-am scos acele furculite de la butucii usii, la portbagaj l-am scos butucul de tot acum deschid din alarma,acum hotii mai au 2 solutii ranga sau geamul spart,cred ca este mai in siguranta asa
Alexio
... eu nu mai am butoanele de la clante pe nici o usa in afara de cea de la sofer dar nici aia nu mai are cheie, este pe centralizata si nici la portbagaj nu am cheie caci am deschidere din interior. La motor sa fie ei sanatosi sa deschida caci am avut noroc mare cu a mea din fabrica este imposibil sa bagi ranga sau surubelnita intre aripi/masca de la aerisiri si capota sa o tragi caci distanta intre capota si ele este.. aproape lipite. Si oricum am alarma cu perimetru. Si oricum parcarea este mica in fata blocului unde bazeste BGS-ul 2 scoli si oricum cand raman la cineva peste noapte mai mereu am noroc sa fie benzinarii la 100 metri sa o las acolo sau banci. Si oricum am antifurt la volan.

PS: si oricum.
flioshc
Eh, eu am fost atat de agitat in ziua aia pentru ca de cand am masina ( 2 ani ) nu mi s-a furat nimic de pe ea, in general nu mi-a fost furat nimic de cand ma stiu. Acum asta e , ieri am pus si apa de iarna pentru stergatoare, poate-o fura si pe aia ca e albastra. E obositor cu lanturi si lacate la capota si portbagaj, de fiecare data trebuie cand umblu pe acolo trebuie sa ma aplec , sa descui etc. Nu ii mai pun alarma, dupa Anul Nou imi iau o masina care sa aiba inchidere centrala, alarma si tot ce mai trebuie. Iar dacia... o sa o dau vre-unui nevoias .


Si de final, si la mine in fata e parcarea luminata, e intre 2 sosele de trafic intens, pana e si cu plata parcarea..
ag02cws
Mie nu-mi mai functiona odata alarma la usa de la pasager. Exact pe acolo a intrat un hot, parca stia al naiba. N-a avut ce sa ia decat niste cd-uri..
b 51 zym
la mn au intrat in masina si nu au loat decat statia .. nu s-au atins de casetofon avea fata pusa p el ... nici de subwoofer nu sau atins
CodeXS
Masina mea e deschisa, in fiecare seara o las deschisa pentru a evita neplacerile cauzate de distrugerea elementelor de caroserie sau a pieselor care nu sufera mani badarane. Pe acest fond am pierdut odata bateria, iar a doua oara busonul de la rezervor (cred ca nu au reusit sa scoata benzina asa incat l-au luat-aruncat etc).

In bord am lasat chei fixe de 13 si 10-11 si manusi de lucru fine astfel incat sustragerea bateriei s-a facut elegant totul ramanand intact (capota, borne, fire, piulite,saibe, totul a fost pus la loc cu precizie).

Ce am evitat de atunci a fost sa parchez masina in acelasi loc, adica parchez aleator la distante diferite (mari) de ultima parcare si nu mai imi repar-imbunatatesc masina unde obisnuiam sa o fac.

Se face un an de la ultimul eveniment asa ca pot sa sper ca strategia da roade.
Daacia97
QUOTE(radu_ @ 14 Dec 2009, 11:02)
nu iti trebuie neaparat alarma, poti sa faci tu una:
cumperi un intrerupator de usa pentru luminile din inauntru, il adaptezi intr-un loc la capta,(si sa fie cat de cat ascuns sa nu il vada hotii)ca sa il actioneze cand deschizi capota. Tragi un fir de de plus de la baterie pana inauntru la un intrerupator sa alimentezi circuitul numa cand vrei, si apoi tragi firul la intrerupatorul de la capota si apoi la claxon

Si atunci: ai parcat masina apesi pe buton sa "armezi" instalatia, si cand hotu deschide capota incepe si claxoneaza

la portbagaj la fel, plus ca ai loc special facut pentru intrerupator la balama pe stanga masinii
*



Ai idee unde as putea sa-l montez ? (referitor la buton)
vladut88
Oriunde sub bord , dar eu as face altfel adica tot acelasi principiu , dar sa fie alimentat releu de semnalizare si mi ar trebuii inca 2 relee , unu care sa comande farurile si un u claxonu , mai trebe si 2 diode si farurile si claxonu "ar dansa" dupa cum canta avariile , si ar fi o alarma low cost fara senzor de perimetru , nu e greu de facut
Daacia97
QUOTE(vladut88 @ 17 Jun 2015, 21:10)
Oriunde sub bord , dar eu as face altfel adica tot acelasi principiu , dar sa fie alimentat releu de semnalizare si mi ar trebuii inca 2 relee , unu care sa comande farurile si un u claxonu , mai trebe si 2 diode si farurile si claxonu "ar dansa" dupa cum canta avariile , si ar fi o alarma low cost fara senzor de perimetru , nu e greu de facut
*



M-am exprimat gresit... (intrerupator)
vladut88
EU las monta undeva intre grila din fata si balamaua de la capota , acolo nu il vede nimeni in asa fel cand e inchisa capota balamaua sa apese pe intrerupator
Daacia97
Pot sa montez - de la sirena pe intrerupatorul de la portbagaj ? (acesta il activez doar noaptea printr-un buton ascuns) unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.