Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: compatibilitate jante et49 cu etxx
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
ct74cdi
eu am pe masina jante r 14 . 6j . et49. doresc sa le schimb cu altele dar nu stiu acest et49 cu ce alt et... sunt compatibile

multumesc anticipat!
slider2
et 49 e compatibil cu et 49...
Muttley
QUOTE(slider2 @ 18 Dec 2009, 21:25)
et 49 e compatibil cu et 49...
*


Valabil doar pentru acel 6 inch latime.
Daca vrea 6.5 inch latime ii trebuie un ET = 49+(0.5/2x25) mm
Daca vrea 7 inch latime, ET = 49+(1/2x25) mm
samd
Asta-n ipoteza ca are loc pe partea de suspensie sa puna janta mai lata.

Alegerea jantei dpdv ET e simpla, dar trebuie sa te documentezi asupra termenilor si parametrilor jantei, apoi sa te holbezi la masina si sa le identifici fizic. Dup-aia-i logica elementara.

De exemplu: incarci masina astfel incat sa ajunga flancul pneului in dreptul buzei aripii spate, masori distanta minima dintre pneu si caroserie si obtii o distanta. Sa zicem 32mm. Din distanta asta scazi sa zicem ...un 10mm (distanta de siguranta pe care vei dori s-o ai dupa inlocuirea jantei) si ramai cu 22mm. Distanta aia de siguranta de 10mm depinde de multe chestii - uzura articulatii punte, solutie constructiva a suspensiei, samd.
Acesti 22mm ii poti scade din ET-ul jantei originale, in ideea ca pastrezi latimea.

Cauta pe google "tyre car bible" ca sa te lamuresti.
Muttley
QUOTE(Muttley @ 22 Dec 2009, 12:47)
Valabil doar pentru acel 6 inch latime.
Daca vrea 6.5 inch latime ii trebuie un ET = 49+(0.5/2x25) mm
Daca vrea 7 inch latime, ET = 49+(1/2x25) mm
samd
*



Reformulez:
- pentru 6.5 inch, ET = 49+[(6.5-6)/2x25] mm
- pentru 7 inch, ET = 49+[(7-6)/2x24] mm.
cu observatia ca parantezele patrate nu-s necesare aritmetic, da' ma ecscita pe mine.

Pentru orice lamurire suplimentara, PM dumnealui.
hellcat
Folositi acest calculator de offset si veti afla exact in mm cum janta se va apropia de amortizor sau va iesi din caroserie in functie de ET si latimea acesteia.

http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp
argon
mie imi merg perfect jante cu ET38 in loc de original, adica ET49. Asta inseamna roata mai iesita cu 1 cm, dar caroseria permitea si mai mult fara probleme. E vorba de latimea 6j, pe 14, ca in topic, d'aia am zis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.