Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce SUV-ulet recomandati
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
JORJ
Dragi co-forumisti,

Am remarcat ca adesea topicurile de tipul "ce masina sa imi iau" sunt unele din cele mai interesante, care reusesc sa adune opinii pertinente si uneori si dispute relativ interesante.

Cum la fima unde lucrez am folosit si folosim inca si multe Dacia, de la ambele faze Logan si pana la Stepway, si povestea o sa continue si cu Duster, inainte de aparitia celui din urma ne-am gandit sa testam si alta firma in domeniu, pentru ca ne trebuie un 4x4 cu care sa se descurce rezonabil pe drumuri de tara si in general pe dealurile patriei.

Pe langa un cost rezonabil, preferabil sub 22 - 23.000 Euroi fara TVA, criteriile se refera la:
- 4x4 musai, nu doar look de 4x4, si o garda la sol corespunzatoare
- brand name,
- de incredere,
- sa arate bine,

Nu ma gandesc la X5, Chiu 7 sau Cayenne, ca nu lucrez la fo banca cu tiparnita de bani. Ma gandesc la ceva mai pamantean.

Plecand de la topul SUV-urilor ieftine publicat de ziarul financiar, si sapand cat de cat pe neturi, m-am oprit la 3 modele, care cu oferte si dotari rezonabile, eventual cu optionale (vopsea metalizata, toate felurile de airbaguri, alarma unde se poate, geamuri fumurii, climatronic, ABS, ESP si alte litere .. etc) m-am oprit la 3 modele:

- Ford Kuga
- Vulvswagen Tiguan icon_mrgreen.gif biggrin.gif
- Mitsubishi Outlander

Va rog sa va spuneti parerea.

Va multumesc.
C a t a l i n
Păi Kuga și Tiguan nu se încadrează la prima ta cerință... smile.gif

Vezi pe la Subaru ce oferte îți fac, dar nu pe net, ci la dealer aflii asta...
JORJ
Kuga o fi discutabil, dar din clipurile cu Tiguan 4 motion, cel putin versiunea track&field, nu pare sa aiba probleme pe off road.

Forester nu este o idee rea.
Am vazut pret de lista cam 25000 fara TVA pentru una din versiunile diesel. O sa incerc sa discut cu dealerul.

Merci
Agrig
Cu incredere Tucson.
Colegul meu a folosit in conditii de job asa ceva.
Consum redus, confort si mai ales destul de bun si in conditii
de teren echipat cu pneurile corespunzatoare.
Varianta mai ieftina ar fi Kia Sportage .
Ca dezavantaje ar fi reviziile relativ scumpe.

Bafta,
Grig
JORJ
As prefera sa evit marci coreene.

Avem deja versiunea "mai ieftina" Sportage, care este de fapt mai scumpa decat Tucson.
Motorizarea e una diesel de 140 de cai si se comporta bine la drum. Nu sunt insa campioane nici la fiabilitate, nici la consum, si as prefera sa aleg altceva decat coreene.

Multumesc.
C@talin
subaru, suzuky grand vitara, un freelander 2
Agrig
Hmm ,
asa o fi dar si la noi a fost vorba de o flota de Tucsonuri si s`au
comportat bine. Adevarul e ca la noi e masina si soferul .
Daca e vb de dealuri atunci cel mai bine te indretpti spre altceva.
Din pacate Pajero Sport nu mai este , Terrano II la fel deci
treci pe pickup Nissan NP300 , Toyota Hilux , Mazda BT50 sau L200.


Bafta,
Grig

ydaniel
Tiguan 1,4 150cp wub.gif rolleyes.gif
Manuel
Koleos?
StefanT
aro?
ydaniel
nu se mai fabrica din 2005.si de fapt aro nu e suv.
JORJ
Englezii mereu cer preturi mai mari decat ceea ce ofera asa ca Freelanderul nu il gasesc foarte tentant.

Nu sunt fan coreene dar nici Tata.
Cat despre Renault koleos sau Peugeot 4007 ... tot primele optiuni par mai tentante decat astea. Nici quasquai nu ma inspira in mod deosebit.

Sa o scurtez. Revizuire lista si top:

1. VW Tiguan - din spirit de tractorist, si din convingerea ca se va vinde mai bine SH, ca ieste TDI
2. Mitsu outlander - pentru ca este un 4x4 adevarat la un pret de oferta, si este imens;
3. Forester - dieselul boxter e o bijuterie, insa designul imi pare putin cam invechit..
4. Grand Vitara - pentru ca este....


bobo77
Koleos mi-as lua eu, din lista data de tine Forester.
volint
Testeaza un fiat sedici, asa de forma. S-ar putea sa iei 2 bucati, una de rezerva. Nu face chiar ce fac cele enumerate, dar pe unde trece un l. rover defender se baga si el si se descurca onorabil. Pretul e f tentant.
steph
Voi vreti masina care sa faca treaba sau care sa castige un concurs de frumusete?

dizzy
Forester 2.0X
Diesel
Manuala 6 Viteze
BR 21.990CIP 26.168DDP
VQ 24.290CIP 28.905DDP
2N 25.990CIP 30.928DDP
Cred ca e cea mai buna varianta, de mult limbez la unul.
JORJ
Sedici si sora ei Sx4 au sanii prea mici. Nu-l au pe vino-n'coa.

Eu zic ca masina, ca si femeia, trebe sa faca si treaba, dar altfel merge treaba daca arata si bine.

Top revizuit:

1. VW - Tiguan 2.0 TDI
2. Subaru Forester 2.0 X BR Diesel boxter
3. Mitsubishi outlander
4. Peugeot 4007 - cele fabricate in 2008 au pret acceptabil si toate optiunile din lume

C@talin
degeaba va luati un 4x4 daca nu are si reductor wink.gif forester are la tiguan nu cred ca sa inventat asa ceva

ce mai mia sarit in ochi la ambele cele mai ieftine modele.Forester are clima automata tiguan nu are radmasa.gif

io zic ca nu merita gunoi de volsvagen TDI platesti marca de inebunesti wink.gif
subaru e tatic in 4x4 de mult timp cool.gif
C a t a l i n
Tiguan e o glumă de 4x4... Marketing și atât, ca și quattro sau xdrive.
C@talin
Pai nu era un haudy a6 quatro pe drumu de la drajna zburat in camp acum 1 sapt radmasa.gif se mergea cu 30-40 pacolo baiatu crezand ca el are masina ia dat de sa dus radmasa.gif porma plangea pe cei pe care ii enervase sa opreasca sa-l ajute radmasa.gif
Luativa haudi su VW ca sunt bune la 4x4 radmasa.gif
zanzie
QUOTE(JORJ @ 25 Dec 2009, 21:09)
Revizuire lista si top:

1. VW Tiguan - din spirit de tractorist, ..., ca ieste TDI ....


...pai daca ieste TDI-u si ie nambar oan in lista ia-l maca't'as sa moare toti dusmaniii!
Agrig
QUOTE(C@talin @ 26 Dec 2009, 14:57)
degeaba va luati un 4x4 daca nu are si reductor wink.gif  forester are la tiguan nu cred ca sa inventat asa ceva


*



Nu mai are nici forester..... sad.gif
Avea cel de 125 CP modelul mai vechi.

Bafta,
Grig
C@talin
range rover e the best smile.gif da nu ptr cei care se milogesc langa 30 k euro tongue.gif
ydaniel
daca vrei 4x4 rolleyes.gif
zanzie
nu ie bun ca nu ie TDI-u!. nici asta nu ie sad.gif [attachmentid=1627579117]
Andy_ACS
Tiguan nu as recomanda nimanui, nici prea frumos, nici prea performant, nici cine stie ce fiabil, insa scump. In opinia mea nu erita banii.
Subaru nu imi place ca are usile fara rama si mai devreme sau mai tarziu trosnesc pe drumuri proaste intr-o veselie (la fel ca la Passat CC)
Outlander/4007 imi place
Kuga la fel imi place.

Bafta!
C@talin
kuga prost in off road 4007 la fel prost si scump doar e frantuz wink.gif

Si daca chiar vreti taticu offroadului Land rover Defender face pipi si pe aro happy.gif
cristio_79
QUOTE(C@talin @ 26 Dec 2009, 18:58)
range rover e the best smile.gif da nu ptr cei care se milogesc langa 30 k euro tongue.gif
*


Ce ma, te dai rotund acum ?
membru_DC
suzuky grand vitara - dieselul de 2 litri
JORJ
Sa moara dusmanii nostri ca imi facurati TDi-ul muci.

Nici sobaru nu va place ca scartaie ....

Peugeotul e frantuz...

Kuga parca nu era real 4x4 (desi exista versiuni) inca din primele posturi.

Stiu eu bine ca fiecare model o sa aiba adversari si fani dar nici sa omori caii.

Daca ar fi sa vorbim un pic mai serios...

Aro nu mi-as lua cu toate Dakarurile lui,. Ati mers cu un aro cu 70 de km la ora sa vedeti cum flutura tabla de la capota ? Mai retin cand a coborat soferul in zapada cu nu stiu ce chei imense sa cupleze fata la o panta. Nu cred ca as vrea asa ceva. Chiar daca Discovery arata oarecum similar, nu stiu daca ma milogesc sau nu dar nu pot folosi atatia bani pentru treaba asta.
Ati auzit voi ca milogitul poate produce treijdamii ? ca mi-as cam schimba jobul biggrin.gif

Reductor nu e musai... parerea mea.

Da' de mitsu outlander ce ziceti ?
slider2
daca vrei mitsu asteapta ca vine faceliftul si-l face sa arate ca lancer...
JORJ
Nu-mi place face liftu, mai faina e versiunea curenta:

user posted image
Cristi T
Personal,consider SUV o mare porcarie,nu e nici de oras,nici de off-road...doar ca a avut priza la o categoria cocalaro-manelistica.Uite ce poti face cu maxim 4-5000 euro si te catari cu el pe unde nici nu visezi (prima poza e facuta la inceputul reconditionarii,nici macar nu aveam cardanul pt puntea fata atunci):

P.S. astfel veai avea ocazia sa salvezi o masina off-road care poate egala ca si performate multe branduri de renume care sunt de cateva ori mai scumpe
slider2
QUOTE(Cristi T @ 27 Dec 2009, 10:10)
Personal,consider SUV o mare porcarie,nu e nici de oras,nici de off-road...doar ca a avut priza la o categoria cocalaro-manelistica.
*


up.gif worship.gif
JORJ
Pe cuvantul meu daca vreau sa ma catar pe scari. Chiar nu ma pasioneaza.
Nici cocalar si nici manelist nu-s, pe bune.

Mi s-a oferit ocazia de a lua o masina mai scumpa, cu care sa pot merge si la negocieri de pilda, si la diverse intalniri profesionale, fara sa plec cu "handicapul" de a cobori din dacie.

Eu unul nu vad asta ca un hadicap ca altfel nu as activa pe forumul asta si nu as avea Logan ca masina personala. Majoritatea insa gandeste ca gloata, si se pare ca lucrurile astea conteaza totusi.

Una peste alta, cautand mai intai prin zona Passat, Passat CC, Peugeot 407, mai multe modele de Octavia, Mondeo, Accord, Avensis, Civic Sedan, chiar si Fluence, etc etc ... am realizat ca o mai buna utilitate ar avea masina asta daca as putea sa o folosesc si in activiatea curenta care implca adesea si mersul pe drumuri de tara sau chiar agricole/silvice, si nu doar aceea de "reprezentare".

Asa am ajuns la un 4x4 de care am nevoie, si care sa fie si suficient de "fancy" pentru cei carora masina le defineste omul, chiar daca pentru mine asta nu conteaza.

De aici pana la IMS decapotabil care urca pe scari si face pe capra neagra pe stanci, ca si daca pica nu conteaza, e totusi o diferenta.
Nu cred ca as putea negocia foarte bine un contract coboand dintr-un IMS. As parea cel putin ciudat sa cobor in tinuta business dintr-un morman de praf. In plus de asta, pe timp de iarna cred ca mi-ar fi ceva mai frig, si calitatea sistemului audio ar fi inutila avand in vedere zgomotul motorul.

De acum o sa merg pe ofertele dealerilor intre cele cateva modele preferate, petru a lua o decizie finala.

Va multumesc celor cu bune intentii.

Topicul se poate inchide.
C a t a l i n
Nu-l închideți, eu unul aștept să ne spui cum merge Tiguan-ul tongue.gif
AR-18-MOS
Am avut Tiguan timp de 6 luni, pana-n februarie anul acesta.
Cu tractiunea fata, si motorul TeDeI de 103Kw in off-road se descurca putin mai bine ca Loganul. Daca-l iei exclusiv pentru off-road nu recomand.
Agrig
QUOTE(Cristi T @ 27 Dec 2009, 12:10)
Personal,consider SUV o mare porcarie,nu e nici de oras,nici de off-road...
*



De fapt nu`i chiar asa!
SUV la inceput a fost un 4X4 usor , de folosit in conditii medii.
Printre primele SUV a fost ARO 10 daca nu chiar primul !
Asta in ideea generala ca SUV are suspentia independenta fata si
punte rigida spate avind bineinteles cutie de transfer.
Cit despre M461 e buna ca masina heavy duty 4X4 nu pentru deplasari lungi.
Omul vrea o masina de alergat , sa vezi ce bine e sa mergi zi de zi cu un
M461 4-500km.
Din pacate in ziua de azi se renunta la 4X4 heavy datorita dezvoltarii
retelei rutiere.
Oricum cei de la ARO mai bine faceau M461 usor imbunatatit la motorizare
decit sa falimenteze, o masina 4x4 robusta simpla si ieftina e cauatat inca in Romania

Bafta ,
Grig

P.S. unele inca mai au cutie de transfer: Grand Vitara si Jimny care e cu sasiu,cutie transfer si punti rigide! 4X4 veritabil de heavy duty dar mic ca dimensiuni !!
Mai este ceva ce se incadreaza cumva la SUV : Lada Niva.
Asta chiar poti trage de ea fara mila, si mai are avantajul ca e ieftina.

P.P.S Felicitari de reconditionare Cristi!!!
Tine`l cit mai bine si sa te bucuri de el macar asa cum m`am
bucurat eu in cel in care am invatat sa conduc!
Sper ca e tot pe semicarpati si " roade " la fel de frumos
noaptea cind e aerul rece! smile.gif
Cristi T
QUOTE(JORJ @ 27 Dec 2009, 12:50)
De aici pana la IMS decapotabil care urca pe scari si face pe capra neagra pe stanci, ca si daca pica nu conteaza, e totusi o diferenta.
Nu cred ca as putea negocia foarte bine un contract coboand dintr-un IMS.  As parea cel putin ciudat sa cobor in tinuta business dintr-un morman de praf. In plus de asta, pe timp de iarna cred ca mi-ar fi ceva mai frig, si calitatea sistemului audio ar fi inutila avand in vedere zgomotul motorul.


*


Pffffff,ce ne-am face fara "imagine"peste tot numai la imaginea noastra ne uitam,parca am fi facuti din portelan,asa ne privim intre noi prin cluburi si vara la terase..cat despre IMS,chiar conteaza daca pica wink.gif Puterea de negociere nu sta in felul in care te imbraci sau cu ce caruta mergi la o intalnire...stiu,e o completare a ego-ului tau chestia cu SUV-uletul,adica simti ca ceva iti lipseste....fara de care nu te simti TU (cred ca problema asta e de alta natura,psihologica mai degraba)...gata nu mai zic nimic,sa lasam omul sa fie "convins" de dealeri rolleyes.gif
CGDBZ
Zilele trecute a venit un amic in tara (sa-si petreaca sarbatorile) cu un Land Rover Freelander si am facut o mica plimbare cu el , cei drept pe bancheta din spate . Am fost impresionat de masina si tinuta ei pe zapada , asa ceva mi-ar placea si mie , ceva pretabil pe drumuri mai accidentate sau in conditii de zapada ,dar si in oras si care nu este nici mare ca gabarit , motorul diesel are un consum rezonabil , cu toate dotarile ce le poate avea un automobil modern pentru ati asigura confortul necesar deplasarilor lungi sau mai putin lungi . Cat despre IMS in viziunea mea "cocalaro-manelistica" este tot una cu un tractor cu toate ca am condus tractoare cu AC si servodirectie .
Pun si o poza cu o masina identica , atat ca cea a amicului meu este argintie .
Agrig
QUOTE(JORJ @ 27 Dec 2009, 13:50)

Asa am ajuns la un 4x4 de care am nevoie, si care sa fie si suficient de "fancy" pentru cei carora masina le defineste omul, chiar daca pentru mine asta nu conteaza.

*



Ok
Asta trebuia spus de la inceput!
Asa ca eu am am batut cimpii cu gratie! radmasa.gif

Scuze !
Grig
fnp
Am condus Outlander de vreo cateva ori si pe teren nu este cine stie ce de capul lui. Ce nu mi-a placut este treapta 1 prea lunga, unghiul de degajare mic (am atins cu toba la abordarea unei rampe mai tapanoase pe drumul spre Diham). In general te duce cam pe unde merge si loganul dar fara sa strangi din c**r la pietroaie sau la noroi. Are 2 moduri de 4X4 selectabile electronic: usor - fara limita de viteza; greu - mergi max. 40km/h (asa mi-a zis propietarul). Pe unde am fost eu (drumuri forestiere uscate) l-am dat pe 4x4 usor dar cred ca mergea lejer si in 4x2.

In schimb pe sosea se comporta superb.

Motorizare diesel, cutie 6 trepte.
aphophis
nissan x-trail classic sau x-trail 2
dizzy
Read my digital lips: SUBARU FORESTER.
Tiganul e doar un Golf Plus inaltat cu aceeasi transmisie integrala pentru sosea bazata pe un Cuplaj Haldex. Am ramas cu unul din asta intr-un noroias in care sa-mi trag ceasul de nu iesea Loganul fara 4x4.
Tiganul e masina ok dar ca SUV de oras si sosea, nu de teren accidentat sau noroi. E confortabila si buna pe soea dar cam atat.

Subaru are un sistem de transmisie excelent, un motor bun diesel, este o masina fiabila si de incredere.
In locul tau nu as sta o secunda sa ma gandesc.
Nu cred ca bagi tu masina pe unde trebuie reductor.
ydaniel
freelander 1 face lift cu motor 2.0 112cp,euro 3>am avut 3 luni pe mana.se incalzeste f greu iarna.doar pe zapada ofera un plus fata de un 4x2(logan) in rest nu merita:preturile pt piese sunt scumpe iar unele repere nu se gasesc decat de origine si sunt fff scumpe.
fiind cu hartdtop acesta troncea la orice denivelare si mai ales in teren.
consumu de motorina: oras cam 12 si afara in functie de stil cam 9-14.
cutia de viteze merge greu trebuie o mana ferma:))
audi A6 all-road 3.0 tdi:e sprintena pe sosea si in teren merge ca Freelanderu.mi se pare o optiune buna pt un ''negociator''.are confort net superior Freelanderului.
JORJ
Nu-s chiar negociator, doar ca din cand in cand am activitati care reprezinta firma si trebuie sa arat un minim statut, deh... Asta e lumea in care traim.
Uneori trebuie sa merg insa pe drumuri de tara, adesea mi se intampla sa fac si drumuri destul de lungi prin tara.

Cristi T - multumesc pentru identificarea clara si fara tagada a problemelor mele psihologice. O sa te rog sa te abtii de acum inainte cel putin pe topicul asta pentru ca mie mi-au ajuns deja opiniile tale in general, fie despre masini fie despre persoane.
Fa tu un topic separat cu idei despre psihologia celor din jur, terase, cluburi, ego-uri si probleme psihologice, dar separat de asta te rog. Multumesc.

Va multumesc tuturor celor cu idei si opinii pertinente.

Nu mai scriu nici un top ca mi-e frica deja smile.gif

Intradevar tind spre Subaru, chiar daca or sa ii trazneasca usile. Sa vedem ce promotii mai apar la inceput de an.

Toate cele bune.
AR-18-MOS
Daca vrei un SUV pentru statut, recomand Tiguan! ... TDI! happy.gif
zanzie
Kia Sorento new
[attachmentid=1627579298]
[attachmentid=1627579299]

PS: sincer vorbind, daca te incanta asa mult Tiguan ia-l! Tu o sa mergi cu ea si conteaza sa-ti placa masina pe care o s-o conduci.
Chiar daca noua nu ne place.
C a t a l i n
Sorento, e drept că modelul vechi, e singura mașină care mi-a dat senzația că mă răstorn. E dezastruasă pe șosea! Și da, am mai mers cu SUV-uri. Iar calitatea finisajelor interioare e de toată jena. Cine dracu a pus afișajul CB în tavan?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.