Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnituri cilindrii de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
baranga
atentie mare cu asa zisele garnituri de la cilindrii receptori spate "rolast".
Nu sunt originale cele cu eticheta trasa la xerox;nu va lasati inselati de data fabricatiei de pe ambalaj(11 ianuarie 2007) cu toate ca pe eticheta scrie datele adevarate ale firmei inclusiv nr de telefon.am sunat la acel nr si domnul de acolo mi-a spus ca aceia ce ii am eu nu sunt rolast originali.
Aceeasi treaba cu jicloarele"carfil" in punguta cu etichet atrasa la xerox.
Nu va lasati inselati!
ydaniel
ultimile produse facute de Rolast Pitesti au fost facute in aprilie 2006!
Merced
Cilindrii de Setcar cu totu', noi. Eu am dat pana in 40 de lei pe ambii. N-am mai pierdut o picatura de lichid de frana din primavara si pana acum. Ultimele doua ierni fusesera cu show, cum era mai frig, cum ma trezeam fara lichid de frana. Am pus garnituri d-alea de VMComp, m-a tinut vreo trei zile, am pus de Rolast, chiar originale, ca erau stantate si pe cauciuc cu Rolast si alte dracii, eticheta nu era copiata, le luasem de la un mecanic din service, au tinut vreo trei luni, nu mai ramaneam fara lichid de tot, da' completam un litru pe luna.
ydaniel
prin magazine nu am mai vazut cilindrii de Setcar.
dar am vazut ca au inceput sa fabrice discuri de frana.
Merced
Se gasesc la sediul din Pitesti in continuare din cate stiu eu. wink.gif
ydaniel
aia stiu si eu.ma refeream prin tara.
G I M
Garniturile pentru etriere si pentru cilindrii lasa foarte mult de dorit. Aceeasi problema o aveam si eu cum dadea frigul cum imi curgea lichidul pe la toate rotile...incepusem sa cumpar mai mult lichid de frana decat benzina. Am cumparat vreo 5-6 seturi de garniturile de firme diferite, si pana la urma am brodit unele bune si nu am mai avut probleme ( din pacate nu mai tin minte de ce firma erau facute, rolast cu eticheta verde parca).
STORMTROOPER
Eu am Rolast din martie.Pina acum nu am avut probleme cu ele.daca si astea fac figuri ma trec la cele straineze.
baranga
ceva coduri pentru garnituri de straineze??sau pistonase cu totul??
eu mai lucrez la masini straine mai vechi si am vazut la peugeot 405 diesel 92 ca cilindrii ar fi cam ca la dacie,99% cred ca sunt dimensiunea ca la papuc;oricum am unii de pejo desfacuti si cum fac rost de subler ma apuc de masurat;
si cei de bmw324d '87 pari asemanatori cu cei de 1300
paul-tm
Salutare.Sau se gaseste la Dealer piese de la Unix, cilindri de renault 12 produsi de firma samko- acu un an am dat aproximativ 32 roni bucata.
Atunci cand i-am cerut la vanzator s-a uitat la mine ciudat, cand am cerut cilindri pentru dacia. biggrin.gif
ydaniel
aia de setcar sunt mai ieftini:)
paul-tm
Probabil, dar atunci altceva nu am gasit atunci romanesti decat:asam, si autospeed.
Pretu nu ma interesa atunci, doar sa imi vad dacia cu frane biggrin.gif .Asta e lucru cel mai important tongue.gif .
ydaniel
asam e facut in china si autospeed in turcia.
diferitu
Salutari smile.gif

Tocmai am intrat in posesia unei Dacii 1310 din '87 si am o problema cu franele...

Mi-a recomandat mecanicul care a detinut-o sa ii schimb pistonasele din pompa de frana si cilindrii la tamburii spate...

Aveti idee cam cat or sa ma coste piesele astea?

Off-TOpic.
Imi poate trimite cineva un link cu sectiunea de pe forum unde imi pot prezenta si eu masina ?!

Multumesc smile.gif
payty
cilindrii de frana sunt identici si la tamburii mari si la cei mici?

Minel
Nu ! excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.