Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un nou atentat marca "Al-Qaida"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Fratzica
"Un nigerian de 23 de ani a incercat sa detoneze un dispozitiv explozibil la bordul unui avion al companiei americane Delta, dar nu a reusit sa produca decit o mica explozie, anunta Reuters, citind surse oficiale SUA. Presupusul atentator ar avea legaturi cu Al Qaida, sustine sursa citata. La bordul cursei Amsterdam-Detroit se aflau 278 de pasageri, iar avionul a aterizat in siguranta la Detroit.

Explozia a avut loc la aterizarea avionului pe aeroportul din Detroit, scrie Reuters.

Numele presupusului atentator este Abdul Farouk Abdulmutallab, iar Times scrie ca este student la University College London. El este internat in spital cu arsuri grave cauzate de explozie.

UPDATE 1: Un alt pasager l-a imobilizat pe presupusul atentator, potrivit martorilor.

Un inalt oficial american cu atributii in domeniul securitatii a declarat pentru CNN ca numele presupusului atentator a fost gasit intr-o baza de date cu suspecti de terorism. "Daca ar fi reusit detonarea, ar fi fost o catastrofa", a declarat Peter King, membru al Camerei Reprezentantilor, citat de AFP.

Presedintele Barack Obama a fost instiintat si monitorizeaza situatia, a declarat un oficial al Casei Albe."

SURSA

Cum a putut handicapatul asta sa treaca de filtrele de securitate?
neiu
eu nu inteleg ce vor astia sa dovedeasca omorind civili
e ca si cum ai bate o femeie,daca esti tare bate-te cu cineva de marimea ta
adi_ar
Asa cum exista indivizi care omoara in bataie copii de 3 ani (vezi stirile pro-tv), exista si oligofreni care omoara civili nevinovati.
Poate ca "civilul" care l-a imobilizat i-a si parjolit putin outele, asa ... pentru aducere-aminte!
neiu
mai bine il arunca din avion(batman,batman)
turturel
eu nu inteleg un lucru si anume de ce tot terorizeaza astia lumea? chiar nu au altceva de facut? treaba asta cu facutul rau nu am sa o pot pricepe niciodata. trebuie sa fii scrantit rau de tot..sa te iei dupa alt debil care crede in vreo cauza si sa incepi sa terorizeri oameni nevinovati. astia ar merita torturati ei insisi.
aphophis
o dam in filosofie. Intotdeauna vor exista asemenea oameni.
TMihai
Imi si inchipui ce control riguros i-au facut olandezii. Si aia de la securitatea aeroportului fumeaza iarba?
turturel
nu e nici o filosofie. e un om bolnav care crede in nu stiu ce rahat..si altii suficient de prosti care sa iau dupa el.
ionut.tanase
Astia sunt niste retardati ... parerea mea wink.gif . I-as condamna la moarte cu ochii inchisi (asta isi doresc pana la urma, nu ?)
Executron
Eu zic ca sunt rezultatul actiunilor exploatato-imperialiste ale americanilor din anii 50 incoace... Si-au facut-o cu mana lor.
Modus
Eu zic sa te abtii.
VladG
Ce fac astia cu bombele nu poate fi justificat de NIMIC!
Insa daca vreti sa vedeti si reversul medaliei, va recomand "Taxi to The Dark Side".
Executron nu vorbeste aiurea. CAUZA in mare parte asta este.
Mutzunache
Si toata lumea pune botu' ca e Osama, ca sunt americani, ca sunt Hamas...se numeste propaganda si toata lumea pune botu'.... oh, stai asa, nu s-a mai auzit nimic ca Al Quesadilla astia si de ce nu hai sa mai ne mandrim ca am prins un terorist....
Modus
CAUZA: http://www.usc.edu/schools/college/crcc/en...tml#004.052.267

DETALII:http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/6895401/Terror-plot-raises-questions-over-student-visas.html

http://www.telegraph.co.uk/news/6672806/Hi...eper-cells.html

VIITOR: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2785733.ece

MINCIUNA & MANIPULARE: http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BQ1TE20091227



28 Dec 2009, 16:30:
QUOTE(Mutzunache @ 28 Dec 2009, 16:24)
oh, stai asa, nu s-a mai auzit nimic ca Al Quesadilla astia si de ce nu hai sa mai ne mandrim ca am prins un terorist....
*



De Al Qaida s-a auzit mai mereu in ultima vreme, daca tu nu vrei sa auzi e treaba ta...
ssilviu
Trebuie să fi ori foarte naiv ori doar un fanatic lingău orb "creier neted" să crezi că astfel de atentate au fost puse la cale doar de o gașcă de fanatici religioși care visează ziua și noaptea să omoare occidentali pentru că așa scrie în Coran.

Săvârștite de extremiști, da. Manipularea poate face multe din om, iar la asta dacă mai adaugi poate și o ocupație cu forța (numai bună pentru cătelușii de serviciu care își mică și ei coada după cine e la putere) deja ai destul de mulți oameni dispuși să ducă la un capăt asemenea planuri.

Și dacă stai să te uiți câți bani se cheltuiesc pentru așa zisa luptă impotriva teroriștilor și numărul victimelor, comparativ cu alte cazuri (bani și morți din boli, foamete, accidente rutiere) e imposibil să nu ți se aprindă un beculeț. Doar dacă nu faci parte din categoriile din primul paragraf.

Teroriști my ass. Sunt șanse mai mari să fiu mușcat de un câine turbat pe străzile din București decât să mor de mâna unui terorist. De ce nu se iau măsuri? rolleyes.gif
Flamingo
Eu cred ca era prea multa liniste pe glob si americanii au vrut sa ne readuca aminte pe ce se cheltuie banii si ca ei raman in continuare jandarmii planetei. Mai cred ca s-a inscenat totul, inclusiv faptul ca nea ratatul ala caruia nu i-a iesit manevra, figura pe nu stiu ce liste cu suspecti teroristi. Hai bre, sa fim seriosi. Se terminase criza la ei si scapasera de gripa porcina si acum au luat-o de la capat cu atentatele teroriste. Nu contest ca exista teroristi, dar totusi...
membru_DC
bine zis...
Mutzunache
Modus, ce le stii tu ca un om mare, banuiesc ca si crezi tot ce scrie acolo ... banuiesc ca tu crezi si ce scrie in biblie.
semit
QUOTE(Executron @ 26 Dec 2009, 23:53)
Eu zic ca sunt rezultatul actiunilor exploatato-imperialiste ale americanilor din anii 50 incoace... Si-au facut-o cu mana lor.
*




+1
TAW
Cateva aspecte:
1. Terorist de doi lei...a reusit performanta de a rani un civil nevinovat...pe el radmasa.gif
2. Se vede ca facea parte dintr-o "sleeping cell" a Al Qaida. Problema e ca nu s-a trezit bine...trebuia sa bea o cafea...tongue.gif:P
3. Acesti teroristi super organizati si condusi din munti de Osama (neam si pretin cu americanii pana acu vreo 20 de ani), care au fonduri de miliarde de dolari, de ce nu doboara avioanele cu o racheta SA...gasesc la fratii lor musulmani din fosta URSS zeci, sute de IGLA si STRELA care inca mai functioneaza...pariez ca daca ma duc acu in Tadjikistan sau in Uzbekistan imi iau vreo doua de astea de la piata...tongue.gif
4. Super armata SUA + gashka, care are ochi si urechi peste tot din anii 70-80 (cand auzeau comunicatiile criptate ale armatei rosii de la mii de km, chiar si cele de pe emitatoare de mica putere), nu poate sa gasesasca cuibul de viespi? Ca doar Osama nu o sta si o transmite/primi mesaje prin porumbei calatori? Gasira ei pe altii, care le-au facut mai putin rau, si nu pe asta???? Asta e culmea... Sau poate ca Osama stie cum si de ce sa se fereasca... blink.gif
5. Faza cu "rezultatul actiunilor exploatato-imperialiste ale americanilor din anii 50 incoace... Si-au facut-o cu mana lor", pe langa ca suna cam aiurea, nu e tocmai adevarata...de ce? Pentru ca situatia actuala nu e rezultatul unor astfel de actiuni, ci e in mare parte scopul acestora...Sa fim seriosi, nu e vorba de un soi de "pay-back", ci e ceva orchestrat de la DC...Si cand spun asta nu ma refer la nu stiu ce conspiratii legate de 911 (gen detonare controlata a turnurilor), dar nu pot sa nu ma gandesc cum SUA la sfarsitul anilor 30 a obligat practic Japonia sa le atace, pentru ca altfel opinia publica nu ar fi acceptat intrarea in WW2 (din care au avut de profitat enorm, atat politic, dar si financiar)...Daca au facut-o atunci, de ce nu ar fi capabili sa o repete???
Flamingo
Cand o fi facut poza asta ? Dupa atentat ?

[attachmentid=1627579658]

Dar asta ?

user posted image

Sau era pregatita deja ? A doua pare "prea" artistica... Mai nene, americanii astia planifica totul in cel mai mic amanunt... ? rolleyes.gif
vijelie
QUOTE(TAW @ 29 Dec 2009, 00:27)
Cateva aspecte:
1. Terorist de doi lei...a reusit performanta de a rani un civil nevinovat...pe el  radmasa.gif...
*

Adevarata performanta va fi dublarea timpului de imbarcare din cauza noilor proceduri anti-tero. Deja zborurile pe distante scurte nu mai renteaza dpdv al timpului.
TAW
QUOTE(Flamingo @ 29 Dec 2009, 07:45)
Sau era pregatita deja ? A doua pare "prea" artistica... Mai nene, americanii astia planifica totul in cel mai mic amanunt... ? rolleyes.gif
*


Fata "umana" a teroristului sinucigas...Poza aia cu el zambitor e realizata de departamentul marketing al Al-Qaida INC...tongue.gif...Prezinta satisfactia lucrului bine facut...
Flamingo
QUOTE(TAW @ 29 Dec 2009, 09:03)
Fata "umana" a teroristului sinucigas...Poza aia cu el zambitor e realizata de departamentul marketing al Al-Qaida INC...tongue.gif...Prezinta satisfactia lucrului bine facut...
*



Corect ! up.gif
Exact ce spuneam ieri... wink.gif

QUOTE(Flamingo @ 28 Dec 2009, 21:38)
Eu cred ca era prea multa liniste pe glob si americanii au vrut sa ne readuca aminte pe ce se cheltuie banii si ca ei raman in continuare jandarmii planetei. Mai cred ca s-a inscenat totul, inclusiv faptul ca nea ratatul ala caruia nu i-a iesit manevra, figura pe nu stiu ce liste cu suspecti teroristi. Hai bre, sa fim seriosi. Se terminase criza la ei si scapasera de gripa porcina si acum au luat-o de la capat cu atentatele teroriste. Nu contest ca exista teroristi, dar totusi...
*



CGB
executron a zis bine ce-a zis.
cauzele ptr care ala a incercat s-arunce avionu' in aer pot fi multe. dar daca oricare dintre noi, am fi trait intr-o tara in care americanii isi fac de cap in numele starpirii terorismului si am fi trait niste drame de genul...sa te trezesti ca toata familia iti este ucisa aiurea ptr c-a fost confundata c-o gasca de teroristi. sau nevasta violata de niste vasnici soldati americani, in numele distractiei. sau copilul mutilat asa de pamplesir, ca sa aiba si soldatu' o ocupatie. sau poate o bomba scapata aiurea peste un sat unde aveai juma din rude. si unde ar fi trebuit sa fie niste teroristi, dar erau doar oameni pasnici. oare in situatiile astea, n-ati fi recurs la gesturi extreme impotriva imperialismului american? n-ati fi ajuns sa purtati o ura imensa impotriva a tot ce vine din america? inclusiv a civililor nevinovati.

imi povestea cineva care-a fost cu treburi prin irak in perioada 2007-2009 de abuzurile soldatilor americani. pur si simplu se cred dumnezeu pe strazile bagdadului, abuzand cetateni nevinovati. si uite asa se naste ura.
Modus
QUOTE(ssilviu @ 28 Dec 2009, 18:39)
Trebuie să fi ori foarte naiv ori doar un fanatic lingău orb "creier neted" să crezi că astfel de atentate au fost puse la cale doar de o gașcă de fanatici religioși care visează ziua și noaptea să omoare occidentali pentru că așa scrie în Coran.
*



Tu in ce lume traiesti? http://www.csmonitor.com/World/Europe/2009...lized-in-London

http://www.cnn.com/2009/CRIME/12/28/airlin...empt/index.html

"And in a tape released four days before the attempted destruction of the Detroit-bound Northwest plane, the leader of al Qaeda in Yemen boasted of what was planned for Americans, saying, "We are carrying a bomb to hit the enemies of God." http://abcnews.go.com/Blotter/abdulmutalla...tory?id=9430536

Stim Flamingo, tot americanii sunt de vina. Poate sunt de vina si atunci cand te doare capul.

Banii occidentali finanteaza terorismul islamic dar pe voi nu va deranjeaza. E tot o inscenare americana http://www.independent.co.uk/news/world/mi...ne-1851467.html

Nu exista nicio motivatie religioasa iar americanii insceneaza totul "Court records show Ibrahim was also telling people he was Muslim, and wanted to start a jihad, or holy war, in Memphis." http://www.myeyewitnessnews.com/news/local...VXw.cspx?rss=59



<span class='edit'>29 Dec 2009, 09:31:</span>
QUOTE(semit @ 28 Dec 2009, 23:55)
+1
*



Iar Islamul e o religie a pacii si americanii insceneaza totul "“We arrived here to implement the Islamic law, and this is kind of extending our rule into more lands in Somalia” the militant spokesman added during a press conference in the Raskamboni Island on Wednesday. “The Mujahideens have realized their grip on all southern regions in Somalia and in the near future we hope to govern all Somalia under the holy Quran rule” he stated."

http://www.newstimeafrica.com/archives/9741

Si tot Islamul e o religie foarte toleranta cu ceilalti http://www.google.com/hostednews/afp/artic...OpKIJWuc5203W3A





<span class='edit'>29 Dec 2009, 09:36:</span>
QUOTE(Flamingo @ 28 Dec 2009, 21:38)
Eu cred ca era prea multa liniste pe glob si americanii au vrut sa ne readuca aminte pe ce se cheltuie banii si ca ei raman in continuare jandarmii planetei. Mai cred ca s-a inscenat totul, inclusiv faptul ca nea ratatul ala caruia nu i-a iesit manevra, figura pe nu stiu ce liste cu suspecti teroristi. Hai bre, sa fim seriosi. Se terminase criza la ei si scapasera de gripa porcina si acum au luat-o de la capat cu atentatele teroriste. Nu contest ca exista teroristi, dar totusi...
*



Dar totusi, americanii insceneaza iar tu nu contesti ca exista si teroristi http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?p...6-12-2009_pg1_4

Ce ziceai ssilviu, ca ce fac ei nu e dictat de Coran? Dar cu situatia crestinilor din tarile islamice cum ramane, sau asta nu ne intereseaza? http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...9122500542.html

Cum spunea Flamingo, americanii insceneaza totul. Teroristi nu exista
&feature=player_embedded



<span class='edit'>29 Dec 2009, 09:42:</span>
QUOTE(ssilviu @ 28 Dec 2009, 18:39)
Trebuie să fi ori foarte naiv ori doar un fanatic lingău orb "creier neted" să crezi că astfel de atentate au fost puse la cale doar de o gașcă de fanatici religioși care visează ziua și noaptea să omoare occidentali pentru că așa scrie în Coran.
*



"He was flying from Nigeria to the United States for a religious seminar, according to his entry visa, which was issued June 16, 2008 and was good until June 12, 2010." http://abcnews.go.com/Travel/explosives-no...tory?id=9423871

Mai cititi http://www.amazon.com/gp/product/159698104...ASIN=1596981040

http://www.amazon.com/Slavery-Terrorism-Is...y/dp/0958454981


<span class='edit'>29 Dec 2009, 09:43:</span>
QUOTE(Flamingo @ 28 Dec 2009, 21:38)
Nu contest ca exista teroristi, dar totusi...
*




Stiu Flamingo, aia sunt americani deghizati in musulmani.
CGB
moduse, tu esti tîmp?
Modus
QUOTE(TAW @ 29 Dec 2009, 00:27)
Sa fim seriosi, nu e vorba de un soi de "pay-back", ci e ceva orchestrat de la DC...
*



Flamingo, esti de acord cu el ca e mana americanilor?
&feature=player_embedded



<span class='edit'>29 Dec 2009, 09:57:</span>
QUOTE(CGB @ 29 Dec 2009, 09:45)
moduse, tu esti tîmp?
*



Daca nu am aceleasi vederi ca si tine, ce sa-i faci http://www.ad.nl/ad/nl/1000/Nieuws/article...dje-Jezus.dhtml



<span class='edit'>29 Dec 2009, 10:03:</span>
QUOTE(CGB @ 29 Dec 2009, 09:45)
moduse, tu esti tîmp?
*



Da, ca nu sunt de acord cu atitudinea lor fata de cei care nu sunt ca ei http://www.google.com/hostednews/afp/artic...z8KuMSH3ZiDAG6w



<span class='edit'>29 Dec 2009, 10:04:</span>
QUOTE(CGB @ 29 Dec 2009, 09:45)
moduse, tu esti tîmp?
*



ssilviu, Flamingo , Coranul nu are nicio legatura

29 Dec 2009, 10:08:
QUOTE(ssilviu @ 28 Dec 2009, 18:39)
Trebuie să fi ori foarte naiv ori doar un fanatic lingău orb "creier neted" să crezi că astfel de atentate au fost puse la cale doar de o gașcă de fanatici religioși care visează ziua și noaptea să omoare occidentali pentru că așa scrie în Coran.
*




QUOTE(CGB @ 29 Dec 2009, 09:45)
moduse, tu esti tîmp?
*




"O ye who believe! Fight those of the disbelievers who
are near to you, and let them find harshness in you,
and know that Allah is with those who keep their duty"
Qur'an, Sura 9:123
ssilviu
QUOTE(CGB @ 29 Dec 2009, 09:45)
moduse, tu esti tîmp?
*



Ce, nici acum după postul de mai sus nu e clar? icon_mrgreen.gif Nu-l mai baga in seama. Eu asa fac si sunt sigur ca se bucura enorm de asta.

Fiecare crede ce vrea. Și fiecare crede ce vrea despre ce crede altcineva icon_mrgreen.gif . Lume liberă, pentru asta se bat americanii pentru noi, nu? icon_mrgreen.gif
Modus
QUOTE(ssilviu @ 29 Dec 2009, 11:01)
Lume liberă, pentru asta se bat americanii pentru noi, nu?  icon_mrgreen.gif
*



Si musulmanii pentru ce se bat?
vijelie
Ca sa ai tu ce sa scrii pe forumuri. rolleyes.gif
TAW
Daca tot vorbim de Coran si invataturile lui...A citit cineva de pe aici Coranul? wink.gif biggrin.gif
Stiti cat de usor se poate modifica un context prin alterarea unui singur cuvant?...Si la urma urmei, vorbele nu omoara oameni, ci oamenii omoara oameni...

@Modus: Si pentru ca vad ca ai probleme in a intelege unele nuante...Nu a zis nimeni ca fiecare atentat a fost organizat de americani, ci ca ei au creat conditiile ca asemenea acte criminale sa aibe loc...Nu trebuie sa pui bombe cu mana ta, e de ajuns sa antrenezi si sa organizezi o retea care apoi sa scape de sub control, sau si mai rau, sa o folosesti in continuare pentru propriul interes, chiar daca asta inseamna ca uneori o asemenea structura sa actioneze impotriva propriului tau popor...Si asta pentru a justifica ("home and abroad") prezenta militara in zone importante dpdv geopolitic si geostrategic (importanta care a fost sezizata de altii inaintea lor, cu sute de ani in urma)...

Pe mine ma oripileaza cu cata usurinta i-au ajutat pe afgani sa se lupte cu rusii, iar apoi cand nu au mai avut nevoie de ei, i-au lasat sa se lupte intre ei si sa ajunga ani buni pe mana unor fundamentalisti extremisti, fara sa miste un deget...Iar acum se minuneaza ca le mor soldatii in Afganistan...In urma unor actiuni pe care luptatorii locali le-au invatat in anii 80 de la agentii CIA...Dar atunci era pentru o cauza "buna"...Si cum spunea CGB, atunci cand ai de-a face cu indivizi abrutizati de violente, e usor sa gasesti tembeli dispusi sa se sinucida in numele lui Allah...Violenta naste violenta...

Si asa, de discutie:
Hadith 2:445
The Prophet (p.b.u.h) said, "Whoever intentionally swears falsely by a religion other than Islam, then he is what he has said, (e.g. if he says, 'If such thing is not true then I am a Jew,' he is really a Jew). And whoever commits suicide with piece of iron will be punished Prophet said, "A man was inflicted with wounds and he committed suicide, and so Allah said: My slave has caused death on himself hurriedly, so I forbid Paradise for him ."

O chestie de interpretare...sau de dezinformare... biggrin.gif biggrin.gif

P.S. Moduse, musulmanii se bat ca sa aibe americanii partener de ring... radmasa.gif
Modus
Atunci era razboiul rece intre SUA si URSS si ambele tabere au folosit fel si fel de metode. Iar mujahedinii aia au fost antrenati si finantati de americani pana s-au restras rusii din Afghanistan in 1989. Sa nu crezi ca in 20 de ani de zile ei au ramas la fel, cu exact aceleasi arme, si aceiasi bani.
Au aparut o groaza de sponsori musulmani care sa finanteze Jihadul lor, iar bazele de antrenament au fost in Irak (pana in 2003), si sunt in continuare in Sudan, Yemen, Iran, Siria, Liban, etc., au fost si in Franta.
Flamingo
QUOTE(Modus @ 29 Dec 2009, 09:27)
Stim Flamingo, tot americanii sunt de vina. Poate sunt de vina si atunci cand te doare capul.

(...)

Cum spunea Flamingo, americanii insceneaza totul. Teroristi nu exista


Moduse tata... daca la capitolul Base suntem cam pe aceeasi lungime de unda, de data asta te contrazic un pic.. Arata-mi te rog, unde am zis eu ca teroristii nu exista ? unsure.gif
Modus
Am exagerat un pic
Flamingo
Ai exagerat un pic ? biggrin.gif

In fine, s-a notat ! No problem colega. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.