Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA din BUCATI
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
ambasadalunara
Buna ziua la toata lumea

As vrea sa mi fac o Dacie din piese separate.
Credeti ca ma costa mai mult decit ar fi costat de noua?
Si cu inmatriculatul, e artizanala sau ce?

Multzam anticipat de ajutor
Daedalus
Daca iti pui problema daca te duce mai mult decat una noua, presupun ca piesele vrei sa le cumperi noi pe toate. Si totusi vreau sa te intreb: sasiul de unde il iei? blink.gif
BasIc
Vrei sa spui caroseria(a se citi si rasfoi termenul de caroserie autoportanta!).
Ma indoiesc insa ca intentiile ambasadei..... sunt chiar reale.
StefanT
mie tare imi e ca o sa ajungi la costul a 3-4 masini....ca astia vand mult mai scumpe piesele separat...daca insa ai bani si ambitie, sau sa ii spun pasiune pt a face acest lucru, BAFTA!!
romulus
Vei avea mult de umblat pentru omologare si inmatriculare. In plus, nu cred ca o sa iesi mai ieftin avand in vedere ca fiecare piesa o vei cumpara cu adaos comercial si tva. O alta problema va fi sa cumperi o caroserie noua, avand in vedere ca nu se mai fac berline. Sau vrei alt model de DACIE? Gandeste-te la Logan in cazul asta pentru ca nici caroserie de Solenza nu cred ca vei mai gasi. Planul e ambitios si daca te tine punga, poti sa-l realizezi. Eu iti doresc sa reusesti. Apropo, sa ne pui si noua o poza cand va fi gata biggrin.gif
RIon
Va rog sa raspundeti la intrebarile adresate, nu sa faceti tot felul de aprecieri, ca toti suntem sportivi de frunte in Sportul National de a ne da cu Parerea !!
ADY
Pai nu cred ca se poate omologa si inmatricula ca nu prea vad eu cum faci motorul de Dacie clasic EURO 3 unsure.gif
O caroserie vopsita direct adusa de la Pitesti fara usi , fara nimic , cu transport cu tot a costat 65 mil , pe urma motorul si cutia mai duce 50 de mil .Daca ai sa faci un calcul ai sa vezi la cat ajungi
romulus
27 mil e o cutie cu 5 trepte noua
Al Cap0nE
QUOTE(ambasadalunara @ 2 Apr 2005, 00:51)
Buna ziua la toata lumea

As vrea sa mi fac o Dacie din piese separate.
Credeti ca ma costa mai mult decit ar fi costat de noua?
Si cu inmatriculatul, e artizanala sau ce?

Multzam anticipat de ajutor
*



Daca vrei sa o faci din piese noi, da te va costa mai mult ca una noua, fara sa mai pui in calcul mana de lucru (daca nu cumva o faci tu singur singurel). Daca iei piese de pe la dezmembrari vei iesi mai ieftin, dar aca pui si mana de lucru...cam tot pe acolo o sa fi. Cu inmatriculatul...nu sunt sigur dar daca nu ma insel, cel putin caroseria pe care o vei folosi trebuie sa fie inscrisa.

Per ansamblu , nu se merita decat daca ai pasiunea / banii necesari acestei operatii.
Lucian123
QUOTE(Al Cap0nE @ 2 Apr 2005, 13:43)
Daca vrei sa o faci din piese noi, da te va costa mai mult ca una noua, fara sa mai pui in calcul mana de lucru (daca nu cumva o faci tu singur singurel). Daca iei piese de pe la dezmembrari vei iesi mai ieftin, dar aca pui si mana de lucru...cam tot pe acolo o sa fi.
*




Va iesi mai ieftin decat ce? Una NOUA? Pai nu mai exista asa ceva.
ambasadalunara
M-ati lamurit
Daca s asa scumpe piesele bineinteles ca nu merita. Ziceam ca fac o afacere, scot o masina "noua" la un pret acceptabil.
O sa incerc sa ma interesez de preturi exacte pe la Pitesti sau ce furnizori or mai exista, si vad ce sa fac. Si bineintels cred ca trebuie sa intreb si la RAR.

merci de interes si ajutor
jaf
poti sa o faci din bucati dar cu piese din dezmembrari wacko.gif ..
avantajul ar fi ca ai putea sa o faci de la A la Z cum trebuie facuta o masina.. partea proasta ii ca ai nevoie de o caruta de rabdare si $$
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.