Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuplaj volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neajiji
Dupa indelungi cautari nu am gasit nimic concludent despre schimbarea cuplajului de volan. Daca stie cineva cum se schimba as aprecia foarte mult. biggrin.gif
tichondrius95
E prins in 2 suruburi, le desfaci, le scoti, misti putin de volan (cateva grade) si il scoti f simplu si usor. Nu e o tehnologie anume. Il pui pe ala nou, ungi suruburile cu putine vaselina le bagi la loc si cam asta e. In max 30 de min e totul gata. E cam incomod de lucrat k e spatiu inghesuit, dar km asta e.
neajiji
deci iese din locul lui daca misc de volan? aveam impresia ca tot va sta fixat dupa ce ii scot suruburile. multumesc
pirvumark
il fortezi un pic cu o surubelnita sau altceva daca tine. dar nu iese greu. desfaci un surub(cu 12 parca, nu mai tin minte), apoi rotesti volanul si il scoti pe al doilea. te prinzi tu la fata locului.
membru_DC
de care cuplaj ai tu, elastic sau pe cruce?
baranga
QUOTE(pirvumark @ 29 Dec 2009, 19:03)
il fortezi un pic cu o surubelnita sau altceva daca tine. dar nu iese greu. desfaci un surub(cu 12 parca, nu mai tin minte), apoi rotesti volanul si il scoti pe al doilea. te prinzi tu la fata locului.
*



cu cheie de 14 wink.gif
neajiji
membru_DC asa arata
membru_DC
da, este cuplaj elastic

QUOTE(tichondrius95 @ 29 Dec 2009, 14:24)
E prins in 2 suruburi, le desfaci, le scoti, misti putin de volan (cateva grade) si il scoti f simplu si usor.
*


normal axul ce vine de la caseta se poate treage-n jos de el.... atentie la tija suruburilor sa nu fie uzata la guler, mai bine cauti si pui unele noi daca observi ca s-au subtiat la guler blush.gif
Alexandru Stefan
Ce cuplaj aveti voi?Am masina de 9 luni si am schimbat 3 de uzina.Ma gandeam sa-i schimb doar bucsile.O fi mai bine asa? unsure.gif
crizarachetelordincuba
Salutare tuturor ! Stie cineva de unde se poate achizitiona un cuplaj ADEVARAT pentru dacie??? ca de ceva vreme incoace nimeresc numai piese care tin doar cateva luni ph34r.gif mai ales cuplaje facute pe vapor. Sau daca se stie o metoda de inlocuire a bucselor cuplajului in asa fel incat sa nu mai fie probleme ca m-am saturat !!! gun3.gif Cineva mi-a spus ca sunt bucse de metal care se baga acolo numai ca nu intra deoarece am fost la magazin vanzatorul mi-a aratat un model care arata foarte bine numai ca nu se potriveste sa intre in locul bucselor de cauciuc originale chiar daca il scot cu totul si ramane doar cardanul . Nu stiu multa mecanica dar invat repede icon_mrgreen.gif poate stie cineva o solutie de durata. Aaaaaa inca ceva, eu evit sa iau pe loc de volan tocmai ca sa nu uzez repede cuplajul sleep.gif
4x4
Poti cauta o coloana de directie cu cruce cardanica si prin modificari sa o montezi pe dacia ta.

bashtalu
cum arata o cruce din aia sau de pe ce model, an se poate transplanta?

pt crizarachetelor-cauta la unix pe site si gasesti mai multi producatori straini

4x4
user posted image

user posted image

Citisem aici pe forum ca au existat dacii pe injectie cu asa o cruce. Deci de pe ele se poate transplanta intreaga coloana de sirectie. In rest totul e inovatie si adaptari.

O data la doua luni ma bagam sub bord la inlocuit nuca, daca as mai avea masina as considera serios o asemenea modificare.
bashtalu
depinde cat de mult trebuie adaptat, nu am nici spatiul necesar si nici toate sculele sau cunostintele necesare
smile.gif
DJ-55-AMC
Dar daca inlocuim noi acea bucsa cu o bucata solida de metal gaurita corespunzator? Ce ar putea sa aiba?
tinker
QUOTE(tichondrius95 @ 29 Dec 2009, 14:24)
E prins in 2 suruburi, le desfaci, le scoti, misti putin de volan (cateva grade) si il scoti f simplu si usor. Nu e o tehnologie anume. Il pui pe ala nou, ungi suruburile cu putine vaselina le bagi la loc si cam asta e. In max 30 de min e totul gata. E cam incomod de lucrat k e spatiu inghesuit, dar km asta e.
*


vasilina nu mananca cauciucul ala?
DJ-55-AMC
Din cate stiu surubul nu intra in contact direct cu cauciucul, busca are o "camasa" de metal inauntrul gaurilor
crizarachetelordincuba
Multumiri BASHTALU cheers.gif . Acum sper sa aibe o viata mai lunga cuplajul de la unix. smile.gif
bashtalu
cu placere! la unix se mai gasesc piese facute de producatori straini care sunt bune, important ca si montajul sa fie pe masura

smile.gif
1310FE
Cuplajul de la Unix tine, al meu are peste un an si inca e ok.
vladut88
important e ca , sa fie stranse suruburile cu rotile drepte , se prelungeste viata cu 90%
PH-06-BOA
Asta voiam sa spun si eu, plus ca nu va mai trage diferit fat de directia de mers inainte, pentru ca bucsile sunt stranse si vor sta relaxate pe directia inainte. Daca le strangi cum iti vine bine, cand vei da volanul la drept, bucsile daca nu se rup, au tendinta de a reveni la starea in care au fost stranse, datorita elasticitatii cauciucului, atat cat e.
Mircea Zahan
Din cate stiu eu e prins in 3 suruburi , pe care trebuie sa le desfaci , il inlocuiesti , si strangi suruburile.. Insa sa fii atent ca atunci cand dai jos cuplajul, volanul sa fie perfect nou, pt ca atunci cand pui noul cuplaj ,volanul sa stea asa cum trebuie..Eu am patit-o si ca masina sa mearga drept, volanul era pe curba la stanga. biggrin.gif
val2011
Tu cand schimbi cuplajul, iti iei si volan perfect nou?
bashtalu
poate se referea la faptul ca atunci cand schimbi acel cuplaj, trebuie sa ai volanul drept sau mai bine zis, rotile drepte pe directia de mers, altfel, risti sa iti traga stanga/dreapta
radu19
salut ...in dimineata asceasta am constatat ca masina are un joc in volan in timpul mersului (trepideaza nu stiu cum sa explic ma clar) si dupa ce depasec 50km/h nu mai are nimic ....puteti sa imi spuneti ce s.ar putea sa aiba? Multumesc
sspoitoru
un cauciuc deformat, sau amandoua.
mergi la o vulcanizare si verifica
giuscam
Eu am o problema cu acel disc din cauciuc care face legatura dintre axul volanului si caseta de directie. Am scos acel disc si am vazut ca era din metal imbracat in cauciuc, dar era crapat din cauza uzurii in doua bucati. Am fost la toate magazinele de piese auto din oras si nu am gasit decit disc din cauciuc fara metal la mijloc. Intrebarea este daca e bine de montat acel disc din cauciuc, nu se rupemult mai repede decit cel cu metal?
BuggyDacia
Ba da, se rupe mai repede dar nu cred că ai șanse să găsești pe la magazine flanșă cu inserție metalică. Și cele de cauciuc țin destul de mult, depinde și ce material nimerești. Vezi că s-ar putea să fie prinsă în nituri de axul casetei de direcție și sunt dificil de tăiat niturile în poziția aia.
rippiticu16
Buna seara,am si eu o problema la volan,masina vireaza dupa ce rotesc volanul aproximativ 45 grade spre dreapta(adica daca vreau sa virez dreapta rotile nu se vireaza cand virez si volanul)daca las volanul liber nu trage in nici o parte,masina e stabila pe drum.Oare care ar putea fi problema?Multumesc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.