Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara de protectie spate (plastic) avariata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
cosmin
Buna tuturor,



Intorcandu-ma din "renumita" localitate Gorgova plasata in centrul Deltei Dunarii, dupa un drum de 10-15 km pe care l-am facut in 2-2.5 ore la intrarea pe bac am dat in spate si m-am oprit intr-un stalp. In urma impactului portabagajul s-a deplasat cu cca 2cm. Hayonul nu a patit nimic (nici cea mai mica zgarietura) deoarece eram in rampa iar portabagjul era arhiplin. Desi ramas inchis, la deschidere nu s-a mai putut re-inchide. Bara de plastic are un mic shantz iar partea metalica (tabla) de dedesubt se remarca printr-o indoitura si lipsa vopselei. N-am declarat nicaieri iar cei de la Tulcea m-au ajutat si fara dovada. Credeti ca e necesar sa declar si o astfel de bagatela???

Ajuns acasa am incercat sa aflu pretul acelei bare. Am sunat la toate numerele posibile si n-am putut afla nici acum pretul corect. Sa nu mai spun ca inca dupa prima zi un capac mi-a zburat poate la un impact mai puternic cu vesnicele gropi, parca mai putine in Timisoara. Daca cineva imi poate furniza preturile acestor componente, si un magazin (din TM) de la care le pot procura i-as ramane recunoscator.



Multumesc anticipat
alexnet
QUOTE
N-am declarat nicaieri iar cei de la Tulcea m-au ajutat si fara dovada. Credeti ca e necesar sa declar si o astfel de bagatela???


Eu zic ca da. Daca ai casco clar iti trebe, la service nu ti-o repara nimeni fara dovada + ca daca te opreste politia si nu ai dovada nu e de bine.

Poti s-o declari oriunde ca ai gasit-o lovita in parcare.



Bafta,
bogdan_o
Shi care-i shpaga daca minte ca a gasit-o lovita in parcare. Ce n-are gura sa spuna da dom'le am lovit-o eu. Daca are Casco prea putin conteaza cine a lovit-o. Daca nu are Casco iar nu conteaza, ca si-o repara pe banii lui deci la ce naighba ar folsi minciuna in cazul asta ???
Marty
Daca spui ca ai lovit-o tu, te taxeaza politia cu fondul de dezvoltare. Adica platesti amenda.
bogdan_o
Referitor la dovada, aia e importanta. Eu, pe un break, mi-am atins din greseala in parcare (am dat in gard cu ea) aripa fata-dreapta in dreptul semnalului (cel atasat de far). Rezultatul: semnal spart (60k acum un an) si oindoitura de vreo 1 cm + saritul vopselei aferente. Ei bine, ca s-o repar mi-a trebuit dovada, desi se vedea clar ca era o bagatela si ca nu putea proveni dintr-un accident serios.
cosmin
Exista intradevar acea taxa de care vorbeste Marty?

Cum constata cei de la politie avaria? Trebuie sa-i duci la locul faptei si sa le dovedesti ca intradevar pe stalpul x sunt urme de vopsea de pe tabla masinii tale (ca nu cumva avaria sa fi provenit de la un contact cu vreun pieton mai tare de oase)? Sau e suficient sa-ti vada problema bazandu-se pe buna ta credinta? In cazul 2 impactul a avut loc in jud Tulcea iar eu sunt rezident in Tm deci mi-ar fi imposibil sa mai declar avaria.
i96nds
Nu te costa nimic daca zici ca ai gasit-o in parcare asa.... Mai ales daca e la spate nu e nici o problema.



Trebuie doar sa mergi la biroul de accidente usoare de la politie si sa zici cum a fost. Ai grija sa declari ca s-a intamplat in orasul cu pricina, nu in altul !!! In Bucuresti trebuie sa mergi la sectia corespunzatoare sectorului unde s-a intamplat.



Alegi si tu o strada din Timisoara (asa parca ziceai) , tii minte numele si numarul, zici ca aveai masina parcata acolo. Si gata. Nu iti da amenda, evident. Completezi o cerere si ti se va elibera dovada - necesara la reparatie.



Ai grija sa fie scris clar pe dovada aia ce anume e avariat !!!
Watchful snake
Eeei, dar trebuie să mergi cu mașina, că poate polițistul coboară să se uite la avarie. Dar, în rest, totul se desfășoară așa cum a spus i96nds.
Marty
cosmin, "taxa pentru fondul de dezvoltare al politiei" = amenda . Daca zici ca ai dat tu din greseala cu spatele intr-un pom te pune sa platesti amenda fiindca nu ai fost atent. Taica-miu a raschetat un stilp de iluminat cu partea dreapta a berlinei. S-a dus la politie si a declarat asta. Stiti ce a urmat ??? L-au trimis la LUXTEN ca sa vina cu declaratie de la aia cum ca n-au nevoie de despagubiri si ca stilpul e intreg si functional. Deci, pe scurt, cea mai simpla varianta e "am gasit-o in parcare"!
alex
Daca ai casco, nu uita sa iei cu tine si polita sau copie dupa ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.