Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme directie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Andrei_pack
Salut am o problema la directia masinii. Atunci cand accelerez , cu cat este mai turat motorul - in viteza - cu atat masina trage mai mult dreapta , iar daca o las pe liber masina trage usor stanga sau merge drept. Singurul lucru la care m-am gandit ar fi planetarele , dat fiind ca ele au legatura cu turatiile ( stiu ca atunci cand sunt stricate , in curba cand masina este pe liber , nu bat , dar daca e in viteza si turata , bat) . As vrea sa schimb toata directia pentru ca nu gasesc rezolvare la aceasta problema , dar nu stiu exact ce trebuie , in afara de caseta , ax volan , bielete , si pivoti cred. La un service mi s-a spus si ca rotile imi "fuleaza" cred . Poate fi acest fenomen si de la altceva decat cauciucuri , jenti strambe sau unghi de fuga necorespunzator?De asemenea la viteze mici volanul facea incontinuu stanga dreapta . Dupa ce am facut presiunea in pneuri tot face , dar mai putin . Poate fi caseta de vina? sau de la altceva? Multumesc
gbl
Pai problema ar fi de la:

-capete de bara uzate sau unghiul de fuga dereglat
-rulmeti fata uzati(putin probabil)
-pivoti brat bascula uzati

In prima instanta ar trebui sa mergi sa-ti faci unghiurile de fuga.Bafta
misu78
QUOTE(gbl @ 30 Dec 2009, 04:29)
In prima instanta ar trebui sa mergi sa-ti faci unghiurile de fuga.Bafta
*


Asta ar fi in ultima instanta. Mai intai fa o verificare intr-un service (sau centru ITP) la tot ce tine de pivoti, bucse si altele de la roti. Verifica cauciucurile daca mai merg, echilibrare, presiune si cand sunt toate in regula, obligatoriu unghiurile. Asta ar fi partea mai putin costisitoare...... vezi cum se comporta (daca nu e bine) apoi ajungi si la caseta de directie si planetare.
Andrei_pack
Deci directia poate fi influentata si de planetare? pentru ca eu doar ce le-am schimbat acu' 6 luni , am pus si unele de origine. si sa le schimb iar nu ar fi o optiune. Ideea e ca am avut un accident cu ea , am lovit o alta masina cu roata dreapta virata in exterior , de ajuns cat sa se strambe un pic cadru motor. Se poate sa se fi strambat si planetara?
Andrei_pack
Revin asupra problemei , am fost si am facut unghiul de fuga , cel care l-a facut a zis ca oricum o sa traga masina dreapta pentru ca roata dreapta ar trebui sa aiba nu stiu ce unghi mai mare cu 0.60 grade decat cea din stanga, si ca este prea in spate. Toata problema a inceput din cauza ca am lovit cu roata virata in exterior o alta masina. Atunci roata s-a dat in spate (atingea aparatoarea de noroi). La mecanic mi-a spus ca am cadrul motor foarte putin indoit , si pivotul miscat. Mi-a pus pivotul la loc , si ca sa nu schimb cadrul motor mi-a largit gaura de prindere a basculei de cadru , si a prins bascula mai in fata. Astfel a masurat si lungimile dintre cei doi pivoti fata de diferite puncte ale cadrului motor si erau egale. Mecanicul a spus ca rotile sunt aliniate , dar acum la unghiul de fuga mi s-a spus ca cea din dreapta trebuia sa fie mai in fata. Pana la urma asa este , cea din dreapta trebuei sa fie un pic mai in fata? As putea sa compensez diferenta tot la fel , largind gaura de prindere a basculei de cadru motor?
fiderzen
cel mai simplu...si scapi de problema definitiv...schimbi cadrul motor smile.gif
altfel nu cred ca o sa reusesti sa scapi de problemele astea... sad.gif
Tince1290
am si eu un problem 04.gif

de la o vreme mi se schimba pozitia volanului....in mers unsure.gif ....vara trecuta am schimbat pivotii si toate bucsile (cu exceptia a 2 care a spus mecanicul ca nu sunt uzate) dar pozitia volanului a inceput sa se schimbe in toamna....dupa ce am facut reglajul la directie....tot de atunci imi bate ceva pe stanga cand virez pe loc, cand franez mai brusc si cand intra masina brusc din accelerare in frana de motor.....axul volanului a fost de asemenea schimbat vara trecuta...astept sugestii sleep.gif


ah......si cam cat de urgenta sau grava ar putea fi problema ca circul destul de mult cu masina si nu vreau sa ma opresc in vreun parapet....ca prin zona noastra sunt multe
alfons_sava
nu e nimeni care sa mai spuna ceva despre directie?
s-a spus:pivoti,capete bara,posibil caseta ,bucsi brate.
vin si eu cu ceva ca mi s-a spus cand am fost la geometrie si tot tragea dreapta:
"frate nu stim ce sa-i mai facem dar noi credem ca un cauciuc(abia le schimbasem)l e mai greu!"
Ati mai auzirati asa ceva?!
va rog!

12 Jan 2010, 19:05:
Adica cauciucul din dreapta ar fi mai greu,mai gros in carne si de aia ar trage in dreapta?!
Voi ce spuneti se poate?!
danciusergiu84
dap, si eu am patito, am pus pe cel mai bun pe dreapta fata si urmatorul ca uzura mai mare pe stanga fata, pe spate erau cam la fel, toate cauciucurile acelasi model si marca,

ma tragea dreapta de faceam febra musculara, le-am inter-schimbat cele de pe fata in ideea ca drumul fiind inclinat dreapta in general inafara de sensurile unice o masina normala trage dreapta by default, astfel pe drumurile inclinate mergea aproximativ drept in sensul ca ma mai fura stanga acum asa cate putin, e foarte obositor si nu recomand la nimeni altceva decat alte cauciucuri, eu am avut noroc ca am primit unele de iarna si le-am pus in toamna si e mult mai bine, merge si mai usor directia deci uzura mai mica.

gabyy23
Salut am si eu o intrebare
Linga filtrul de ulei este imprastiat ulei si nu stiu de unde filtru nu are nici o problema ce poate fi?
harry
baiatule, incepi sa fi exasperant! in cate posturi mai pui aceeasi intrebare?
pician90
pt. gaby pote nu e strans destul filtru sau ..garnitura nu a culcat bine sau deformat. scz. de offtopic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.