Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dispozitiv masurare intindere curele
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
turbodxman
Salutare tuturor!

Am nevoie de un dispozitiv de masurare a intinderii curelelor (mecanic). Am citit intr-un manual de reparatie cunoscut ca exista (sau existau) nu sunt sigur ca si la noi, in comert, pe vremuri, dispozitive mecanice de masurare a intinderii curelelor formate dintr-un arc si o rigla gradata.
Ma intereseaza asa ceva.
Daca stie cineva, astept raspuns aici sau pe PM preferabil.

Sau orice alt tip de dispozitiv de masurat intinderea curelelor mecanic (sperand sa fie si accesibil la pret), nu ca cele electronice.

Ms anticipat!

wink.gif
turbodxman
Pt masurarea sagetii (in mm) facuta de curea nu a sarcinii acesteia (in Nm).
argon
Dispozitiv digital de masurare a intinderii in curea nu e bun? Prin prinderea clemei de masura pe curea se poate citi tensiunea de intindere in Nm.[attachmentid=1627581351] producator http://www.leitenberger.de/
einstein1984
Pai la masinile noi oricum nu-ti da nimeni valoarea sagetii pentru o anumita forta aplicata, deci ce doresti tu e bun numai pentru masini vechi. LA Renault cel putin se da valoare in Hz pentru frecventa proprie a curelei ciupita intr-un anume loc deci tot mai bun e ala electronic.
turbodxman
@ argon: Thx 4 help wink.gif Nefericirea este ca imi trebuie un dispozitiv care sa masoare "sageata". Valorile sunt date in mm, de producator sad.gif

@einstein1984: Este vorba de un model Renault mai "vechi", unde tocmai despre sageata e vorba, am valorile date in mm. Ce simplu era daca "vorebam" de Nm. wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.