Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dupa taxa de viciu...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
george_scala_2004
http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actual...e-fast-food.htm blink.gif

am cautat si cu goagal radmasa.gif si stirea se regaseste peste tot:
http://www.google.com/search?q=Ministerul+...archBox&ie=&oe=
Maskatu
Asteptam cu interes taxa pe aerul respirat.
DragosP
Și taxa pe ciclu.
Nu mai mâncați toate rahaturile de la fast fiut și nu mai beți toate gazoasele și e simplu.
b76bgaarh
sa nu fie coroborata cu taxa pe basina...ca ne ducem pe apa garlei....
DragosP
Vrei să zici combinată, corobora e altceva.
sorin1983
Da dar suna bine nu? biggrin.gif
b76bgaarh
iegzact...desi mai cititi dexul ala....

COROBORÁ, coroborez, vb. I. Tranz. A întări, a sprijini, a da putere, a consolida; a confirma. – Din fr. corroborer, lat. corroborare.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de IoanSoleriu, 8 May 2004 | Greșeală de tipar

COROBORÁ vb. v. adeveri, arăta, atesta, certifica, confirma, demonstra, dovedi, întări, mărturisi, proba, sprijini, stabili, susține.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

coroborá vb., ind. prez. 1 sg. coroboréz, 3 sg. și pl. coroboreáză
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

A COROBOR//Á ~éz tranz. (fapte, afirmații, ipoteze etc.) A susține ca fiind autentic; a adeveri; a confirma. /<fr. corroborer, lat. corroborare
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

COROBORÁ vb. I. tr. A întări, a consolida; a sprijini. [< fr. corroborer, cf. lat. corroborare < cum – cu, robur – putere].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 17 Apr 2006 | Greșeală de tipar

COROBORÁ vb. tr. a întări, a confirma, a sprijini. (< fr. corroborer, lat. corroborare)
Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 | Greșeală de tipar

hash
suna prost, ca nu se intelege ce vrei sa zici - "false friend" tongue.gif
cristio_79
"Similara taxei de viciu, noua taxa va reprezenta un procent din vanzarea produselor fast food, iar fondurile pe care le vom colecta vor fi utilizate pentru suplimentarea fondurilor necesare derularii programelor de sanatate, dar si a celor de investitii in infrastructura din sistem.", a declarat ministrul.

E nu zau ?
De fiecare data cand se mai baga o taxa, vin tampitii cu argumente de-astea.
Prin toate policlinicile si spitalele se lucreaza atat de intens la modernizari de nu se poate.
DragosP
Atunci poate ai vrut să zici: "coroborată DE taxa pe bășină"
vijelie
E o masura cu adevarat buna si fff necesara, mai ales ca suntem fruntasi la boli cardiovasculare in segmentul matur si la mortalitate infantila (adica exact oamenii care nu au apucat sa manance de la fast fud).
DragosP
Dacă s-ar face cu adevărat ceva cu acei bani, da nene, jos pălăria! Da' au 99% șanse să se ducă-n sacul fară fund al bugetului și de acolo naiba-i mai știe!
b76bgaarh
poate sa fie si de ceva si cu ceva....
vijelie
QUOTE(DragosP @ 5 Jan 2010, 15:29)
Dacă s-ar face cu adevărat ceva cu acei bani, da nene, jos pălăria!
*

Umbla vorba ca vor sa doteze vacile cu epurator de noxe.
ionutctn
Bine ca nu exista si taxa pe fast f*t
luxcor
QUOTE(vijelie @ 5 Jan 2010, 14:33)
Umbla vorba ca vor sa doteze vacile cu epurator de noxe.
*



ba din contra ... nu vor sa epureze nimik ... fiecare vacutza fi-va dotata cu cazanel special pentru producerea "in situ" a biogazului ...

opresti langa ea o rogi frumos "pot sa imi umplu si io butelia" ea zice "da" umpli ... mergi acasa si folosesti ... cam pute da macar e moka si ecofriendly radmasa.gif
giany911
Urmeaza taxa pe taxe.
einstein1984
Micii de la cocosatu intra la fastfood? Daca la saormerie pun scaune si messe devien restaurant normal?
Ca diferenta intre fast food si healtfood nu prea vad cum o vor face ei in lege. Sau taxeaza tot in afara de lactobaruri?
kog
au sa puna taxa si pe cenzurat, la centimetru, cu cat o ai mai mare, cu atat platesti mai mult, daca nu jos cu ea!
FLP
QUOTE(einstein1984 @ 5 Jan 2010, 17:10)
Micii de la cocosatu intra la fastfood? Daca la saormerie pun scaune si messe devien restaurant normal?
  Ca diferenta intre fast food si healtfood nu prea vad cum o vor face ei in lege. Sau taxeaza tot in afara de lactobaruri?
*




Fucking shit, rau am ajuns. De dimineata i-am dat dreptate lu argon, acu il aprob pe aista.

Bottom line, geniul are dreptate : O sa bage taxa si la saorma? Toate pana la saorma....
b76bgaarh
restaurantul are taxa pe bucatarie si taxa pe loc.... si taxa pe taxa si ....

fast fodul nu avea taxa pe loc.....

oricum o dai vei avea de platit taxa.....
marksman
In ritmul asta o sa puna taxa pe besini, taxa pe ragaiala, taxa pe suflat mucii... Uite, BRD-ul mai are putin si pune comision pe intrarea in agentie.
dispeceru
sa ne aia pe taxele lor
facem mucles si platim
vijelie
O sa mancam saorma la negru.
DragosP
QUOTE(giany911 @ 5 Jan 2010, 16:06)
Urmeaza taxa pe taxe.
*


Este. Citeste o factura de gaze, de ex.
membru_DC
QUOTE(DragosP @ 5 Jan 2010, 15:11)
Și taxa pe ciclu.
*


te referi daca-l bei sau cum?... daca e asa, au pus-o baietii din MISA laugh.gif
PS: daca pun taxa pe ciclu tre' sa puna automat si taxa pe sperma, logic nu? sleep.gif
SiloS
Tigarile s-a scumpit, taxele s-a marit...
sad.gif
Shush
QUOTE(vijelie @ 5 Jan 2010, 17:56)
O sa mancam saorma la negru.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ca sa fie siguri de tot eu zic sa puna taxa si pe revolutie happy.gif
Atunci chiar nu mai avem ce sa facem smile.gif
vijelie
QUOTE(membru_DC @ 5 Jan 2010, 18:48)
...daca pun taxa pe ciclu tre' sa puna si taxa pe sperma, logic nu?
*

Nu, fiindca sperma vine, teoretic macar, in urma unei erectii corespunzatoare, ceea ce nu e cazul la bravul bobor roman.
slider2
se pare ca parazitii au preconizat cum trebuie:
"....taxa pe cana de apa, taxa pe tipete daca ai stat capra..."
BeciAcustic
Cred ca shaworma la negru este singura solutie....sau daca nu cumparam lipii din supermarketuri si facem acasa .... maioneza sa fie.
Tiberiu-Andrei
Mai da-le dracu de shaorme si hamburgeri, cola si fanta ca-s satul de tot soiu' de cretini care se plang.Ba de burta, ba de șorici si kile in plus, ba de tot soiu' de cancere si afectiuni.Sa puna taxa, mie unul putin imi pasa atata timp cat rahaturi d-astea nu servesc.
Partea mai proasta e ca au scumpit si tigarile.......da' ma-nervez cat de curand si-mi bag cenzurat in ele. naughty1.gif
Andy_ACS
Gresesti. Tigarile este foarte bine ca se scumpesc, prin fumat reusesti sa iti afectezi plamanii, insa sa ii afectezi si pe ai altora. Mai ales in spatiu inchis. Nu vad insa cu ce te deranjeaza ca mananca cineva un hamburger intr-un fast food.
Daca ma gandesc mai bine sunt 2 idei opuse:
- e bine sa se scumpeasca produsele care dauneaza, in felul asta consumatorii vor fi descurajati sa le cumpere si sa le consume, eventual se reorienteaza catre alte produce mai sanatoase.
- trebuie lasata libertatea fiecaruia de a alege, fie ca alege bine sau rau pentru el. In caz contrar se poate ajunge la ingradirea multor drepturi, daca cineva considera ca 'ar dauna'.

Bafta!
einstein1984
QUOTE(vijelie @ 5 Jan 2010, 18:56)
O sa mancam saorma la negru.
*


Ce mi-e arabu', ce mi-e negru tongue.gif . Marty tre sa stie cum e saorma la negri din Gabon.
daniM
QUOTE(cristio_79 @ 5 Jan 2010, 16:23)

De fiecare data cand se mai baga o taxa, vin tampitii cu argumente de-astea.

*


Ba sa avem pardon,tampitii suntem NOI.

5 Jan 2010, 23:16:
Ia sa le puna Obama la americanii lui taxa la fast-food... gun3.gif
Maskatu
Si sub ce criterii se va desemna un fel de mancare ca fiind "fast food"? Pe baza faptului ca se "face repedee/prepara repede"? Sau pe baza faptului ca are in componenta chestii nu tocmai sanatoase, mai ales ca sunt prajite in ulei...? Pai daca o luam asa majoritatea felurilor de mancare gatite chiar si la restaurant sunt "fast food".

Grasu ala de la ministeru lu peste al sanatatii zice ca se va impozita doar mancarea care dauneaza sanatatii... pai la ce mancaruri sanatoase avem noi prin romanica, cred ca o sa bage si painea la categoria "mancare daunatoare".

PS taxa "fast-food" va aduce 1 MILIARD de euro/ an la bujetu' de stat.... care "cica" vor fi investiti in........ sanatate radmasa.gif Da da, la fel cum au investit banii de pe rovigneta si banii taxei de drum din benzina in... drumuri. Buna asta biggrin.gif
Andy_ACS
Probabil la ora actuala multe alimente au si ceva negativ in ele. Probabil trebuie stabilita o limita de la care sa se impuna masuri/taxe.
O astfel de selectie s-a facut din cate stiu eu deja in momentul in care s-au selectat alimentele interzise in scoli. Evident multi s-au plans ca selectia nu a fost foarte corecta sau echitabila, probabil se poate perectiona. De asemenea nu cred ca exista o parere comuna in ceea ce priveste alimentele daunatoare, dar anumite linii se pot trasa.

Bafta!
Diac
Mai eu as fi oarecum de acord cu taxa asta. Din motive de colesterol si trigliceride "in pom", eu iau lunar medicamente de 300 RON, (Crestor, Lipantil si Ezetrol) din care statul compenseaza 50%, adica 150 RON pe luna. sad.gif

Pai daca, pe de o parte, statul imi plateste medicamentele si pe de alta eu bag fast food la greu, tratamentul este oarecum inutil, iar statul va tot continua sa-mi plateasca medicamente pana cand imi plesneste tic-tacu' si atunci eu voi provoca alta cheltuiala, operatie, etc.

Deci... daca fast food-ul devine mai scump, eu pap mai putin, deci sunt mai sanatos, deci statu' nu mai cheltuie cu mine. smile.gif Simplu, nu? blush.gif



ydaniel
eu nu mananc deloc la alde saorma/kebabu.
uitati-va in jur cum au crescut romanii in volum:(
si toti fug de sport.
dar merg cu masina la serviciu si apoi alearga pe la toate salile de fitness sa ajunga la o greutate normala.
corbex
si eu as inclina sa fiu de acord cu taxa asta, dar mi s-ar fi parut mult mai corect, daca tot murim de grija ficatilor oamenilor, sa interzicem utilizarea adjuvantilor alimentari care incep cu E si se termina cu o cifra.
Problema nu e la ce pret iei otrava, ci ca o iei. Pe cale de consecinta, motivatia nu e sanatatea cetateanului ci sanatatea bugetului.

6 Jan 2010, 12:14:
QUOTE(Tiberiu-Andrei @ 5 Jan 2010, 22:47)
Partea mai proasta e ca au scumpit si tigarile.......da' ma-nervez cat de curand si-mi bag cenzurat in ele. naughty1.gif
*



mai bine baga-ti ochii prin piete si editeaza un link cu baietii fara timbre. ultima oara am luat pall mall cu 55.
ydaniel
ce tigari?
BT/plugarul/doina?
bucatzel
Bine bre, toate ca toate... da' ciocolata? Bomboanele?

mai da-l in **** de *****, aia care si-au tras un copil cu ce-or fi vinovati?

Si de unde pana unde il doare pe statu palma-barba-cot cum e sanatatea mea? Imi platesc asigurarile de sanatate, sa faca bine sa ma scuteasca cu grija asta brusca.

Se improsca unguru' ieri pe la televizor ca facem si dregem, si in paralel explicau aia de la tivi ca in tarile cu apa calda alimentele sanatoase au parte de reduceri substantiale la TVA, si cam atat.

Inteleg ca se moare de foame prin guvern, da' nu-mi pasa sincer... sa mai concedieze naibii din tonele de inutili care plimba hartii pe acolo.

Si ca sa-l completez pe Corbex... am avut acum vreo doi ani o tentativa de a manca chestii mai fara E-uri. Am luat o foaie pe care mi-am printat chestiile curente in materie si directia supermarket... Al naibii daca am gasit ceva macar relativ curat... Macar shaorma e facuta din carne de pui parlita, nu din combinatii de stabilizatori, potentiatori de gust, aroma si culoare.
MadHawk1
Nu vad de ce e un lucru rau taxarea viciilor! rolleyes.gif
axabrt
gogule si tu ce crezi ca mananca puii aia ? sau nu stii ca ii cresc cu lumina aprinsa ? Ca sa manace si noaptea...nu prea sunt in domeniu dar daca shaorma aia e naturala...o maioneza tot iti pune, muraturile alea sunt din comert, nu de la bunica din beci...

daca vrei sa manaci ceva natural iti recomand o branza de oaie, sau o pastrama de oaie. In Romania oile sunt crescute cat de cat ok...am mancat niste carnati de oaie afumati sarbatorile astea, de cand sunt n-am mancat ceva mai gustos
FLP
QUOTE(MadHawk1 @ 6 Jan 2010, 12:33)
Nu vad de ce e un lucru rau taxarea viciilor!  rolleyes.gif
*



Drogurile cand se apuca sa le taxeze?
Sa vezi acolo bani din taxe biggrin.gif biggrin.gif
Maskatu
Sexul este viciu sau nevoie fiziologica? Se impoziteaza si asta? sleep.gif
Garett
QUOTE(Diac @ 6 Jan 2010, 11:04)
Mai eu as fi oarecum de acord cu taxa asta. Din motive de colesterol si trigliceride "in pom", eu iau lunar medicamente de 300 RON, (Crestor, Lipantil si Ezetrol) din care statul compenseaza 50%, adica 150 RON pe luna. sad.gif 

Pai daca, pe de o parte, statul imi plateste medicamentele si pe de alta eu bag fast food la greu, tratamentul este oarecum inutil, iar statul va tot continua sa-mi plateasca medicamente pana cand imi plesneste tic-tacu' si atunci eu voi provoca alta cheltuiala, operatie, etc. 

Deci... daca fast food-ul devine mai scump, eu pap mai putin, deci sunt mai sanatos, deci statu' nu mai cheltuie cu mine.  smile.gif  Simplu, nu? blush.gif
*


Mda, dar cat platesti lunar la asigurarile de sanatate?
Daca platesti mai putin de 150 ok, daca nu, oricum iesi in pierdere.
@MadHawk1: Si cine decide care sunt vicii si care nu?
Ca asa si statul la tv e un viciu, si prea mult surf pe web e un viciu, etc, etc. Ce facem, platim taxe pentru orice chestie i se s..... unuia sau altuia ca ar fi viciu?
MadHawk1
QUOTE(FLP @ 6 Jan 2010, 12:38)
Drogurile cand se apuca sa le taxeze?
Sa vezi acolo bani din taxe biggrin.gif biggrin.gif
*


Nu generaliza intr-un mod complet eronat! sleep.gif



QUOTE(Maskatu @ 6 Jan 2010, 12:40)
Sexul este viciu sau nevoie fiziologica? Se impoziteaza si asta?  sleep.gif
*


Acelasi raspuns pe care i l-am dat si lui FLP ! rolleyes.gif



QUOTE(Garett @ 6 Jan 2010, 12:42)
...
@MadHawk1: Si cine decide care sunt vicii si care nu?
Ca asa si statul la tv e un viciu, si prea mult surf pe web e un viciu, etc, etc. Ce facem, platim taxe pentru orice chestie i se s..... unuia sau altuia ca ar fi viciu?
*


Pentru a treia oara: nu mai generalizati intr-un mod complet eronat!
Acel "junk-food" poate fi privit ca si taxa/accciza pe tigari! rolleyes.gif
Garett
Cand ai mancat pasiv ultima data?
Tu generalizezi eronat, sunt chestii complet diferite!
bucatzel
Pai in cazul asta de ce se taxeaza alcoolul? Ca nici de baut pasiv n-am auzit... biggrin.gif

Cat despre carnea de pe puii aia indopati cu forta... cred ca tot e mai sanatoasa decat armata de E-uri din orice produs "impachetat" de pe rafturile supermarketurilor. Ca doar n-or creste altfel puii destinati pentru asta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.