Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Axul volan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
FABIAn
Salut,

Masina parintilor mei este o SuperNova Clima din decembrie 2002.

De curand a fost necesara schimbarea casetei de directie, pt ca era un joc si cei de la service Dacia au recomandat acest lucru.
Insa din pacate problema nu s-a rezolvat complet: este necesara si schimbarea axului volan - este o tija telescopica cu cruci cardanice la capete.
Aici apare si marea problema: lungimea lui la SRN-ul din familie este de 47cm, in timp ce pe piata nu gasim decat lungime 45cm, produse la Sibiu !! sad.gif

VA ROG sa ma ajutati daca puteti si sa-mi spuneti de unde putem procura aceasta piesa. Multumesc anticipat ! god_hand.gif respekt.gif

sonnic53
poi cred ca o am eu dupa supernova mea smile.gif care e dezmembrata ... 0762603357 deci astept oferta ta ...
Tince1290
pe piata exista 3 tipuri de axuri...

1) cele contrafacute care costa cam 100 ron....cu brat lungime fixa 45....(daca vrei sa iei dinastea ar trebui sa apelezi la un sudor profesionist care sa taie articulatile de pe axul nou si sa le sudeze pe axul vechi....cel extensibil...dar asta ar fi cam riscant pentru viata ta)

2) vreo 200 ron cele reconditionate (astea sunt facute la sibiu.....nu cele de mai sus)
3) ax original produs la pitesti 350 ron

recomand 3 sau 2.....2 este facut tot prin sudare si schimbarea articulatiilor defecte dar macar e facut de profesionisti si e aliniat....cel mai bine ar fi 3....daca ai bani de el
liviu242006
vezi ca daca desfaci plasticele din partea de jos de sub volan si te uiti atent o sa vezi 4 piulite ce tin tot mecanismul volanului alea le slabesti si mai impingi volanul spre motor si o sa-ti vina.la mine era chiar in capul axului si dupa ce am facut asta a prins pe nuturi in jur de 1.5 cm.iar daca vrei sa prinda mai mult alungesti gaurile cu o pila de drujba.spor la lucru
FABIAn
QUOTE(Tince1290 @ 6 Jan 2010, 10:51)
pe piata exista 3 tipuri de axuri...

1) cele contrafacute care costa cam 100 ron....cu brat lungime fixa 45....(daca vrei sa iei dinastea ar trebui sa apelezi la un sudor profesionist care sa taie articulatile de pe axul nou si sa le sudeze pe axul vechi....cel extensibil...dar asta ar fi cam riscant pentru viata ta)

2) vreo 200 ron cele reconditionate (astea sunt facute la sibiu.....nu cele de mai sus)
3) ax original produs la pitesti 350 ron

recomand 3 sau 2.....2 este facut tot prin sudare si schimbarea articulatiilor defecte dar macar e facut de profesionisti si e aliniat....cel mai bine ar fi 3....daca ai bani de el
*



Si tatal meu este de parere ca varianta 3 ar fi de preferat, totusi la Pitesti a fost si nu au asa ceva - culmea ! - asadar ti-as fi recunoscator daca ai putea sa-mi spui DE UNDE ANUME POT SA PROCUR PIESA - un magazin eventual. Tatal meu este din Curtea de Arges. Multumesc !
avram1987
eu unu am gasit in iasi extensibil pe la 150 de lei parca anu trecut 2009 prin aprilie nu stiu exact dimensiunea dar s-a portivit perfect au zis baietii din service ce e turcesc sau ceva de genu
Davala23
Cele fixe sunt de Nova .
marcykone
E belea mare cu axurile astea...nu am nici un an de cand l-am schimbat si iara are joc....am dat 250 ron,era auriu,si in cutie albastra,cika de origine..acum cred k o sa iau unul de ala sudat k si-a luat un coleg de la munka si pare a fi foarte bun si l-a luat si mai ieftin ~100 ron..
FABIAn
QUOTE(marcykone @ 6 Jan 2010, 20:46)
E belea mare cu axurile astea...nu am nici un an de cand l-am schimbat si iara are joc....am dat 250 ron,era auriu,si in cutie albastra,cika de origine..


Si de unde l-ai achizitionat ? Ceva detalii ne-ar fi de folos. up.gif
marcykone
Din Giurgiu de la un magazin de piese auto....
liviu242006
in momentul cind il schimbati, pe crucea de la caseta de directie bagati vaselina la greu si bagati si un burduf in asa fe incit sa vina peste cruce ,burduf ca ala de vine la bieleta de directie si nu veti mai avea probleme
Relu_GTT
burduf de bieleta am pus eu
liviu242006
si banuiesc ca ai vazut ca este foarte util.ia treci cu masina prin balta sa vezi ce apa cu mizerie sa pune pe burduf dar daca nu il ai toata mizeria acceia intra la inbinarile crucii si de aici toate problemele.eu unu recomand la toti cei care schimba axul sa puna burduful ca daca nu il schimba degeaba
FABIAn
Liviu, multumesc pt pont.

Sa inteleg ca trebuie sa caut la magazine particulare de piese Dacia acest ax volan care la Pitesti nu exista ?!
Nu stiti nici o sursa sigura? Un nume de magazin, ceva, sau online vreun furnizor serios...Multam fain.
FABIAn
Am cautat 2 zile prin oras la diverse magazine de piese, am gasit peste tot numai axul volan ne-original si doar 44-45cm, nicidecum cel de 47cm care ne trebuie.

Nu stie nimeni unde sa mai intreb cu sanse sa gasesc acest reper ?
liviu242006
ia dal tu jos fa ce am scris eu mai sus ia o ruleta si masoara din capul axului casetei de directie pana in capul axului de la volan,vezi ce distanta este si atunci ai sa vezi daca se potriveste si cel de 45.eu am pus neoriginal negru si merge.citeste la postul 4
FABIAn
Eu is in Oradea, masina este in Arges... ceea ce am gasit aici sunt facute din material culoare bronz, fara poansonari, 44cm, neoriginale. Deci nu culoare neagra... Eu am masurat exact cum spui piesa, pe masina nu am cum sa masor. Cei de la service Dacia au zis ca ne trebuie de 47cm.
Relu_GTT
axul e telescopic
FABIAn
L-am masurat destins...
sonnic53
am primit msg tau . o sa astept telu daca mai este interesat .
FABIAn
conan brb: nu recomand, nu este o persoana serioasa si nici de incredere.

sonnic53: ati incheiat dealul ?
sonnic53
in mare da . a fost trimis. am vorbit cu tatal tau la telefon .
Maskatu
Pentru discutii particulare aveti la dispozitie mesageria privata...
serviccom
Axul acela intermediar e adevarat ca este expus la conditii grele de lucru, in special crucea de afara. Am citit ideea de a trage peste ea un burduf de caseta de directie care mi sa parut o idee foarte buna. Ca metoda mai buna de gresare si foarta eficienta eu recomand spray vaselina de lant de motocicleta care se gaseste in magazine de piese moto. Ca pret e in jur de 50 ron ceva de firma, ideea e ca in momentul cand o pulverizezi este foarte subtire si patrunde foarte bine, dupa aproximativ 10 min se ingroasa si ofera gresare foarte buna, proprietati de gresare foarte bune. Costa ceva dar se mai poate folosi o data pe an si la balamale, deci nu il cumperi degeaba. E bine de gresat ambele cruci. Al meu inca nu bate si nu are burduf peste si e gresat bine dar cine stie cum o patesc si eu. Sper ca v-am ajutat cu ceva.
Davala23
QUOTE(FABIAn @ 10 Jan 2010, 21:20)
L-am masurat destins...
*



ia da-i doua ciocane..sa vezi cum se lungeste ... wink.gif
P.Dan
Aceeasi problema am avut-o si eu la supernova. Cum am rezolvat:

Stiam dinainte faza cu diferenta de lungimi dintre axul original si cel de 45 de cm asa ca m-am dus la magazinele de piese din Timisoara cu ruleta dupa mine si bineinteles ca nici unul nu avea lungimea buna.
Apoi ma gandesc eu hai sa merg la Dacia, ca acolo sigur au, chiar daca platesc mai mult si pe manopera. Ma duc la Dacia si imi spun baietii de acolo "pai ne pare rau nu avem pe stoc si la Pitesti nu se mai fabrica". M-a cam pus pe ganduri. Bun plec de acolo cu gandul ca la Pitesti nu se mai fabrica si mai caut.
Apoi am apelat la cineva care mi-a promis ca imi aduce de la pitesti direct de la uzina un ax de volan de lungime buna si mi-l si monteaza. Buuun am asteptat vreo o saptamana, ma cheama baiatul ca a venit piesa buna, ma duc sa o monteze la el in garaj si....bineinteles nu se potriveste. Pune axul vechi la loc si am plecat.
Apoi merg la schrot de dacii si gasesc acolo un ax bun ca si lungime numai ca la canelurile unde se imbina cu axul superior era fortat si vreo 2 caneluri erau distruse si nu am vrut sa risc.
Apoi mai merg inca o data la Dacia poate poate, dar degeaba. Imi spune cineva de acolo sunati la SERVICIU CLIENTI la Pitesti si spuneti ca la auto europa la tm nu exista piesa si faceti o comanda. Bun sun la serv clienti la dacia pitesti, fac comanda la piesa pe numele meu, sun la autoeuropa sa confirme comanda, o confirma si dupa o saptamana ajunge piesa. De data asta s-a potrivit.
Cost: 350 lei piesa + 150 lei manopera.

Bafta in rezolvarea problemei. Numai bine!
Relu_GTT
eu am luat din magazin ax original de uzina si a fost perfect identic cu cel de pe masina, a fost 230 acu aproape un an iar manopera 0 lei ca l-am schimbat eu
Tince1290
QUOTE(FABIAn @ 6 Jan 2010, 20:07)
Si tatal meu este de parere ca varianta 3 ar fi de preferat, totusi la Pitesti a fost si nu au asa ceva - culmea ! - asadar ti-as fi recunoscator daca ai putea sa-mi spui DE UNDE ANUME POT SA PROCUR PIESA - un magazin eventual. Tatal meu este din Curtea de Arges. Multumesc !
*




QUOTE(FABIAn @ 7 Jan 2010, 22:06)
Liviu, multumesc pt pont.

Sa inteleg ca trebuie sa caut la magazine particulare de piese Dacia acest ax volan care la Pitesti nu exista ?!
Nu stiti nici o sursa sigura? Un nume de magazin, ceva, sau online vreun furnizor serios...Multam fain.
*




eu am cautat prin multe locuri si nu am gasit....doar la bucuresti....targ vitan....e la un magazin cu piese de origine dacia....l-am primit in cutie cu timbru binala pe el cu garantie....etc....nu cred ca ai sanse preea mari sa gasesti in alta parte
danciusergiu84
eu am luat unul negru (nedeformabil) prin toamna cu ceva peste 100 lei abia a ajuns sa pot baga suruburile care il strang si blocheaza la capete, ideea e ca am reusit doar daca am slabit cele 4 suruburi ce fixeaza suportul ajustabil pe inaltime al volanului, l-am impins in jos ca sa intre in capetele de la axul volan bine, am stans capetele si apoi acel suport al volanului (nu recomand largirea gaurilor suportului volan deoarece eu doar l-am reglat inspre bord sa ajunga axul sa se prinda si acum cand ridic volanul scartaie plasticul cand trag mai tare de volan, deci freaca cel de pe parte mobila cu cel de sub ceasurile de bord, largirea acelor gauri ar duce la o problema in acea zona)

am o nova pe injectie din 2000 modelul nou de caroserie identic cu super nova si aveam ax deformabil (cel telescopic), ii spune deformabil deoarece scopul lui e de a se aduna in caz de accident frontal ca sa nu iei volanul in gura, eu am renuntat la aceasta functie deoarece am incercat un ax deformabil de (uzina parca) si nu am reusit sa-l intind la lungimea celui nedeformabil

ca si protectie pentru crucea din exterior am folosit un burduf de planetara din care am taiat, l-am tras cu partea care e stransa peste locul in care stange surubul, nu stiu daca e ideea cea mai buna

axele volan vopsite negru sunt nedeformabile si erau destinate caroseriei nova cea model vechi, si cele zincate sau ceva de genu sunt deformabile si erau destinate modelului nou de caroserie nova folosit si la super nova
liviu242006
merge daca alungesti gaurile la suportul volanului.ia alungeste si gaurile de la acel plastic si-l tragi mai spre volan sa vezi mai freaca?vezi ca este prins in 3 suruburi acolo le alungesti
FABIAn
QUOTE(sonnic53 @ 26 Jan 2010, 17:00)
in mare da . a fost trimis. am vorbit cu tatal tau la telefon .
*



Piesa primita de la sonnic53 a fost montata azi pe SRN tatalui meu in service Dacia, s-a potrivit perfect, s-a dat temeinic cu vaselina, s-a facut proba de drum, imbunatatire vizibila. Iti multumesc eu in numele lui pt ajutor !
vick_supernova
si pana la urma unde poti gasi un axul volanului dar care sa se potriveasca.eu sunt din valcea daca stie cineva pe aici prin valcea mai bine daca nu unde as putea gasi.as mai avea o intrebare cele reconditionate la sibiu sunt bune dar nu se merita sa dai bani pe ele?ms mult
Davala23
Am vorbit serios mai devreme...asta ca sa nu va pierdeti timpul cu masuratul si cautatul ...wink.gif
FABIAn
QUOTE(vick_supernova @ 4 Feb 2010, 01:23)
si pana la urma unde poti gasi un axul volanului dar care sa se potriveasca.eu sunt din valcea daca stie cineva pe aici prin valcea mai bine daca nu unde as putea gasi.as mai avea o intrebare cele reconditionate la sibiu sunt bune dar nu se merita sa dai bani pe ele?ms mult


Cele aftermarket facute la Sibiu nu au stantat nimic pe ele si destinse la maxim au 43-44cm, ori cel original de pe SRN 2003 are 47cm. Degeaba costa cele de la Sibiu doar 180 lei fata de 300 lei sau mai mult cat sunt cele originale, ca pe ultimele nu le gasesti, au recunoscut-o si cei de la service-ul Dacia mare din capitala !
Nici macar o interventie la uzina la director nu a facut minuni: nici in magazia fabricii nu mai exista aceste repere de schimb. Rusinos, trebuie sa spun...
ArtVandelay
ce face axul asta de costa 350 lei? de curiozitate intreb..
argon
legatura intre volan si caseta?
ArtVandelay
ma rog, intrebam retoric...ideea e ca mi se pare un pret foarte mare pentru o bucata de fier
golumb
ax volan dsn facute de sibiu au lungimea 45cm cele reglabile wink.gif la dsn merge si axul de nova cel fix e mai lung. sunt nou pe aici pt relati [...]
Moderator edit: fara reclama pe arie tehnica
Onyx
Ca sa va ajut am si eu ax original fara pic de joc de pe o nova din 2000dezmembrata. ieftinache...si caseta directie. [...]
Moderator edit: fara reclama pe arie tehnica
leonLED
da ..aceiasi problema ..am zis ca daca am dacie gasesc piese la orice ora ..m`am inselat..
Maskatu
Se gasesc piese la tot pasul, dar acest ax al volanului este din pacate ceva mai problematic.
Relu_GTT
daca v-ati fi luat ax original in cutie sigilata care e aprox 300 ron, nu ati fi avut probleme sa nu se potriveasca ca astea facute prin polonia si altele care sunt vreo 100 ron
eu mi-a luat original si era exact la fel ca cel de pe masina fiind cel pus din fabrica
leonLED
gata ..ax volan NOVA fix negru ..am rezolvat-o cu 120 lei
p_alecsu
Deci pana la urma merge si axul volan de nova ??? A inceput si al meu sa bata acum o saptamana si azi l.am auzit trosnind de cateva ori. mad.gif Deja ma gandesc sa.l schimb.
zimtelro
Am si eu aceeasi problema cu axul inferior volan, unde pot sa gasesc si eu aceasta piesa? este vreo diferenta intre cel de nova si cel de supernova?
danciusergiu84
cel de sn e deformabil fata de cel de nova (se telescopeaza pentru a nu impinge volanul spre sofer in caz de accident, e doar pentru masura de singuranta)

valabil pentru toate piesele - binenteles mai sunt diferente de pret si eventual calitate intre cele de uzina (nu stiu daca se mai fabrica - se pune defapt holograma dacia acolo) si cele asa zise de SRL care sunt mai ieftine si de obicei mai proate calitativ
Maskatu
Eu as zice " in general" sunt mai proaste. La piese gen ax volan nu as cumpara de srl, decat daca nu ar mai exista originale, ceea ce este putin probabil , cel putin in momentul de fata cand gasesti atat originale, cat si de srl. Daca axul de fabrica cedeaza dupa "doar" 60-70 mii km, ganditi-va cat de repede va ceda unul de srl, mai ales ca masina nu mai este atat de "adunata" precum era de noua.
danciusergiu84
ai dreptate ca sunt mai proaste si eu prefer cele de uzina dar am fost limitat de bani si am luat de nova de srl e cel mai ieftin si nu e reconditionat, vreau sa spun ca am facut pana acuma peste 10 000 km (de obicei in oras-viraje multe + drumuri saptamanale la tara chiar zilnice-drum neasfaltat-socuri multe)si nu am pus un burduf de protectie prea bun jos la caseta si s-a murdarit deci a ajuns pe el mizerie si apa, oricum am in plan sa-i pun alt burduf ca asta de planetara nu l-am taiat sa se aseze bine
FABIAn
QUOTE(Relu_GTT @ 24 Feb 2010, 23:03)
daca v-ati fi luat ax original in cutie sigilata care e aprox 300 ron, nu ati fi avut probleme sa nu se potriveasca ca astea facute prin polonia si altele care sunt vreo 100 ron
eu mi-a luat original si era exact la fel ca cel de pe masina fiind cel pus din fabrica
*



Initial asta am si incercat, dar cand apelezi la un director de la uzina si afli ca nu exista pe stoc, ce sa mai crezi ?!
Bogyciu
Al meu de uzina a rezistat putin peste 35000 (schimbat la 53000 cel original), daca cel ieftin tine macar 20000 tot e mai rentabil, pt ca e mai putin de jumatate ca pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.