Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinzi electrice berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
Alexio
Buna seara...

Nu am mai gasit la search pe forum asa topic (daca totusi este imi cer scuze).
Ma gandeam la niste oglinzi electrice pentru Berlina 1310. Cam ce s-ar potrivi si la ce pret si de unde? Ceva sa vina si frumos si sa se si imbine cu restul masinii si cu gaurile.

Ideale erau oglinzile ei daca se puteau face electrice.
Hacker
Oglinzile ei sunt imposibil de facut electrice. Posibil sa mearga cele de logan. Oricum cu un tinichigiu, ceva fire, buton de comanda ar trebui sa mearga orice oglina electrica de orice marca de automobil.
Alexio
Cu tinichigiu si flexu' da merge orice oglinda...
bozzo
Ce va tineti de bascalie radmasa.gif
A intrebat si omul si voi gata sa faci misto. Ar fi foarte utile oglinzi incalzite pe berlina. Oglinzi incalzite si care nu sunt electrice nu am vazut (ce exceptia celor de pe autocarele vechi sau camioanele la fel de vechi), asa ca eu il sustin.
phun
Era doar un spirit de gluma. Nu cred ca e posibil asa...doar sa pui alte oglinzi de "pisica" cred ca ar fi cele mai potrivite.
bozzo
biggrin.gif, nici eu n-am zis cu rautate.
Daca ai rezultate cu oglinzile da-mi si mie de veste.
Ky_Cristian
Poti sa iti faci incalzite, fara sa fie electrice. Uite aici o solutie: http://www.daciaclub.ro/Solutii-practice-p...t3709-s120.html . Postul 148
stc_ctln
spre cele de logan inclin si eu

Fire si alte chestii nu e mai bai,La proiectul asta ma interez si eu acum,am gasit la 150ron oglinzile si la 100ron maneta cu cablajul,

cat despre prinderea de usa,iti trebuieputina imaginatie posibil cu kit de fibra triunghiul ala sa se muleze pe oglinda noua,.
bozzo
Multumesc Ky_Cristian smile.gif
Am citit si eu topicul, insa m-am oprit din cauza unei mari porbleme. Daca incerc sa scot geamul dintr-o oglinda de berlina reglabila din interior se rupe marginea accea de plastic. Si nu mai pot pune geamul la loc.
Oglinzile care sunt pe masina nu prea pot sa le fac incalzite, asa ca am renuntat.
Doar sa le schimb cu alte oglinzi si nu prea am bani momentan.
Alexio
Da dar se gasesc sticlele separat pentru corpul oglinzii... deci este o varianta sa scoti sticla si sa bagi alta fara sa spargi corpul...
oanadenisa
sal eu mi am pus oglinzi reglabile si incalzite electric de la un fiat brava cu mici modificari din suportul oglinzilor[ am taiat din aluminiul acela sa se potriveasca pe rama usilor] recomand cu incredere sunt super.bafta
Alexio
Te rog pune niste poze mai detaliate.
HUMMER H1
aici niste oglinzi electrice si incalzit de logan pe berlina vecinului tongue.gif [attachmentid=1627609598] [attachmentid=1627609601] sunt functionale iarincalzirea a fost legata la butonul de la dezaburirea lunetei
ghitza
da frumos si practic pacat ca masina e cum e
HUMMER H1
masina e varza la capitolu rugina darrrrr
are oglinzile pe care le are geamuri electrice fata trapa sony explod asa ca ia crescut valoarea da cateva ori radmasa.gif + ca are vreo doua sigle da audi pe ea[attachmentid=1627609757]
daca dai toate astea dupa ea nu mai ramane decat cutia si motorul radmasa.gif
za_kristake
Da la ce va trebuie oglinzi electrice....eu nu am umlat la reglaj de cand am masina
Ky_Cristian
QUOTE(HUMMER H1 @ 5 Apr 2010, 19:53)
aici niste oglinzi electrice si incalzit de logan pe berlina vecinului tongue.gif [attachmentid=1627609598] [attachmentid=1627609601] sunt functionale iarincalzirea a fost legata la butonul de la dezaburirea lunetei
*




Jalnic e putin spus. Arata absolut oribil, nu se potrivesc deloc. Arata ca un tico cu roti de monster truck. Sunt prea mari, prea rotunde, prea negre, nu se potrivesc la prindere.

Decat sa imi pun d-alea, mai bine scot mana pe geam sa le reglez, ca la 1300, chiar daca am reglaj din interior.

@ bozzo: poti sparge sticla, apoi sa fixezi montajul incalzirii pe niste sticle noi, care nu sunt chiar scumpe. De intrat ar trebui sa intre mai usor. Acum ca e vara, poti lasa oglinzile (plasticele) in soare si, cum sunt negre, ar trebui sa se inmoaie/dilate catusi de putin. Daca nu mi-ar fi atat de lene sa le demontez, probabil mi-as face si eu. Dar avand in vedere ca iarna oricum dau cu racleta pe parbriz si geamuri, dau si pe oglinzi. Sau pun o patura pe parbriz si acopera si oglinzile.
iulian'71
Apropo de oglinzi electrice, oglinzi electrice pentru dacia 1300 cu derivatele sale nu au existat niciodata, deoarece la acea vreme ma refer inainte de 1995 cand au aparut primele oglinzi pe dacie cu reglaj din interior (imprumutate de la oltcit), nici alti producatori de marca nu aveau asa ceva majoritatea nici macar ca optiune. Functia de oglinzi incalzite apare prima date la modelele pentru Canada din ultimile loturi, 1986, si apoi la unele modele pentru RDG din 1989-1990. Functia era activata de acelasi buton de dezaburire luneta ca si la modelele actuale dar comandate printr-un releu. Cunosc aceste detalii deoarece un var de-al parintilor a detinut un model ptr. Canada care avea aceasta optiune de dezburize oglinzi' precum si de masina unor prieteni care a fost adusa la reparat cu usa dreapta lovita si oglinda sparta ce continea pe partea din dos un circuit asemanator cu cel de pe luneta, masina era din noiembrie 1989, iar respectivul a achizitionat-o cu 2000marci in ianuarie 1993 "de la nemt din curte" cu doar 12k km.
Acestea sunt versiuni cu dotari din uzina.
bv-08-fgm
nu le vad rostu la oglinzile electrice pe dacie,cum a mai zis si un coleg mai sus nu le reglezi in fiecare zi ca sa-ti trebuiasca comanda de reglaj,partea cu incalzitu nar strica.
iulian'71
Ba se gaseseste cineva sa ti le regleze. Pe vremea cand avam logan am imprumutat masina unui amic de aceasi inaltime cu mine (1,90m si ~100kg) si am gasit oglinzile reglate oricum dar nu ptr. el. De retinut ca eu si sotia nu schimbam decat pozitia la scaun ea avand 1,70m si 62kg. Prietenul, posesor de dacia 1310 mi-a reprosat ca loganul are cele mai ciudate oglinzi.
Concluzia: In februarie si-a luat si el logan si nu umbla la oglinzi chiar daca masina e condusa si de sotia sa "atat ii trabuie".
Ciorapel
Degivrarea oglinzilor merita, incalzirea lor merita, dar reglajul electronic nu.
Eu am luat rezistente de la doua oglinzi bulite (una de Gelly .. sau cum se scrie, si una de Mazda). Ramane doar sa vad cum le pot scoate, si pe unde pot trage doua fire (care ar trebui sa aiba o dimensiune maricica, la 35w bucata ...).
danut1981
as dori si eu instructiuni la cum se leaga dezaburirea de la oglinzi la dacia 1310!
Alexio
un fir la masa si unul il treci prin buton si il pui la + prin siguranta. Optional il poti pune si prin contact. Chestia cu incalzirea oglinzilor o vreau si eu...
danut1981
gata,mersi mult,am reusit,am oglinzi incalzite!
Mefisto966
Salut, eu cred ca aceste chitibusuri, chiar daca sunt intr-un fel utile, nu prea au ce cauta pe Daciile Classice sleep.gif . Oglinzile cu carcasa cromata sau chiar din aliajul lustruit arata de mii de ori mai bine la "batranele" noastre, decat astea negre, colorate si ce nu mai e huh.gif . Unde mai pui, ca o oglinda stricata te costa sume destul de respectabile, daca e sa fie incalzite, miscate/reglate electric, si asa mai departe cool.gif. Oricum, eu caut oglinzi originale, pentru ca la Amèlie a mea am spart una din oglinzi de Craciun, iar la cealalta este chederul demolat partial... Am vazut in Franta oglinzi Gordini la un netgutator, dar cele 100EUR par sa fie exagerate, si nu arata, decat la un R12Gordini bine... Are cineva din voi, dragi dacioti clasici, o idee, unde sa mai intreb pentru oglinzi clasice? E-bay-ul este o piata imensa, dar si plin de o gramada de lucruri inutile...

28 Dec 2010, 12:28:
@HUMMER H1: radmasa.gif cheers.gif respekt.gif
fsilviu86
Alexio daca vrei oglinzi incalzit iti dau eu o idee fara improvizatii, intra pe adelaida.ro si ai sa gasesti acolo nicste folii care se aplica pe spatele oglinzilor la 12 volti si au 12 Watti care chiar se incalzesc bine, sunt facute cam special pt a fi aplicate pe oglinzi sau pe obiecte ce trebuiesc incalzite. eu am luat doua folii si astazi urmeaza sa le montez


http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=12390
iuliano_smile
De ce nu puneti 2 rezistente de 9 wati si de 11 ohmi pe o oglinda? Si le legati in paralel cu dezaburirea, sau cu buton separat printro siguranta de la + accesorii.
r3d
salut am luat de pe la dezmembrari oglinzi electrice de bmw 525 pa care leam pus pa berlina sunt oglinzi electrice si vin super pa ea ca sa le montezi o singura gaura trebuie sa dai si sa mai tai un pic din coltu suportului oglinzi.bun cand leam luat nu am avut si botonu de comanda leam reglat cu firele dupa baterie,dar doar stanga dreapata am putut.ieri am incercat sa leg butonu si am reusit sa alimentez botunu si sa le misc si sus jos.dar nu mai imi merge stanga dreapta:(.
firele pa oglinada
maro
albastru/negru
albastru /alb
albastru verde




astea sunt firele la oglinda din stanga
pun si o poza poate ma ajutati si pa mine si nu doar pa mine poate si pa alti.
AndreiTGV
QUOTE(r3d @ 30 Dec 2012, 11:35)
...oglinzi electrice de bmw 525 pa care leam pus pa berlina...
...sunt oglinzi electrice si vin super pa ea...
...nu am avut si botonu de comanda...
...ieri am incercat sa leg butonu si am reusit sa alimentez botunu...
...firele pa oglinada...
...poate ma ajutati si pa mine si nu doar pa mine poate si pa alti...
*



radmasa.gif radmasa.gif

In alta ordine de idei, apreciez munca ta.
BH-53-SAN
@r3d, gusturile nu prea se discuta, asta stiu, dar nu arata cam aiurea cu oglinzile alea?

Mai bine lasi oglinzile din fabrica si incearca sa adaptezi un sistem de incalzire la ele.
Sincer eu cred ca e un moft sa iti pui oglinzi cu reglaj electric, sau pentru aia mai "burtosi" s-ar putea justifica moftu' .

De geamuri electrice mai zic si eu, sunt foarte utile cand opresti pe cineva in partea dreapta sa te indrume, sau cand fumezi apesi pe buton nu dai la manivela mai ales ca, odata ce dai la manivela poti smuci de volan, suficient cat sa aluneci pe ghetusu' asta.
Andyno
ma bate gandul sa mi pun un geam electric doar pe stanga ptr fumat biggrin.gif...am dat in boala manivela smile.gif)
r3d
nu stiu cum vi se pare voua dar io o vad:Xcu oglinzile alea:D
b44dvl
Eu am cumparat un set de oglinzi electrice cu dezaburire si geam heliomat de Bmw E36, parerea mea sunt cele mai apropiate ca dimensiune fata de cele originale cu reglaj interior

Modificari majore nu sunt..suportu trebuie bricolat putin sa se pupe pe triunghiul usii si data o gaura si alta majorata putin, gaura cu numaru 3 pica la fix smile.gif 2 3 saibe mai maricele si cam gata smile.gif

Pun si 2 3 poze poate e cineva interesat de asa ceva
Montajul nu este final si vor aparea si finisaje pe parcurs
r3d
b44dvl frumoase oglinzile:D
ovy_geo93
DVL,din triunghiul oglinzii ai decupat,nu? nu mai trebuie alta modificare?
b44dvl
O sa pun mai tarziu poze, momentan am modificat doar cea dreapta, ca am avut usa de rezerva la indemana:) oglinda stanga inca nu e modificata in vrun fel deci se poate vedea ce am modificat

Cine e interesat in genu asta de oglinzi pot pune la dispozitie schema electrica pentru legarea oglinzilor

Au revenit si pozele smile.gif o sa vedeti din poza cam cat e de taiat ce trebuie polizat si cum sunt gaurile pe usa, in mare nu e o modificare grea dar e migaloasa sa dea bine si sa se potriveasca bine oglinda pe conturu usilor

Am pus poza si cu diferentele intre oglinda originala si cea de E36 smile.gif de la distanta nu se observa diferentele laugh.gif
ursu2000
sunt si eu interesat poti pune niste poze cu produsul final? si mai detaliate.
b44dvl
Astept caldura sa le pot monta pe masina smile.gif ambele oglinzi au fost bricolate, mai trebuie sa fac unu din cele doua capace, ca dupa ce tai din triunghiul ala ramane un spatiu pe partea cu geamu vopsite putin si dupa ce le montez sa le fac cablaju
Detalii despre instalatia electrica pot pune, schemea electrica este pentru buton cu 6 pini si mufele de la oglinzi cu 4 fire smile.gif

Cand o sa fie gata o sa pun poze sa vedeti cum stau pe masina:) eu zic ca sunt la fix
ursu2000
deabia astept sa le vad. bafta.
bv-08-fgm
O dacie cu oglinzi de golf 4 am vazut prin zona,nu arata rau pacat ca nu iam facut 1 poza unsure.gif
b44dvl
Azi am bricolat suportu pentru butonu de reglaj smile.gif m-am decis sa-l pun in buzunaru de la usa, era un loc ok si lucram doar cu plastic, mai trebuie finisat si eventual putina bopsea sa arate si el calumea smile.gif

Inca astept vremea frumoasa sa pot monta oglinzile pe masina si sa fac cablaju
bv-08-fgm
Arata frumos lucrat blush.gif
b44dvl
QUOTE(bv-08-fgm @ 22 Feb 2013, 12:48)
Arata frumos lucrat  blush.gif
*


Mersi smile.gif

Azi buzunaru a ajuns inapoi pe masina, am lasat fibra si Poxipolu sa se intareasca peste noapte, iar dimineata am finisat putin, unde era alb am dat cu un marker cu vopsea...

Finisaju este final, cand o sa montez oglinzile oricum trebuie sa dau buzunaru jos, atunci o sa vopsesc corespunzator

Eu sunt multumit de cum arata
bv-08-fgm
A iesit ok,cu rugina aia ce se vede in a2-a poza trebuie sa faci ceva wacko.gif
BH 59 FIF
O iesit treaba faina smile.gif .
b44dvl
QUOTE(bv-08-fgm @ 22 Feb 2013, 23:52)
A iesit ok,cu rugina aia ce se vede in a2-a poza trebuie sa faci ceva  wacko.gif
*


Aia e de "fabrica" e acolo de cand am masina... o sa o curta dar cand vine caldura smile.gif

Mersi FIF tongue.gif
b44dvl
Pentru ca era frumos afara si aveam cateva ore libere am zis sa ma joc cu oglinzile putin...

Am facut modificarile la usile masinii, am facut o proba inainte de montajul final... dau bine pe masina, sunt super multumit de rezultat
Am vopsit capacele de plastic in negru mat si am realizat capacele la suporti metalici, am vopsit si piesele alea

Urmeaza sa montez instalatia electrica si dupaia sa pun oglinzile inapoi pe masina si sa fac legaturile finale si e GATA biggrin.gif !!!

21 Mar 2013, 00:05:
Continuare de poze
b44dvl
Astazi pentu ca a fost cald si frumos am zis sa montez definitiv oglinzile, am tras un cablaj compus din 4 fire cu culori diferite, am cositorit toate firele si le-am izolat cu tub termo-contractant, am ales varianta asta ca sa fie treaba facuta frumos si bine sa nu am suprize pe viitor
Mai am pe viitor sa fac rost de 2 oglinzi cu incalzire pe ele si sa le montez, cablaj este deja tras si asezat pe pozitii

Oglinzile se misca bine de tot biggrin.gif sunt foarte multumit de ele

In locasele unde erau rotitele de reglaj am pus 2 tweeter si le-am legat de boxele din usi, a fost varianta cea mai ieftina si in caz ca vreau sa revin la oglinzile originale trebuie doar sa demontez tweeter, nu era rost sa umblu cu fibra si alte prosti...

Sper sa va placa
ursu2000
bravo frumoasa treaba imi place. a si sa te intreb ceva ce scaune sunt alea de pe ce masina ? ca prea bine arata.
b44dvl
QUOTE(ursu2000 @ 2 Apr 2013, 08:33)
bravo frumoasa treaba imi place. a si sa te intreb ceva ce scaune sunt alea de pe ce masina ? ca prea bine arata.
*


Mersi

Scaunele sunt de le un Vw Sciroco 1... se gasesc si pe Golf 2 si chiar pe 3... sunt cele cu profil Recaro smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.