Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema inchidere centralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cipapos
Salutare tuturor! Am o problema la inchiderea centralizata si as avea nevoie de ajutorul vostru smile.gif

Mai exact, eu am un kit de inchidere centralizata fara telecomanda. Inchiderea si deschiderea celor 4 usi se poate face dintr-un buton, montat in masina.
Pe langa acest set, mai am un kit de la cheia briceag. Cheia briceag are un modul, care face posibila inchiderea / deschiderea usilor din telecomanda. Actuatoarele le voi folosi pe cele ce la cealalta inchidere manuala (este inchidere PILOT).

Initial m-am gandit sa nu mai folosesc deloc modulul inchidere manuale, si sa o folosesc direct pe cea de la cheia briceag, deoarece doresc sa folosesc inchiderea / deschiderea din acea cheie briceag, dar in momentul in care conectez toate firele conform chemei, daca apas de unul din butoanele telecomenzii: inchidere / deschidere......se aprind luminile (la inchiderea masinii se aprind semnalizarile de 2 ori si la deschidere de 3 ori...sau invers....ma rog asta nu e important......ideea este ca iese curent), dar niciun actuator nu se misca nu functioneaza, cu toate ca in modul se aud niste sunete (tac-tac-tac).
Daca montez actuatoarele pe modulul manual, cand apas pe acel buton functioneaza actuatoarele.


Ma gandeam ca este posibil sa nu functioneze acele iesiri pentru actuatori. Si speram sa le pot combina cumva....adica sa functioneze sistemul de la modulul manual, dar in loc de acel buton manual, sa folosesc modulul cheii briceag, care sa dea un semnal celuilalt modul pentru a incuia si a descuia usile.

Ce mi-ati recomanda sa fac in situatia asta? Se poate face aceasta combinatie intre cele 2 module? Sau ce alta solutie ar fi?
* Mentionez ca pana acum am incercat sa fac conectarile in casa, cu ajutorul unui transformator de 12 V.
Atasez mai jos pozele cu cele 2 cheme (cea in lb. romana este de la modulul cu inchiderea manuala, cea in lb. engleza este de la inchiderea PILOT).

Va multumesc anticipat! wink.gif

[attachmentid=1627581777] [attachmentid=1627581778]
bygy007
sper sa intelegi
dorul3t
si eu am inchidere PILOT... si vreau sa ii pun telecomanda...
nu am alte kit-uri...
ideea care o am e sa actionez din telecomanda, butonul de inchidere/deschidere care PILOT il are in interiorul masinii, ma gandesc ca este vreun modul simplu pentru telecomanda, care sa-l atasez la PILOT

care are ceva idei... de unde pot achizitiona asa ceva?
Ady69
Cumperi o alarma Pilot...e la vreo 100 lei si ai inchidere din telecomanda. Daca esti din CJ te pot ajuta cu montatu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.