Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pensii.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
hash
http://turambarr.blogspot.com/2009/03/tran...in-romania.html

Pentru cei care visati la insule tropicale la pensie (ca tot au fost reclamele alea desantate), intrebarea este - cu ce?
argon
solutia e foarte simpla, ca la americani, pus bani in cont an de an, si la pensie traiesti din dobanda, pe langa suma aia pusa bine. Daca dai coltul intre timp, ca in romania se poarta sa cotizezi o viata si sa nu prinzi pensia, banii nu se pierd ci sunt ai mostenitorilor.
klaus
Sa nu idealizam sistemul bazat pe acumulare.
Americanii pun intr-un fond, fond care ii investeste mai incolo, iar daca investitia a fost proasta (cum au fost cele imobiliare din ultimii ani) fondul ramane fara bani si pa si pusi, mananci morcovii plantati in curtea casei la pensie, nicidecum pensia.
In al doilea rand, sistemul bazat exclusiv pe acumulare presupune riscuri pentru asiguratii care contribuie putin, dar ar beneficia mult (invaliditate la varste reduse, urmasi la varste reduse) sau, pe partea cealalata, longevivii care consuma fondul si la varste inaintate nu mai au.
Toata lumea e dipsperata ca a inceput sa creasca dependenta (=raport pensionari fata de contribuabili), fara insa sa observe ca in ultima jumatate de secol a crescut varsta medie cu aproape 10 ani, ca femeile beneficiaza de 2,5 ori mai multa protectie prin pensie decat barbatii (pensioneaza mai devreme, traiesc mai mult).
Desi multa lume isi arata disperata ingrijorare, solutii pe termen suficient de lung (30-50 ani) exista si sunt oarecum la indemana, atata doar ca nu sunt foarte agreate de populatie (cresterea varstei de pensionare, egalizarea varstei de pensionare intre sexe - acum existand o evidenta discriminare bazata pe sex, imbinarea unor sisteme bazate pe acumulare cu unele bazate pe contributivitate si solidaritate etc.)

In ceea ce priveste pilonul III de la noi (pensiile private facultative tip ING, AIG, AVIVA etc), in acest moment la noi sunt niste HOTII ordinare. Isi trag profituri maxime, costuri cat cuprinde iar clientul beneficiaza la sfarsitul perioadei de mai putini bani decat a dat, nu mai vorbesc si de protectia contra inflatiei.
La aceleasi prime platite la un fond in UE (in Elvetia, in Angla etc) beneficiul final este mai mare decat la fondurile de la noi.
Parerea mea.
C a t a l i n
Eu știu așa: când reușești să ai un venit lunar care să îți asigure un trai decent, FĂRĂ SĂ FACI NIMIC, atunci ești la pensie... Adică dacă ai proprietăți de unde iei chirie, conturi în bancă de unde iei dobândă, d-astea...

La fondurile de pensii din România, fie ele de stat sau particulare, nu contizez și nici nu plănuiesc să o fac... Oricum nu mai au viață lungă....

Cine poate cred că e mai bine să cotizeze afară.
vijelie
Sa nu pierdem din vedere si specificul tarii in care traim: in secolul trecut nu a existat nicio generatie care sa isi fi trait viata intr-o singura oranduire sociala.
Fie a debutat in campul muncii ca supus al Regelui si a iesit la pensie aplaudand Partidul, fie si-a facut stagiatura la Bumbesti-Livezeni si a iesit la pensie cu ochii la zambetul lui Iliescu.
Despre noi, astia mai tinerei, nu pot spune decat ca am deschis ochii (si punga) intr-o mocirla politica si sociala greu de imaginat. Oare ce ne asteapta?
BZN
Pensia sau sus-pensia la ... unsure.gif
hash
QUOTE(vijelie @ 11 Jan 2010, 20:45)
...
Despre noi, astia mai tinerei, nu pot spune decat ca am deschis ochii (si punga) intr-o mocirla politica si sociala greu de imaginat. Oare ce ne asteapta?
*



Eu ma gandesc ca ar fi posibil sa evoluam spre o democratie "originala" de felul Italiei.
bygy007
cine ar fi dispus sa dea 20-25 mil pe an pentu astea pentru urmatorii 20 ani
tataiedaciotul
Or fi, bani albi pentru zile negre?
bobo77
Sa fim sanatosi pina iesim la pensie asta este important si mai ales dupa, ca zici ca pun astia ceva in pensie si multi nu mai apuca sa se bucure de ea, asa mare sau mica cum este ea...
SiloS
Mai am o viata de om pana o sa ies la pensie.
In principiu imi doresc sa lucrez pana cand nu o sa mai pot, fizic vorbind.

Nu vad nici o satisfactie in a te trezi dimineata si sa nu ai ce sa faci.
turturel
idem!
am sa lucrez/muncesc pt mine..sa nu stau la mana altora..sa nu fiu o povara. sa am o activitate..pt ca lipsa uneia, cel putin asa cred eu..duce la nebuneala, la bautura, la nimic bun. asa prefer sa muncesc, sa fac un ban si sa mor linistit..stiind ca am facut ceva in viata nu am stat ca o capusa pe banii altora...sau pe banii mei din pensie..care oricum vor fi putini...indiferent daca mai fac o facultate sau un master..indiferent daca am in cartea de munca 700 sau 2500 de lei. tot pensie de mizerie am sa am. nu am deloc incredere in aceste fonduri de pensie dar fiind obligatoriu pilnul 2..cotizez la aviva..fuge raduleasca si isi ia cayenne cu banii mei.
kaspersky
QUOTE(hash @ 11 Jan 2010, 10:49)
Pentru cei care visati la insule tropicale la pensie (ca tot au fost reclamele alea desantate), intrebarea este - cu ce?
*


io zic asa, iti pui ceva bani deoparte, inainte sa vrei sa iesi la pensie, daca ai casa, terenuri, bla, bla, le vinzi, daca n-ai te duci la banca si-ti iei un credit (cit mai baban, deh o sa dea drumu' si astia la creditare incet, incet si nu o sa te caute acolo unde te duci tu) si dupa aia valea. cu cit mai repede, cu atit mai bine rolleyes.gif rolleyes.gif
ArtVandelay
ma imaginez dormind pe saci de bani
tataiedaciotul
HE,HE,STATI SA TRECEM DE ...2012... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
dizzy
Nu am incredere in nici o structura a statului, asa ca imi pun eu deoparte bani in cont sau in case/spatii comericale sau investesc in educatia copiilor mei.
Daca ramai fara servici la 55 -60 ani crezi ca te mai angajeaza cineva?
I-as da o laie statului, ca si el ne da printre masele de fiecare data. Dupa care la pensie pe banii munciti m-as retrage intr-un orasel de provincie unde m-as plimba zilnic, as sta langa liceu ca un batranel pervers si altele de genul asta.
Daca sanatatea mi-ar permite as pleca intr-o tara calda sa ma bucur de mare si soare.
Dupa care cand se termina ata de pe mosor as vrea sa fiu dus la crematoriu si ars.
axabrt
vai dizzy ma deprimi...in domeniul meu varsta incepe de la 25 de ani pana la 75 de ani. Asa a fost dintodeauna. Nu vad care o fi problema, experienta e chiar apreciata. Ca sa nu mai zic ce salarii au aia batrani (care stiu cel mult lb.rusa si sa se joace Solitaire + pensie acasa) so... keep working
klaus
QUOTE(dizzy @ 2 Feb 2010, 09:54)
Daca ramai fara servici la 55 -60 ani crezi ca te mai angajeaza cineva?
*

In opinia mea asta e un mod pesimist si cam counist de a privi lucrurile.
Ideea capitalismului este initiativa. La varsta aia se pot face si alte lucruri, nu doar sa fii angajat de altii. Poti sa devii intreprinzator privat, si nu in sensul sa faci ditamia firma, ci sa fii instalator, electrician, depanator de lifturi etc pe cont propriu.
rue
la 17 ani in 93 ma rodea bisnita. chiar incepusem. daca nu ma scuturau parintii probabil terminam cu greu clasa a 12.. a. poate acum faceam si o facultate.
asa deocamdata cu o facultate viabila (AC) nu mi da mana sa renunt la statutul de inginer chiar daca atata timp cat muncesc in tara nu ma imbogatesc.
Ne tot bate la cap o colega de fac a sotiei sa facem pensii, asigurari. M-a mai sunat una ieri. La prima am admis discutia, am pus de acord ca pt sotie ar fi buna macar o cotizare minima de 100 ron pe luna. avantajul? cica nu i poti atinge banii pana la data contractata.
pt mine e un dezavantaj sa economisesc mult- putin si sa nu i pot folosi daca imi crapa buza.
sunt de acord cu investitii pt acele vremuri: locuinte de inchiriat etc.
la pensie, daca sunt in forma prefer sa muncesc, sa ma angajez la privat (reprezentante auto) sau sa am o firma de servicii sa plec dimineata de acasa si sa ma intorc mai tarziu dar sa nu am sefi, totul doar in baza unor comenzi: intermedieri acte-servicii.
daca am fi in finlanda afacerea asta cu intermedieri ar fi moarta: acolo totul se face online (se poate face) si la banca nu ajungi decat rar, spre deosebire de noi unde totul e pe hartie.
nimeni nu vrea sa implice sistemele electronice sa lucreze iar oamenii sa faca exact ce trebuie: munca fizica, deplasari etc.
Le convine sa aiba 5 angajati la ghiseu la primarie. asta zic eu care azi fac un an de cand sunt bugetar dupa 10 ani de privat.
concluzia? pentru mine e mai ok sa lucrezi la privat sau... afara! o sa mai vad.
klaus
Ascultati aici sfat la batranu in domeniu: feriti-va de pensiile private de la noi!
La sfarsitul perioadei de contract, oricat de bine vi l-ar prezenta acum, luati mai putin decat ati depus. Va zice stan patitu, cu supercomptenta si supercapabila ING asigurari de viata.
Nu mai vorbesc sa va dea si ceva in plus, da' din ce ati dat nu va da tot.

Si atrag atentia, ca nu va spune nimeni: daca va pune aghiuta sa faceti totusi o pensie privata, NU luati un pachet si cu asigurare (de viata, de boala de orice). Partea aferenta asigurarii din banii pe care ii dati sunt bani dati. Ca la CASCO, ai dat banu, nu ti-l mai da nimeni inapoi decat daca apare evenimentul. Deci cota aia nu ca nu se capitalizeaza, se pierde de-a binelea. Si subtilitatea asta nu v-o spune nimeni, toti prezinta feti frumosi...
rue
ba, e vizibila in oferta partea aia cu asigurarea. problema e ca reprezentanta nici macar nu a suflat de ea, doar de pensie a vorbit si a trimis sotiei oferta cu 100 ron pensie + 50 ron asigurari.
am inteles ca agentii scot bani comision doar din asigurari, din pensie nu prea.
cred ca i facem vant la oferta si nu mai raspund astora la telefon.
eu nu sunt adeptul in romania pt asa ceva.
axabrt
La pensie sper sa ne scriem unii altora tot pe daciaclub. Deja eu am 5 ani pe forum, doar ca incepe sa semene a casnicie deja. pensie privata, daaa hai sa fim seriosi...tot cu munca te scoti, daca D-zeu iti da sanatate. Sa nu dai la doctori si pastile...
SiloS
QUOTE
Deja eu am 5 ani pe forum...

Wow... ce repede au trecut anii!
dizzy
Eu sper sa ne scriem de pe mercedesclasic club, sau audiclub.
Nu neg ca unii vor fi bine platiti si la 70 ani, dar din cate vad e putin probabil.
Intr-o tara in care speranta media oficiala de viata este de pana in 70 ani, sa ceri sa se pensioneze la 65 mi se pare usor exagerat.
axabrt
depinde de ce chestii mananci. Astia or sa ne omoare cu mult inainte sa facem 70. Cred ca avem cea mai naspa mancare din UE. Cand vad parizerul sau alte salamuri cu soia si grasime + coloranti imi vine sa urlu.
OFF TOPIC: intr-o zi am luat niste sanwich uri cu salam d-ala rosu, palaciego. Ca in fiecare zi le-am scos si am inceput sa musc dintr-unu si ce sa vezi, mi-a cazut felia de salam si am vazut ca painea se colorase in rosu. De atunci nu mai cumpar asa ceva.
peter_pan
am una la bcr obtionala.. e buna acolo cat si asigurarea de viata
autom
QUOTE(klaus @ 2 Feb 2010, 13:28)
Va zice stan patitu, cu supercomptenta si supercapabila ING asigurari de viata.
Nu mai vorbesc sa va dea si ceva in plus, da' din ce ati dat nu va da tot.




Exact teapa asta am muscat-o si eu. Suma data de mine este mica ( 7 mil pe an) dar ..................
BZN
Eu as face altfel. Daca vrei pensie si asigurare medicala, platesti. Daca nu vrei, de ce trebuie sa te oblige sa cotizezi? Poate ai de gand sa termini cu viata mai iute, cine stie. biggrin.gif


QUOTE(axabrt @ 3 Feb 2010, 10:29)
...
OFF TOPIC: intr-o zi am luat niste sanwich uri cu salam d-ala rosu, palaciego. Ca in fiecare zi le-am scos si am inceput sa musc dintr-unu si ce sa vezi, mi-a cazut felia de salam si am vazut ca painea se colorase in rosu. ...
*


coffee_spitsk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.