Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tuning machete
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
Alin Calu
ma-m cam suparat cand am observat ca nu mai este topicul cu tuning machete ala mai vechi. a trebuit sa fac altul, desi l-am cautat pe ala vechi de mi-a venit acru.
asa ca, de acum voi posta pozele pe topicu asta nou. imi pare rau dar nu sunt eu devina, si nu stiu cine ar putea fi.
see you
Alin Calu
salutare....
am mai modificat o broscuta vw, si un golf iv sport. mai am un pic de lucru la un alt golf iv. pozele le voi posta toate odata,daca nu va suparati. impactul e mai mare asa, zic eu
see you
Ov
asteptam poze 124.gif
Alin Calu
[attachmentid=8059][attachmentid=8060][attachmentid=8061]salut. iata ca au venit pozele cu un vw golf iv. primele sunt cele gen before, iar ultimele sunt cele after. va las sa le priviti si apoi sa ma judecati sau sa ma incurajati.
Alin Calu
[attachmentid=8062][attachmentid=8063]
Alin Calu
[attachmentid=8064][attachmentid=8065]
Alin Calu
[attachmentid=8066][attachmentid=8067]
Alin Calu
[attachmentid=8068][attachmentid=8069]

baieti, sper ca v-a placut ceea ce ati vazut aici.astept opinii despre munca mea.
Alin Calu
[attachmentid=8070][attachmentid=8071]acum postez niste poze cu un vw beatla. culoarea lui originala este cea din fundal.eu i-am facut doar flacarile.
Alin Calu
[attachmentid=8072][attachmentid=8073]
Alin Calu
[attachmentid=8072][attachmentid=8073]
Watchful snake
Mie îmi plac cum au ieșit.
Ov
broscuta e dementiala.
la golf nu-mi plac cauciucurile (prea mare balonul), bord-ul (mai ai de munca acolo) si ca scrie "chelu" pe ea smile.gif
driverx
Totusi...detaliile...te omoara....sau poate nu ai scule...inteleg ca spoilere faci din cutii de margarina, dar nu stiu cum se tai, sau cum le finisezi, dar nu prea ies finisate....se vad marginile de la taiere sad.gif Nu cred ca merge bine cu pila, ci cu un flex, ca asta are turatie mare, si pui usor si cu multa rabdare.

Cand pictezi, renunta la pensule...sau ce folosesti, fati modele din banda adeziva si dupa aia vopseste, ca asa o sa iti arate mult mai bine pleoape, sau flacarile.

Success in continuare.
soryn
Apropo de machete...
andrey2003
Vreau si eu una cu LOGAN :-(( ... De unde pot face rost? Stie cineva?
soryn
Si eu vreau ,dar raspunsul de la VC este ca nu se comercializeaza,se dau doar la anumite manifestari
Alin Calu
pt driverx

da, finisarea lasa un pic de dorit, dar avand in vedere faptul ca machetele au DOAR 7 cm lungime si vreo 4 latime, cred ca sunt ceva scuze.oricum mersi mult pt ce mi-ai scris, voi avea grija (sau macar voi incerca) ca data viitoare sa fac finisasrea mai buna.
si pt pictura, deasemenea e mai complicat sa fac modelele din banda adeziva pt ar trebui sa aiba dimensiuni extrem de mici.


pt ov

mersi pt parerea ta despre broscuta.
la golf nu am gasit jenti mai mari si cauciucuri cu balonul mai mic. bordul este facut de mine pt ca initial macheta nu avea bord. din pozele 'before' nu se vede acest lucru.gandeste-te totusi la dimensiunile machetei (7 cm cu 4 cm).
'chelu' este semnatura mea. daca ai fi vazut si pozele care au fost postate pe primul topic tuning machete care acum nu mai este, ai fi observat ca pe toate m-am semnat 'chelu', mai putin pe broscuta pt ca ei nu i-am facut prea mari modificari.

oricum mersi mult tuturor pt tot

see you
Alin Calu
pozele cu al 2 lea golf iv pe care l-am facut. astea sunt pozele gen before. mai jos sunt celelalte
[attachmentid=8128][attachmentid=8129]
Alin Calu
[attachmentid=8131][attachmentid=8130]
Alin Calu
si acum veti vedea cum arata ea dupa...
[attachmentid=8132]
[attachmentid=8133]
Alin Calu
[attachmentid=8135][attachmentid=8134]
Alin Calu
[attachmentid=8137][attachmentid=8136]
Alin Calu
[attachmentid=8139][attachmentid=8138]
Alin Calu
aceeasi poveste: astept critici sau incurajari
Lolek
Am eu o recomandare.
Am vazut ca pe toate numerele scrie "CHELU", se vede ca e scris cu "mana" si arata, din punctul meu de vedere un pic aiurea.

Recomandarea ar fi sa-ti faci o matrita din carton/foaie pe care decupezi cat mai frumos "CHELU" (vad ca nu ai litere complicate) si pe urma aplici hartia, dai cu vopse peste, iei hartia si ramane marfa. Eventual daca poti sa-ti pregatesti vopseluri "de stropit", poti sa-ti faci o stropitoare din doua mine goale de pix, imbinate la 90 grade, in asa fel incat atunci cand sufli intr-una sa "traga" din cealalta, pe care o bagi in vopseaua lichida.

Acuma tu poti sa vezi daca se merita chestiunea, poate sunt dimensiunile mult prea mici.

In rest, ok, e o pasiune un pic peste cele cu care sunt obisnuit eu, insa nu te pui cu placerile omului. Arata binisor.
Alin Calu
pt lolek

mestere, multzam fain pt tot ce mi-ai zis. referitor la pulverizatorul ala, am o chestie dinaia (suflici sau pulverizator, cum naiba ii zice) si merge destul de bine. mai nashpa e cu plamanii, tr3e sa suflu de numa'numa'.
in rest totu e ok,
see you
Cr3ativ3
Don ALIN imi trimiti si mie schema aia de la sufliciul ala sau pulverizator cum yo zice ca m-am apucat de alta macheta. Pe cea veche i-am dat-o lu varumiu sa se joace cu ea
Alin Calu
aaaaa, bine ca mi-ai adus aminte. acu sunt la faculta, da' cand ajung acasa o sa0ti fac schema si o sa ti-o trimit,ok?

see you
Alin Calu
creativee, vezi ca ai un mail cu pulverizatorul pe yahoo
Alin Calu
salut, baieti si fete
care ma ie viata voastra? nici unul nu a ma i facuut vreo macheta, ceva?
creativee, mai traiesti? ai rezolvat ceva cu pulverizatorul?
astept raspuns.

apropo, mai am un pic si termin inca un golf iv,
see you
adso
QUOTE(soryn @ 15 Apr 2005, 20:51)
Apropo de machete...
*


mai, asta e poza facuta de mine. e macheta pe care am primit-o la lansare.
Cr3ativ3
QUOTE(Alin Calu @ 6 May 2005, 13:32)
?
creativee, mai traiesti? ai rezolvat ceva cu pulverizatorul?

*


Ma yo mai traiesc. De faza cu pulverizatoru nu m-am prins asa ca am lasat-o moarta si m-am apucat de tocit ca mai e o luna si vine examenu si dac nu iau peste 8.60 am dat de "cel sfant".
Daca poti fa o poza la pulverizatorul tau ca poate ma prin si yo !
BAFTA si mai vb pe messenger
Alin Calu
adso, te intreb si eu numa' asa: nu ai da gand sa modifici ''golanu'' ala mic pe care l-ai primit la lansare?
eu unul l-as modifica u pic
see you!
Alin Calu
bai, voi va-ti suparat pe machete? de ce nu mai dati nici un semn de viata?
ati mai modificst careva ceva,vreo macheta?
astept raspuns, da' repede ca ma-nervez (glumeam)
see you
Ciumonk
Primu` golf are cataracta!!!Nu as fi modificat nici in ruptul capului o broaska.Eventual daca as fi avut experienta multa.Nu va mai bateti joc de machete.Inteleg initiativa dar prima data ar fi mai bine sa exersati pe altceva.Si astia cu capacitatea puneti-va "cu burta pe carte" ca altfel ajungeti la SAM!!!!!
Alin Calu
ciumonk, fiecare cu parerile lui. si mie imi plac machetele in starea lor naturala, dar parca un pic de 'tuning' nu le-ar strica,nu?
see you!
Alin Calu
salut.
bai, nu mai are nimeni hobby-ul asta "cel putin ciudat" de a modifica machete?(asta ca sa parafrazez pe cineva)
eu as fi dispus sa schimbam pareri, sfaturi, poate chiar o intalnire, cine stie...
l-am mai gasit pe forum pe Cr3ativ3 care mai are hobby-ul asta. in rest nimeni altcineva?
hai, ma, ca ma dezamagiti...adica noi doi suntem singurii "ciudati"? (Cr3ativ3, nu te supara, nu am zis-o cu rautate).
astept raspuns

see you
Yva
Mai dar aici numa masinute se tunizeaza? sad.gif
Ca am si eu hobby-ul asta, dat fac machete din bucati, la 1:72. Mai mult avionase, elicoptere, si un port-avion pe ici pe colo. La astea din metal nu ma risc sa pictez ca poate le stric... si nici scule nu am.
Cr3ativ3
Don Alin te rog frumos poti sa imi trimiti si mie poza aia cu pulverizatorul?
De saptamana aviatoare ma reapuc de treaba ca am somat destul dar mai intai treb sa imi inoiesc parcul de scule, accesorii si masinute!
Alin Calu
Yva...eu fac mai mult masinute, am incercat mai demult sa fac un vapor, dar m-am plitisit reprede...asa ca m-am apucat de machete. si imi place...

cr3ativ3, nu am reusit sa fac poze la pulverizator, inca mai sunt in sesiune, iar saptamana viitoare plec in tarile calde. nu stiu daca o sa reusesc sa fac poza, dar daca fac, stai linistit ca ti-o trimit cat pot de reprede...
see you
Yva
Ma intrebam daca as fi off topic daca as posta si eu poze cu avionase si alte chestii, si sa vedem creatia fiecaruia etc. Am pinghelit si eu o masinuta azi. Era in stare jalnica ( nu ma mai jucasem de mult cu ea si se rupsesera abtibildele smile.gif ) dar acum arata bine pacat ca nu imi merge webcamu sa fi facut cateva poze, dar o sa pun o poza in urmatoarele zile sau poate ore. Bine ca am pastrat abtibildele de la vechile machete si am avut ce sa mai lipesc pe masinuta.
Yva
Am reparat webcamu... Cat de cat. Long story. Atasez pozele, dar sa nu dati cu batu ca e prima mea tentativa de a "tuniza" o macheta. Nu am scule speciale pt a vopsi sau pt altceva. Am folosit vopsea de plastic pt machete, si de vipsit am vopsit cu bete de urechi. Prima poza e cum arata masina inainte... Nu prea e clara dar abtibildul ala era dezlipit pe margini si devenea lipicios. Pe portiere si la portbagaj era lipici cu praf. Dupa cum am spus mai sus nu m-am mai jucat de mult cu ea biggrin.gif. Astept pareri ( bune tongue.gif )
Yva
Si inca ceva. DAti-mi si mie niste informatii despre marimea machetei. Asta pe care am pinghelito eu e mai veche. In sensul ca nici usile nu se deschid... Gemul era opac, deci detalii la scaune nu avea rost sa bag.

Si cu spoilerul de exemplu:
Voi stricati plasticul de sub metal ca sa puneti spoilerul sau il puneti peste?

M-am uitat mai bine dupa ce am pus pozele si am vazut o gramada de detalii la celelalte masini...

So, cam cat costa o masinuta dinaia? E vre-o firma care o recomandati? Vopsele? Ce scule folositi? Etc.
Alin Calu
yva, in primul rand...fii cu mai mult curaj, nu te gandi cum o sa iasa, sau daca a iesit bine...ca nimeni nu s-a nascut invatat.
dupa cum am vazut eu, machete ta pare a fi la scara 1/43, adica vreo 7 cm lungime si vreo 4 latime...
in legatura cu spoiler-ul, depinde. eu stric plasticul ala doar atunci cand cred ca e nevoie, altfel pun peste...
constructori de machete sunt destui...burago, welly si inca altii...destui. de obicei, o macheta dinasta ar costa cam 170.000 lei cel putin cam atat e in brasov. acum pretul poate varia, in functie de marimea machetei, de detalii, de chestiile care se deschid la ea, etc.
machetele, de obicei, le gasesti in stare "naturala" ca sa zic asa,adica fara modificari, blablabla.... urmand ca tu sa le modifici.
bafta, si...curaj.
see you
Yva
Lancia asta e burago si are 9 cm lungime, 4.5 latime. Parca golfurile alea din prima pagina pareau mai mari. Sau e din cauza rezolutiei pozei. Curaj am, cat de cat ca nu e prima macheta. Dar e prima macheta de genul asta si nu am stabilite niste standarde. Nu stiu ce am voie sa stric din macheta si ce nu, pe cand la cele din plastic imi permit sa tai mai mult, ca stiu cum sa retusez din alta parte. Mai am un Harrier de terminat azi sau maine... cum so usca vopseaua... si dupaia cred ca ma apuc si eu de machete din metal. Parca e alt sentiment cand modifici una din metal. Si mai ales ideea cu spoilere din capace de margarina m-a dat pe spate. Nici nu ma asteptam sa iasa asa de bine.

( oare cum ar reactiona un copil de vre-o 5-6 ani daca ar vedea topicul asta??? )
Acuma m-a traznit o idee. Vreau sa pun si niste vinyl-uri pe macheta. Ceva de genul:

( cred ca ar arata frumos pe capota asa un desen )

Si inca ceva. Sper ca toate machetele au un sistem de dezmembrare si nutrebuie sa sparg nituri, respectiv deschid cu surubelnita nu???? blink.gif
Yva
De azi am inceput sa lucrez la a 2-a creatie care va beneficia de mai multa creatie si rabdare din partea mea. Mi-am luat un Opel Astra si deja i-am facut interiorul. Am lucrat la bord si la scaune. Urmeaza jentile dupa care cred ca ma apuc de vinyl-ul ala de pe capota. Dati-mi si voi niste detalii despre spolerele alea din capac de margarina ca nu stiu cum sa le incep... huh.gif

Cum mai progresez cu ceva, atasez poze. Pacat ca suntem asa putini cu hobby-ul asta sad.gif
Ciumonk
Yva,ai grija sa nu-ti nenorocesti sticla de la scanner!!!!
Alin Calu
in sfarsit unul caruia ii place sa "tuneze" machete...
Yva, pana acum ai facut treaba buna cu opel. un sfat: culorile din interior poti sa le faci sa se potrivesca cu exteriorul, sau sa fie TOTAL diferite. acum tu hotarasti...
chestia cu vinilurile...e interesanta, dar mai greu de aplicat pe machete scara 1/43 (9cm lungime si 4 cm latime), parerea mea. mai ales daca te hotarasti saupra unui vinil cu multe detalii...s-ar putea sa te incurci.
intradevar, la machetele din plastic e mai usor de lucrat, insa satisafactia e mai mare daca faci una din metal, pt mine cel putin asa e...
machetele, mai ales cele facute de firme "de renume" au in general un sistem de desfacere bine pus la punct. la machetele burago scara 1/43 exista un sistem de cleme, la welly scara 1/43 exista un sistem cu clama si surub....deci depinde de constructor.
despre spoilerul din cutia de margarina...mai intai trebuie sa te gandesti ce model de spoiiler vrei sa pui pe macheta. apoi stai si cugeti si meditezi sa vezi cum poti face din cutia de margarina spoilerul dorit. daca totusi, crezi ca cutia de margarina nu te ajuta, poti incerca si cu cartele de telefon dinale a connez sau orange, dinalea cu care iti reincarci cartela sim. stiti voi...de la cutia de margarina eu folosesc marginea aia rotunda, care are niste "modele" pe ea

in rest, buna treaba.
daca mai ai nevoie de ajutor poti sa ma intrebi aici, sau mesaj privat, cum vrei ...sau pe messenger (alinchelu).
see you si bafta multa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.