Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vrem turometre
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
lucman72
dar de unde ai gasit turometru?
beby1300
turometru electronic 0-8000 rpm, 4-6 cyl, AUTOCRAFT.

extern, ca sa zic asa, se poate monta pe bord.

la cutie, primit cadou.



vezi imagine. doar ca are ambele ace indicatoare rosii si duce 8000 rpm.
lucman72
MESERIAS, si poti cumva sa intrebi de unde se poate procura, de 2 ani caut asa ceva!!!
beby1300
eu am intrebat la plesneala printre colegi de munca si... noroc chior, in doua zile era pe masina.



imposibil sa nu existe asa ceva prin magazinele de piese auto.



oricum poti incerca unul electronic.
lucman72
Crede-ma caut de 2 ani; si la dezmembrari am intrebat, nimeni nu are turometru independent.
nelu
Electronic la www.adelaida.ro

Afisaje cu LED-uri sau digitale.
lucman72
Astea le-am vazut nelu, ma interesa exact ce are beby1300. Dupa ala tanjesc.
livicu'
si pe mine m-ar interesa asa ceva
lucman72
beby1300, deja suntem mai multi care vrem asa ceva. 2 suntem o gramada, daca se mai strange unul suntem o multime. Ajuta-ne!!
OCEBE
hai ca l-ati facut curios si pe-al treilea, asa ca acuma suntem o multime de gramezi
StefanT
Si eu caut...chiar am postat anu8nt la bursa!
Te rog afla daca poti si spune-ne si noua. Alea de la Adelaidla (sau ceva de genu') nu imi plac deloc....e vreo 600 bucata + taxe si trebe sa stai cu ochii pe leduri, ceea ce nu mi se pare tocmai indicat la volan. Te rog afla si posteaza aici.
Scuze de OFF.
BAC
M-ar interesa si pe mine daca s-ar putea adapta si pe motoare diesel.
StefanT
QUOTE(BAC @ 4 Apr 2005, 16:43)
M-ar interesa si pe mine daca s-ar putea adapta si pe motoare diesel.
*


pai nu cred ca trebuie vreo adaptare.
Interesant ce au facut moderatorii cu acest topic...sau mai bine zis cu acea bucata de topic laugh.gif ...eficient si practic, nu am ce zice...multumim
johnsws
pai sigur trebuie facute multe adaptari. turometrul la benzinar ia impulsuri de la bobina. la diesel nu e bobina...deci trebuie plasat vreun senzor de turatie pe undeva...sau cine stie de unde trebuie luat semnal...daca e cu ECU atunci poate stie acesta sa dea ceva semnal de turatii, daca nu...poveste mai complicata.
StefanT
in cazul asta imi cer scuze, nu stiu nimic despre motoarele diesel...nici nu stiam ca nu au bobina rolleyes.gif
Sir_Alex
QUOTE(beby1300 @ 12 Feb 2004, 14:43)
turometru electronic 0-8000 rpm, 4-6 cyl, AUTOCRAFT.
extern, ca sa zic asa, se poate monta pe bord.
la cutie, primit cadou.
vezi imagine. doar ca are ambele ace indicatoare rosii si duce 8000 rpm.
*



Am si eu o rugaminte si cred ca vor subscrie si ceilalti. Te poti uita pe aparat sa vezi ce scrie, cine si unde l-a facut? Ar fi indicii utile.

P.S. Piteste masiona ca te vanam! (glumesc, stai linistit!) biggrin.gif tongue.gif
StefanT
eu totusi nu am inteles de ce are 2 ace indicatoare blink.gif
driverx
Am creat thread-ul asta in speranta ca o sa va lamuriti intre voi de unde puteti face rost de turometre. So, concetrati-va pe problema asta, nu OFF-TOPIC, sa nu sara din domeniu OFF-TOPIC meter-ul.

Multumesc.
BAC
Deci, beby1300, ramane stabilit, sa ne spui de unde se poate lua acel turometru si, in mod special pt. mine, daca se poate adapta pe motoare diesel(care n-au nimic electronic pe motor, pompa de injectie mecanica).
clau lcf
QUOTE(Steffyx @ 4 Apr 2005, 17:06)
pai nu cred ca trebuie vreo adaptare.
Interesant ce au facut moderatorii cu acest topic...sau mai bine zis cu acea bucata de topic laugh.gif ...eficient si practic, nu am ce zice...multumim
*



la diesel citeste impulsul de la volanta, sau de la fulie (asa am auzit si eu)
BAC
Da, numai ca trebuie un emitator de impuls si un senzor plus modalitatea de prindere.
razvan_bz
salut!
m-ati facut si pe mine curios...
ziceati voi ca la 3 sunt deja o multime...dar la 4 ce mai e? o multime mai mare oare? smile.gif gluma gluma...dar de unde ne procuram asa ceva? si cam cati bani?
StefanT
QUOTE(razvan_bz @ 5 Apr 2005, 16:11)
salut!
m-ati facut si pe mine curios...
ziceati voi ca la 3 sunt deja o multime...dar la 4 ce mai e? o multime mai mare oare? smile.gif gluma gluma...dar de unde ne procuram asa ceva? si cam cati bani?
*


mai mult de 500 k nu cred ca ar trebui sa fie..
lucianwwl
domnilor, serios vorbind sunt foarte interesat, si eu, de un asemenea turometru, puneti-va relatiile in practica si hai sa vedem de unde luam si noi o minune din-asta tehnologica!
decrvl
Domnilor si eu vreau acest model.Sper sa nu ma uita-ti!
Va multumesc.
memyselfandI
subscriu dorintei voastre !!!
smile.gif
Hormonelul
Oau.... hai beby 1300 spune macar ceva.... s-ar imbogatzi producatorii cu ce cerere exista aici !

P.S: normal vreau si eu !
Raggaeman
credeti ca numai voi cautati un turometru extern? Ha. vreau si eu unu. Buna intrebarea aia cu "de ce 2 ace?"
viocardu
QUOTE(lucman72 @ 12 Feb 2004, 14:56)
dar de unde ai gasit turometru?
*


eu am facut rost de turometru de la bordurile tipul nou si l am montat intr o cutie ,inca mai lucrez la el ,cred ca o sa l montez pe bord.Oricum am unul din leduri dar vreau unul analogic .mentionez ca am bord de 1300.
mihu
QUOTE(Raggaeman @ 6 Apr 2005, 21:31)
credeti ca numai voi cautati un turometru extern? Ha. vreau si eu unu. Buna intrebarea aia cu "de ce 2 ace?"
*


Pai un ac este pt toata plaja de turatii, iar al doilea este pentru memorarea maximului de turatie.
StefanT
QUOTE(mihu @ 7 Apr 2005, 10:06)
Pai un ac este pt toata plaja de turatii, iar al doilea este pentru memorarea maximului de turatie.
*


Ar fi criminal ce zici tu. Si cred ca se reseteaza manual nu?
comnic5
Hmmm ... Din pacate nu s-a ajuns la nici un rezultat. Tot nu am aflat de unde se poate procura asa frumusete de turometru. Cred ca nici nu mai trebuie adaugat ca si eu as vrea unul. sad.gif
free_fiber
http://www.tuningshop.ro/ceasuri.htm - preturi astronomice.... nu cred ca se merita pe berline.
Dar, am gasit de unde sa cumparati biggrin.gif
StefanT
QUOTE(free_fiber @ 10 Apr 2005, 23:39)
http://www.tuningshop.ro/ceasuri.htm - preturi astronomice.... nu cred ca se merita pe berline.
Dar, am gasit de unde sa cumparati biggrin.gif
*


mda......."Turometru- 56.2 euro" down.gif
kinderu
si pe mine ma intereseaza un turometru!!!!!!am bord de 1310!cred ca unul de la dacia noua intr-o cutie pe bord....nu este deloc estetic!!!poate unul electronic mai merege!!!
byl11
am eu un turometru care cred ca o sa va placa a fost pe o masina pe benzina este in cutie independenta...miine poza si licitati:))
byl11
Poze:
StefanT
QUOTE(byl11 @ 17 Apr 2005, 17:56)
Poze:
*


PRIM !!!! tongue.gif cat ceri?
Hormonelul
pai hai sa spunem 100.000 wink.gif Da cineva mai mult ? o data....... de doua ori....
StefanT
QUOTE(Hormonelul @ 18 Apr 2005, 21:42)
pai hai sa spunem 100.000  wink.gif Da cineva mai mult ?  o data....... de doua ori....
*


Pai ce mah vinzi si tu? blink.gif
Hormonelul
QUOTE(Steffyx @ 18 Apr 2005, 18:38)
Pai ce mah vinzi si tu? blink.gif
*



Nu eu ofeream o sutica !!!! dry.gif Din pacate nu am asa ceva!
Am inteles ca da cineva si 150 ..... nu mai zice nimic proprietarul(byl11) ? blink.gif

dau 160!
StefanT
Eu pe prv i-am dat direct omului 250. Si oricum am fost primul tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Hormonelul
QUOTE(Steffyx @ 20 Apr 2005, 11:50)
Eu pe prv i-am dat direct omului 250. Si oricum am fost primul  tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif
*




Ia-l tu ! Sa-l porti sanatos si cu placere. Poate gasesti si o carcasa cromata sa-l pui inauntru.

wacko.gif
StefanT
QUOTE(Hormonelul @ 20 Apr 2005, 20:04)
Ia-l tu ! Sa-l porti sanatos si cu placere. Poate gasesti si o carcasa cromata sa-l pui inauntru.

wacko.gif
*


Palnuri am deja cum sa il bag in bord. tongue.gif las ca ai sa iti gasesti si tu turometrul potrivit la momentul potrivit biggrin.gif. Eu am anunt la bursa de o luna cre ca ca cumpar turometru. smile.gif
StefanT
Ce fain am scris.. "cre ca ca" laugh.gif rolleyes.gif se mai intampla....
Nu mai zice nimeni nimic? byl11?
Tonyus
Salutare!
Nu vreau sa va disper sau sa va induc in erori inutile dar acum aproximativ o luna mi-am luat si eu un turometru din piata de vechituri(s-e tine in fiecare duminica-luni pe la Oradea) cu 150 k.Ala care mi-a vandut instrumentul a zis ca era de pe o Dacie din Ungaria.Are cutie (tip borcan) din al. vopsit in negru.Sper ca v-am ajutat cu ceva. biggrin.gif
StefanT
QUOTE(Tonyus @ 23 Apr 2005, 23:14)
Salutare!
Nu vreau sa va disper sau sa va induc in erori inutile dar acum aproximativ o luna mi-am luat si eu un turometru din piata de vechituri(s-e tine in fiecare duminica-luni pe la Oradea) cu 150 k.Ala care mi-a vandut instrumentul a zis ca era de pe o Dacie din Ungaria.Are cutie (tip borcan) din al. vopsit in negru.Sper ca v-am ajutat cu ceva. biggrin.gif
*


E o informatie utila. Numai sa fie bun, sa ai garantia ca indica cat de cat bine. D-l byl11 mi-a cerut 400 pe el. Mai mult de 300 nu sunt dispus sa dau. Nu stiu ce sa fa, cred ca ma duc maine in targ si vad ce banghesc pe acolo.
comnic5
300 k pe ala? Sa vezi ce frumusetre de turometru mi-am luat eu nu yo duminica din targ cu 50 k tongue.gif . Era singurul pe care l-am gasit in targ. Am batut 2 targuri din Iasi pana l-am gasit. Abia astept sa-l montez. 10561582.gif Apropo, am un prieten care zice ca are un turometru tare fain. Dar cica pretul in magazin se apropie de 100USD. Inca nu l-am vazut, da dupa ce-l vad va dau mai multe detalii, eventual niste nu nijte poze.


----------------

daca ai chef sa mananci litere, atunci macar pune apostrof (')
pt restul cred ca iti dai seama cum se scrie corect
citeste regulamentul te rog
aly
Pt cei din Iasi-mai treceti din cand in cand prin targul de masini .
Ieri am fost si am gasit un turometru suberb aproape identic cu cel din prima fotografie (din deschiderea acestui subiect) cu urmatoarele diferente:
-maxim 8000 ture
-gradat din suta in suta
-4 fire (rosu=+; negru=-; verde=bobina; alb=+pt lampa de noapte)
Era singurul din targ. Nenea ala cerea 150000 lei dar l-a lasat la 130000 pana la urma.
Oricum de cand caut eu asa ceva cred ca ii dadeam si 300000lei.
L-am probat si merge, mai ramane sa ma hotarasc unde pe bord il montez.
Deci din cand in cand mai dati o raita si prin targuri insa trebuie atentie pt ca eu am trecut de 2 ori pe langa el pana l-am vazut printre atatea vechituri.
PS: Tot 2 ace are dar inca nu m-am prins ce e cu al doilea. (are pe cadran un buton care se roteste manual odata cu acel ac, ca la ceasurile alea de masa mai vechi, asa ca daca stie cineva pt ce e sa-mi spuna si mie).
Mersi.
Yva
Am si eu un turometru de pe o dacie mai veche. Nu e cine stie ce, dar e acceptabil. Problema e ca s-a bulit ceva prin el, si nu se mai ridica acul nici cu firele puse la o baterie. Oare se paote repara? Daca, nu, eu nu mai am ce sa fac cu el. In caz ca il vrea cineva, macar pt cutiuta...

Oare dintr-un ampermetru nu se poate improviza ceva? Cu bobona de la ampermetru, plus niste rezistente, oare merge? Si gradam cumva turatiile... Eu am pus ampermetrul la masina, si cand i-am dat turatie, a luat-o bine de tot. S-a deplasat pana in capat. Evident ar arata ca pixu asa ceva pe bord, dar... improvizam... romanu este expert in asa ceva biggrin.gif. Ampermetre de stricat se gasesc la magazinele cu 38.000. deci nu e o avere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.