Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: eleron
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
geodoana
vreau si eu sa cumpar un eleron, aveti idee cat costa unul si daca are cineva de vanzare unul alb. va multumesc!
ramsen
asta iti place???
alex_DNK
.....sau asta
sad
alex_dnk al tau imi place mie .. ia zi de unde se poate achizitiona ? are si stop biggrin.gif tongue.gif
ionelpopa83
cel de pe masina lui Alex este de Supernova . Personal consider ca arata mai bine decat cel original.
sergiu-iulian
@alex_DNK ai de vanzare eleron cum ai tu montat pe masina?biggrin.gif sau sti unde se gaseste?daca da,zi si un pret.Mersi
BoR
Cel al lui @alex_DNK are aproximativ aceeasi forma ,dar nu este cel original de Supernova.Cel mai usor se observa la forma stopului,care e diferita.
geodoana
Marafa cel al lui Alex. Va multumesc! Ma intereseaza pretul si de unde il pot cumpara...
b-73-zdv
Alex...gasim in targ sau comandam undeva?
solenzaxjg
In targ gasiti si pe la magazinele auto dacia sau daca vreti de solenza numa in dacia service gasitit sau ceva magazin mare de dacia.
alex_DNK
scuzati intarzierea..eu il am de aproximativ 2 ani. l-am cumparat de la un magazin din slobozia. am dat pe el 120 (sau 130 ron) , nu mai stiu pretul exact
Banu1974
QUOTE(b-73-zdv @ 21 Jan 2010, 17:16)
Alex...gasim in targ sau comandam undeva?
*


Sunt in targ.Eu l-am preferat pe asta:
alex_DNK
banu..la ce pret l-ai luat?
Banu1974
QUOTE(alex_DNK @ 22 Jan 2010, 08:55)
banu..la ce pret l-ai luat?
*


Eu l-am comandat la Baia-Mare,la cei care fac si pleoape,a fost 250ron,acum 2 ani
solenzaxjg
Dar mai frumos ii sa ai si sus si pe capota arata mai frumos masina.Eu am vast asa cu 2 elerone pe o dacia 1300 dar arata frumos fiecare cu gusturile lui.
b-73-zdv
arata chiar bine.
ramsen
plange.gif plange.gif plange.gif plange.gif ...am gasit azi eleronul rupt...cred ca s-a sprijinit cineva in el de s-a rupt suportul surubului din eleron...asta este incerc sa il repar ce sa fac...dar totusi cu ocazia asta as dori sa va intreb si pe voi daca ii sta mai bine cu unul de super nova in genul lui alex_DNK...ce spuneti ,astept parerile voastre
bogdanel88
era frumos si al tau, dar e mai frumos unu ca al lui alex de super nova, parerea mea.

offf topic:alex cu ce ai facut triplele asa in dungi....imi plac la nebunie
ramsen
multumesc...il repar pe al meu, il las si mai in jos un pic...il intaresc mai bine si il vopsesc
bogdanel88
adevarul e ca al tau asa negru cum e nu prea imi place, dar daca il vopsesti in culoarea masinii jos palaria, o sa arate super bine tongue.gif
ramsen
acum urmeaza sa il repar si sa il vopsesc in culoarea masini...si ce mai vreau este sa il mai las un pic si mai jos
ramsen
QUOTE(ramsen @ 20 Jan 2010, 19:51)
asta iti place???
*




QUOTE(ramsen @ 4 Feb 2010, 17:35)
plange.gif  plange.gif  plange.gif  plange.gif ...am gasit azi eleronul rupt...cred ca s-a sprijinit cineva in el de s-a rupt suportul surubului din eleron...asta este incerc sa il repar ce sa fac...dar totusi cu ocazia asta as dori sa va intreb si pe voi daca ii sta mai bine cu unul de super nova in genul lui alex_DNK...ce spuneti ,astept parerile voastre
*




QUOTE(ramsen @ 4 Feb 2010, 19:04)
multumesc...il repar pe al meu, il las si mai in jos un pic...il intaresc mai bine si il vopsesc
*




QUOTE(ramsen @ 5 Feb 2010, 10:48)
acum urmeaza sa il repar si sa il vopsesc in culoarea masini...si ce mai vreau este sa il mai las un pic si mai jos
*


si in final am revenit pe acest topic cu noul meu eleron...l-am lasat mai jos si l-am vopsit in culoarea masini...scuzati murdaria de pe masina
cristian corbu

Thumbnailuri atašate


24 Feb 2010, 09:32:
am pus si eu un eleron de scala si lumina pe el,atit pe pozitie cit si pe frina
slider2
dar lumina pe el de ce ai mai pus?? ca aveai deja al 3lea stop pe frana...
GeorgeSlz
O sa cumpar si eu unul.Am gasit in targ dar numai albe sad.gif
cristian corbu
CEI DE LA DACIA AU FACUT UN COMPROMIS LA SOLENZA FATA DE DSN:ELERONUL MAI PUTIN ASPECTUOS[ MAI SUBTIRE,PUTIN SUBDIMANSIONAT ESTETIC,FARA LAMPA.....SARACACIOS ]RECOMAND TUTUROR ELERONUL DE DSN PE SZ[ eu am cautat mult dar nu am gasit unul si m-am multumit cu cel de scala pe care l-am gasit la pret bun -50 ron] DE CE LUMINA? PENTRU CA ALT COMPROMIS AR FI SUPRAFATA ALOCATA IN STOP LUMINII DE POZITIE SI FRINA.......[LUMANARI]-FATA DE ALTE MASINI CHEAR SI IEFTINE[ MATIZ,CIELO ,DSN ETC] CU O INVESTITIE MINIMA[20 RON] AM INCERCAT SI CHEAR REUSIT ZIC EU,SA ELIMIN ACEST NEAJUNS FARA SA INFLUENTEZ NEGATIV CEVA.ACUM SZ-A MEA ESTE MAI VIZIBILA NOAPTEA ,ZIUA SI MAI ALES LA FRINARE....DIFERENTA DE INTENSITATE[POZITIE -FRINA vezi foto 1,3 -pozitie,2 -frina] amrealizat-o cu doua diode si o rezistenta.....

24 Feb 2010, 18:08:
[attachmentid=1627596566]

24 Feb 2010, 18:12:
pt george slz IA-TI ELERON DE DSN sunt citeva masini pe la baieti si am vazut ca sunt super

24 Feb 2010, 18:22:
GEODOANA-AI GASIT ELERON? TRIMITE POZE .......
Bogyciu
Eu am asa ceva, daca e cineva interesat de el gaseste anuntul la bursa...
marius80_eugen
QUOTE(ramsen @ 4 Feb 2010, 17:35)
plange.gif  plange.gif  plange.gif  plange.gif ...am gasit azi eleronul rupt...cred ca s-a sprijinit cineva in el de s-a rupt suportul surubului din eleron...asta este incerc sa il repar ce sa fac...dar totusi cu ocazia asta as dori sa va intreb si pe voi daca ii sta mai bine cu unul de super nova in genul lui alex_DNK...ce spuneti ,astept parerile voastre
*


Si eu am "prins" pe un idiot care i-a tras un pumn si si-a furat un sut un dos de nu mai putea merge drept . Ce oameni cretini pot sa existe pe lumea asta ! gun3.gif

QUOTE(cristian corbu @ 24 Feb 2010, 08:23)
am pus si eu un eleron de scala si lumina pe el,atit pe pozitie cit si pe frina
*


Parerea mea e ca i-ai stricat si functionalitatea si arata urat ! Fara lumina pe el arata mai omonesc . Ai destula lumina rosie in spate : stopurile si stopul de la luneta ... Daca ajungi prin Bucuresti si le aprinzi alea in fata s-ar putea sa nu-ti priasca drumul !

cristian_corbu - mie mi se pare cam grosolan cel de pe DSN , apoi daca avem stop frana suplimentar la luneta , de ce sa mai avem si pe eleron ? Cate becuri suplimentare de SLZ se ard si cate la DSN ?

In continuare vad ca multi isi pun eleroane si dau chiar bani grei pe ele , dar ... arata ca " porcu' " , nu-si mai indeplinesc functia ( indiferent de viteza si de "placebo-ul" unora) si nici macar un aspect decent nu au . Trist !
cristian corbu
oare este spatiu de ajuns? sunt generoase luminile de pozitie? voua cum vi se pare?...alte pareri? fata de cielo de exemplu?
geodoana
nu am gasit nici nu am cautat de fapt,ca nu am unde... locuiesc in otopeni si in week-end trec prin Ploiesti si ma duc pe 23 august sa vad daca are..
cristian corbu
hei, HEI MA OFER EU SA TE AJUT PT.CA STAU IN ZONA........MALUL ROSU [23 AUG ESTE LA 5 MINUTE PE JOS...........[0744565942]
geodoana
am vazut ca stai pe mateescu, daca ai drum uita-te tu te rog si vezi ce preturi sunt, multumesc.
cristian corbu
am sa incerc azi sau maine...[sunt de noapte-la servici] dar cum ai vzt ca stau pe mateescu?
cristian corbu
AM FOST PE 23 AUG. DUPA ELERON. original nu au deloc[nicaieri] se spune ca nou e 300 ron. din cele adaptabile preturile sunt asa:140 ron diferite modele fara lampa/140-180/]]] 180 ron -unul cu 2 puncte de prindere si lampa/200-220-cu lampa mai ridicat si cu trei-patru puncte de prindere. atit am putut sa ajut....
alex_dinu476
miAM montat si eu eleronul
Iulikk
Parerea mea este ca arata bine asa negru. Eu unul, nu l-as mai vopsi biggrin.gif .
cristian corbu
imi place si mie eleronul tau negru[da bine pe albastru...]si al meu este negru[era verde metal dar neavind alb si dispunand de un sprai negru mat.....am actionat rapid].diferenta este ca eu am preferat o pozitionare mai ,,in spate " a eleronului.vreau si sa ma laud... astazi am modificat ceata si marsarierul....[pe ambele parti] credeti ca este bine? poze nu am ca m-a prins noaptea.....
CIPTUNING
Ar fi recomandat sa puneti o garnitura mai groasa intre el si tabla. De ce?
La capetele din stanga si dreapta va sta efectiv pe vopsea si din vibratii o toceste. Plus ca apa va sta mereu acolo.

Apoi o alta problema in interiorul eleronului. Fie din transpiratie, fie ca intra apa de afara, cert este ca, datorita inclinatiei, toata apa aflata in eleron, sta tocmai pe piulitele aflate la extremitatile eleronului, le blocheaza rugina si apa poate ajunge in interiorul hayonului.
Cand sa-l desfac, toate blocajele piulitelor aflate in eleron au cedat din cauza ruginii si suruburile se roteau in gol. Deja ma vedeam lucrand cu flexul..
A trebuit sa desfac eleronul in cele doua bucati, sa pot tine contra de piulitele alea patrate din interiorul eleronului. A trebuit sa refac sistemul de prindere cu piulita si blocajul ei, din tabla de inox, facute sa reziste, de data asta.
L-am umplut cu spuma expandabila si acum nu mai exista spatiu gol in interiorul sau.
cristian corbu
asta este de retinut! cand voi vopsi eleronul in culoarea masinii[si spoilerele...]
cristian corbu
nu vreau sa fiu off dar am vazut asta pe o dsn intamplator...voua cum vi se pare?eu imi doresc de mult dar nu vazusem pana acum. atuuri: nu fac zgomot la rulare[ca cele transversale si sunt practice.. pt. portbagaj]- pareri?
Iulikk
Am eu transversale. Nu, nu fac zgomot. Mie astea nu-mi plac biggrin.gif .
Valy90
Mie imi plac, dar pe masinile break, nu pe supernova sau solenza.
slider2
QUOTE(cristian corbu @ 29 Mar 2010, 23:05)
nu vreau sa fiu off dar am vazut asta pe o dsn intamplator...voua cum vi se pare?eu imi doresc de mult dar nu vazusem pana acum. atuuri: nu fac zgomot la rulare[ca cele transversale si sunt practice.. pt. portbagaj]- pareri?
*



oribil. alea oricum degeaba sunt asa, pentru ca in vederea montarii portbagajului superior, tot iti mai trebuie niste suporti transversali.
cristian corbu
mersi baieti si va respect parerile!
pedros
Dar dintre astea 2 pe care ati alege :

31 Mar 2010, 08:46:
Adica cel original sau :

31 Mar 2010, 08:48:
Ceva discret .
mikemaniack
nici unu , urate amandoua smile.gif
tot ala al lui alex_dnk e misto.
Tavy84
Pedros eu cred ca cel original e mai sanatos pentru tablarie decat cel din poza 2, ma gandesc ca acela tine mai multa apa pe portbagaj si chiar daca il izolezi intr-un fel apa tot o sa intre si o sa-si faca de cap cu tabla si nici estetica nu e prea grozava, parerea mea.
ramsen
QUOTE(pedros @ 31 Mar 2010, 08:45)
Dar dintre astea 2 pe care ati alege :

<span class='edit'>31 Mar 2010, 08:46:</span>
Adica cel original sau :

<span class='edit'>31 Mar 2010, 08:48:</span>
Ceva discret .
*


cel de pe slz alba este de logan cu banda dublu adeziv...ala cind il vrei sa il dai jos o sa ai ocazia sa iei si vopseaua...cel de scala nu mai este la moda...acum fiecaruia ii place eleronul lui...de exemplu la mine imi place al meu
pedros
ramsen frumos eleronul tau dar totusi gusturile nu se discuta (solnitza alba este a mea deci .....)
ramsen
este fff corect...dar la slz ta eu as fi facut asa pe dunga aia alba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.