Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor Accident stupid
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
alex_titu
Azi m-am trezit cu o chemare la politie. Asa am aflat ca pe 10 decembrie sau intamplat urmatoarele:
eram la semafor si probabil din neatentie (masina a scapat la vale desi eu fiind nervos din alte cauze nu mi-am dat seama daca masina mea a intrat in a ei sau invers) am lovit masina din fata , masina mea nu are nimic masina ei are o zgarietura infirma pe bara . Ea a iesit din masina si ma agresat verbal asa ca eu m-am urcat in masina si am plecat vazand ca femeia ma injura si ca nu sunt daune.
Ea insa sa dus la politie si a declarat ca am lovit-o si am fugit.
Politistul a scris la daune zgarietura superficiala bara.
Cum pot sa rezolv ? Deoarece nu mi se pare corect asa ceva sunt disperat ca femeia a putut sa faca asa ceva si nu vreau sa raman fara permis pentru o situatie asa absurda. Ajutor
UXE
ai pus-o ..iti ia permisul ca ai plecat de la locul accidentului smile.gif
C@talin
cu ce martori ? daca masina lui nare nici o lovitura ? .
E cuvantu lui inpotriva cuvantului ei.
poate femeia a dat in ceva cand parca wink.gif
UXE
eram IRONICK tongue.gif
hellcat
QUOTE(alex_titu @ 28 Jan 2010, 16:09)
masina ei are o zgarietura infirma pe bara
*


biggrin.gif
alex_titu
@hellcat ...
zgarietura superficiala tongue.gif

Femeia e instarita masina scumpa , probabil poate sa isi ia si martori si ce mai vrea ea. In masina ei insa erau doar copii.
Ea are 40 de ani eu am 20 de ani nu puteam nici sa o reclam la politie pentru agresare verbala dar nici sa stau sa ma umileasca pentru o chestie care e foarte infirma.
Georgias
Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 195/2002(r1) - privind circulatia pe drumurile publice
Art. 79. - (1) Conducatorii de vehicule implicati īntr-un accident de circulatie īn urma caruia au rezultat numai avarierea vehiculelor si/sau alte pagube materiale sunt obligati:
a. sa scoata imediat vehiculele īn afara partii carosabile ori, daca starea vehiculelor nu permite acest lucru, sa le deplaseze cāt mai aproape de bordura sau acostament, semnalizāndu-le prezenta;
b. sa se prezinte la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs accidentul īn termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru īntocmirea documentelor de constatare.
(2) Se excepteaza de la obligatiile prevazute la alin. (1) lit. b.:
a. conducatorii vehiculelor care īncheie o constatare amiabila de accident, īn conditiile legii;
b. conducatorul de vehicul care detine o asigurare facultativa de avarii auto, iar accidentul de circulatie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
art. 100 al. (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta īn clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savārsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
.................... g. neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 79 alin. (2).

Oricum, daca nu are martori fa contestatie la procesul verbal. Asta daca masina ta nu are nimic si nu ai dat declaratie la politie ca ai fost tu...
Batrānul
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum. Pai nu ti-a atras atentia hellcat ca o zgarietura poate fi infima si nu infirma?
On-topic: daca nu ai nici un semn la masina, ia-l pe NU in brate, cum te-a sfatuit si C@talin. Nu te invat la rele, dar daca zici ca persoana respectiva era pusa pe scandal, asa merita.
UXE
deci pucntul b ) nu prea te lasa sa te folosesti de rca-ul celui care te-a lovit si in caz ca numai masina ta e avariata... asta in cazul in care ai CASCO

e asa sau nu e asa?
alex_titu
Da dar e posibilitatea sa fi avut martori cand femeia discuta cu mine si sa iasa urat nu ?
Cocojambo
Si ce? tu nu poti sa ai martori ca nu?

Daca nu ai nimic pe masina... ura si la gara!
Georgias
QUOTE(UXE @ 28 Jan 2010, 15:53)
deci pucntul b )  nu prea te lasa sa te folosesti de rca-ul celui care te-a lovit  si in caz ca numai masina ta e avariata...    asta in cazul in care ai CASCO

e asa sau nu e asa?
*


Nu... daca tu ai produs accidentul si ai asigurare Casco, iar masina celalata nu are avarii ... te duci direct la casco... nu trebuie sa mai mergi la politie... daca ai doar RCA trebuie sa mergi in termen de 24 de ore la Politie.
alex_titu
Pai martori pentru ce daca eu declar ca nu stiu nimic despre accident ca nu am fost nu am facut ?
Georgias
Tu ce ai declarat la Politie?
UXE
nu cred ca a declarat nimik... ca de asta e chemat tongue.gif
alex_titu
Nu am declarat nimic am fost la politist si mi-a citit plangerea primita si a zis sa vin maine sa dau declaratie.
alex_titu
Si eu daca neg tot sau spun ca imi amintesc de nebuna aia... a facut un circ monstru in strada ca nu am lasat-o sa intre in fata mea in trafic, a oprit masina in mijlocul drumului si m-a facut in tot felul... etc... acum cred ca se razbuna... eu nu am nimic la masina... Ce se intampla mai departe? Ce face polititstu ?
UXE
de obicei politistu se prinde care minte si care nu smile.gif vad cazuri d-astea in fiecare zi

ma dar pana la urma ai lovit-o sau nu???
Georgias
In cazul tau ca nu esti vinovat nu te sanctioneaza... pana la urma tu nu ai nimic la masina... iar in cazul ei... claseaza plangerea...ceva de genu...
rtBK
poti sa ii spui politistului ca iti amintesti de femeie si de faptul ca era foarte agresiva, dar atat... daca poate sa demonstreze ca cele 2 masini au fost implicate intr-o tamponare sa o faca, daca nu sa nu iti mai piarda timpul.
evil_2009
dute acolo si spune-i politistului ca ea a scapat masina in spate , asta daca era deal , daca erati la vale consulta un avocat sad.gif
alex_titu
ma nu era nici vale nici deal era drept , am facut azi o proba in locul ala si masina nu o ia nici la vale nici la deal deci nu imi explic cum s-a intamplat atunci.
De lovit am lovit-o sau ma lovit nu stiu.
Ea mi-a zis : "Nenorocitule te omor daca mi-ai facut ceva la masina tu sti cat a costat masina asta ? Vino dupa mine ACUM!!!."
Daca scriu asta in declaratie cantareste sau nu o sa o ia politistul ca pe o amenintare adevarata ?
adi_ar
Deocamdata discutia nu se "aseaza" pe tema Asigurari si Daune Auto dar mai asteptam, cu conditia sa n-o dati in balarii cu declaratiile mincinoase. Atentie!!!

Derulare:
- Ai lovit/atins din spate o masina cu o doamna la volan. Posibil, de asemenea, ca masina respectiva sa fi scapat spre inapoi;
- Ai coborat din masina pentru a constata pagubele;
- Doamna a devenit foarte agresiva verbal (firesc dealtfel) si a spus in final cele de mai sus;

Intrebare (vreau raspuns obiectiv):
- Tu ce i-ai spus?
- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?
- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?
- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?
- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?
- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?
Marian66
e posibil sa va confrunte politistul si sa va paseze la asigurari;
oricum daca tot nu aveai avarii, plecai si te duceai la politie, pana in cele 24 de ore si aia era. zici ca a venit cu gura mare, tu cum veneai daca te lovea cineva din spate, si aveai si o masina pt care numai tu stii cat ai tras ca sa ti-o iei?
oricum, e bine ca exista si barbati adevarati pe lumea asta care suporta consecintele faptelor lor si sunt niste domni adevarati.
alex_titu
QUOTE(adi_ar @ 28 Jan 2010, 18:02)
Deocamdata discutia nu se "aseaza" pe tema Asigurari si Daune Auto dar mai asteptam, cu conditia sa n-o dati in balarii cu declaratiile mincinoase. Atentie!!!

Derulare:
- Ai lovit/atins din spate o masina cu o doamna la volan. Posibil, de asemenea, ca masina respectiva sa fi scapat spre inapoi;
- Ai coborat din masina pentru a constata pagubele;
- Doamna a devenit foarte agresiva verbal (firesc dealtfel) si a spus in final cele de mai sus;

Intrebare (vreau raspuns obiectiv):
- Tu ce i-ai spus?
- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?
- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?
- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?
- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?
- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?
*



- Tu ce i-ai spus?
"Nu cred ca v-am lovit eu" Apoi a continuat cu agresiunea verbala

- Ai facut in discutie oferta de a va prezenta la asigurator si a rezolva amiabil?

Nu m-a dus capul pe moment sa ii propun asta ma tot gandeam cum s-a intamplat asta si eram si naucit de aversiunea ei.

- Ce atitudine ai avut, dupa parerea ta? "Imi pare rau, haideti s-o rezolvam!?" sau "Ce vrei cucoana!? Nici nu se vede nimic!"?

La un moment dat am cedat si i-am spus "Doamna nu aveti nimic la masina". A taiat scurt "Nu ma intereseaza vi dupa mine". (nespecificand locatia decat ulterior ca vrea sa mergem la politie"

- Acolo, la fata locului, ai vazut acea zgarietura superficiala? Este ea suficient de superficiala pentru a nu parea fi facuta cu ocazia acestui incident? Din cunostintele tale, e de natura a fi rezolvata ~50% cu un polish?

La fata locului nu am observat absolut nici o dauna.
Nu am vazut dauna dar avand in vedere ca politistul a trecut ca dauna "Zgarietura bara superficiala" am banuit ca ar fi disparut cu polish sigur. Daca intradevar zgarietura este provocata de masina mea ea trebuie sa fie una dreapta orizontala sau verticala.


- Dupa invitatia de a o urma acum, ce s-a mai intamplat?

Am urcat in masina se facuse verde la semafor am intors masina deoarece blocul meu era chiar peste drum , am parcat si am urcat in casa.

- Important! Discutia s-a derulat cu masinile in mijlocul intersectiei sau ati scos pe margine masinile ... etc?


Discutia sa derulat cu masinile in mijlocul intersectiei.
Mirciulik
Eu sunt de parere ca nu poti spune ca nu o cunosti pe "cucoana", deoarece ea stie ce culoare are masina, poate chiar ce model. IN fata politistului va parea ca tu minti.

Eu sustin afirmatia lu rtBK, spune ca nu ai lasat-o sa se bage in fata...si acum se razbuna.

Daca nu ai nici o urma pe masina nu vad cum ar putea ea sa demonstreze ca ai lovit-o.
evil_2009
nu are cum sa spuna ca nu la lasat-o sa se bage in fata si ca ia franat intentionat , daca ii spune asta il ia cu pastrarea distantei corespunzatoare si cade vinovat , cel mai bine ii spui ca ea a scapat masina la vale....si ca tia cerut bani sa numai mergeti la politie
adi_ar
Daca este pe sfaturi, dupa cele spuse de tine si in favoarea ta, eu vad lucrurile asa:
Ai oprit la stop iar la un moment dat, fara sa fi simtit lovitura sau sa fi apreciat ca te-ai apropiat prea mult de masina din fata, te-ai trezit cu doamna reprosandu-ti ca ai lovit-o din spate.
Discutia a degenerat, doamna spunandu-ti ca "te omoara daca i-ai stricat masina, subliniind ca este foarte scumpa" desi nu ai observat urme ale unei lovituri pe niciuna din masini, iar apoi invitandu-te categoric s-o urmezi imediat, fara sa precizeze destinatia.
Atunci cand ai incercat sa-i explici ca nu ai lovit-o, a continuat reprosurile pe un ton ridicat iar cand i-ai spus ca nu se vede nimic la masina, ti-a raspuns ca nu o intereseaza si sa o urmezi imediat.
Cum discutia avea loc in mijlocul strazii, in trafic, ai intors in directia domiciliului (sper ca nu era interzis) si ai parcat masina iar doamna a demarat in drumul dansei, parasind in aceeasi masura locul altercatiei, fara a mai reveni.
Deoarece doamna nu a pus problema asigurarii, respectiv nu a adus in discutie prezentarea la politie pentru constatare, ci ti-a adus doar injurii pe ton ridicat si facand doar o invitatie neclara de a o urma imediat, ai considerat ca a fost vorba de o descarcare nervoasa trecatoare, la gandul ca i-a fost deteriorata masina si nu ai considerat ca poate fi cazul de constatari ulterioare pentru daune inexistente, fapt pentru care nu te-ai prezentat la Politie, neavand nimic de declarat si neluand in serios amenintarile doamnei.

Acum, daca asa a fost sau nu, nu am de unde sa stiu, eu asta am inteles.

Ideea ar fi ca nu cred ca este indicat sa negi incidentul, nu poti invoca prea multe scuze pentru neprezentare iar faptul ca ti-a adus la cunostinta situatia si te-a chemat a doua zi pentru declaratii suna a: "Asta este, plangerea trebuie verificata, gandeste-te bine ce spui!". Deci politistul cred ca stie destul de limpede ce si cum cu doamna.
La urma urmei, ce poate sa ti se intample? La mijloc este vorba de o zgarietura superficiala, daca asa s-a constatat, care putea proveni de oriunde. Daca era vorba de o vatamare cat de marunta, era altceva.
alex_titu
Multumesc foarte mult tuturor in special lui adi_ar , am ajuns si eu la concluzia ca nu este cazul sa mint pentru ca adevarul este cat se poate in favoarea mea.
Acum sper sa inteleaga si politistul cu cine are de a face...
Ma duc maine dimineata la 11 urati-mi succes smile.gif.
UXE
asteptam deznodamantul ...
alex_titu
O sa ma duc la ora 14 . Facultate inainte de toate tongue.gif
aleksanders
sa vezi cum ramai tu fara carnet daca te-au chemat la 11 si tu te duci la 14 - si o sa zici apoi ratb-ul inainte de toate
adi_ar
Cand spui "a scapat-o in spate", implicit accepti ca a existat un impact intre autoturisme. Un impact, cat de usor, lasa urme.
Cand spui ca "organul tau de simturi, care este" n-a sesizat nimic, este alta socoteala!
Acum, conteaza si sa corespunda "simturili de organe" cu urmele.
Ionut_Nedelcu
Eu as fi spus ca a scapat ea masina la vale si a atins masina mea. ( in mintea polistului pare perfect plauzibil mai ales ca este femeie). Dat fiind faptul ca nu am daune si pretentii materiale de la ea, am plecat in special k aia facea ca trenul( si as fi descris acolo....ce si cum). Parerea mea.
alex_titu
QUOTE(aleksanders @ 29 Jan 2010, 12:13)
sa vezi cum ramai tu fara carnet daca te-au chemat la 11 si tu te duci la 14 - si o sa zici apoi ratb-ul inainte de toate
*



Politistul nu mi-a spus la ce ora sa vin. Mi-a citit declaratia femeii si mi-a zis ca n-are timp de cazuri de genul asta si sa vin maine. Am precizat eu ora 11 ca ma gandeam ca este mai liber la politie dar a trebuit sa ajung la facultate neaparat.

Pana la urma nu vreau sa o acuz din moment ce chiar nu stiu cum sa intamplat. Am fost azi cu masina in locul unde s-a intamplat si masina statea locului chiar eram cu un prieten si incercam sa facem balans in masina sa vedem daca o ia inainte sau inapoi si nimic.
Oare vant puternic si masini venind din contrasens cu o oarecare viteza ar fi putut pune in miscare una din masinile implicate suficient de mult incat sa existe un contact intre ele ?
adi_ar
Deci a fost impact!?
alex_titu
Da , unul infim a fost in discutie in primele posturi :"nu mi-am dat seama daca masina mea a intrat in a ei sau invers"
aleksanders
dupa urma lasata se poate constata cine a fost devina- asta numai ce va prezentati cu ambele masini
adi_ar
Se pare ca nu am citit suficient de atent.
Era vorba ca nu ai vazut urme, nu ca nu a fost impact, ceea ce cam schimba datele problemei si ceea ce am scris mai sus in mare masura.
Daca nu au fost inlaturate, exista si pe masina ta urme iar la confruntare se poate stabili destul de exact cum s-a intamplat.
bucatzel
QUOTE(alex_titu @ 29 Jan 2010, 12:51)
Oare vant puternic si masini venind din contrasens cu o oarecare viteza ar fi putut pune in miscare una din masinile implicate suficient de mult incat sa existe un contact intre ele ?
*



Avea vreunul din voi vela pe masina?

Se poate sa fie un pic de denivelare/groapa cu un metru mai in fata sau mai in spate decat locul unde ati incercat si aia sa fi pus in miscare o masina.

Spune-i la politai ca amandoi stateati pe loc, si probabil una din masini o luat-o insesizabil inspre cealalta. Si daca fomeia s-o apucat de urlat, ti-ai bagat picioarele si te-ai dus acasa, ca nu era vina ta ca n-are barbat.

Sper ca tu chiar te oprisesi DE TOT inainte de eveniment.

@adi_ar. Daca treaba s-a intamplat cum cred eu, zgarietura aia se vede la lumina zilei, daca te zgaiesti foarte atent. caz in care n-o sa demonstreze cineva cine in cine a intrat decat daca se duc sa testeze intersectia. Si daca cere cineva asa ceva, politaiul o sa-i pofteasca politicos la plimbare, ca sa nu le prezinte bastonul din dotare.
UXE
daca ne strangem vreo 10 insi martori cred ca o sa ii ia carnetul "doamnei" biggrin.gif
Duyu
QUOTE(Ionut_Nedelcu @ 29 Jan 2010, 12:46)
Eu as fi spus ca a scapat ea masina la vale si a atins masina mea. ( in mintea polistului pare perfect plauzibil mai ales ca este femeie).
*


Si daca masina are functia "auto hold"? Cum o mai scoti la capat? Cel mai bine este sa declare exact ceea ce s-a intamplat...
Ionut_Nedelcu
Duyu exact asta o sa intrebe garcea...daca masina are functia "auto hold" .smile.gif)))
rtBK
ca si idee... eram o data cu mama in masina si nu am vrut sa fortez galbenul. A intrat abs-ul o singura data si mama a sarit ca ne-a lovit din spate smile.gif
Tudor
Stop joc. Discutia nu are rost sau nu are legatura cu asigurarile.

A fost sau nu impact? Lasati politistul sa isi faca meseria.

Ii ia sau nu carnetul? Asta doar politistul decide, nu noi.

Cand esti chemat la politie, ori te duci ori consulti un avocat.

Va rog nu continuati discutiile inutile si bazate pe pure presupuneri. Initiatorul este rugat sa ne informeze ce s-a intamplat la politie si daca sunt ceva probleme de asigurari, le putem discuta. Daca se continua in actuala directie (despre calitatea de doamna sau tata a soferitei, despre cum sa manipulam politistul etc), voi inchide topicul.
prince persia
din moment ce nu are martori nu ppoate sa iti faca nimic nu declari nimic numai bine doamne ajuta
kosfunny
Si ca sa aducem vorba si de asigurare, ii poti cere sa iti demonstreze ca zgarietura a fost provocata de masina ta. Exista si posibilitatea ca ea sa fi stiut ca are bara zgariata si a profitat a vrut sa profite de situatie ca sa isi vopseasca bara pe asigurarea ta. Sa iti demonstreze ca nu ai dreptate.
alex_titu
Politistul mi-a dat dreptate atat de mult incat mi-a spus ca mai bine sa declar ca nu a fost nici un impact pentru ca oricum o astfel de dauna provocate celeilalte masini nu merita asa multa atentie si nu primeste despagubire prin Rca deoarece suma este prea mica.

Se poate inchide ...
adi_ar
Deci este, totusi, cum am inteles eu! 04.gif

Se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.