Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme de organizare club
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
AlexV
tot discutam aici de club dsn&slz.

intrebarea mea este cum putem fi noi uniti intr-un club cand avem mai multe forumuri de discutie si oricum suntem putini.

stiu, strainii au multe forumuri si au chiar si mai multe cluburi, dar au si mult mai multe masini vandute si mult, mult mai multi utilizatori de internet.

din cate am citit pe tot internetul asta suntem cel mai activ forum si suntem singurii care se intalnesc cu regularitate.

poate am gandit prost de aceea vreau sa stiu si parerea voastra.
Marty
vrei sa stii parerea noastra vis-a-vis de.....ce anume ??????
aviasol
eu am propus mai de mult infiintarea unui club "cu acte in regula".Am avea o multime de avantaje in relatia cu Vc si cu dealerii mai ales in cazul reclamatiilor.
Raven
Pai economie de piata tocmai asta inseamna sa fie mai multe oferte pe piata :wink: , in alta ordine de idei un club ai carui membrii(chiar si foarte putini) se implica in activitate va aduce multe beneficii acestora.

Spre exemplu se poate cumpara un domeniu internet gen www.daciaforum.ro, se face una bucata site profesional care poate aduce bani din publicitate(si pot fi destui) plus o taxa modica lunara(50000-100000) si astfel se poate ajunge la crearea unei infrastructuri minime. In urma acestor actiuni este foarte probabil ca numarul membrilor sa cresca foarte mult datorita suportului pe care il acorda clubul membrilor sai => bani mai multi => chestii mai importante care se pot face...
aviasol
QUOTE
Pai economie de piata tocmai asta inseamna  sa fie mai multe oferte pe piata :wink: , in alta ordine de idei un club ai carui membrii(chiar si foarte putini) se implica in activitate va aduce multe beneficii acestora.

Spre exemplu se poate cumpara un domeniu internet gen www.daciaforum.ro, se face una bucata site profesional care poate aduce bani din publicitate(si pot fi destui) plus o taxa modica lunara(50000-100000) si astfel se poate ajunge la crearea unei infrastructuri minime. In urma acestor actiuni este foarte probabil ca numarul membrilor sa cresca foarte mult datorita suportului pe care il acorda clubul membrilor sai => bani mai multi => chestii mai importante care se pot face...


exact la asta ma refeream si io cand am propus pt prima oara infiintarea unui club. O cotizatie minima + venituri colaterale ar putea oferi avantaje membrilor de la asistenta legala (in situatii nefericite sau conflicte cu service-uri sau societati de asigurare) la consultanta in domeniu auto. Un domeniu cumparat si o pagina profesionala ar fi absolut necesare.
Bobo
mai voi chiar sunteti baietzi destepti ce sa mai...

io sprijin actiunea.. daca e sa fie... daca e sa nu fie...aaa.. tot o sprijin, :wink: ...
Mihai_E
asijderea biggrin.gif
Watchful snake
Și eu sînt de acord cu acțiunea asta.
Ake
QUOTE
Și eu sînt de acord cu acțiunea asta.


IDEM



Am luat la pieptanat topicuri mai vechi si am dat de asta, de care banuiesc ca userii mai noi de un an habar n-au. Poate mai merita discutat?



Daca onor Adminii considera inoportuna interventia rog sa <delete>



altceva din alt topic:

QUOTE
Io unu uneori ma mai delectez cu schimburi de replici de la cafenea de acum un an. De ce sa le stergem? Deci, propun sa strangem din nou bani si daca nu se strang suficient ne gandim si la alte masuri.




Misto e faza ca eu ma delectez cu posturile lui ashu. De asta am si luat la pieptanat forumul.
Lucian BLK
O idee buna!
B31AYZ
Salut ,



Sunt si eu de acord cu ideea . Abia astept sa teminam treaba ca sa putem avea si noi un cuvant de spus .Sper sa nu fie o restrictie numai pentru dsn&solenta .
Ake
De curiozitate intrebare pentru avocatii de pe aici.

Asa un club banuiesc ca ar trebui sa aiba o personalitate juridica.? Au ba?

Dar ce forma ? ONG, Asociatie non-profit,.... ( caritabila laugh.gif ),( Fun -Club !??)

Trebuie sa aiba angajati ? (contabil, => impozite , =>hartogaraie...)
van den plas
Pai sa-l facem "asociatie familiala", din moment ce e vorba despre marea familie Dacia. smile.gif
viulian
Clubul va putea avea si membrii non daciisti ?



Eu am sosit pe forum din cauza problemelor cu Dacia, si am ramas din cauza oamenilor.

Insa nu sunt fan al acestei marci si nici nu vreau ca apartenta la club sa fie conditionata de posesia unui autoturism marca Dacia... adica apartententa la club sa NU creeze obligatia posesiei unui autoturism marca asta..
teodor
E buna ideea infintarii unui club.Eu am fost ca sa zic asa membru incepator(sau cum i se mai zice....imi scapa acum) la club HONDA romania.Sa facut o intilnire a venit cativa membri din alte cluburi de afara......si dupa 1-2 luni nu sa intimplat nimic.Nu sa realizat mare lucru......minunea care tine 3 zile..... :shock:

Trebuie sa poata intra in club toti cei ce doresc, cu sau fara masina....cu berline /nove/supernove/solenze/loganuri....parerea mea.Ia ganditiva : un echipaj de raliu in campoinatul romanesc de raliu/auto sponsorizat de CLUBUL DACIA sau CLUBUL ALLDACIA, sau DACIA CLUB ROMANIA....sau...AUTO CLUB DACIA...incep sa visez. laugh.gif
echosektor
si eu sustin clubul.sunt de acord si cu plata unei taxe....asa,fiind un club putem rezolva mai usor unele probleme cu masinile (poate!) si putem fi si mai organizati.
vv
S-a gandit cineva la probleme de implementare? Acte, chestii... Si eu m-as inscrie intr-un club (fie si doar ca sa intalnesc cativa dintre forumistii de aici smile.gif ), dar ar trebui sa vad niste drepturi, obligatii, sa vad ce isi propune clubul, etc. Ar trebui aleasa o "administratie" a clubului (presedinte, contabil etc.). E cineva realmente dispus sa treaca la implementare? E usor sa declari "e o idee buna, dar ca sa o vezi pusa in practica...."



Chiar, ce si-ar propune clubul asta? Probabil ca asta ar trebui stabilit in primul rand.

1. Sa sponsorizeze un echipaj de raliu? (eu n-as vrea asta de ex. Ce, publicitate ne trebuie?)

2. Sa repare masinile membrilor? Nu cred.

3. Sa sustina initieze actiuni in instanta si in mass-media impotriva dealerilor/service-urilor care isi bat joc de clienti (aaa... cred ca aici m-as baga ca membru, dar ce avocati/juristi/... avem aici, care ar fi dispusi sa se implice?)

4. Sa stabileasca contacte "oficiale" cu SC Automobile Dacia S.A., si sa le inainteze plangerile/dorintele/[...] membrilor, si sa PRETINDA un raspuns oficial. (da, as vrea asta!)

etc.
dragOn
Și eu vreau deschiderea unui club Dacia cu acte în regulă!
asarban
Mai exista un club de dacioti care se intalnesc regulat...mai des de saptamanal

Asociatia alora care au dat banii de dacii si au luat...lula!

Cica au 170 000 cotizatie lunara
dragOn
Unde, cine???
Ake
QUOTE
Mai exista un club de dacioti care se intalnesc regulat...mai des de saptamanal

Asociatia alora care au dat banii de dacii si au luat...lula!

Cica au 170 000 cotizatie lunara




Am auzit ca seful lor (ala care ia banii) e un avocat.... laugh.gif
aviasol
imi pare bine ca o propunerea mai veche cu clubul "legal" a intrat iar in discutie! nu cred ca mai e cazul sa spun ca sunt de acord cu taxa...etc.etc...
paul_damian
Asa, la prima vedere, ar fi ceva. Poate puneti de un poll / chestionar pe subiectul acesta? Da' chestia cu taxa, ce sa zic... numai sa nu fie prea mare, ca unii din noi suntem mai saracuti, asa, mai reparam masina in fata blocului, ca de aia-s bune sfaturile de pe forum, ne mai ducem traiul de pe o zi pe alta. Poate mai bine de 'recoltat' mai multi bani din vanzarea spatiilor publicitare (bannere) - de aia trebuie facut cunoscut clubul, inclusiv prin sponsorizarea unei masini de raliu - si se poate face daca exista un domeniu bun (daciaforum.ro e ok, dar daciaclub.ro ce are?!? E la fel de bun!), iar un site frumos se poate face, sunt destui programatori si webdesigneri printre noi. Eu ma ofer sa ajut, ca ceva design stiu, inclusiv ceva .NET, ca din asta imi castig pita.



Hai sa vedem ce o iesi...
Ake
Necesar infiintare:

A1 Sediu -cel putin scriptic, nu neaparat lucrativ.-nu necesita cine stie ce cheltuieli ulterioare.

- se asteapta donator binevoitor.

A2 - acte + cheltuieli infiintare - se angajeaza un "alergator"; la un srl e intre 200-400 E cu tot cu ceva taxe.Poate fi un pic mai mult

- de interesat la cineva care cunoaste procedurile de infiintare

siii....A3 membrii fondatori - se gasesc gratis garla.

A4 optional in relatie cu B5 si D1 scule - calculator (server, eventual fax, telefon) acoperitor 2000 E

A5 STATUT - alcatuit de E1 si E2 la un brainstorming (sau beerstorming)

- se supune discutiei pe forum pentru pareri - se definitiveaza de E1

cei ce cunosc mai bine sunt rugati sa completeze in continuare

A6..A7..etc..





Necesar functionare:

B1 Sediu - ori acelasi de la pct A1 ori loc intalnire joia, + fiecare de la tastatura lui

- se va hotari in functie de pct D

B2 angajati (cu acte si salariu) :- contabil 1/4 norma administrator 1 norma (daca e musai)- acoperitor 130E/luna

- de interesat la un contabil BUN

- avocat in functie de pct D2 - cost necunoscut - faceti propuneri

B3 voluntari (fara acte fara bani) - fiecare sta cat poate si face ce stie el mai bine

B4 telefon -mobil cu cartela Prepaid - max 5E/luna - (se da beep) - se primesc telefoane in regim de urgenta, RDStel moca in eventualitatea B5

- de rezolvat: cine raspunde la telefoane?

B5 optional conexiune internet - daca e mai bine cu serveru' la noi in casa > 32kbit garantat -80E

- se accepta 'donatie' contrapartida cu link.

B6 optional la optional consumabile&service ptr A4 - sa zicem 20 E



Venituri -sumele inscrise sunt teoretice, se stabilesc dupa definitivarea punctelor A, B, D

C1 taxa de inscriere :15-20 E

C2 taxa anuala :15-20 E platibili odata la X luni

C3 venituri din publicitate :teoretic cativa E dintr-o eventuala pagina de link-uri (daca e posibil tehnic (adica nu incetineste) si un banner)

C4 donatii :teoretic 0 lei . Eventual 3 tastaturi vechi si un maus serial



Ce ofera clubul

D1 - acelasi lucru cu ce ofera forumul in stadiul actual - fara conditionare de calitatea de membru

- venituri din C1, C2 si C3, investitie initiala din C1

D2 - asistenta juridica in lupta cu balaurul din Mioveni, consiliere pe probleme OPC, etc ...propuneri?

- se rezolva de catre avocat B2 si de catre B3

- venituri din C1 si C2

D3 De unde sa sponsorizam un echipaj de raliu? poate invers..dar.. - Organizarea de diverse evenimente, intalniri,etc ..participarea la emisiuni auto la TV, Talkshow-uri de injurat/laudat masini, discutat (dat in gat) cu presa, apropo, poate impacat cu Vardie...

va rog completati

D4 - ......

D5 - ......



Initiatori si membri fondatori

E1- initiatori In mod normal aceiasi cu initiatorii forumului

E2 - In calitate de membri fondatori moderatorii forumului (numai cei doritori) si invitatii lor speciali din randul userilor



in continuare cateva alte aspecte mai in gluma, mai in serios :

functii onorifice

Consilier tehnic - masini - cei de nota 5 la chestionarul in cauza

consilier tehnic - informatica - Sod, ca altul n-avem

Purtator de cuvant - ashu, ca e cel mai bun

Consilier probleme de ligislatie rutiera - ciombe, ca se pare ca a platit cel mai multe amenzi



*obligatoriu se va mentiona in statut neconditionarea calitatii de membru de detinerea auto Dacia. Ajutor si asistenta se vor acorda pe cat posibil tuturor membrilor indiferent daca poseda sau nu auto. De preferat insa ar fi ca membrii sa fie conducatori auto sau daca nu, macar sa fie majori

* ramane de discutat organizarea teritoriala a clubului, nu cred ca ar fi indicata (cel putin intr-o prima faza) organizarea pe filiale. Avand ca baza (si) suport reteaua internet, nu cred ca ar fi o problema administrarea centralizata

* obligatoriu se va mentiona in statut : interzicerea oricaror relatii de natura financiara cu producatorul :drac: , dealerii & Co. in scopul reclamei in cadrul clubului sau in schimbul aplanarii unor reclamatii :polemica:

* Calitatea de membru sau nemembru nu va trebui sa influenteze regulamentul si buna functionare a forumului. (adicatelea, 1.Chiar daca dam banu la cotizatie nu inseamna ca putem sa aberam prin posturi.2 Daca unui membru i se sterg topicurile sau il ia asarban la 11metri, nu inseamna ca e exclus din club)



**Pe masura ce apar idei/propuneri voi mai edita postul.

***calcule cu banii fac dupa ce se mai clarifica treaba, in principiu cu peste 200 membri platitori clubul poate functiona

va multumesc pentru atentie si va rog scuzati eventualele greseli
echosektor
Ake da' te-ai cam gandit la toate...daca aduni sumele puse de tine iese o suma frumusica
EEN
Eu cred ca una e clubul (unde dai niste bani dar ai si avantaje) si alta e forumul (nu platesti,legi prietenii virtuale si mai afli o birfa). Daca te uiti la structura forumului (studentime multa, tineri la inceput de cariera si mai multi) nu prea pare o idee realista sa coaglezi un club: costurile sunt prea mari pentru a acoperi beneficiile - nu vad un student platind 1,2 mil pe an pentru ca sa fie membru al unui club care nu ofera prea multe lucruri palpabile. Sponsorizari si publicitate - mai greu: s-a incercat si imi pare ca nu prea a mers. Daca forumul va fi conditionat de apartenenta la club si plata unei taxe sunt convins ca un alt forum free se va dezvolta in alta parte.



Englezul zice sa nu incerci sa alergi inainte de a invata sa mergi: daciaclub nu a invatat inca sa faca bani deci nu cred ca e cazul sa treaca la etapa urmatoare si sa-si propuna cheltuieli mai mari decit poate suporta. Sa auzim idei (realiste) de finantare a clubului!
echosektor
uite eu sunt student si ma ocup doar de facultate..deci nu lucrez (TRAIASCA TATA & MAMA).

pe mine nu m-ar deranja sa dau un 50.000 pe luna pentru a face parte din club.

am invatat multe de la unii baieti de pe aici care chiar se pricep.

plus de asta membrii clubului ar avea niste facilitati (poate) la un service,ar putea rezolva mai repede unele probleme cu masina.
Ake
ptr Bflorian si echosektor

Probabil ca se face confuzie, intre acest forum si ce am dori noi sa fie acel club.

Este evident ca forumul trebuie sa ramana liber si sa functioneze conform regulamentului existent . Clubul e o entitate complet separata. Nu trebuie sa existe nici o conditionare intre calitatea de USER a acestui forum si calitatea de MEMBRU al clubului. Singura legatura (posibila dar nu obligatorie) intre cele doua structuri ar fi ca acest club sa sprijine material forumul, care este in continua dezvoltare, si care acum este sustinut doar de foarte putini.

P.S.

Mai astept propuneri ptr. postul mau anterior. Poate se leaga ceva
EEN
QUOTE
ptr Bflorian si echosektor

Probabil ca se face confuzie, intre acest forum si ce am dori noi sa fie acel club.  
Este evident ca forumul trebuie sa ramana liber si  sa functioneze conform regulamentului existent . Clubul e o entitate complet separata. Nu trebuie sa existe nici o conditionare intre calitatea de USER a acestui forum si calitatea de MEMBRU al clubului. Singura legatura (posibila dar nu obligatorie)  intre cele doua structuri ar fi  ca acest club sa sprijine material forumul, care este in continua dezvoltare, si care acum este sustinut doar de foarte putini.  

P.S.

Mai astept propuneri ptr. postul mau anterior. Poate se leaga ceva




Pai atunci daca vrem sa facem un club separat de acest forum , tinind cont de sumele necesare, cred ca ar trebui sa fim ceva mai pragmatici si sa hotarim identificam un numar de servicii pe care clubul trebuie sa le ofere si mai apoi o suma pe care fiecare trebuie sa o plateasca. Cred ca fiecare vrea sa stie atunci cind da niste bani si ce servicii va primi in schimb.Daca hotarim ca vom sta la o cafea intr-o casa proprietate a clubului e un ban de dat dar daca hotarim ca toti membrii clubului primesc gratis asistenta juridica sa conteste sanctiunile politiei este alt ban...



In ceea ce priveste fondurile necesare functionarii forumului cred ca ar fi utila anuntarea unei saptamini de stringere a donatiilor- cind sa trimita fiecare bani, cum, cui si cum se va confirma primirea lor. Banuiesc ca un moment propice ar fi la inceputul lui Decembrie (se apropie sarbatorile, lumea e mai darnica, seanunta primele etc).
echosektor
Ake eu nu am zis nimic legat de forum...ma refeream strict la club.

Forumul trebuie normal sa fie liber...
asarban
Sunt fff curios cine o sa dea asistenta juridica gratis laugh.gif

Daca scrieti chestia asta in statut o sa o respinga judecatoarea fara sa clipeasca pentru ca incalca legea avocaturii.

De asemenea, avocatul care da cosultatii moka e pasibil de excludere din barou, exista un mercurial.

Daca se gaseste totusi unu' care sa dea consultatii fara sa fie avocat il asteapta puscaria, ca si asta e interzis chiar daca a terminat dreptul...
Ov
pai am putea sa platim un avocat, care dupa aia sa doneze banii inapoi clubului :twisted:



io zic s-o lasam balta :wink:
echosektor
eu zic sa se puna lacatel la topic ca asa e cel mai bine...ne vedem de placere,vine cine vrea cine nu,nu fara obligatii,contracte,legi si altele...
dragOn
Eu zic să facem totuși ceva să ne organizăm cum trebuie!!!
asarban
De ce ma..vrei sa fie trecut pe agenda clubului: de dezapezit masina lu' Dragonu?
paulp
E criminal topicul asta.
Reinvie mai rau ca pasarea Phoenix.
popa.gif

Desi sint 500% convins ca nu se va face nimic, e asa misto sa vezi cum unii chiar viseaza wink.gif
Sorin Matei
Salut!
Parerea mea este ca principalul mare avantaj in cazul constituirii unui club cu acte in regula ( adica sa aiba personalitate juridica) este faptul ca ne vom putea lua" in bete" (in mod legal) cu oricine!!!Fara suparare, dar in momentul de fata suntem doar un grup de posesori de auto (Dacia sau nu numai), care este luat in seama, probabil, doar la nivel de birfa (poate e prea dur spus, totusi).
Eu unul sunt de acord sa platesc o taxa de inscriere si/sau una lunara de membru, pentru ca este posibil ca in viitor, daca clubul, ca entitate juridica, se dezvolta,sa aduca unele beneficii membrilor sai (asistenta juridica, aprovizionare cu unele piese de schimb la preturi mai mici decit pe piata, garantia unei reparatii de calitate in service,etc.).
Slider
Si eu sunt de acord cu creearea unui CLUB DACIA.
Si pina la urma mai trebuie sa mai si visam....
AIX
Aha, si se puna si de-un service auto, cu circuit inchis, doar ptr. cotizanti. Da' sa fie in Bucuresti rolleyes.gif
bomicabomic
Ideea e buna. Teoria la fel, practica ne omoara.
Asa ca daca e sa se faca ceva, trebuie sa demaram proiectul, nu sa-l tot discutam pe forum si sa nu facem nimic.
Nu de altceva, dar n-as vrea ca acest club sa se infiinteze pe vremea cind ne intilnim deja in Cismigiu si participam la Porti deschise la Cotroceni, Hora Unirii si alte manifestari specifice virstei. biggrin.gif
AL
Potolitiva cu chestia cu clubul si "persona juridica" sau asociatie sau alte d-astea! Puterea/influenta/credibilitatea acestui forum constau tocmai in faptul ca este un spatiu de dezbatere DEZINTERESAT si de NEATACAT... un fel de "panou de afisaj"... Orice incercare de a legaliza clubul va reduce imediat si ireversibil aceste avantaje! Putem organiza intalniri sau iesiri la iarba verde si fara sa fim club..... cat despre avantaje la service, ele vor fi de tipul "verificare vizuala nivel lichid baterie sau spalator parbriz" si pentru ele va trebui sa jucam dupa cum canta Dacia!... nu mersi! Hai sa nu fim naivi!

Oricum, sa se inteleaga clar un lucru, NU USERII sunt cei care DECID asemenea masuri ci aceia care au creat forumul, cu sau fara sfatul moderatorilor.

P.S. rog moderatorii sectiunii sa inchida topicul...
sstanescu
Offfff, dar USERII sunt cei care fac ratiing forumului, nu adminii sau moderatorii. Utopic, daca intr-o buna zi toti userii s-ar uschi pe alt forum, aici ar bate vantul si moderatorii si-ar face glumite unul altuia.

No ofeence AL, insa aliniatul doi e o prostie!
AL
QUOTE(sstanescu @ 3 Feb 2005, 10:42)
Offfff, dar USERII sunt cei care fac ratiing forumului, nu adminii sau moderatorii. Utopic, daca intr-o buna zi toti userii s-ar uschi pe alt forum, aici ar bate vantul si moderatorii si-ar face glumite unul altuia.

No ofeence AL, insa aliniatul doi e o prostie!
*



Nu vreau sa intru in polemici insa te rog sa fii atent la exprimare!... in public!... daca vrei sa ma ataci, o poti face pe MP... iar daca ataci o idee, te rog sa oferi si argumente!!!...ok?...le astept!

Nu a spus nimeni ca nu userii sunt viata/sufletul forumului!!!... este perfect adevarat, insa nu ei decid, in numele forumului, ce se face si ce nu.... ei discuta apoi fac o sugestie adminilor!... care pot tine cont sau nu de dorintele lor!... sper ca acum am fost mai clar... In rest userii, daca doresc, se pot asocia cum doresc si pot infiinta orice doresc atata timp cat nu amesteca forumul (adica domeniul daciaclub.ro si site-ul aferent) in ceea ce fac ei.

P.S. nu cred ca cineva "se va uschi" de pe forum doar pentru ca forumul nu se transforma in club... sa fim seriosi!
paulp
Uite eu ma uschesc, vreau si io club cu "fetite", cu arome, cu bilute, cu alea-alea....
Shit, am uitat ca e vorba de masini...

Mai nene, pina acu la intilniri vin din 2 in paispe, si aia daca au ceva de facut.
In rest, toate bune... dar eu NU MA INSCRIU in nici un club.
Ramin aici pe forum sa sting lumina.
SOR
si eu sa pun intrerupatorul in caz ca nu exista biggrin.gif mie imi place asa cum e punct si de la capat!
romulus
N`are rost sa va certati. Forumul are farmec asa cum e. Daca se infiinteaza un club cu personalitate juridica, intra cine vrea. Dar atunci cand e vorba de dat bani, multi o sa se ascunda. O stiu din proprie experienta. Ca user pe forum, daca nu esti obligat sa fii si membru in club, e ok. Oricum vor apare discutii de cum sunt administrati banii, cine s-a "imbogatit" pe seama membrilor, etc. Daca clubul ar face un mic atelier service in Bucuresti, provincia ar fi nemultumita probabil pe ideea " noi cotizam si bucurestenii isi repara masinile". Ce vreau eu sa scot in evidenta e ca putin probabil ca cei din provincie sa intre in club. Eu personal, poate ca as face-o. Nu stiu... trebuie gandita foarte bine inainte.
sstanescu
np, e libertatea ta sa consideri ca te-am atacat. Pentru a va scuti de efort, imi dau singur un ban de 24 de ore ca oricum mai am si alte treburi pe la scarbici. Poate vreodata insa am sa aflu de unde a venit propunerea ta cu inchisul topicului. Topicuri de mistocarie merg la infinit, topicuri in care doar primul post e serios sunt lasate slobode, insa topicuri in care se ridica cumva niste probleme ale comunitatii sunt rapid inchise pe motiv ca se aduce atingere imaginii.

Parerea mea e ca atata timp cat audienta forumului e din ce in ce mai mare si despre forum se scrie din ce in ce mai des in presa, forumul trebuie sa evolueze nitel. Noua fata si noul hosting e un pas foarte bun inainte. Insa trebuie urmat de altii.

Eu am o oarece frustrare cand ieri am vazut actiunea celor de la vwforum. Din ce in ce mai mult, pe daciaclub e preponderenta cafeneaua, mistocaria, postul gen chat. Informatiile valoroase sunt din ce in ce mai adanc ingropate in maruntaiele search-ului (noroc cu cei care-si mai aduc aminte propriile posturi sau franturi din discutii). Mai mult, in loc ca membrii sa fie legati mai tare si in acest fel sa poata actiona punctual in solidar, sa aiba un punct de vedere propriu atat in fata uzinei, cat si a presei, privit de sus forumul e un amalgam destul de pestrit. Nu trebuie mers la infinit pe ideea ca daciaclub nu are concurenta, deci suntem cei mai buni, deci o lasam asa ca merge. Forumul a devenit obiect de consum si e datoria voastra nu a userilor normali (na! sa ajung la vorba ta) de a gasi calea de a-l pune la loc cu rotile pe sine. Iar o propunere este institutionalizarea lui. Insa se pare ca nu ideea in sine ci responsabilitatea sperie.

I rest my case.
paulp
Stanescu, cred ca esti prea "batrin" pe forum, dar iti mai amintesti cum a plecat forumul asta. Ca un loc unde ne putem ajuta sa rezolvam probleme acestei "bijuterii" a tehnicii si inteligentei romanesti. Ca a existat si celalalt (supernova) si ca se discuta in paralel e alta poveste, pe care multi din cei de acum habar n-o au.
De ce sa nu lasa lucrurile asa cum sint, de ce sa complicam ceva, ce n-are rost?
Acest forum are menirea de a ajuta, asta-i scopul principal.
Nu vrem sa fim cu mot, nu vrem sa fim o FORTA, ci doar sa ne ajutan noi, daca cei de la Mioveni nu-s in stare s-o faca.
Asta-i crezul meu cind intru pe forumul asta.
Si in ziua cind voi vedea ca scopul forumului este de a face bani sau de a iesi mai cu mot intr-o competitie care nu exista, atunci voi fi primul care voi renunta sa mai intru.

Are dreptate AL. Topicul asta trebuia inchis de asta toamna.

mil
si eu propun o dezvoltare paralela...forum una, asociatie alta. nu e chiar asa de scumpa infintarea unui ONG...cotizatiile lunare ar fi inutile avand in vedre ca si anume cheltuileile nu ar fi mari (nu chirie sediu, nu jurist, nu contabil permanent, presedinte onorific, benevolat)...si cum nu intra, nu ies bani in cantitate industriala, it trebuie o ora si un contabil ca sa inchida bilantul anual.Partea cu procese contra Dacia e cam megalomana. Cu putin efort putem gasi un contabil printre noi care sa ne ajute si la fel un jurist. O cotizatie de 100.000 pe an ar fi arhi-suficienta pentru a acoperi cheltuieli inerente si ca sa nu o declaram ca atare venit am putea vinde fiecarui membru anual un colant DACIACLUB cu suma aceasta...eu am lucrat 6 ani intr-un ONG si va pot garanta ca si anume cheltuielile pe care le imaginati sunt fabuloase. Un ONG mic nu plateste TVA, impozit pe profit si secretare.
Valentine
Ah ce ma mananca tastele sa mai bag cateva replici p-aci, dar ma abtin biggrin.gif tongue.gif ... am o singura nedumerire, ce au facut aia de la VWforum?! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.