Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare Jante Dacia.
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
1310CL
Salutare happy.gif


As dori sa imi curat jantele de pe dacie,imi puteti spune cateva tehnici?


Multumesc anticipat.
einstein1984
Apa si sapun? Eventual o perie.
1310CL
Petele de rugina de pe janta cum le pot indeparta?

@einstein1984:Le-am curatat cu apa si sapun happy.gif
YRX
Cu peria de sarma, cu alte mijloace mecanice sau sablare.
Apoi se vopsesc.
De fapt tu vrei sa le reconditionezi nu?
GrOzOy
Cum as putea sa le curat de petele acelea de oxizi ??
einstein1984
PErie cu smirghel pentru bormasina.
argon
alea nu e pete, e lipsa lac, n'ai ce le face inafara de revopsire.
einstein1984
Si nu se curata inainte de revopsire? Sau sa dea un email cu bidineaua sa acopere tot?
argon
din postul tau sa nu inteleaga omul ca da cu peria de sarma si gata, job done. Si nu iese bine cu peria, ci cu smirghel, 240/400 si 1000, treptat, nu doar pe pete, ci pe toata janta, eventualele zgarieturi umplute cu bison epoxy metal, slefuit din nou, apoi grund, vopsea si lac, si ies ca noi.
johny_s
f bun advice. ms si eu
YRX
Vezi ca Argon se referea la jentile aliaj, unde metalul este mai moale si peria de sarma ar lasa urme.
La cele de tabla, daca vrei sa le faci ca noi, trebuiesc aduse la starea de metal gol apoi grunduite si vopsite. Ca sa fie rezistente in timp trebuie sa scoti si cel mai mic punct de rugina, de pe toate muchiile. Treaba asta este foarte greoaie, cea mai rapida si mai eficienta metoda este sablarea (janta are si foarte multe suprafete neregulate, locuri stramte, santuri etc). Daca gasesti un atelier care sa le sableze ai economisit o gramada de timp si de efort si vopsirea va fi mai buna si mai rezistenta in timp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.