Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
livacana
Imi cer scuze ca deschid atatea topicuri,insa vreau sa ii fac o revizie capitala la masina si am unele probleme la care nu ma pricep...Ma intereseaza si pe mine cu aflu codul de culoare la masina,an 93,si unde unde pot sa fac spray cu aceasta,preferabil in bucuresti sau pitesti...Multumesc
pirvumark
pai vezi pe net cod culori
eu asa am gasit codul la sprey pt mine
albastru
am gasit apoi spreiul in selgros
cu 9 lei tubul
asa mi=am facut multe reparatii la ea
si culmea nu deosebesti culoarea
nu se cunoaste deloc ca e dat cu spreyul in vreun loc
asa bine s-a potrivit
ce culoare cauti
poate te ajut
livacana
Masina este verde inchis,nu am o poza dar pun o poza ce am gasit-o pe net.
Mr_Devil83
ia cauta in portbagaj, 60cat o fi pe acolo
florin1310
te duci in targul Vitan...iei un omulet de acolo...ii arati masina...si el iti face vopseaua...
livacana
In portbagaj pe unde anume?
Mr_Devil83
Vad ca ai break. In mod normal ar fi trebuit sa fie scris cu caractere de 30 de centimetri pe haion. Daca totusi nu mai e scrisul (a mai fost vopsita masina) mergi la un magazin unde prepara vopsele si iti dau aia paleta de culori sa vezi ce ai pe masina. La limuzina de la mioveni is vreo 20 de nuante.
deceneu32
Mi se pare ca nu e scris pe hayon,ci in portbagaj,pe lateral in stanga.caracterele sunt mari,se vad.
Mr_Devil83
La noi au fost vreo 2 breakuri care aveau codul de culoare pe hayon. Evident daca masina a mai fost vopsita nu mai ai ce sa vezi.
deceneu32
Nu te contrazic.Directoarea mea de la scoala are un break de prin '99,vopsea originala.codul este trecut acolo unde am mai spus.
argon
la mine era in portbagaj, in stanga sub geam.
CRISTI IF100CSY
Fratilor,codul din cate stiu eu de la dacia 1310 e in portbagaj,chiar acolo unde sunt amplasate lampile de iluminat numarul uita-te acolo smile.gif
Ov
chill, ca el are break wink.gif
livacana
masina nu a mai fost vopsita niciodata. am cautat atat pe haion cat si in portbagaj in stanga...insa nu scrie pe nicaieri nimic...
baranga
la break din 99 are codul sub policioara din stanga ce tine placa aia din spate wink.gif
deceneu32
Si eu unde am zis?
livacana
ah ce ma enerveaza.nu imi pot da seama unde.stiu k suna stupid dar am cautat de am inebunit.am demontat tot portbagajul...nimic

5 Feb 2010, 16:19:
am fost pe la o reprezetanta dacia si aveau pe acolo o paleta de culori de la policolor pentru daciile mai vechi
verde malachit este culoarea...insa nu scrie si codul de culoare...oare cum pot sa il aflu?si unde as putea gasi spray de culoarea asta? multumesc!
deceneu32
Spray nu gasesti sigur.Iti prepara pe calculator cantitatea de vopsea necesara.Cu flaconul respectiv te duci la o vopsitorie.
CriSTI68
la majoritatea 1310 care inca au vopseaua originala in portbagaj chiar in interior langa, gatul de la rezervor scrie cu vopsea neagra codul culorii, cazul meu GRI 01018
gigialarau
uita-te in cartea de identitate a masinii k si eu am avut problema asta si acolo am gasit pe a doua pagina, paragraful 8.succes! cool.gif
Murgu
CriSTI68, eu am o dacie acelasi model cu a ta, din '94, luata direct din fabrica. Problema e ca la mine in cartea masinii la culoare scrie Gri Magnum, dar nu se mai vede in portbagaj nimic. Poti sa imi spui te rog daca si la tine scrie la fel? Culoarea pare sa semene foarte mult cu a ta.

Respect!

P.S. Sau daca stie careva codul pentru gri magnum pentru ca nimeni nu stie sa il faca se pare.
dstdan
Ori gasesti ori nu codul, la laboratoarele de vopsele ti-o scot oricum.
Daca o vopsesti total, poti utiliza o tenta f. apropiata cu cea originala.
Iar ptr. a nu schimba certificatul de inmatric. in final verde sa fie.
Dar daca tii mortis o rezolvi pana la urma smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.